Bugün - 21 Eylül 2018 CumaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
KARADENİZ VE BALIKÇILIK ÇALIŞTAYI SONUÇ RAPORU AÇIKLANDI

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanlığı tarafından 13–14 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenen "Karadeniz ve Balıkçılık Çalıştayı" sonuç raporu yayınlandı.

Gündem Haberi - 2 Kasım 2016 Çarşamba

(14:35)

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanlığı tarafından 13–14 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenen "Karadeniz ve Balıkçılık Çalıştayı" sonuç raporu yayınlandı.

Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Otelinde düzenlenen “Karadeniz ve Balıkçılık Çalıştayında, Karadeniz balıkçılığı, denizlerin kirliliği, avlanma yöntemleri, av yasakları ve sürdürülebilir balıkçılık gibi konularda toplam 13 sözlü bildiri sunuldu.

Çalıştayda sunulan bildiriler ışığında yetkili mercilere iletilecek olan kararlar ise şu şekilde;

1- Genelde tüm dünya spesifik olarak Karadeniz'de biyolojik çeşitliliği ve balıkçılığı etkileyen en önemli faktör kirliliktir. Denizlerimizin katı ve sıvı her türlü atıklardan korunması gerekir. Yeni atıklar bırakılmasını önlemek, modern arıtma ve çöp tesisleri kurulması kadar denizlerdeki mevcut kirliliğin giderilmesi çalışmalarına da önem verilmelidir.

2- Karadeniz hidrografik özellikleri bakımından fiziksel ve kimyasal parametreleri sürekli değişen dinamik bir denizdir. Sahip olduğu biyolojik zenginlik küresel iklim değişimleri ve istilacı türlerden önemli derecede etkilenmektedir. Bu nedenle Karadeniz'in hem fiziksel ve kimyasal hem de biyolojik özelliklerinin düzenli olarak takip edilmesi ve bu yönde yapılan araştırmalara önem ve destek verilmesi gerekmektedir.

3- Karadeniz'de deniz balıkları yetiştiriciliği için geniş bir potansiyele sahiptir. Yetersiz olan doğal balık stoklarının korunabilmesi için avcılığın yanı sıra yetiştiricilik faaliyetlerine önem verilmesi ve taşıma kapasitesiyle orantılı olmak üzere yeni üretim sahaları açılması zorunludur.

4- Su ürünlerinin avlanması ve yetiştirilmesi kadar uygun şekilde muhafaza edilerek veya işlenerek balığın az olduğu dönemlerde pazara sunulması, fiyat istikrarı ve israfın önlenmesi açısından önemlidir. Bu nedenle ihtiyaç ve hedefler doğrultusunda balık taşıma, muhafaza etme ve işleme yatırımlarına önem verilmelidir.

5- Başta dip balıklarından oluşan demersal su ürünleri olmak üzere tüm stoklarımız av baskısı ve diğer faktörlerle yıpranmış durumdadır. Stokları kritik eşiğin altına düşen türler için koruma stratejileri geliştirilmeli, daha seçici av araçlarının kullanımı teşvik edilmelidir.

6- Karadeniz balıkçılığının temeli olan göçmen pelajik balıklar iklimsel değişimler kadar çok sayıda büyük balıkçı gemilerinden oluşan filonun ağır balıkçılık baskısıyla karşı karşıyadır. Hamsi, Çaça, Palamut, Lüfer ve İstavrit stoklarının üreme ve beslenme göçlerini zarar görmeden yapabilmeleri için gerekli önlemler alınmalı, balıkçılık baskısını dengelemek amacıyla halen devam etmekte olan filo küçültme çalışmalarında esas avcılık baskısını oluşturan belli boydan büyük gırgır tekneleri hedeflenmelidir.

7- Karadeniz besin piramidinin geriye kalan tek büyük etçilleri olan yunuslar korunmalı fakat balıkçıların ağlarına ve avladıkları ürüne verdikleri zararların önlenmesi bakımından yunus koruyucu cihazların devlet desteği kapsamına alınarak balıkçılar ile yunuslar arasındaki etkileşim en aza indirgenmelidir.

8- Çok çeşitli olumsuz faktörlerin etkisinde giderek yıpranan Karadeniz ekosistemi ve balıkçılığının nefes alma ve kendini rehabilite etme alanları olarak uygun yerlerde Denizel Koruma Alanları (DKA) kurulması balıkçılık üretiminin artması ve sürdürülebilirliği açısından çok önemli faydalar sağlayacaktır.

Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat SEZGİN, “Karadeniz için tek bir doğru vardır. Bu doğruya her paydaşın sadece bakış açıları farklıdır. Herkesin ortak hedefi Karadeniz için daha iyinin yapılmasıdır. Karadeniz’de Avcılık temelli bu çalıştayın yanı sıra yetiştiricilik, işleme teknolojisi gibi su ürünlerinin farklı disiplinlerinde çalıştaylarda düzenlemeyi amaçlıyoruz” dedi.


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 453

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

SGK İL MÜDÜRÜ ÜRKMEZ “TÜM BİRİMLERİMİZİN KAPISI VATANDAŞLARIMIZA SONUNA KADAR AÇIK”
BUDAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI
İKAZ VE UYARILARA UYMAYAN İŞLETMELERE CEZA-İ İŞLEM UYGULANACAK GEREKİRSE RUHSAT İPTALİNE GİDİLECEK
MÜSİAD’IN YENİ GENEL BAŞKAN ADAYI 2017 ŞUBAT’TA BELİRLENECEK
SİNOP’TA TASHİH-İ HURUF KURSU MÜLAKATI YAPILDI
SİNOPLU VATANDAŞLAR VALİLİĞE İSTEK ŞİKAYAT VE ÖNERİLERİNİ HALK TOPLANTISINDA DİLE GETİRECEK
MEHMETÇİK VAKFI’NDAN BAŞKAN ERGÜL’E ZİYARET
“SİNOP’TAN SEVGİLERLE” ETKİNLİĞİ

Diğer Haberler

SİNOP MİAMİ’DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK OLAN KRUVAZİYER GEMİ FUARINA KATILIYOR
HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
YÜZÜNÜZ SAĞLIĞINIZI NASIL YANSITIR?
VALİ KÖŞGER SİNOP'TA ÇEKİM YAPAN FİLM SETİNİ ZİYARET ETTİ
SPORTİF FAALİYETLER İLE FARKINDALIK
KUZKA NİSAN AYI YÖNETİM KURULU TOPLANTISI
SİNOP VALİSİ YAVUZ SELİM KÖŞGER'İN TURİZM HAFTASI MESAJI
SEKİZ VALİ YER DEĞİŞTİRDİ
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 72 )

Toplam 110 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Özünle, gözünle, sözünle işinde ol?


(Hacı Bektaşı Veli)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace