Bugün - 16 Aralık 2018 PazarKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
KARADENİZ VE BALIKÇILIK ÇALIŞTAYI SONUÇ RAPORU AÇIKLANDI

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanlığı tarafından 13–14 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenen "Karadeniz ve Balıkçılık Çalıştayı" sonuç raporu yayınlandı.

Gündem Haberi - 2 Kasım 2016 Çarşamba

(14:35)

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanlığı tarafından 13–14 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenen "Karadeniz ve Balıkçılık Çalıştayı" sonuç raporu yayınlandı.

Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Otelinde düzenlenen “Karadeniz ve Balıkçılık Çalıştayında, Karadeniz balıkçılığı, denizlerin kirliliği, avlanma yöntemleri, av yasakları ve sürdürülebilir balıkçılık gibi konularda toplam 13 sözlü bildiri sunuldu.

Çalıştayda sunulan bildiriler ışığında yetkili mercilere iletilecek olan kararlar ise şu şekilde;

1- Genelde tüm dünya spesifik olarak Karadeniz'de biyolojik çeşitliliği ve balıkçılığı etkileyen en önemli faktör kirliliktir. Denizlerimizin katı ve sıvı her türlü atıklardan korunması gerekir. Yeni atıklar bırakılmasını önlemek, modern arıtma ve çöp tesisleri kurulması kadar denizlerdeki mevcut kirliliğin giderilmesi çalışmalarına da önem verilmelidir.

2- Karadeniz hidrografik özellikleri bakımından fiziksel ve kimyasal parametreleri sürekli değişen dinamik bir denizdir. Sahip olduğu biyolojik zenginlik küresel iklim değişimleri ve istilacı türlerden önemli derecede etkilenmektedir. Bu nedenle Karadeniz'in hem fiziksel ve kimyasal hem de biyolojik özelliklerinin düzenli olarak takip edilmesi ve bu yönde yapılan araştırmalara önem ve destek verilmesi gerekmektedir.

3- Karadeniz'de deniz balıkları yetiştiriciliği için geniş bir potansiyele sahiptir. Yetersiz olan doğal balık stoklarının korunabilmesi için avcılığın yanı sıra yetiştiricilik faaliyetlerine önem verilmesi ve taşıma kapasitesiyle orantılı olmak üzere yeni üretim sahaları açılması zorunludur.

4- Su ürünlerinin avlanması ve yetiştirilmesi kadar uygun şekilde muhafaza edilerek veya işlenerek balığın az olduğu dönemlerde pazara sunulması, fiyat istikrarı ve israfın önlenmesi açısından önemlidir. Bu nedenle ihtiyaç ve hedefler doğrultusunda balık taşıma, muhafaza etme ve işleme yatırımlarına önem verilmelidir.

5- Başta dip balıklarından oluşan demersal su ürünleri olmak üzere tüm stoklarımız av baskısı ve diğer faktörlerle yıpranmış durumdadır. Stokları kritik eşiğin altına düşen türler için koruma stratejileri geliştirilmeli, daha seçici av araçlarının kullanımı teşvik edilmelidir.

6- Karadeniz balıkçılığının temeli olan göçmen pelajik balıklar iklimsel değişimler kadar çok sayıda büyük balıkçı gemilerinden oluşan filonun ağır balıkçılık baskısıyla karşı karşıyadır. Hamsi, Çaça, Palamut, Lüfer ve İstavrit stoklarının üreme ve beslenme göçlerini zarar görmeden yapabilmeleri için gerekli önlemler alınmalı, balıkçılık baskısını dengelemek amacıyla halen devam etmekte olan filo küçültme çalışmalarında esas avcılık baskısını oluşturan belli boydan büyük gırgır tekneleri hedeflenmelidir.

7- Karadeniz besin piramidinin geriye kalan tek büyük etçilleri olan yunuslar korunmalı fakat balıkçıların ağlarına ve avladıkları ürüne verdikleri zararların önlenmesi bakımından yunus koruyucu cihazların devlet desteği kapsamına alınarak balıkçılar ile yunuslar arasındaki etkileşim en aza indirgenmelidir.

8- Çok çeşitli olumsuz faktörlerin etkisinde giderek yıpranan Karadeniz ekosistemi ve balıkçılığının nefes alma ve kendini rehabilite etme alanları olarak uygun yerlerde Denizel Koruma Alanları (DKA) kurulması balıkçılık üretiminin artması ve sürdürülebilirliği açısından çok önemli faydalar sağlayacaktır.

Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat SEZGİN, “Karadeniz için tek bir doğru vardır. Bu doğruya her paydaşın sadece bakış açıları farklıdır. Herkesin ortak hedefi Karadeniz için daha iyinin yapılmasıdır. Karadeniz’de Avcılık temelli bu çalıştayın yanı sıra yetiştiricilik, işleme teknolojisi gibi su ürünlerinin farklı disiplinlerinde çalıştaylarda düzenlemeyi amaçlıyoruz” dedi.


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 483

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

SİNOP EMNİYETİNDEN MİSAFİR ÖĞRENCİLERE ÖZEL STANT
YAŞLILAR HAFTASI’NDA SAĞLIK YÜKSEKOKULU’NDAN ANLAMLI ETKİNLİK
TIRNAK BATMASINDA KESİN ÇÖZÜM
ALZHEİMER HASTALARINA NASIL DAVRANILMALI?
KEDİLERE ÖZEL KORUMA KABİNLERİ
SİNOP YARI OLİMPİK KAPALI YÜZME HAVUZU SİNOPLULARIN HİZMETİNDE
DEĞERLİ KAĞITLARA ZAM GELDİ
NURDAN ŞAHİN”SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİM, DUYARLI OLAN BÜTÜN İNSANLARA SESLENİYORUM”

Diğer Haberler

KATARAKTA DİKİŞSİZ AMELİYAT
BAŞKAN ERGÜN İL GENEL MECLİS BAŞKANLIĞINI ZİYARET ETTİ
AK PARTİ NİSAN AYI GRUP TOPLANTISI YAPILDI
BAŞSAVCI KAYA SİNOP’TAN SEVGİ VE HÜZÜNLE UĞURLANDI
GENÇLER DART İL BİRİNCİLİĞİ
ŞEKERİN ANAVATANINA ÇİKOLATA SATIYORUZ
MHP'DE SİNOP ADAYLARI AÇIKLANDI
300 YATAKLI HASTANE İÇİN ONAY VERİLDİ.PROJE İHALESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız10 Kişi (% 8 )
   Hayır23 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 70 )

Toplam 113 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Ne mutludur o kişi ki yoldaşı, haset değildir?


(Mevlana)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace