Bugün - 23 Ocak 2019 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
CHP’Lİ KARADENİZ “TBMM ÇEVRE KOMİSYONUNU SİNOP’A DAVET ETTİ”

CHP Sinop Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Barış Karadeniz, Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santralin çevrede yapacağı tahribatı TBMM’nin incelemesi gerektiğini belirterek TBMM Çevre Komisyonunu Sinop’a davet etti.

Gündem Haberi - 11 Şubat 2016 Perşembe

(16:28)

CHP Sinop Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Barış Karadeniz, Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santralin çevrede yapacağı tahribatı TBMM’nin incelemesi gerektiğini belirterek TBMM Çevre Komisyonunu Sinop’a davet etti.

“Çevre Komisyonu’nun denetleme görevi yok ama davet üzerine gidip incelemelerde bulunabiliriz” diyen Çevre Komisyonu Başkanı Cihan Pektaş’a, Karadeniz, “Sinoplunun istemediği ve Sinoplunun karşı durduğu bir ama halka karşı yapılması planlanan bir nükleer santral var. Türkiye’de ve Sinop’ta nükleer santral olmasına kesinlikle karşıyız” dedi.

TBMM Çevre Komisyonu, çevre alanındaki uluslararası sözleşmelere Türkiye’nin de taraf olması ile ilgili kanun tasarılarını görüşmek üzere toplandı. Toplantıda, Gemilerdeki Zararlı Organik Tutunma Önleyici Sistemlerin Kontrolüne İlişkin Uluslararası Sözleşmeye Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı, Antartika Andlaşması Çevre Koruma Protokolüne Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı, Balinacılığın Düzenlenmesine İlişkin Sözleşmeye Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı, Doha Konferansında Kyoto Protokolünde Yapılan Değişikliklerin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair kanun Tasarısı, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine Yönelik Kyoto Protokolüne İlişkin Alınan Kararın Onaylanmasına Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı görüşmeleri yapıldı. Tasarılar Komisyon tarafından onaylanarak TBMM Genel Kurulu gündeminde yerini aldı.

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, toplantıda yaptığı konuşmada söz konusu tasarıların Türkiye için önemli olduğunu ancak Türkiye’nin çevre ile ilgili çok daha önemli konularının bulunduğu, bu sorunların çözümlenmeden söz konusu uluslararası antlaşmaların TBMM gündemine alınmasının çelişki yaratan bir çalışma olduğunu söyledi. Çevre Komisyonu’nu Sinop’a davet eden Karadeniz, “Çünkü, Sinop’ta Sinoplunun istemediği, Sinoplunun karşı durduğu buna rağmen yapılması planlanan bir nükleer santral var. Türkiye’de ve Sinop’ta nükleer santral olmasına kesinlikle karşıyız” dedi.

Karadeniz, Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santralin denizcilik ve balıkçılık ile ilgili yapacağı tahribat hakkında kısa bilgi verdi. Karadeniz, “Bacasız nükleer santral yapılması düşünülüyor. Deniz suyu ile reaktörlerin soğutulması düşünülüyor. 300 derece suyun tekrar denize bırakılması planlanıyor. Bu durumda deniz suyu sıcaklığının 2 ya da 3 derece yükselmesi ve buradaki balık popülasyonunun ciddi anlamda zarar görmesi söz konusu. Bununla ilgi balıkçılık ile ilgili sıkıntılı bir dönem yaşayacağız” diye konuştu.

“BALİNALARIN KORUNMASINA VERDİĞİNİZ ÖNEMİ ÜLKE BALIKÇILIĞIMIZA DA VERİN”

Balinacılığın Düzenlenmesine İlişkin Uluslararası Sözleşme ile Sözleşmeye Ait Protokole Katılımımızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı görüşmelerinde de söz alan CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz,  balinacılığın korunması için hükümetin gösterdiği çevre duyarlılığına teşekkür ederek Türkiye’de balıkçılığa verilen önemin yetersizliğine dikkat çekti. Karadeniz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gerçekten önemli küresel çevre sorunlarına karşı çok duyarlıyız. Peki, Türkiye’deki çevre sorunlarına ne kadar duyarlıyız? Dünyadaki balinaları araştırırken Türkiye’deki hamsinin, palamutun, mezgitin, nasıl avlandığını, ülkemizdeki balık stoklarımızın nasıl azaldığını, bununla ilgili hükümetin nasıl çalışmalar yaptığını çok merak ediyorum. Küresel anlamda vermiş olduğunuz çevre duyarlılığını gerçekten ülkemiz de  veriyor musunuz? Karadeniz’de balık stokları artık tamamen tükenmek üzere. Avcılığın ne kadar tehlikeli boyutlara ulaştığını, Japonya’da üretilen sonarların Japonya’da yasak olduğunu ama ülkemizde umarsızca kullanıldığını, balıklara yaşama şansı verilmediği, sadece para kazanma hırsı ile ülkemizdeki balık stoklarının tüketildiğini bildiğimiz halde böyle bir ortamda balinalara ne kadar önem verdiğiniz takdire şayan bir durum.”

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Durali Koçak ise verdiği yanıtta “Her işte olduğu gibi denetimde de eksiklik olabilir. Ama bu anlamda da bakanlık olarak teknik idari ve mevzuat bakımından çok daha iyi konumlara doğru gidiyoruz” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı olarak Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün nükleer santrallerle ilgili görüşlerini de aktaran Koçak, “Her olayın etkisi olabilir fakat bu kabul   edilebilir, tolore edilebilir şekilde uygulanmalı. Bizim buralarla ilgili verdiğimiz görüş bizim denize deşarj edilecek suyun sıcaklığının 25 dereceyi geçmemesi gerekir şeklinde. Bu şekilde olduğu takdirde deniz suyu sıcaklığına herhangi bir tehdit söz konusu olmaz diye düşünüyoruz” diye konuştu.

CHP’li Karadeniz de, bakanlığın bu görüşüne rağmen Sinop’ta kurulması planlanan nükleer santralin deniz suyu sıcaklığını artıracağını, bunun da çevreyi ve insan sağlığına olumsuz yönde etkileyeceğini sözlerine ekledi.


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 944

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

BAŞKAN KILIÇASLAN” NE SÖZ VERDİK İSEK, SÖZÜMÜZÜN ARKASINDAYIZ”
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ CEZA İNFAZ KURUMUNDA BÜYÜK ŞÖLENE SAHNE OLDU
SORUŞTURMALAR DELİL DURUMUNA GÖRE GENİŞLEYEREK KESİNTİSİZ OLARAK DEVAM EDİYOR
KUTLU DOĞUM HAFTASI SİNOP PLATFORMU İLK HAZIRLIK TOPLANTISINI YAPTI
UNUTULMAYACAK VEFA ÖRNEĞİ
TERÖRE LANET İÇİN PEDAL ÇEVİRDİLER
“PARDON” DEYİP GİRİYOR
İGM BAŞKANI GÜNDOĞDU”ZOR VE MEŞAKKATLİ GÖREVLERİNDE TÜM POLİSLERİMİZE BAŞARILAR DİLİYORUM”

Diğer Haberler

KİTAP OKUMAMAK İÇİN HİÇBİR BAHANE KALMADI
SİNOP İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ YAZILI AÇIKLAMA YAPTI
OSMANLI EĞİTİM OCAKLARI SİNOP İL BAŞKANI ZEYNEP SARIDUMAN
VEKİL BAŞKAN OLDU
ÇOCUĞA KURBAN KESİMİ GÖSTERİLMELİ Mİ?
ANNELERLE ADIM ADIM MUTLU ŞEHİR SİNOP
SİNOP MÜFTÜLÜĞÜNDE “HİZMET İÇİ EĞİTİM KURSU” SONA ERDİ
HABER AKS TV VALİ ÇETİNKAYA’YI KONUK ETTİ
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız10 Kişi (% 8 )
   Hayır23 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 70 )

Toplam 113 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace