Bugün - 18 Temmuz 2018 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
SİNOP MERKEZ UZUNGÜRGEN KÖYÜNDE TATLANDIRAN HIDIRELLEZİ COŞKUSU

Sinop Merkez Uzungürgen köyü muhtarlığı tarafından organize edilen ve bu yıl ikincisi kutlanan Hıdırıllez Keşkek şenliği kutlamaları köy camisi yanında oluşturulan organizasyonla tüm köy halkı ve çevre köylerden gelen konuklarının katılımıyla coşkulu bir şekilde kutlandı.

Gündem Haberi - 7 Mayıs 2016 Cumartesi

(13:42)

Sinop Merkez Uzungürgen köyü muhtarlığı tarafından organize edilen ve bu yıl ikincisi kutlanan Hıdırıllez Keşkek şenliği kutlamaları köy camisi yanında oluşturulan organizasyonla tüm köy halkı ve çevre köylerden gelen konuklarının katılımıyla coşkulu bir şekilde kutlandı.

Merkez köy camisi bahçesinde oluşturulan keşkek kazanları köyde ikamet eden genç yaşlı tüm köy kadınları tarafından hazırlanarak servise hazır hale getirilirken, Uzungürgen köyü muhtarı Ferhat Demirol ise etkinliğe gelen tüm konukları birebir karşılamayla etkinliğini coşkuya dönüştürdü. Sinop İl Müftüsü Mustafa Erkan’nın da katıldığı keşkek şenliği öncesinde Uzungürgen camisinde cuma namazı ve sonrasında keşkek duası da yapılırken Uzurgürgen cami imamı Ekrem Ünal ise bu yıl düzenlemiş olduğumuz ve geleneksel hale getirdiğimiz keşkek şenliğimiz birlik beraberliğimizle hayırlara ve bereketli günlere vesile olmasını diliyorum dedi. Namaz bitiminde bahçede oluşturulan keşkek masalarında toplanan köy halkı ve  tüm konuklar topluca yaptıkları keşkek duası sonrasında   sabahın erken saatlerinde hazırlanmaya başlanan keşkek ve yöresel yemeklerin lezzetli ikramıyla  coşkulu bir şekilde birlik beraberliğini en güzel örneğine imza atarak  2. Geleneksel Uzungürgen Keşkek şenliğinin kutlamasını gerçekleştirdi. Etkinlikte tüm katılımcılara  hoş geldiniz dilekleriyle  2.Geleneksel Keşkek Şenliğimizin köyümüze, halkımıza ve tüm konuklarımıza hayırlı olmasını bereket getirmesini diliyorum açıklamasın yapan Köy Muhtarı Ferhat Demirol   etkinliğimiz  genç yaşlı demeden tüm köy halkımızın destek ve katılımıyla  gerçekleşmiştir. Geçen yıl ilkini yaptığımız şenliğin bu yıl ikinicisini başarıyla gerçekleştirdik. Coşkumuz ve sevincimiz şenliğimize katılan misafirlerimizle katmerleşti dedi. İl Müftüsü Mustafa Erkan ise birlik beraberlik ve sevginin en güzel örneğini gözler önüne seren bu etkinlikler İslam aleminin en köklü gelenekleridir. Emeği geçen tüm ekibe ve Üzungürgen köyü halkına teşekkür ediyorum dedi.

2.Geleneksel Uzungürgen keşkek şenliğine katılan Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Derneği Başkanı Kenan Aral ise bu etkinliğin kendisi için büyük önem arz ettiğini dile getirirken ben bu köyden evliyim yani köyün eniştesiyim. Birlik beraberlik ve dayanışmanın en güzel örneğinin sergilendiği bu etkinlik  köklü bir etkinlik olmakla beraber  Hıdırellez  ismiyle de  bolluk ve  bereketin  timsalidir. Bu bağlamda  2.Uzungürgen Hıdırıllez keşkek şenliğimizin  hayırlı olması temennisiyle hanelerimize huzur ve mutluluk getirtmesini diliyorum dedi.

HIDIRELLEZ TARİHİ;

Hıdırellez Bayramı (Hıdrellez), Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan hıdrellez günü, Hızır ve İlyas’ın yer yüzünde buluştukları gün olduğu savıyla kutlanmaktadır.

İslam coğrafyasına bakıldığında Hıdrellez gününün yoğunlukla Türkiye'de kutlanıldığı görülmektedir.

Bir görüşe göre; Türkler'in Orta Asya'dan getirdikleri Nevruz Bayramının başkalaşmış ve İslamlaşmış şeklidir.

 

6 Mayıs’tan 8 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 6 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 6 Mayıs günü kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığını gösteriyor.

Hızır ve Hıdırellezin kökeni hakkında çeşitli fikirler ortaya atılmıştır. Bunlardan bazıları Hıdrellezin Mezopotamya ile Anadolu kültürlerine ait olduğu; bazıları ise İslamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançlarına ait olduğu yolundadır. Hıdrellez Bayramı’nı ve Hızır düşünüşünü tek bir kültüre mal etmek olanaksızdır. İlk çağlardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, İran, Balkanlar ve hatta bütün Doğu Akdeniz ülkelerinde bahar ya da yazın gelişiyle belli başlı doğasal döngüler için sevinç duyulduğu görülmektedir.


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 658

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

HER GÜN 20 TIR İNSANİ YARDIM
VEKİL CENGİZ TOKMAK’TAN ÇAT KAPI ŞANTİYE DENETİMİ
YENİ SİNOP VALİSİ DR. YASEMİN ÖZATA ÇETİNKAYA TÖRENLE KARŞILANDI
SİNOP ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’NE BÖLGE MÜDÜRÜ ATAMASI
SİNOP’UN GÜZELLİKLERİ SERGİLENDİ
CHP MİLLETVEKİLİ BARIŞ KARADENİZ MAZBATASINI ALDI
SİNOP VALİSİ ÇETİNKAYA KARADENİZ’İ MAKAMINDA ZİYARET ETTİ
AK PARTİ’DE SÜRPRİZ ADAY

Diğer Haberler

MİDYE AVCILIĞI VE SATIŞI YASAK
BİLARDO KURSU AÇILDI
GÖNÜL DOSTU ESAT HOCA
BETAREKS FİRMASINI ZİYARET
DİŞ ETİ KANAMANIZ VARSA CİDDİYE ALIN!
SAĞLIKLI GENÇLİK KAMPI ÖĞRENCİLERİ VALİLİKTE
KANSERDE ERKEN TEŞHİS YÜZ GÜLDÜRÜYOR
CİMNASTİK SALONU YAKINDA SİNOP’LU ÇOCUKLARIMIZIN HİZMETİNDE
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet79 Kişi (% 72 )

Toplam 109 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Eğer ilerlemek isterseni her yere atılma. Merhem ve mum gibi ol. Diken gibi olma?


(Hacı Bektaşı Veli)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace