Bugün - 21 Haziran 2018 PerşembeKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
CHP’Lİ KARADENİZ “TBMM ÇEVRE KOMİSYONUNU SİNOP’A DAVET ETTİ”

CHP Sinop Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Barış Karadeniz, Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santralin çevrede yapacağı tahribatı TBMM’nin incelemesi gerektiğini belirterek TBMM Çevre Komisyonunu Sinop’a davet etti.

Gündem Haberi - 11 Şubat 2016 Perşembe

(16:28)

CHP Sinop Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Barış Karadeniz, Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santralin çevrede yapacağı tahribatı TBMM’nin incelemesi gerektiğini belirterek TBMM Çevre Komisyonunu Sinop’a davet etti.

“Çevre Komisyonu’nun denetleme görevi yok ama davet üzerine gidip incelemelerde bulunabiliriz” diyen Çevre Komisyonu Başkanı Cihan Pektaş’a, Karadeniz, “Sinoplunun istemediği ve Sinoplunun karşı durduğu bir ama halka karşı yapılması planlanan bir nükleer santral var. Türkiye’de ve Sinop’ta nükleer santral olmasına kesinlikle karşıyız” dedi.

TBMM Çevre Komisyonu, çevre alanındaki uluslararası sözleşmelere Türkiye’nin de taraf olması ile ilgili kanun tasarılarını görüşmek üzere toplandı. Toplantıda, Gemilerdeki Zararlı Organik Tutunma Önleyici Sistemlerin Kontrolüne İlişkin Uluslararası Sözleşmeye Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı, Antartika Andlaşması Çevre Koruma Protokolüne Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı, Balinacılığın Düzenlenmesine İlişkin Sözleşmeye Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı, Doha Konferansında Kyoto Protokolünde Yapılan Değişikliklerin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair kanun Tasarısı, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine Yönelik Kyoto Protokolüne İlişkin Alınan Kararın Onaylanmasına Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı görüşmeleri yapıldı. Tasarılar Komisyon tarafından onaylanarak TBMM Genel Kurulu gündeminde yerini aldı.

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, toplantıda yaptığı konuşmada söz konusu tasarıların Türkiye için önemli olduğunu ancak Türkiye’nin çevre ile ilgili çok daha önemli konularının bulunduğu, bu sorunların çözümlenmeden söz konusu uluslararası antlaşmaların TBMM gündemine alınmasının çelişki yaratan bir çalışma olduğunu söyledi. Çevre Komisyonu’nu Sinop’a davet eden Karadeniz, “Çünkü, Sinop’ta Sinoplunun istemediği, Sinoplunun karşı durduğu buna rağmen yapılması planlanan bir nükleer santral var. Türkiye’de ve Sinop’ta nükleer santral olmasına kesinlikle karşıyız” dedi.

Karadeniz, Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santralin denizcilik ve balıkçılık ile ilgili yapacağı tahribat hakkında kısa bilgi verdi. Karadeniz, “Bacasız nükleer santral yapılması düşünülüyor. Deniz suyu ile reaktörlerin soğutulması düşünülüyor. 300 derece suyun tekrar denize bırakılması planlanıyor. Bu durumda deniz suyu sıcaklığının 2 ya da 3 derece yükselmesi ve buradaki balık popülasyonunun ciddi anlamda zarar görmesi söz konusu. Bununla ilgi balıkçılık ile ilgili sıkıntılı bir dönem yaşayacağız” diye konuştu.

“BALİNALARIN KORUNMASINA VERDİĞİNİZ ÖNEMİ ÜLKE BALIKÇILIĞIMIZA DA VERİN”

Balinacılığın Düzenlenmesine İlişkin Uluslararası Sözleşme ile Sözleşmeye Ait Protokole Katılımımızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı görüşmelerinde de söz alan CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz,  balinacılığın korunması için hükümetin gösterdiği çevre duyarlılığına teşekkür ederek Türkiye’de balıkçılığa verilen önemin yetersizliğine dikkat çekti. Karadeniz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gerçekten önemli küresel çevre sorunlarına karşı çok duyarlıyız. Peki, Türkiye’deki çevre sorunlarına ne kadar duyarlıyız? Dünyadaki balinaları araştırırken Türkiye’deki hamsinin, palamutun, mezgitin, nasıl avlandığını, ülkemizdeki balık stoklarımızın nasıl azaldığını, bununla ilgili hükümetin nasıl çalışmalar yaptığını çok merak ediyorum. Küresel anlamda vermiş olduğunuz çevre duyarlılığını gerçekten ülkemiz de  veriyor musunuz? Karadeniz’de balık stokları artık tamamen tükenmek üzere. Avcılığın ne kadar tehlikeli boyutlara ulaştığını, Japonya’da üretilen sonarların Japonya’da yasak olduğunu ama ülkemizde umarsızca kullanıldığını, balıklara yaşama şansı verilmediği, sadece para kazanma hırsı ile ülkemizdeki balık stoklarının tüketildiğini bildiğimiz halde böyle bir ortamda balinalara ne kadar önem verdiğiniz takdire şayan bir durum.”

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Durali Koçak ise verdiği yanıtta “Her işte olduğu gibi denetimde de eksiklik olabilir. Ama bu anlamda da bakanlık olarak teknik idari ve mevzuat bakımından çok daha iyi konumlara doğru gidiyoruz” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı olarak Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün nükleer santrallerle ilgili görüşlerini de aktaran Koçak, “Her olayın etkisi olabilir fakat bu kabul   edilebilir, tolore edilebilir şekilde uygulanmalı. Bizim buralarla ilgili verdiğimiz görüş bizim denize deşarj edilecek suyun sıcaklığının 25 dereceyi geçmemesi gerekir şeklinde. Bu şekilde olduğu takdirde deniz suyu sıcaklığına herhangi bir tehdit söz konusu olmaz diye düşünüyoruz” diye konuştu.

CHP’li Karadeniz de, bakanlığın bu görüşüne rağmen Sinop’ta kurulması planlanan nükleer santralin deniz suyu sıcaklığını artıracağını, bunun da çevreyi ve insan sağlığına olumsuz yönde etkileyeceğini sözlerine ekledi.


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 824

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

SİNOP VALİSİ HASAN İPEK’’ HEDEFİM ÖNCELİKLE İNSANLARIN YÜZÜNÜN GÜLMESİNİ, MUTLU OLMASINI SAĞLAMAKTIR’’
TENİS YILDIZLAR İL BİRİNCİLİĞİ MÜSABAKALARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
TFF-ÜLKER İŞ BİRLİĞİ İLE FUTBOL KÖYLERİ 2015 SİNOP’TA BAŞLADI
ÜÇ AYLARIN MÜJDECİSİ
MEMUR-SEN GENEL BAŞKANI SİNOP’TA
TURİZM DERNEĞİ BAŞKANI KAYA “SİNOP YER ALTI, YER ÜSTÜ ZENGİNLİKLERİYLE KÜLTÜR VE TARİH BAŞKENTİDİR”
MÜFTÜ KIZILAY HAFTASINI KUTLADI
SİNOP BALKAN MÜBADİLLERİ TÜRK KIZILAY ŞUBESİNİ KONUK ETTİ

Diğer Haberler

KURUMLARARASI YARDIMLAŞMA TAKDİR ALDI
VALİ ÇETİNKAYA, ÇOCUK EVLERİ SİTESİNİ ZİYARET ETTİ
GENEL SEKRETER İLK ZİYARETİNİ YAPTI
FLÖRT ŞİDDETİ EN ÇOK 16-24 YAŞ GRUBUNU ETKİLİYOR
78. YILINDA ŞÜKRAN VE SAYGIYLA YAD EDİYORUZ
ERFELEK STADI AYDINLATMA PROJE PROTOKULÜ İMZALANDI
MECLİS BAŞKANI GÜNDOĞDU AYANCIK İLÇESİNİ KONUK ETTİ
KUZKA VE KOSGEB'E ZİYARET
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet79 Kişi (% 72 )

Toplam 109 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Su ateşe galiptir, ancak bir kaba girerse ateş o suyu kaynatır, yok eder?


(Mevlana)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace