Bugün - 25 Şubat 2018 PazarKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
CHP SİNOP MİLLETVEKİLİ BARIŞ KARADENİZ “HER BEŞ GENCİMİZDEN BİRİ İŞSİZAKP’Lİ OLMAYANA İŞ YOK’ DEVRİ KAPANIYOR CHP Sinop Milletvekili..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
TMMOB ENERJİ SEMPOZYUMU SİNOP’TA SONLANDI

TMMOB tarafından 3-4 Aralık 2015 tarihlerinde Samsun’da gerçekleştirilen ve 5 Aralık’ta Sinop’ta sürdürülen 10.

Gündem Haberi - 7 Aralık 2015 Pazartesi

(17:33)

TMMOB tarafından 3-4 Aralık 2015 tarihlerinde Samsun’da gerçekleştirilen ve 5 Aralık’ta Sinop’ta sürdürülen 10. Enerji Sempozyumu sona erdi. 

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından Samsun’da 10’uncusu düzenlenen ve 3 gün süren,”Enerjide Toplumsal Yarar ve Kamusallık” konulu Enerji Sempozyumu 5 Aralık’ta Sinop’ta sonlandırıldı. Sempozyumda konuşan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil kurulması planlanan nükleer santrallara karşı her türlü mücadeleyi vereceklerini belirterek,”Ülkemiz pahalı, tehlikeli ve atık sorunu çözülmemiş olan nükleer santrallara mahkum edilmemelidir. Sinop, Akkuyu ve İğneada Nükleer Santral inşaatlarına başlayamayacaksınız, başlasanız da bitiremeyeceksiniz, bitirseniz de santralları çalıştıramayacaksınız, kapanacak” dedi.

Sinop Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen Sempozyuma, Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Teoman Alptürk, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, EMO Yönetim Kurulu’ndan Erdal Apaçık ve N. Bülent Damar, EMO Samsun Şubesi Başkanı Mehmet Özdağ, EMO Sinop Şubesi Başkanı Saygın Doğan, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Sinop’lu Prof. Dr. Aziz Konukmak, Sinop Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yardımcı Doç. Dr. İrfan Mukul, Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Koordinatörü Zeki Karataş, Sinop Çevre Dostları Derneği Başkanı Hale Oğuz ve gazeteci Yusuf Gürsucu ile Sinop NKP üyeleri, mühendisler, mimarlar ve çevre konusunda duyarlı olan vatandaşlar katıldılar.     

Sempozyumun Sinop’taki bölümünde, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından açılış konuşması yapan EMO Sinop Şubesi Başkanı Saygın Doğan, Sinop’un Nükleer Santral kurulması planlanan bir şehir olması sebebiyle önemli olduğunu belirterek, enerjiyle ilgili alternatif çözümlerden bahsetti ve Sempozyumu düzenleyenler ile katılımcılara teşekkür etti.

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Teoman Alptürk de Samsun’da 3-4 Aralık 2015 tarihlerinde yapılan toplantının devamı olarak, nükleer santral yapılacak yerde konuyu tartışmak üzere Sinop’a geldiklerini söyledi.

Ardından söz alan EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, TMMOB 10. Enerji Sempozyumu’nda emeğe geçenlere teşekkür ederek, “Enerjide Toplumsal Yarar ve Kamusallık” konusunda yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:  "Öyle bir ortamda yaşamaya çalışıyoruz ki, Ekim ayından bu yana gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimizin hiçbirini; bir katliam, bir cinayet haberi olmaksızın açamaz hale geldik. Ülkemiz pahalı, tehlikeli ve atık sorunu çözülmemiş olan nükleer santrallara mahkum edilmemelidir. Nükleer santrallar dışa bağımlılığı daha da artıracaktır. Sinop Nükleer Santral ve Akkuyu Nükleer Santral inşaatına başlayamayacaksınız, başlasanız da bitiremeyeceksiniz, bitirseniz de santrali çalıştıramayacaksınız, kapanacak” dedi.

Sempozyumda oturum Başkanı olan Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu’ndan Erdal Apaçık,”Nükleer santrallar yalanın ve gizliliğin olduğu sektördür”diyerek ilk sözü Sinop Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) Koordinatörü Zeki Karataş’a verdi.  Karataş;”Tarihine ve geçmişine sahip çıkamayanların gelecekleri de olmayacaktır. Sinop NKP, 1986 yılındaki Çernobil felaketi sonrasında bölgemizdeki sağlık sorunlarının artması, ölü ve sakat doğumlar sonrası, 1994 yılında,’Ölüler Elektrik Kullanmaz’ şiarından yola çıkılarak kurulmuştur. Sinop Nükleer Santralı yapılacak olan 6.000 Hektar alanda 125 bin ağaç kesildi” diyerek, Sinop özelinde ve Türkiye genelinde Nükleer enerji santrali gerçeğine değindi.

Sinop Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. İrfan Mukul,”Sinop Yarımadası’nın Depremselliği ve Nükleer Santrallar” konusunda yaptığı açıklamalarda, Sinop Yarımadası’nda deprem ve tsunami riskinin bulunduğunu söyleyerek özetle şöyle dedi: “Nükleer santrallar sürekli enerji ürettikleri için tehlikeli atıkları da sürekli artar. Bu nedenle  Nükleer Santrallarda sürekli artan radyasyon üretilmektedir. Bunlar da yüzyıllarca yok edilememektedir. Ayrıca; radyasyon nedeniyle her zaman kanser riski taşımakta ve her an patlama tehlikesi bulunmaktadır” dedi.

 Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare Hukuku Anabilim Dalı üyesi Sinop’lu Doç. Dr. Sedat Çal “Ülkemizde Nükleer Santrallerin Gerçekleştirilme Sürecinin Hukuksal Değerlendirilmesi” konusunda yaptığı sunumda,”Bizim toplumsal olarak kültür sorunumuz var. Bunların başında da Hukuksal kültür geliyor” dedi. 

Programın ikinci bölümünde düzenlenen panelde ise,”Enerji Politikalarının Bölgesel Etkileri ve Nükleer Santraller” konusunda araştırmacı gazeteci Yusuf Gürsucu ve Elektrik Mühendisleri Odası Enerji Daimi Çalışma Grubu Başkanı Nedim Bülent Damar birer konuşma yaptılar. Program soru cevap bölümü ile sona erdi. 

Haber: Hikmet Kurada / Sinop


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 558

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

BÖLGE BİRLİĞİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI, SERRA OTEL'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
SİNOP ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ SAYISININ 11 BİNİ GEÇMESİ BEKLENİYOR
SİNOP İŞKUR YENİ HİZMET BİNASINA TAŞINDI
KARADENİZ, GERZELİ MUHTARLARI AĞIRLADI
MİLLETVEKİLİ TOKMAK’TAN SİNOP VALİSİNE ZİYARET
SİNOP KIZILAY ŞUBESİ’NİN OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ
SİNOP’UN KALKINMASI VE GELİŞMESİ YÖNÜNDE BİRLİK BERABERLİK MESAJI
CHP SİNOP MİLLETVEKİLİ KARADENİZ “KURTULUŞUN PARTİSİ CHP”

Diğer Haberler

SİNOP 40 MİLYON OLAN TURİZM PASTASINA GÖZ KOYDU
2012 YILI HABER ÖDÜLÜ YARIŞMASI
SİNOP EMNİYETİ TAKİP SONUCU ÇALINTI ALTIN VE PARALARI SAHİBİNE TESLİM ETTİ
SİNOP SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ BABALAR GÜNÜNÜ KUTLADI
DENİZ YILDIZLARI HİZMETE AÇILDI
SİNOP TURİZM YÜKSEKOKULU ÖĞRENCİLERİ BODRUM HİLTON OTELİNDE STAJ YAPACAK
ASİLDER’DEN ANKARA VALİSİ ERCAN TOPACA ZİYARET
KIZILAY CAMİLERDE LOKUM DAĞITTI.
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır21 Kişi (% 19 )
   Evet79 Kişi (% 73 )

Toplam 108 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Namus görünmez bir cevherdir; çok kere ona sahip olmayanlar sahipmiş gibi görünürler.


(Shakespeare)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace