Bugün - 13 Kasım 2018 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
CEZA İNFAZ KURUMUNDA “İSTİKLAL MARŞINI GÜZEL OKUMA” YARIŞMASI

İstiklal Marşının yazılışı ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilmesinin 95.

Gündem Haberi - 14 Mart 2016 Pazartesi

(16:30)

İstiklal Marşının yazılışı ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilmesinin 95. Yıldönümü Sinop E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Çok amaçlı salonunda düzenlenen törenle kutlandı. Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY ve İstiklal Marşımızın yazılışı,  düzenlenen törende anıldı.

E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Çok amaçlı salonunda gerçekleştirilen törene Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Ozan KAYA, Ceza İnfaz Kurumları Savcısı Aykut BALCI, Ceza İnfaz Kurumları Müdürü Özer DUMAN, Kurum 2. Müdürleri, kurum personeli ve yaklaşık 200 hükümlü tutuklu katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende ilk olarak Milli Şair ve İstiklal Marşının yazarı Mehmet Akif ERSOY’ un hayatının anlatıldığı film gösterisi sergilendi. Daha sonra Sinop Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Veysel ERGİN  tarafından Mehmet Akif ERSOY un hayatının ve istiklal Marşının yazılış sürecinin anlatıldığı bir konferans verildi.

Ulusal Şair Mehmet Akif ERSOY ’un hayatından kesitlerin anlatıldığı konferansta Yrd. Doç.Dr. Veysel ERGİN “Mehmet Akif ERSOY öyle vatan millet sevgisi ile doluydu ki, para ödülü olduğu için İstiklal Marşı şiir yarışmasına katılmamıştı. Çünkü ona göre bu derece önemli duygular maddi karşılıklarla ifade edilemezdi. Oysaki Mehmet Akif ERSOY aynı dönemde maddi olarak çok büyük sıkıntılar yaşıyor, hatta bazen arkadaşının paltosunu kullanmak zorunda kalıyordu. İstiklal Marşını yazmaya başladığında kağıdı bittiği için marşın altıncı kıtasını çiviyle  Taceddin Dergahının duvarına kazımıştı. O derece mütevazi bir yapıya sahipti ki  İstiklal Marşının TBMM de okunduğu anda mahcubiyet duygusu ile salon dışına çıkmıştı. Hakettiği ödülü de almamış, maddi olarak son derece müşkül bir halde olmasına rağmen, para ödülünün fakir fukaraya, ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasını istemişti.” Dedi.

İnfaz Koruma Memuru Eyüp SARBAN tarafından “Mehmet Toprak Oldu” isimli şiir seslendirildi ve katılımcılar tarafından coşkuyla karşılanan performans, dakikalarca alkışlandı.

Ceza İnfaz Kurumunda düzenlenen “İstiklal Marşını Güzel Okuma” yarışmasında dereceye giren hükümlü ve tutuklular tarafından İstiklal Marşının 10 kıtası sırayla okundu.

Yarışmada 1. Olan hükümlü H.G.’ ye belge ve hediyeleri Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Ozan KAYA, 2. Olan hükümlü İ. Ş.’ e belge ve hediyeleri Ceza İnfaz Kurumları Savcısı Aykut BALCI ve 3. Olan hükümlü A. K.’ ye belge ve hediyeleri Ceza İnfaz Kurumları Müdürü Özer DUMAN tarafından verildi.

Tören sonunda konuşan Sinop Ceza İnfaz Kurumları Müdürü Özer DUMAN ‘’Geçmişte, şimdi ve gelecekte, İstiklal mücadelemizinden modern Türkiye sevdamıza kadar bize güç veren, büyük eser İstiklal Marşını ve onun kahraman şairi, içimizdeki vatan sevgisinin tercumanı, Mehmet Akif Ersoy’u, bu önemli günün 95 nci yıldönümünde bir kez daha saygı, şükran ve minnetle anıyoruz’’dedi.

Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Ozan KAYA  ise ‘’Bugün burada bir kez daha kurtuluş mücadelemizi, Ulu Önder  Mustafa Kemal ATATÜRK, silah arkadaşları ve İstiklal Marşımızın yazarı, ulusal şairimiz Mehmet Akif ERSOY’ u şükranla anıyoruz. Şanlı Türk Tarihinin en önemli eseri İstiklal Marşımızın yazılışının 95. Yılını, burada, bu atmosferde, bu samimi coşkuyla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hükümlü ve tutuklularımızın, İstiklal Marşımızın şiir okuma yarışmasındaki coşkuları, samimiyetleri ve içtenlikleri beni çok duygulandırdı” dedi.


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 890

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

DSİ 74 ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNÜ ZİYARET
BİRLİK VE BERABERLİK RUHUYLA MANGAL KEYFİ
SİNOP ÜNİVERSİTESİNDE HUKUKİ SÜREC BAŞLATILDI
TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ KURULDU
SİGARAYA ELVEDA DEMEK MÜMKÜN
SİNOP TSO BARO YÖNETİMİNİ KONUK ETTİ
SİNOP’TA YILBAŞI TEDBİRLERİ
TURİZM DERNEĞİ BAŞKANI KAYA “SİNOP YER ALTI, YER ÜSTÜ ZENGİNLİKLERİYLE KÜLTÜR VE TARİH BAŞKENTİDİR”

Diğer Haberler

SOKAK HAYVANLARI AKILLI MAMA İSTASYONLARINDA DOYACAK
SİNOP SAĞLIK TESİSLERİNDE 41 HEKİM GÖREVE BAŞLADI
GENÇLER KÖY OKULU ZİYARETİNDE!
ÖMER GÜLTEKİN "ESAT TEMİZ'E SEVGİSİNİ" ŞİİRLE DİLE GETİRDİ
STRESİN İLACI KAVUN
85. YIL COŞKUSU
MUMCU ÖLÜMÜNÜN 20. YILINDA ANILDI
ÖNCELİK YOL SORUNLARI
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız9 Kişi (% 8 )
   Hayır22 Kişi (% 19 )
   Evet80 Kişi (% 72 )

Toplam 111 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Kuvvetini mazluma karşı değil, zalime karşı kullan?


(Hacı Bektaşı Veli)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace