Bugün - 23 Ekim 2018 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
CHP’Lİ KARADENİZ “TBMM ÇEVRE KOMİSYONUNU SİNOP’A DAVET ETTİ”

CHP Sinop Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Barış Karadeniz, Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santralin çevrede yapacağı tahribatı TBMM’nin incelemesi gerektiğini belirterek TBMM Çevre Komisyonunu Sinop’a davet etti.

Gündem Haberi - 11 Şubat 2016 Perşembe

(16:28)

CHP Sinop Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Barış Karadeniz, Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santralin çevrede yapacağı tahribatı TBMM’nin incelemesi gerektiğini belirterek TBMM Çevre Komisyonunu Sinop’a davet etti.

“Çevre Komisyonu’nun denetleme görevi yok ama davet üzerine gidip incelemelerde bulunabiliriz” diyen Çevre Komisyonu Başkanı Cihan Pektaş’a, Karadeniz, “Sinoplunun istemediği ve Sinoplunun karşı durduğu bir ama halka karşı yapılması planlanan bir nükleer santral var. Türkiye’de ve Sinop’ta nükleer santral olmasına kesinlikle karşıyız” dedi.

TBMM Çevre Komisyonu, çevre alanındaki uluslararası sözleşmelere Türkiye’nin de taraf olması ile ilgili kanun tasarılarını görüşmek üzere toplandı. Toplantıda, Gemilerdeki Zararlı Organik Tutunma Önleyici Sistemlerin Kontrolüne İlişkin Uluslararası Sözleşmeye Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı, Antartika Andlaşması Çevre Koruma Protokolüne Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı, Balinacılığın Düzenlenmesine İlişkin Sözleşmeye Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı, Doha Konferansında Kyoto Protokolünde Yapılan Değişikliklerin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair kanun Tasarısı, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine Yönelik Kyoto Protokolüne İlişkin Alınan Kararın Onaylanmasına Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı görüşmeleri yapıldı. Tasarılar Komisyon tarafından onaylanarak TBMM Genel Kurulu gündeminde yerini aldı.

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, toplantıda yaptığı konuşmada söz konusu tasarıların Türkiye için önemli olduğunu ancak Türkiye’nin çevre ile ilgili çok daha önemli konularının bulunduğu, bu sorunların çözümlenmeden söz konusu uluslararası antlaşmaların TBMM gündemine alınmasının çelişki yaratan bir çalışma olduğunu söyledi. Çevre Komisyonu’nu Sinop’a davet eden Karadeniz, “Çünkü, Sinop’ta Sinoplunun istemediği, Sinoplunun karşı durduğu buna rağmen yapılması planlanan bir nükleer santral var. Türkiye’de ve Sinop’ta nükleer santral olmasına kesinlikle karşıyız” dedi.

Karadeniz, Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santralin denizcilik ve balıkçılık ile ilgili yapacağı tahribat hakkında kısa bilgi verdi. Karadeniz, “Bacasız nükleer santral yapılması düşünülüyor. Deniz suyu ile reaktörlerin soğutulması düşünülüyor. 300 derece suyun tekrar denize bırakılması planlanıyor. Bu durumda deniz suyu sıcaklığının 2 ya da 3 derece yükselmesi ve buradaki balık popülasyonunun ciddi anlamda zarar görmesi söz konusu. Bununla ilgi balıkçılık ile ilgili sıkıntılı bir dönem yaşayacağız” diye konuştu.

“BALİNALARIN KORUNMASINA VERDİĞİNİZ ÖNEMİ ÜLKE BALIKÇILIĞIMIZA DA VERİN”

Balinacılığın Düzenlenmesine İlişkin Uluslararası Sözleşme ile Sözleşmeye Ait Protokole Katılımımızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı görüşmelerinde de söz alan CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz,  balinacılığın korunması için hükümetin gösterdiği çevre duyarlılığına teşekkür ederek Türkiye’de balıkçılığa verilen önemin yetersizliğine dikkat çekti. Karadeniz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gerçekten önemli küresel çevre sorunlarına karşı çok duyarlıyız. Peki, Türkiye’deki çevre sorunlarına ne kadar duyarlıyız? Dünyadaki balinaları araştırırken Türkiye’deki hamsinin, palamutun, mezgitin, nasıl avlandığını, ülkemizdeki balık stoklarımızın nasıl azaldığını, bununla ilgili hükümetin nasıl çalışmalar yaptığını çok merak ediyorum. Küresel anlamda vermiş olduğunuz çevre duyarlılığını gerçekten ülkemiz de  veriyor musunuz? Karadeniz’de balık stokları artık tamamen tükenmek üzere. Avcılığın ne kadar tehlikeli boyutlara ulaştığını, Japonya’da üretilen sonarların Japonya’da yasak olduğunu ama ülkemizde umarsızca kullanıldığını, balıklara yaşama şansı verilmediği, sadece para kazanma hırsı ile ülkemizdeki balık stoklarının tüketildiğini bildiğimiz halde böyle bir ortamda balinalara ne kadar önem verdiğiniz takdire şayan bir durum.”

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Durali Koçak ise verdiği yanıtta “Her işte olduğu gibi denetimde de eksiklik olabilir. Ama bu anlamda da bakanlık olarak teknik idari ve mevzuat bakımından çok daha iyi konumlara doğru gidiyoruz” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı olarak Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün nükleer santrallerle ilgili görüşlerini de aktaran Koçak, “Her olayın etkisi olabilir fakat bu kabul   edilebilir, tolore edilebilir şekilde uygulanmalı. Bizim buralarla ilgili verdiğimiz görüş bizim denize deşarj edilecek suyun sıcaklığının 25 dereceyi geçmemesi gerekir şeklinde. Bu şekilde olduğu takdirde deniz suyu sıcaklığına herhangi bir tehdit söz konusu olmaz diye düşünüyoruz” diye konuştu.

CHP’li Karadeniz de, bakanlığın bu görüşüne rağmen Sinop’ta kurulması planlanan nükleer santralin deniz suyu sıcaklığını artıracağını, bunun da çevreyi ve insan sağlığına olumsuz yönde etkileyeceğini sözlerine ekledi.


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 894

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

VALİLİK 2016 YILINI KÜLTÜR VE TURİZM YILI İLAN ETTİ‏
RAMAZAN AYINDA GIDA VE HİJYEN DENETİMLERİ SIKLAŞTI
RUMELİ TÜRKÜLERİNİN VAZGEÇİLMEZ İSMİ CÜNEYT ŞENTÜRK SİNOP’TA
ÖĞRENCİ KONSEYI BAŞKANI UĞUR ‘’YAŞANAN ZULMÜ ŞİDDETLE KINIYORUZ’’
SİNOP VALİSİ KEMAL CİRİT’E HAYIRLI OLSUN ZİYARETLERİ
UMRECİLER SİNOP’A DÖNDÜ
DEĞERLİ KAĞITLARA ZAM GELDİ
CUMHURİYET BAŞSAVCISI’NDAN VALİ İPEK’E ZİYARET

Diğer Haberler

EMNİYETTE TERFİ EDEN PERSONELE RÜTBELERİ TAKILDI
VALİLİK HALK GÜNÜ TOPLANTILARI
HUZUR KENTİ SİNOP YENİ YILDADA HUZURLU
KIL DÖNMESİNE KARŞI DİKKATLİ OLUN
AYANCIKLI EMEKLİLER ÇANAKKALE YOLUNDA
SAĞLIKLI BİR GELECEK İÇİN FİZİKSEL AKTİVİTE İLE GÜLÜMSE HAYATA
SİNOP HALKININ HUZUR VE GÜVENLİĞİ İÇİN
GÜMRÜK MUHAFAZA'DAN KAÇAĞA GEÇİT YOK
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız9 Kişi (% 8 )
   Hayır22 Kişi (% 19 )
   Evet80 Kişi (% 72 )

Toplam 111 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Bilimin bulunmadığı yer, suyu olmayan kentte benzer?


(Hacı Bektaşı Veli)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace