Bugün - 20 Mayıs 2018 PazarKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
ERKAYMAZ SORDU TBF BAŞKANI ERCAN CEVAPLADI

Ayancık Doğuş Gazetesi, Ayancık Gazetesi ve Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Ayancık temsilcisi Eğitimci – Yazar Erdoğan ERKAYMAZ Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanı Sinoplu Ecz.

Gündem Haberi - 1 Ekim 2016 Cumartesi

(18:07)

Ayancık Doğuş Gazetesi, Ayancık Gazetesi ve Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Ayancık temsilcisi Eğitimci – Yazar Erdoğan ERKAYMAZ Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanı Sinoplu Ecz. Ersan ERCAN ile yapmış olduğu söyleşi ve soru cevap şeklindeki röportaj gelecek nesillere bir ışık oldu.

Eczacı Ersan ERCAN kimdir?

1972 yılında Ayancık'ta doğdum. İlkokul ve Ortaokulu Ayancık’ta, Liseyi Bursa’da bitirdim. 1994 yılında Hacettepe Eczacılık Fakültesi ve 2006 yılında Anadolu Üniversitesi Yerel Yönetimler bölümlerinden mezun oldum. 1995 yılında Ayancık’ta eczanemi açtım. 21 yıldır eczacılık mesleğini icra ediyorum.

2000-2003 yılları arasında Farmakoloji eğitmenliği yaptıktan sonra Farmakognozi ve Bitkisel ürünler dalında araştırmalara başladım ve bunun sonucunda ERC Bitkisel Kozmetik Laboratuvarları'nı kurdum. Kendi adıma patentini aldığım ve üretimini yaptığım bitkisel kozmetik ürünler ile 10 yıldır yurtiçi ve yurt dışında faaliyet gösteriyorum.

2014 yılında yapılan Türkiye Bilardo Federasyonu Genel Kurulu’nda Federasyon Başkanlığına seçildim. Halen, sahibi olduğum Güven Eczanesi ile birlikte ERC Bitkisel Kozmetik Laboratuvarları Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanlığı görevleri sürdürmekteyim.

 --Bilardoya nasıl başladınız? Federasyon Başkanı olma hayaliniz var mıydı?

Bilardoya ilk 14-15 yaşlarında başladım. O zamanlarda Hikmet Abi’nin Salon 79 isimli kahvehanesinde oynardık. Yaşımız yetmediği için kuzenim Mustafa ile beraber sabah 7 de kalkar, 8-9 a kadar oynardık. Sonrasında lise ve özellikle üniversite yıllarında özel dersler alarak profesyonel anlamda oynaya başladım.

Sporcu iken aklımdan geçerdi bazen, ''Ben başkan olsam neler yapardım''  diye.  Ama genç yaşta başkan olmayı da beklemiyordum tabi.  İşimi tam olarak oturturum, hayatta bazı hedeflerime tam olarak ulaşırım, belki ondan sonra diye düşünürdüm, 50 yaşından sonra belki. Hayat bu, Allah çok daha erken nasip etti..

 --Aktif iş adamlığınız var. İş hayatınıza Federasyon Başkanlığını nasıl eklediniz?

İlk etapta kolay olmadı tabi ki. Hem eczane hem de kozmetik sektöründe yoğun bir iş programım var. Bir koltukta 2 karpuz taşırken şimdi 3 oldu.

Sevmediğim bir işi yapmış olsaydım şimdiye kadar çoktan yorulurdum. Ama bir işi severek yapıyorsanız, yorgunluğu dikkate almıyorsunuz.  ''Aman olduğu kadar işte'' diyerek bir başkanlık yapsam çok kolay herşey. Ben yaptığım işin en iyisini yapmak ve bu güzellikleri camiamıza yaşatmak istiyorum. Turnuva alanından dizayn edilmesinden, asılan görsellere ve ışık-ses sistemlerine kadar herşeyin istediğim kalitede olmasını arzuluyorum ve takip ediyorum.

Tabi ki ilk zamanlardaki gibi değil yoğunluk, çok daha kolaylaştı. Yapmak istediklerimi ve beklentilerimi çalışma arkadaşlarıma artık anlatabildiğimi düşünüyorum ve sonuçlarını görüyorum. Artık turnuvaların belli bir sisteme ve standarta girdiğini görmek de memnuniyet verici benim için.

 --Nasıl bir federasyon teslim aldınız? Federasyon Başkanı olmanızın üzerinden 2 yıl geçti. Bu süreçte federasyonunuzda ne gibi değişiklikler oldu?

Tamamen kurumsallıktan uzaklaşmış, sporcusundan yöneticisine, antrenöründen hakemine kadar spora neredeyse küsmüş bir camia devraldım. İlk yaptığım icraat bu camiaya bir güven aşılamak ve birleştirmek oldu. Bilardo sporunun kamuoyunda bilinirliğini ve popülaritesini arttırmak en önemli hamlelerimden birisiydi.

2 seneyi aşkın süredir yurt içi ve yurtdışı turnuvalarımız NTV SPOR’dan canlı seyredilmekte. Gözönüne çıkınca, izlenilirlik artınca tabi ki ilgi de ardından geliyor. Başkan olduktan sonra geçen 2  sene süresince lisanslı sporcu sayımız 4 kat arttı. Özellikle gençler ve öğrencilerin bu spora ilgisi beni çok memnun ediyor. Amacımız zaten okul sporları arasına girmek. Bunu gerçekleştirirsek zaten, genç bilardocu sayısında müthiş bir artış sağlayacağız.

Dünya'da çok önemli bir yerdeyiz Bilardo Sporu olarak. Dünya ve Avrupa Şampiyonlukları kazanmış 7 sporcumuz var. 2015 yılında şu an itibariyle de 17 uluslararası madalya kazandık. Şimdiye kadar kazanılan en yüksek madalya sayısı bu.

En büyük hedefim, günün birinde bir sporcumun hiç tanımadığı bir insana ''Ben bilardocuyum''  dediğinde, karşındakinin imrenerek ve takdir ederek bakması. Bunu görebildiğim zaman,  ben görev ve misyonumu başarıyla  tamamlamışım demektir.

Yapılacak birçok şey, katedilecek çok yolumuz var. 2 senede büyük aşama kaydettik ve devam ediyoruz. Seçim konuşmamda söylediğim vaatlerin birçoğunu gerçekleştirdik. Bilardo sporuna bir kimlik ve statü kazandırmak birinci önceliğimiz. Bu konu beraberinde altyapıdan okullara girmeye, eğitimden sponsorlarla ilişkiye kadar bir çok olayda bizlere kolaylık sağlayacaktır.

 --Bilardo Federasyonuna o sporun içinden gelme bir avantaj mı?

Tabi ki.. Bu sporun için gelmem bana büyük bir avantaj sağladı. Camiayı çok iyi tanıyorum, sporu iyi tanıyorum. Eksikliklerini ya da sporcularımın beklentilerini iyi biliyorum. Ben Bilardo sporunu yönetmek istedim, sporcu olduğum zamanlarda gördüğüm eksikleri, yanlışlıkları düzeltmek ve gönül verdiğim bu sporu daha iyi bir seviyelere götürmek istedim ve başkan oldum. Sporcu iken , ''Ben başkan olsam neler yapardım''  diye düşündüğüm şeyleri, başkanlığım süresinde hayata geçirmeye çalışıyorum. Bunun sonucunda da iyi şeyler çıkıyor tabi ki ortaya.

 --Bilardo Sporu ne zaman olimpiyatlara girecek? Bilardo ile ilgili ülkemizde okullara girmesi konusunda bir çalışmanız var mı?

Bu konuda Dünya Bilardolar Birliği çapında çalışmalar yapılıyor. 2020 Olimpiyatlarında yokuz. 2024 için çok büyük girişimler var. Umarım kabul ediliriz. Bu olay bilardo sporu için en önemli bir milat olacak.

--Biliyoruz ki bilardo da diğer spor dallarında olduğu gibi yaş sınırı yok. Ülkemizde daha geniş kitlelere yayma adına çalışmalarınız var mı?

Evet, bilardonun en önemli özelliği bu. 7’den 70 e derler ya, bu cümle tam da bilardo için geçerli. Düşünün bir; bir Federasyon Başkanısınız ve sizden çok daha büyük yaşta sporcularınız var. Başka hiçbir sporda bunu göremezsiniz. Baba ile oğulun aynı şampiyonada yarıştığı hatta birbiriyle eşleştiği başka spor yok sanırım.

2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türkiyenin en çok oynanan 4. Sporuyuz. Tüm Türkiye’de günde yüzbinlerce kişi bilardo oyunuyor. Bu potansiyeli tabana yaymak ve gençleri bilardo sporu ile tanıştırma en önemi hedefimiz.

Matematik, fizik, geometri ve psikoloji dörtgeninin mükemmel bir şekilde sergilendiği, zerafet ve akıl oyunları üzerine kurgulanmış bir spordur bilardo. Bunu gençlere en iyi şekilde anlatmak ve bilardoyu Türkiye’nin en popüler 10 spor arasına sokmak istiyorum.

--Türk bilardosu Guinness Rekorlar kitabına girdi. Bu konuda bilgilendirme yapar mısınız?

2016 Mart ayında Antalya’da yapılan Türkiye Şampiyonasında Erkekler-Kadınlar ve Gençler kategorilerinde toplam 1170 sporcu katılmıştı. Biz bunun bir dünya rekoru olduğunu öğrendik ve Guinnes Rekorlar Kitabı’na başvurduk. Çok kolay olmadı, 6 boyunca uğraştık ikna etmeye. Önce inanmadılar, binbir dereden su getirdiler tabiri caizse. Ama geçen hafta itibariyle bunun dünyada yapılan en yüksek katılımlı bilardo şampiyonası olduğunu tescillediler ve Guinnes Rekorlar Kitabı’na girdik.Türkiye’de ilk defa bir spor ve şampiyona Rekorlar kitabında. Benim için de mutluluk verici bir olay.

 --İnanılmaz bir enerjiye sahipsiniz, insan sizi takip etmekte zorlanıyor. Bu enerjinin kaynağı nedir?

‘’Sevdiğin bir işi yapıyorsan hiç çalışmış olmazsın’’ derler ya, benimki de o hesap. Hem işimi seviyorum, hem de gönül verdiğim bir sporun başkanlığını yapıyorum.

Gerçekten çok yoğun bir tempoyla çalışıyorum. Ama sonucunda güzel şeyler görünce, yorgunluğu falan unutuyorsun.

 --Hayattaki en büyük idealiniz veya hedefleriniz nelerdir?  Siyaset, kariyer vs?

Geçenlerde bir arkadaşım da bu soruyu sordu, o an cevap veremedim. Sonra düşündüm ve buldum cevabı. Ben başarmayı seviyorum galiba. Hırslı bir insan değilim. Çok zengin olayım, siyasi bir kariyer yapayım, saygı göreyim falan çok umrumda değil. 22 yıllık iş hayatımda güzel kariyer elde ettim çok şükür, Allah daha geriye düşürmesin. Bir şeyi başarmak ve başardığım şeyi uzaktan izleyerek gurur duymak. Güzel bir şeyler bırakmak ardında.. Sanırım aradığım asıl cevap bu hayattan.

 -- Kırmızı çizgileriniz var mı? Varsa nelerdir?

Bir duruşu ve kırmızı çizgileri olmayan birinin başarılı olacağına inanmıyorum. Tabi ki benim de var. Öncelikle ülke, vatan konularında çok hassasım. Temmuz ayında yaşadığımız üzücü olaylarda da ülkem adına büyük bir endişe yaşadım. Ama ne kadar büyük bir milletiz ki, çok şükür o günleri geride bıraktık.

‘’Allah’a şükür, Atatürk’e teşekkür’’ diyen bir insanım ve bunu hayatım boyunca kendime ilke edindim. Aynı hatayı ikinci defa yapmamaya çok özen gösteriririm. Bencil, güvenilmez ve fazla kibirli insanların hayatımda pek yeri yoktur.

Büyüdükçe küçülen, mütevazi insanlara çok imrenirim ve böyle bir hayat sürmek elimden geleni yapıyorum.

--Sinop-Ayancık ilçemizin evladısınız gençler için idolsünüz. Sanırım bu gençlerimizin de önünü açtınız. Ayancıklı bir gencin nerelere gelebileceğini gösterdiniz. Yaşamının 26 yılını eğitime veren bir kişi olarak soruyorum; Ayancık’ta eğitim gören gençlerimize neler tavsiye edersiniz?

 

Ben 10 bin nüfuslu Ayancık ilçesinde doğdum, büyüdüm.  Şu an Türkiyenin dört bir tarafında yapılan bir sporun başkanıyım ve bunun yanında Türkiye’nin 81 ilinde benim ürettiğim kozmetik ürünler satılıyor.

Hayal ettim, planladım, çalıştım, oldu. Oysa bir eczacı olarak sadece mesleğimi icra edebilir ve kendi dünyamda yaşayabilirdim. Bu benim seçimimdi.

Ayağı yere sağlam basan hayaller kurun ve o hayallerin peşinden gidin. Ama mutlaka gidin.  Aileniz de dahil hiç kimse, ne istediğinizi sizden daha iyi bilemez.

 Bu sorularımıza çok kısa cevaplar istiyorum.

Ayancık  -  Memleket

Bilardo Federasyonu Başkanlığı -  Gurur

Vefa - Olmalı

Yalan  - Beyazlar hariç asla

Mutluluk – Huzurun kardeşi

Sevgi –  İnsanı insan yapan şey

Kaybetmek – Bazen gerekli

Ne tür müzik – Kulağı tırmalamayan

Barış – Keşke

Yaptığınız en büyük çılgınlık -  Federasyon Başkanlığına aday olmak

Eczane – İlk Göz ağrım

Ayancık değeri evladımız Ecz. Ersan Ercan’ın başarılı çalışmaları Ayancık yaşayanı olarak beni son derece mutlu etmekte…  Sevgili Ecz. Ersan Ercan iyi ki varsınız, başarılarınızın takipçisi olacağız. Her iki gazetem; Ayancık Doğuş Gazetesi ve Ayancık Gazetesi adına teşekkür ederken eşiniz Serap hanım ve güzel kızınız Güneş hanımla uzun yıllar başarı sevgi dolu günler geçirmenizi diliyorum.

Erdoğan ERKAYMAZ


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 754

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

BAKAN LÜTFİ ELVAN SİNOP’A GELİYOR
SATRANÇ ARTIK PARKLARDA OYNANACAK
GRİP VE ZATÜRRE AŞISINI YAPTIRMAYI UNUTMAYIN
OSB’DE FELAKET ZARAR 10 MİLYON TL.
TAZİYE ZİYARETİ
YURT ÜCRETLERİ KALKSIN
23-24 MAYIS 2015 TARİHİNDE GÜRÜLTÜ YAPMAK YASAK
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICI

Diğer Haberler

AÇLIK HİSSETMEDEN ORUÇ TUTUN
VALİ CİRİT “İŞ DÜNYASI BU ÜLKENİN GELECEĞİNE ÇOK BÜYÜK KATKILAR YAPMAKTADIR”
SİNOPSPOR: 1 - 2 : KASTAMONUSPOR
TARSİM YÖNETİM KURULUNDAN VALİ KÖŞGER'E ZİYARET
KEDİLERE ÖZEL KORUMA KABİNLERİ
YAŞLILAR HAFTASI’NDA SAĞLIK YÜKSEKOKULU’NDAN ANLAMLI ETKİNLİK
KIYI SULARI KALİTE ÇALIŞTAYI TAMAMLANDI
Hayrünnisa Gül ölümden döndü
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet79 Kişi (% 72 )

Toplam 109 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Herkesin bakmadığı yönden bak dünyaya?


(Mevlana)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace