Bugün - 20 Ocak 2019 PazarKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
KARADENİZ’E KRUVAZİYER TURİZMİ İLE 1 MİLYON TURİST ÇEKEBİLİRİZ

KAİAD Başkanı Murat Camadan, Karadeniz bölgesinin kruvaziyer turizmi alanında büyük potansiyel barındırdığını belirterek “Mevcut limanların geliştirilmesi, bölgeye bu konuda yatırım yapılması ve tanıtımların artırılması ile Karadeniz kruvaziyer turizminde şaha kalkabilir.

Turizm Haberi - 10 Şubat 2016 Çarşamba

(13:59)

KAİAD Başkanı Murat Camadan, Karadeniz bölgesinin kruvaziyer turizmi alanında büyük potansiyel barındırdığını belirterek “Mevcut limanların geliştirilmesi, bölgeye bu konuda yatırım yapılması ve tanıtımların artırılması ile Karadeniz kruvaziyer turizminde şaha kalkabilir. Yıllık 1 milyon turist çekebiliriz” dedi. Türkiye’nin kruvaziyer turizminden yıllık 50 milyon dolar gelir sağladığını da belirten Camadan “Kruvaziyer turizminin büyüklüğü yıllık 40 milyar dolar, bu pastadan pay alabiliriz” dedi.

Karadenizli İşadamları Derneği (KAİAD) Başkanı Murat Camadan, Karadeniz’deki turizm potansiyelini harekete geçirmek adına kruvaziyer turizmine ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. Turizm sektöründe yaşanan dönemsel krizlerin alternatif kanallar ile çözülebileceğini belirten Camadan, Karadeniz’de kruvaziyer turizmin ön plana çıkarılması gerektiğine vurgu yaptı. Türkiye’de kruvaziyer ile gelen turist sayısının 2016’da 2.3 milyon kişiyi bulmasını beklediklerini belirten Camadan “Karadeniz’e yapılacak yatırımlar ve bölgenin tanıtımı ile sadece Karadeniz’e yıllık 1 milyona yakın kruvaziyer turisti çekebiliriz” diye konuştu. Karadeniz insanının misafirperverliği, tarihi ve doğal güzellikleri, yeşili, yaylası ile önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen Camadan “Hükümetimizin, Karadenizli İşadamları Derneği olarak sunacağımız projelere vereceği destek ile kruvaziyer turizmindeki bölgemizin bu potansiyelini daha da arttıracağına inancımız tamdır. Bölgedeki eşsiz güzelliklerin hem dünya hem de yerli turistlerce yeniden keşfedilebilmesi için daha iyi bir tanıtım ve pazarlama sürecine girilmesini hedefliyoruz. Bölgeye gelen turist sayısı artırılarak bölgemiz insanının turizmden aldığı payın çoğaltılması ve bölgemizin ekonomik refah düzeyinin arttırılması birçok sektöre olumlu yansımalar sağlayacağı kuşkusuzdur” diye konuştu.

40 milyar dolarlık dev pastada payımızı artırmalıyız

Dünyada yaklaşık yıllık 40 milyar dolarlık bir kruvaziyer turizmi büyüklüğü olduğunu ancak Türkiye’nin bu pastadan yıllık 50 milyon dolar pay aldığını belirten Camadan şu ifadeleri kullandı: “KAİAD olarak üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin kruvaziyer turizminden aldığı payın daha yüksek olması gerektiğini düşünüyoruz. KAİAD olarak yaptığımız araştırmalar sonucunda; ulaştırma, konaklama, yeme-içme, eğlence gibi gereksinimlerin karşılanmasına yönelik turizm ile doğrudan veya dolaylı olarak ilgili olan yaklaşık 185 tane faaliyet alanı bulunduğunu tespit ettik. Farklı özellik taşıyan bu üretim birimlerinin aynı şemsiye altında toplanması turizm alanında işlem hacmini arttırırken yeni pazarların gelişmesine de katkıda bulunacaktır. Bu özelliği ile turizm, günümüzde dünya ekonomisinde en hızlı gelişen ve genişleyen sektörlerden biri haline gelmiştir.”

Kruvaziyerde Sinop’ta yüzde 443, Trabzon’da yüzde 411 artış yaşandı

Karadeniz’in kruvaziyer turizmi açısından biçilmiş kaftan olduğunu da anlatan Camadan “Son zamanlarda yabancı turistlerin de ilgisini çekmeye başlayan Sinop’a 2008 yılında başlayan turlar 6 kruvaziyer gemi ve 3.136 yolcudan yüzde 433 artışla 26 kruvaziyer ve 4 yolcu gemisi ile toplam 17.518 yolcuya gelmiştir. Son yıllarda iyi bir çıkış yakalayan Sinop’un bu potansiyelini arıtılarak genişletilmesi Onun uğrak bir kruvaziyer gemi limanı kenti haline getirilmesinden geçmektedir. Trabzon kentine 2002 yılında 9 kruvaziyer gemi 4.813 kruvaziyer turist gelirken, bu sayı yüzde 411 artış ile 33’ü kruvaziyer toplam 37 gemi ve 16.138 yolcuya ulaşmıştır. Bu sayı Karadeniz ve özellikle Trabzon’a olan kruvaziyer turist ilgisinin gün geçtikçe arttığının bir göstergesidir. Yeni yapılacak tanıtım ve pazarlama stratejileriyle bu sayının çok daha ileri gitmesi ve kruvaziyer turizmin kentin önemli bir gelir kaynağı haline getirilmesi büyük önem taşımaktadır. Samsun kentimizde ise 2004 yılında 1 gemi ile başlayan kruvaziyer turizmi yüzde 1.700 artışla 13’ü kruvaziyer olmak üzere toplam 17 gemi ve 1.558 yolcuya ulaşmıştır” diye konuştu.

Destinasyonlara Karadeniz’de eklenmeli

Karadenizli İşadamları Derneği olarak kruvaziyer turizminin arttırılmasına yönelik önerilerini de sıralayan Camadan şunları söyledi: “Dünyada kruvaziyer seyahatlerinin bir kısmı kısa (3-4 gün) bir kısmı uzun (13-15 gün) sürelerden oluşsa da büyük bir kısmı 6-7 günden oluşmaktadır. Dünyada kruvaziyer gezi süresinin ortalaması da 7.2 gündür. Bu veriler dikkate alınarak kısa ve orta vadede gerçekleştirilebilecek modellemeye göre Amerika, Avrupa ve diğer ülkelerden Doğu Akdeniz’e kruvaziyer gemi turları düzenlenirken 4+3 sistemiyle 4 günlük Akdeniz ve Ege gezisine 3 günlük Karadeniz seyahatini de ekleyerek 7 günlük kruvaziyer gezi paketlerinin cazip, alınabilir ve rağbet gören bir paket haline getirilmesi yönünde çalışmalar yapmalıyız. Böylelikle 4 gün boyunca doğu Akdeniz’deki önemli turizm destinasyonlarını gezen kruvaziyer turistler bu gezilerine İstanbul’un da dahil olduğu 3 günlük bir Karadeniz deneyimi yaşayarak buradaki güzellikleri daha yakından görme ve tatma şansını yakalamış olacaklar. Bu sayede fazla bilinmeyen ama bir çok doğa ve kültür hazinesine ev sahipliği yapan Karadeniz hem dünya tarafından daha yakından tanınma fırsatı bulacak hem de bu güzergah üzerindeki illerimizin turizm gelirlerinde önemli bir artışa neden olacaktır.”

KAİAD ABD’DE tanıtıma gidiyor

KAİAD olarak Amerika Miami’de fuarlara katılarak kruvaziyer turizmi hakkında tanıtımlar yapacaklarını da belirten Camadan “Dünyanın hemen her yerinden direk uçuşların olduğu İstanbul, yolcuların uçakla geldiği ve toplandığı 6-7 günlük tamamı Karadeniz turundan oluşan kruvaziyer gezisinin tamamlandığında İstanbul tekrar dağılma yeri olarak kruvaziyer turistlerin ağırlandığı bir il konumunda olacaktır. Bu turlarda İstanbul, Sinop, Samsun, Trabzon, Rize, Soçi, Yalta ve Odesa gibi iller eklenerek dünyanın değişik ülkelerinden gelen binlerce turist Karadeniz’i tüm farklı renkleri, kültürleri ve doğal güzellikleri ile gezme imkanına sahip olacaktır. Bunun için bu güzergahtaki tüm illerin kruvaziyer turizm ile alakalı tüm alt ve üst yapı tesislerinin hazır hale gelmesi, turistlerin sorunsuz ve hoşnut ayrıldıkları bir destinasyon haline getirilmesi için KAİAD olarak yapacağımız yatırımlara Hükümetimizin de vereceği destek ile kısa zamanda sonuç alacağımıza inanmaktayız” diye konuştu.


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 909

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


TurizmHaberleri

5. TURİZM İSTİŞARE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
YAZ AYLARINDA BULAŞICI HASTALIKLAR ARTIYOR
EN GÜZEL FESTİVAL: SARIŞINLAR FESTİVALİ
24-27 TEMMUZ TARİHLERİNDE SİNOP’A 40.328 ARAÇ GİRİŞ YAPTI
TURİZMİN GÖZDESİ VALİDE SULTAN KONAĞININ AÇILIŞI COŞKULU OLDU
CANSU’NUN HASTALIĞI DİLARA İLE CİHAN’I YAKINLAŞTIRIYOR
BU YAZ AŞKSIZ GEÇMEZ
4.SİNOP TURİZM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI ANKARA’DA YAPILDI

Diğer Haberler

METRO EV FİYATLARINI YÜKSELTTİ
FESTİVALE GELİYOR
ADALETİN KARA GÜNÜ
MEKANIN CENNET OLSUN HASAN ABİ
ÇALIŞMALAR HIZ KAZANDI
DOSYA MASRAFINI GERİ ALDIM DİYE SEVİNMEYİN...
GİRİŞİMCİ ADAYLARA 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ HEDİYESİ
CUMHURİYET KUPASI SATRANÇ TURNUVASI
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız10 Kişi (% 8 )
   Hayır23 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 70 )

Toplam 113 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Affetmek, zaferin zekâtıdır.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace