Bugün - 21 Ocak 2019 PazartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
DÜNYA KAHVE GÜNÜNDE, HER GÜN DÜZENLİ KAHVE İÇMENİN FAYDALARI

1 Ekim Dünya Kahve Günü’nde, Türkiye geneline yayılan 57 mağazasında kahve tutkusunu paylaşmaya davet eden Tchibo, evde Türk kahvesi yapmak isteyenlere de Türk kahvesi yapmanın püf noktalarını veriyor;

  • Bilinen en eski kahve hazırlama tekniği ile yapılan Türk kahvesi, diğer kahvelerden farklı olarak telvesi ile servis edilir.
Yaşam Haberi - 29 Eylül 2016 Perşembe

(19:49)

1 Ekim Dünya Kahve Günü’nde, Türkiye geneline yayılan 57 mağazasında kahve tutkusunu paylaşmaya davet eden Tchibo, evde Türk kahvesi yapmak isteyenlere de Türk kahvesi yapmanın püf noktalarını veriyor;

  • Bilinen en eski kahve hazırlama tekniği ile yapılan Türk kahvesi, diğer kahvelerden farklı olarak telvesi ile servis edilir.
  • Türk kahvesi cezve ile pişirilir. Genelde el yapımı olan cezveler bakırdan üretilir ve farklı boyutları bulunur. Cezveye ilk önce, her fincan için 50 ml kadar su konulur.
  • Türk kahvesine şeker katmak isterseniz, her fincan için isteğiniz doğrultusunda bir - iki çay kaşığı şeker ekleyebilirsiniz.
  • Türk kahvesinin özelliği gereği, kahve su ile birlikte kaynatıldığı ve telvesiyle birlikte servis yapıldığı için kahvenin incecik öğütülmüş olması çok önemlidir. Kahve neredeyse un veya pudra şekeri kadar ince çekilmiş olmalıdır.
  • Bir fincan Türk kahvesi için cezveye 1 çay kaşığı dolusu incecik çekilmiş Türk kahvesi konur.
  • Cezveye kahve ve su ilave edildikten sonra, kısık ateşte kabarması beklenir.
  • Kahve kabarır kabarmaz ocaktan alınır ve birkaç kere karıştırılır. Ardından tekrar ocağa konur ve köpürmesini sağlanır. Böylece her fincan kahvenin üzeri köpükle kaplı olacaktır. Ayrıca kahvenin henüz ilk kabarmasında kaşıkla köpük alınabilir ve eşit olarak fincanlara dağıtılabilir.
  • Birçok ülkede Türk kahvesi kakule, tarçın veya karanfil ile lezzetlendirilir. Farklı lezzetler denemek isteyenler, kahveyi hazırlarken cezveye ince çekilmiş baharatlar ekleyerek pişirebilir.
  • Kahve ocakta ne kadar çok kabarırsa kahvenin kıvamı ve tadının yoğunluğu da o derece artar.

1 Ekim Cumartesi günü mağazalarını ziyaret eden kahve tutkunlarını sevindirmek isteyen Tchibo, 1 fincan Türk kahvesi içene 2.’sini; 200 gr Türk kahvesi satın alana ise 100 gr Türk kahvesini hediye ediyor.

İŞTE HER GÜN DÜZENLİ kahve içmenin faydaları

1- Kahveyi sadece koklamak bile sizi stresten uzaklaştırabilir: Seul Ulusal Üniversitesi'nden araştırmacıların fareler üzerinde yaptığı bir deneye göre az uyku nedeniyle strese giren fareler kahve aromasına maruz kaldıklarında, beyinlerinde bu strese bağlı olarak oluşan proteinde de bir değişim yaşanıyor.

2- Kahve Parkinson hastalığıyla ilgili semptomları azaltabilir: Science Daily'de 2012 yılında Dr. Ronald Postuma tarafından kaleme alınan bir çalışmaya göre, kahve içmek Parkinson hastalarının hareketlerini kontrol etmelerinde onlara yardımcı oluyor. Ayrıca kahve içenlerin Parkinson hastalığına yakalanma oranları da daha düşük.

3- Kahve karaciğeriniz için çok yararlı: 2006 yılında 22 yaş üstü, 125 bin kişiyle yapılan bir araştırma, günde en az bir bardak kahve içenlerin karaciğer sirozuna yakalanma ihtimallerinin yüzde 20 daha düşük olduğunu ortaya koydu. Araştırmayı yönetenlerden Arthur L. Klatsky, The Guardian Gazetesi'ne verdiği demeçte, kahve tüketiminin özellikle alkol kullananların yakalandığı siroza karşı koruyucu yararları olduğunu vurguladı. Ayrıca araştırmalar, kahvenin alkolle bağlantısı olmayan karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıkları önlemede de yararlı olduğunu ortaya koydu.

4- Kahve daha mutlu hissetmenizi sağlayabilir: National Health Institute tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde dört bardak ya da daha çok kahve içenler, hiç içmeyenlere oranla yüzde 10 oranında daha az depresyona giriyor. Bunun sadece kahvenin içerisinde bulunan kafeinle ilişkili olmadığı da belirtiliyor. Araştırmayı yürütenlerden Dr. Honglei Chen, kahvenin mutluluk vermesinin nedenini, içindeki güvenilir antioksidanlara bağlıyor.

5- Kahve tüketiminin daha düşük intihar oranlarıyla da bir ilişkisi var: Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde iki ile dört bardak kahve tüketimi, hem erkekler hem de kadınlar için intihar oranını yüzde 50 civarında düşürüyor. Bunun nedeni de kahvenin hafif bir antidepresan olarak da etki gösterip serotonin, dopamin gibi sinirsel salgıların üretimine yardımcı olması olarak gösteriliyor.

6-Kahve, cilt kanserine yakalanma ihtimalinizi düşürebilir: Harvard Tıp Okulu ve Boston'daki Brigham and Women's Hospital, tam 20 yıllık bir süre boyunca 112 bin 897 erkek ve kadını takip etti ve günde 3 bardak ve üstü kahve içen kadınların, hiç kahve içmeyenlere göre cilt kanserine yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğunu net bir şekilde ortaya koydu.

7- Kahve sayesinde daha iyi bir atlet olabilirsiniz: The New YorkTimes'ın bir haberine göre, bilim insanları ve atletler, atletik performansa başlamadan önce içilen bir bardak kahvenin özellikle uzun mesafe koşuları ve bisiklet gibi sporlarda performansı olumlu etkilediğini yıllardır biliyorlar. "Kafein kan akışındaki yağ asitlerinin miktarını artırır, bu da atletlerin kaslarının yağları vücut için yakıt olarak kullanmasına yardımcı olur. Bu vücudun egzersiz süresince kullanılmak üzere ufak miktarlarda karbonhidrat depolamasını sağlar.

8-Kahve, Tip 2 diyabetin gelişim riskini azaltabilir: The American Chemical Society'nin araştırmasına göre, kahve, Tip 2 diyabet riskini azaltıyor. Araştırmaya göre günde 4 bardak ya da üstü kahve içenlerin, hiç içmeyenlere oranla Tip 2 diyabet gelişim oranlarının yüzde 50 daha düşük olduğu gözlemleniyor. Her eklenen bardakta bu risk yüzde 7 oranında azalıyor.

9- Kahve içmek, zihninizi daha uzun süre sağlıklı bir biçimde korumanıza yardımcı olabilir: South Florida Üniversitesi ve Miami Üniversitesi'nden araştırmacıların 65 yaş üstü bir kesimle yaptığı araştırmaya göre, bu yaşlarda kanlarındaki kafein düzeyi daha yüksek olanlar, daha düşük olanlara göre Alzheimer hastalığına 2 ila 4 yıl daha geç yakalanıyor. Araştırmalar; "Orta düzey kahve tüketiminin insanları Alzheimer hastalığına karşı tamamen koruyacağını iddia etmiyoruz. Ancak, orta düzey kahve tüketiminin Alzheimer'a yakalanma riskini düşüreceği veya geciktireceği konusunda inancımız tam" diyor.

10- Kahve sizi daha zeki yapabilir: Kahve sadece daha uyanık olmanıza değil aynı zamanda zekânızın daha keskin olmasına da yardımcı olabilir. CNN'de yayınlanan bir habere göre, kahve zihnimizin daha etkin çalışmasına destek oluyor. Time muhabiri Michael Lemonick ise şöyle diyor: "Az uyuduğunuzda ve dinç kalabilmek için kahve aldığınızda, kendinizi daha atik, daha dikkatli, daha mantıklı akıl yürüten yani zekâ ile ilgili pek çok fonksiyonu daha rahat yerine getiren ve her şeye daha iyi ve zamanında tepki veren bir konumda buluyorsunuz.

11- Kahve depresyona girme riskini düşürüyor

KAHVE ve kafein ile ilgili son yapılan bilimsel araştırmalara göre günde 2-3 fincan kahve, içenlerin zihinsel performansı artıyor, depresyona girme riski düşüyor. Avrupa Gıda Güvenliği Derneği (EFSA) ile Hemşire Sağlık Çalışması'nın yaptığı araştırmalara göre orta düzeyde kahve tüketmek hafıza ve mantıklı düşünme üzerine olumlu etki ediyor. Ayrıca Ulusal İlaç Bağımlılığı Kuruluşu NIDA'ya göre kafein, nikotin ve alkol gibi bağımlılık yapabilecek maddeler arasında yer almıyor.


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 1040

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


YaşamHaberleri

STRESİN İLACI KAVUN
ÇAKI GİBİ ENGELSİZ POLİS SELAMI
80 YAŞINDA KÖK HÜCRE NAKLİ
YILBAŞI ÖNCESİNDE, GÜNE BOL SU İÇEREK BAŞLAYIN
SİVRİSİNEKLER EN ÇOK HAMİLELERİ ISIRIYOR
Ümit Özat bıraktı!
KADINLARIN KOMBİN DERTLERİ AKILLI AYNA İLE SONA ERİYOR
Bursaspor'da Macho iddiası

Diğer Haberler

SİNOPALE ETKİNLİKLERİ
SİNOP KARAYOLLARI TRAFİK GÜVENLİĞİ EYLEM PLANI
SİNOP’A ÖZEL YÖRESEL AĞIZLARDAN OLUŞAN 3500 KELİME KİTAP OLDU
MEVSİM GEÇİŞLERİNDE MİGREN NÖBETLERİ ARTIYOR
VEKİL TOKMAK “BİZLERDE BU CAN OLDUĞU SÜRECE NE PARTİMİZİ, NE CUMHURBAŞKANIMIZI, NE DE BAŞBAKANIMIZI KİMSEYE YEDİRTMEYECEĞİZ”
BAŞKAN GÜNDOĞDU, İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜNÜ ZİYARET ETTİ
AİLE İÇİ KRİZLER NELERDİR?
MUTLULUK FESTİVALİ STARTINDA BALIKÇILAR VİRA BİSMİLLAH DİYECEK
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız10 Kişi (% 8 )
   Hayır23 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 70 )

Toplam 113 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez?


(Mevlana)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace