Bugün - 20 Ocak 2019 PazarKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
ADD BAŞKANI OĞUZ ” TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TAPU SENEDİ LOZAN ANTLAŞMASI’NIN 93. YILINI KUTLUYORUZ”

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Sinop Şubesi Başkanı eski Parlamenter ve Hukukçu Av.

Gündem Haberi - 25 Temmuz 2016 Pazartesi

(15:38)

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Sinop Şubesi Başkanı eski Parlamenter ve Hukukçu Av. Yalçın Oğuz, 24 Temmuz Lozan Antlaşması’nın yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada,”Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedi Lozan Antlaşması’nın 93. yılını kutluyoruz” dedi.

ADD Sinop Şubesi Başkanı Yalçın Oğuz bu konuda daha sonra şu açıklamalarda bulundu:  “Ne acıdır ki can  pahasına  kazandığımız bağımsızlığımızın simgesi Lozan antlaşmasını kutlamaya bir hafta kala bağımsızlığımıza, bize onurumuzu kazandıran Türk silahlı kuvvetlerimize karşı büyük oyunlar oynanmak istendiğini yaşayarak gördük.Ancak bu oyunlar temelleri Lozan antlaşması ile atılan laik ve demokratik Cumhuriyetimizi birleştirici bilinci sayesinde bozulmuştur. Bu bilinç bizim bir arada yaşama irademizin çimentosudur.

Bugün yeryüzünün  gözde coğrafyasının Türk egemenliğinde olacağını belirlediği halde, Lozan’ın dışında bunca yıldır hükmünü yürütebilmiş başka bir siyasal antlaşma yoktur. Üstelik Lozan antlaşması emperyalizmin tarihi yenilgisinin simgesi durumundadır.

Emperyalizmin yüzyıllık hesaplarında Lozan’a yer yoktur. Onların  tam yüzyıl önce 16 Mayıs 1916 tarihinde yaptığı gizli SykesPicot anlaşmasının nihai hedefi  10 Ağustos 1920 tarihli Sevr Anlaşmasıdır. Lozan emperyalizmin yüzyıllık planını bozup tarihi çöplüğüne attığı için hedeftedir.

Birinci paylaşım savaşı sonrası Avrupa da ortaya çıkan siyasal durum ile yapılan anlaşmalar 21 yıl sonra ikinci paylaşım savaşı ile fiilen sona erip 1945 sonrasında yeni bir Avrupa haritası çizilirken Lozan anlaşması dim dik ayakta kalabilmiştir.Üstelik ikinci paylaşım savaşı sonrası Dünya jandarmalığını ele geçiren ABD’nin bu anlaşmayı ısrarla tanımamasına rağmen.

 Osmanlı Devletinin batıda uğradığı ilk siyasal yenilgi olan 1699 karlofça antlaşmasından tam 224 yıl sonra Türk ulusu ilk kez bir müzakere masasından zaferle ayrılmıştır. Türk ulusu 30 Ağustos 1922 tarihindeki büyük askeri zaferini 24 temmuz Lozan antlaşması ile noktalamış.bu zafer ezilen tüm milletlere örnek olmuştur.

Yüzyıllık SykesPicot rüyası hiç son bulmamıştır.Günümüzün Orta Doğu coğrafyasında yaşananlar bu rüyanın gerçeğe dönüşmesi için döndürülen oyunların göstergesidir.

Yüzyıl öncenin SykesPicot haritaları günümüzün BOP( Büyük Orta Doğu Projesi) haritalarına ne kadar benziyorsa Sevr haritaları da kimi Nato toplantılarında ortaya çıkarılan bölünmüş Türkiye haritalarına o kadar benzemektedir.

 Lozan Antlaşmasına sadece emperyalizmin yüzyıllık planlarının günümüzdeki temsilcileri karşı değildir. Cumhuriyet rejiminin kazanımları ile devlet kademelerinin en tepelerinde yer bulanlar, Osmanlı hayalleri ile Lozan’a karşı çıkmaktadır.Osmalı tarihinde en büyük toprak kaybını yaşatan despot ikinci Abdülhamit hayranları Lozan antlaşmasını yenilgi olarak göstermekte püsküllü fesleriyle çıktıkları TV ekranlarından püsküllü yalanlar söyleyebilmektedirler.

Lozan Antlaşmasında gizli maddeler olduğundan tutun anlaşmanın 100. yılda sona ereceğine kadar her türlü yalanı utanmazca söylerken, Lozan’ı pekiştiren 1936 tarihli Montrö Antlaşmasını da yok edecek ‘ Asrın projelerini’ ‘Çılgın Projeleri’ ileri sürmekte Montrö’yü gözden geçirmekten söz etmektedirler.

Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Kurtuluş savaşının zafere ulaşmasını engelleyemeyenler, Mudanya Ateşkes Anlaşması sonrasında Lozan’ da toplanacak Barış görüşmelerini sonuçsuz bırakmak amacıyla fiilen bitmiş Osmanlı Hükümetini de Lozan’a davet etmişlerdir, bunun üzerine ilk büyük devrimimiz gerçekleşmiş ve 1 Kasım 1922 tarihinde saltanat kaldırılmıştır. Saltanat heveslerinin  de kuyruk acısı büyüktür.

Emperyalizm 30 Ağustos 1922 tarihini, 9 Eylül’ün İzmir Limanını nasıl unutamadıysa Osmanlı hayranları da 1 Kasım 1922 tarihini de unutamamıştır. Bu nedenle el ele vererek Lozan antlaşmasına saldırmakta ve Türkiye Cumhuriyetinin Tapu senedini delmek için her türlü hile ve entrikaya başvurmaktadırlar.

               Ancak başaramayacaklardır.

Lozan kahramanı İsmet paşanın Lozan’daki otelde ABD heyetinin kapısına iliştirdiği ‘Amerikalıları istemiyoruz’ notu bugünde geçerlidir.

30 Ağustos 1922 tarihinden sonra emperyalizm dünyanın hiçbir yerinde kalıcı zaferler kazanamadı. Hep kaybettiler. Bütün saldırganlılarına rağmen.15 Temmuz 1974 tarihinde Kıbrıs’ta giriştikleri NicosSamson darbesinde kaybetmişlerdir. İlginçtir tam 42 yıl sonra aynı gün bu kez Türkiye’de FETÖ darbesi ile kaybettiler. Yine kaybedecekler. Yine biz kazanacağız.” Haber: Hikmet Kurada


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 611

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

SİNOP HAVALİMANI’NDA 2016 YILINDA 90.547 YOLCU HİZMET ALDI
SİNOP MÜFTÜLÜĞÜ İKİ BİN ADET KUTLU DOĞUM GÜLÜ DAĞITTI
GÜLTEN İPEK HALK EĞİTİM MERKEZİ VE AKŞAM SANAT OKULUNDA KURS GÖREN ENGELLİ ÇOCUKLARI ZİYARET ETTİ
VALİ ÇETİNKAYA’DAN ÇAT KAPI EV ZİYARETİ
SİNOPLU HACI ADAYLARI DUALARLA KUTSAL TOPRAKLARA UĞURLANDI
AK PARTİ SİNOP MİLLETVEKİLİ CENGİZ TOKMAK “5.5 MİLYON TL LİK BÜTÇE OLURU ALINDI”
VALİ ÇETİNKAYA ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİNİ ZİYARET ETTİ
HAMSİ ŞENLİĞİ

Diğer Haberler

SİNOP HALK EĞİTİM MERKEZİ TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU
BEL FITIĞI HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
KEMİK-KIKIRDAK EĞRİLİĞİ SİNÜZİT NEDENİ
KARDEŞLİK DESTEĞİ
SİNOP ÇİFTE BAYRAM KUTLAYACAK
KRONİK MİGRENE "TOKSİN" Lİ ÇÖZÜM
İSTİFASINI FACEBOOKTAN YAPTI
TÜRKİYE TRİAL ŞAMPİYONASI 3. YARIŞI SİNOP’TA START VERDİ
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız10 Kişi (% 8 )
   Hayır23 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 70 )

Toplam 113 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


"Ya yıldızların Her biri bir mühendistir veya onları yapan bir mühendis vardır!.."


()


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace