Bugün - 11 Aralık 2018 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
SİNOP ACİLDE AKTİF ÇOCUK HASTALIKLARI BRANŞINDA 24 SAAT NÖBET UYGULAMASI BAŞLIYOR

Sinop Atatürk Devlet Hastanesi’ne ‘çocuk acil servisi’ açılmasını isteyen Sinopluların yaptığı konvoylu eyleminin ardından Sağlık Bakanlığı tarafından olaya duyulan hassasiyet sonucunda sorun çözüme kavuştu.

Gündem Haberi - 30 Aralık 2015 Çarşamba

(12:03)

Sinop Atatürk Devlet Hastanesi’ne ‘çocuk acil servisi’ açılmasını isteyen Sinopluların yaptığı konvoylu eyleminin ardından Sağlık Bakanlığı tarafından olaya duyulan hassasiyet sonucunda sorun çözüme kavuştu.

Konu ile ilgili bugün SKY Restoranda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen basın toplantısına Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurum Başkan Yardımcıları Dr. Ercan Özgül ve Dr. Turhan Sulhan, Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, Daire Başkanları Av. Erkan Çavuşoğlu, Dr. Murat Yazıcı, Dr. Ali Özhan, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Alper Delier, Sinop Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Gökhan Telatar ve ‘Sinop Çocuk Acil İstiyoruz’ eylemini başlatan Uğur Demirbaş katıldı.

Ses getirici eylemlerin ardından Sinop’a gelerek incelemelerde bulunan heyet adına konuşan Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurum Başkan Yardımcıları Dr. Ercan Özgül, “Yaptığımız çalışmalar sonunda Sinop ilindeki sağlık tesisleriyle ilgili yerel edindiğimiz izlenimlerimizi sabah Valimizle paylaştık. Uğur bey iki hafta önce Ankara'ya ziyarete geldiğinde biz kendisiyle görüştük. Uğur beyin bir baba olarak haklı bir feryadı vardı bize onu iletti. Uğur beyin iki tane çocuğu var biri 13 biri 8 yaşında. Çocuklarından birisi astım diğeri epilepsi hastası. Bu her iki hastalıkta dönem dönem ataklar veya nöbetlerle seyreden dolayısıyla da sık sık acil servise gitme zorunluluğu oluşturan hastalıklar. Bu bağlamda hastanemizde mesai bitiminden saat:17.00'dan sonra poliklinik hizmetleri bittikten sonra geldiğinde Çocuk Hastalıkları Uzmanı acilde olmadığı için kendisi Samsun ilindeki hastanelere yönlendiriliyor. Sinop ilimizin şöyle bir özelliği daha var burada özel sağlık hizmeti veren kurum üniversitesi hastanesi yok. Biz ilk aşamada acilde fiziki aşamalarda bir düzenleme yapacağız ve çocuk hastalıkları uzmanı hekim sayısını arttırarak Acil servis içerisinde bu ay içerisinde Allah nasip ederse acilde aktif çocuk hastalıkları branşında 24 saat nöbet uygulamasına başlatacağız. Hali hazırda Sinop Atatürk Devlet Hastanesi'nde bugün 3 tane çocuk hastalıkları uzmanı var. Bir arkadaşımızı daha atadık önümüzdeki hafta başlayacak. Yine devlet hizmet kurasından 1, kurum içi atama kurasından 2 çocuk uzmanı daha planladık. Toplamda 6 çocuk uzmanıyla beraber 24 saat üzerinden bir nöbet hizmeti vermeye başlayacağız. İnşallah bu hizmetle çevre illere sevklerimizde azalacaktır” dedi.

Yapılan çalışmalara güvendiğini ve mutlu olduğunu belirten Uğur Demirbaş ise, "Buraya kadar geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Samimiyetinize, güveninize inandık. Sinop halkınındı size inanacağını düşünüyorum. Burada yapılan olay bence Sinop olarak şuandaki ortamda bir Çocuk Acil olayı derken bu olayı kazandık. Gerek sizlerin bu girişimleri gerekse Sinop halkının bana verdiği destekle basının da desteğiyle beni desteklediğiniz için teşekkür ediyorum. Samimiyet olarak sizlerin bu çalışmalarınızın ilerleyen zamanlarda daha güzel aşamalara getireceğinize inanıyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Sinop halkı bu olaya azıcık duyarlı olursa bir şekilde bir sefer daha yapılan hizmetin göz boyama değil, bana göre gerçekten bir çözüm üretilme amacıyla buraya toplanıp en azından bir oda kazandırıldı. Çocuklarımızın hastaneye gittiğinde bir odada muayene olacak. Hani diğer acil hastalarla birlikte değil çocuklara özel oda olacak ve çocuk doktoru tarafından muayenene olacak. Böyle olacağını ümit ediyorum gelen heyete de güveniyorum.

Ben bu çocuk acil olayını çok zamandan beri dile getirdim. Yazılı olsun, imzalı olsun, görsel olsun dile getirdim. En son gerekli desteği göremediğimi anlayarak konvoy kampanyasını düzenledim. Bu konuda basınında bize desteği oldu. Ne Devletimizi, ne milletimizi, ne hastane çalışanlarına ne de personele en ufacık hakaret ve karşı gelinmede bulunulmadı. Bizim talebimiz sadece çocuklarımızın çocuk doktoru tarafından muayenene edilmesini istiyoruz. Çocuğumuz hastalansa gidiyoruz acile bir acil uzmanı en az 250-300 hastaya bakıyor. Bizim istediğimiz Sinop olarak bu olayı gündeme getirirsek hem Sinop için hem çocuklarımız için bir değer bırakmış oluruz. Bu şekilde yola çıktım ve başardığıma inanıyorum. Ama Sinop halkı ve basının desteğiyle bu noktalara geldik. Herkes bu olaya duyarlı oldu, bu konuda memnunum, istediğimiz talebin yerinde karşılandığına inanıyorum." dedi.

Konu hakkında Sinop’un kazandığını belirten Sinop Valisi Çetinkaya ise şu şekilde konuştu, “Uğur beyin bu işe inanarak sürdürmesi. Uğur beyin yaptığı bu dikkat çekme faaliyetleriyle birlikte bunlar hep resmi yazışmamalara dökülüyor. Resmi yazışmalar, resmi talep halinde Bakanlığa iletiliyor ama istatistiklere göre verilen cevaplarda genelde olumsuz geliyordu. Yani istatistiksel olarak baktığımızda çok karşılanabilir bir talep gibi görünmüyordu. Ama Uğur beyin inanarak ve yöntemiyle ilgili seviyede hiçbir sapma yaratmadan sempatik bir şekilde bunu istemeye devam etmesi ve bizimde bunu basın aracılığıyla olsun, resmi kanallar aracılığıyla Sağlık Bakanlığı'na iletmemiz ve aynı sempatik kanalla cevap bulması bence bu sonuca getirdi. Ben bu konuyla ilgili girişimlerimde istatistiksel olarak baktığımda Uğur bey kadar umutlu değildim açıkçası. Ama Uğur beyin bu konuyu yıkmadan, usanmadan takip etmesi gündemde tutması ve çizgisini bozmamasının bir sonucudur diye düşünüyorum. Bakanlığı'nda bu güzel tavra aynı güzellikte cevap vermesi ilimiz için bir kazançtır.”


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 986

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

VALİ ÇETİNKAYA GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ
SU KAYBI BÖBREK TAŞI RİSKİNİ ARTIRIYOR
İL MÜFTÜSÜ ALİ HAYRİ ÇELİK GÖREVİNE BAŞLADI
SİNOPLU KADINLARINDA YER ALDIĞI KADIN ÇİFTÇİLER İŞVEREN OLUYOR
TGF 52. BAŞKANLAR KONSEYİ AYDIN’DA TOPLANDI "TÜRKİYE'NİN NABZINI ANADOLU BASINI TUTUYOR”
AKÇA’DAN MECLİSE DOSTLUK ZİYARETİ
SİNOPLULAR GÖNÜL RAHATLIĞI İLE MUSLUKLARINDAN SU İÇEBİLİR
SİNOP İL MÜFTÜ VEKİLİ İZCİ “SIRTINI HALKA VE HAKKA YASLAYANLAR KAZANDI”

Diğer Haberler

VALİ KANAL A'YA KONUŞTU
SİNOPSPORA TÜM DESTEK TAM DESTEK
MODA AKADEMİSİ 2014-2015 EĞİTİM DÖNEMİ MODA TASARIMI MEZUNLARINI VERDİ
BEL AĞRISI KABUSA DÖNMESİN
RAMAZAN SEVGİ BEREKET AYI
57. ALAY VEFA YÜRÜYÜŞÜ
SİNOP BELEDİYE BAŞKANI BAKİ ERGÜL YILIN EN BAŞARILI BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLDİ
SİNOP HAVALİMANI TERMİNAL BİNASI İHALESİ YAPILDI
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız10 Kişi (% 8 )
   Hayır23 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 70 )

Toplam 113 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Kendi ayıbını görür ol?


(Hacı Bektaşı Veli)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace