Bugün - 25 Eylül 2018 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
TGF 52. BAŞKANLAR KONSEYİ AYDIN’DA TOPLANDI "TÜRKİYE'NİN NABZINI ANADOLU BASINI TUTUYOR”

Sinop Gazeteciler Cemiyeti (SGC)’nin de üyesi olduğu ve Sinop’tan Cemiyet Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu(TGF) Denetleme Kurulu Üyesi Hikmet Kurada ile Cemiyet Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Turan’ın katıldığı, TGF 52.

Gündem Haberi - 2 Kasım 2016 Çarşamba

(14:55)

Sinop Gazeteciler Cemiyeti (SGC)’nin de üyesi olduğu ve Sinop’tan Cemiyet Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu(TGF) Denetleme Kurulu Üyesi Hikmet Kurada ile Cemiyet Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Turan’ın katıldığı, TGF 52. Başkanlar Konseyi toplantısı Aydın’da yapıldı.

Sinop Gazeteciler Cemiyeti (SGC)’nin de üyesi bulunduğu, Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun 52. Başkanlar Konseyi Toplantısı, Aydın Gazeteciler Cemiyetinin ev sahipliğinde, Aydın Valiliği, Aydın Büyükşehir Belediyesi, Efeler, Nazilli, Karacasu, Didim ve Kuşadası Belediyeleri, Adnan Menderes Üniversitesi ve STK'ların desteği ile Aydın’da gerçekleştirildi.

Ülkemizin en deneyimli ve en büyük basın meslek kuruluşu olan ve Sinop Gazeteciler Cemiyeti (SGC)’nin de üyesi bulunduğu, Sinop’tan Cemiyet Başkanı ve TGF Denetleme Kurulu Üyesi Hikmet Kurada ile Cemiyet Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Turan’ın da katıldığı, Türkiye Gazeteciler Federasyonu'nun Aydın'daki 52. Başkanlar Konseyi toplantısına katılan Heyet, organizasyonun ilk gününde Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak'ı ve ardından da Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan'ı ziyaret ettiler.

Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, ziyarette yerel medyanın önemine özellikle vurgu yaparken, "Türkiye'nin nabzını aslında Anadolu basını tutuyor. Tirajları veya reytingleri yaygın medyaya oranla düşük olsa da, bana göre yerel medyanın etki gücü çok daha fazladır. Halkın büyük bölümü kendisini ilgilendiren haberlerin bir çoğunu yerel medya sayesinde öğreniyor. O nedenle Anadolu basınına hepimiz sahip çıkıp destek olmalıyız" dedi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca da Vali Koçak'ın yerel basına yönelik değerlendirmesinin mutluluk verici olduğunu belirterek, "Sayın Vali'nin Anadolu basını hakkındaki yorumu yüreğimize su serpmiştir. Devletimizin temsilcilerinin tamamı bu düşüncede olsa, yerel basının yaşadığı çok yönlü sorunlar mümkün olduğunca minimize edilir. TGF olarak çeşitli illerimizde yaptığımız toplantılarda o yörenin sorunlarını irdelemekle kalmıyor, Anadolu medyasının ve yerel basında görev yapan gazetecilerin sorunlarını da tartışıp, kamuoyuyla paylaşıyoruz" dedi.

Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener ise organizasyona katkı sağlayan ve emeği geçen kurum ve kuruluşların temsilcilerine tek tek teşekkür etti. TGF Heyeti Vali Koçak’ı ziyaret ettikten sonra Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan ile bir araya geldi. İletişim Fakültesi yetkililerinin de katıldığı toplantıda, basın kuruluşları ile üniversitelerin daha yakın ilişki içerisinde olunması yönünde değerlendirmelerde bulunuldu. Daha sonra Üniversite Konferans Salonu'nda "15 Temmuz’da Türk Basını" konulu konferans verildi. Konferansta, Anadolu medyası adına belgesel yapımcısı ve gazeteci yazar İsmail Kahraman'ın sunumu izlendi. Konferans öncesi ise "Tarihçi gözüyle Adnan Menderes" ve "Akademisyen gözüyle medyadaki 15 Temmuz" konulu sunumlar gerçekleştirildi. Aynı gün akşamı Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan’ın ev sahipliğinde verilen “hoşgeldiniz” yemeğine katılan TGF Heyeti, etkinliğin ikinci gününe Seçilmişler Kurulları toplantılarıyla başladı. Yönetim, Yüksek İstişare, Denetim ve Onur Kurulları'nın toplantılarında TGF'nin iç işleyiş konuları ile güncel mesleki değerlendirmeler ele alındı.

Toplantıya katılanlar daha sonra Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun resepsiyonunda bir araya geldiler. Ardından, Başkan Çerçioğlu ile birlikte Adnan Menderes'in doğup büyüdüğü Çakırbeyli Köyü'nü gezen TGF Heyeti öğleden sonraki bölümde Karacasu ilçesindeki ünlü antik kent olan Afrodisias'ta incelemelerde bulundu. Daha sonra Nazilli'ye geçen TGF Heyeti, Belediye Başkanı Haluk Alıcık'ın konuğu oldu. Belediye önünde Mehter Bandosu ve Efelerin gösterisi ile karşılanan gazeteciler, Atatürk'ün kurdurduğu Türkiye'nin ilk basma fabrikası olan Sümerbank Merinos'u tanırken, Devlet Demir Yolları dışındaki ilk demiryolu yatırımı olma özelliği taşıyan "Gıdı Gıdı Treni" ile sembolik bir gezi yaptı. Nazilli Belediyesi'nin Türkiye'de bir ilk olan "Alzheimer Hastaları Bakım Evi" ve engelliler için özel olarak tasarlanan " Sağlıklı ve Tehlikesiz Yaşam Evi"ni inceleyen heyet akşam da Başkan Alıcık'ın verdiği yemekte bir aradaydılar.

Türkiye genelinden ve KKTC'den 150'yi aşkın basın mensubunun katıldığı  büyük organizasyonun üçüncü günü, TGF 52. Başkanlar Konseyi Ana Toplantısı, Didim Programı ve akşam da Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun davetiyle yapılan Cumhuriyet Yemeği ile sürdü. Dördüncü gün Kuşadası programıyla devam eden geniş kapsamlı etkinlikler sonunda,Türkiye'nin 65 ilinde görevli Cemiyet Başkanlarının katılımıyla düzenlenen yemeğe Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı ile Eşi Nil Kayalı, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu ve TGF Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Öte yandan toplantı kapsamında Kuşadası'na gelen TGF Başkanı Yılmaz Karaca ve Cemiyet Başkanları için bir şehir turu düzenlendi. Zetinyağı Müzesi, Güvercinada Kalesi ve Efes Kongre Merkezi'ni gezen gazeteciler, Kuşadası'nı çok beğendiklerini, Kuşadası Belediyesi'nin göstermiş olduğu ilgiden dolayı çok memnun kaldıklarını belirttiler.

Etkinlikte konuşan TGF Yönetim Kurulu Genel Başkanı Yılmaz Karaca,”Öncelikle Aydında uğramış olduğu silahlı saldırıda yaralanan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'a geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bugün KHK kararları ile yine birçok gazete kapatıldı. Çok az diyeceğimiz bir kaç gazete ise yanlışlık oldu denilerek tekrar açıldı. Ama bugün sadece doğuda 14 gazete ve 2 tane TV kanalı için KHK kararı ile kapatılma kararı verildi. Şimdi bu şartlar altında nasıl hür olarak yazacaksın ve nasıl basın özgürlüğü var diyeceksin. Yazdığımız zaman yarın başımıza ne geleceği belli değil ama yazamadığımız zaman bugün bu cumhuriyeti nasıl koruyacağız. Önümüzde işte böyle büyük bir sorun var. Ama biz her zaman yazmaya, mücadele etmeye devam etmek zorundayız ve devam edeceğiz. Son olarak şunu söylemek gerekirse Aydın'da mükemmel bir Başkanlar Konseyi oldu. Aydın Cemiyet Başkanımız başta olmak üzere, Aydın Valiliği'ne, TGF Yönetim Kurulu Üyelerine, Aydın'lı gazetecilere, Aydın Büyükşehir ile İlçe belediyelerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Gecede konuşan Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan,” Bugün Cumhuriyet'imizin 93. yıl dönümü. Yani Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuldan bireye dönüştüğümüz gün. Kadın hakları, ekonomik haklar ve daha birçok haklar ile cumhuriyetin kazanımları bu temelde çok değerlidir. Ama kendimizi bu temelde değerlendirdiğimiz zaman üzerine bir şey kattığımızı düşünmüyorum. Düşünmediğimiz gibi elimizde olan değerlerinde kıymetini ne yazık ki bilmiyoruz. En ufak bir güçlükle karşılaştığımız zaman hemen pes ediyoruz. Bu açıdan hak ve özgürlükler mücadele edilerek alındığı zaman daha anlamlı ve kıymetli olur. Bu gece sizinle bir arada olmaktan çok mutlu olduğumu belirterek Başkanlar Konseyi'nin hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Son olarak konuşan Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı,” Öncelikle, TGF Başkanım başta olmak üzere Türkiye'nin farklı illerinden gelen cemiyet başkanlarının Kuşadası'na gelerek bizi onurlandırdığını belirtmek isterim. Bundan 93 yıl önce ümmetten ulusa dönüşmüş, kapı kulluğundan özgür düşünebilen, sorgulayabilen bireye dönüşmüş ve egemenliğin tek adamdan millete geçtiği Cumhuriyet'imizin 93 yıl dönümünü kutluyorum. Umarım uzun vadede ülkemiz bu karanlık günleri atlatacaktır. Yeter ki biz Çetin Altan'ın dediği gibi enseyi karartmayalım. Çünkü bugün her şeyden fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Uzun lafın kısası şudur; Ben değil biz demeliyiz ki o zaman bu karanlık günleri atlatabiliriz” dedi. Haber: Hikmet Kurada


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 483

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

İLK İFTAR BELEDİYE BAŞKANLARI VE İL GENEL MECLİS ÜYELERİNE
TÜRKİYE BİLARDO FEDERASYONU ERSAN ERCAN İLE YOLA DEVAM DEDİ
SİNOP BELEDİYE BAŞKANI BAKİ ERGÜL YILIN YÖNETİCİSİ SEÇİLDİ
DUYGU DOLU YEMİN TÖRENİ
SİNOPTA DEMOKRASİ NÖBETLERİ SONA ERDİ
VALİ CİRİT, “KÖY MUHTARLARI VE KÖYLÜLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ. BENDE SİZLER GİBİ BİR KÖY ÇOCUĞUYUM DEDİ”
CHP’Lİ KARADENİZ: MERMİ ATAN FAİL, BAŞBAKAN’A NE DEDİ?
MEHMETÇİK VAKFI’NDAN BAŞKAN ERGÜL’E ZİYARET

Diğer Haberler

SİNOP ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’NE BÖLGE MÜDÜRÜ ATAMASI
İNSAN HAKLARI KONULU SEMİNER SAMSUN’DA DÜZENLENDİ
SİNOP ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMA GEMİSİ DEPREM VE TSUNAMİ ÇALIŞMALARINDA
YÜZ KİŞİLİK İSTİHDAM KAPISI
SİNOFF FİNALİ 3.CÜLÜKLE TAMAMLADI
Hagi, Baros'u kovdu
SİNOP GENÇLİK SPOR İL MÜDÜRÜ KAZIM AÇIKBAŞ MAKAMDA
Sahaya giren baykuş tekmeyi yedi
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 72 )

Toplam 110 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin?


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace