Bugün - 19 Eylül 2018 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
TMMOB ENERJİ SEMPOZYUMU SİNOP’TA SONLANDI

TMMOB tarafından 3-4 Aralık 2015 tarihlerinde Samsun’da gerçekleştirilen ve 5 Aralık’ta Sinop’ta sürdürülen 10.

Gündem Haberi - 7 Aralık 2015 Pazartesi

(17:33)

TMMOB tarafından 3-4 Aralık 2015 tarihlerinde Samsun’da gerçekleştirilen ve 5 Aralık’ta Sinop’ta sürdürülen 10. Enerji Sempozyumu sona erdi. 

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından Samsun’da 10’uncusu düzenlenen ve 3 gün süren,”Enerjide Toplumsal Yarar ve Kamusallık” konulu Enerji Sempozyumu 5 Aralık’ta Sinop’ta sonlandırıldı. Sempozyumda konuşan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil kurulması planlanan nükleer santrallara karşı her türlü mücadeleyi vereceklerini belirterek,”Ülkemiz pahalı, tehlikeli ve atık sorunu çözülmemiş olan nükleer santrallara mahkum edilmemelidir. Sinop, Akkuyu ve İğneada Nükleer Santral inşaatlarına başlayamayacaksınız, başlasanız da bitiremeyeceksiniz, bitirseniz de santralları çalıştıramayacaksınız, kapanacak” dedi.

Sinop Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen Sempozyuma, Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Teoman Alptürk, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, EMO Yönetim Kurulu’ndan Erdal Apaçık ve N. Bülent Damar, EMO Samsun Şubesi Başkanı Mehmet Özdağ, EMO Sinop Şubesi Başkanı Saygın Doğan, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Sinop’lu Prof. Dr. Aziz Konukmak, Sinop Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yardımcı Doç. Dr. İrfan Mukul, Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Koordinatörü Zeki Karataş, Sinop Çevre Dostları Derneği Başkanı Hale Oğuz ve gazeteci Yusuf Gürsucu ile Sinop NKP üyeleri, mühendisler, mimarlar ve çevre konusunda duyarlı olan vatandaşlar katıldılar.     

Sempozyumun Sinop’taki bölümünde, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından açılış konuşması yapan EMO Sinop Şubesi Başkanı Saygın Doğan, Sinop’un Nükleer Santral kurulması planlanan bir şehir olması sebebiyle önemli olduğunu belirterek, enerjiyle ilgili alternatif çözümlerden bahsetti ve Sempozyumu düzenleyenler ile katılımcılara teşekkür etti.

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Teoman Alptürk de Samsun’da 3-4 Aralık 2015 tarihlerinde yapılan toplantının devamı olarak, nükleer santral yapılacak yerde konuyu tartışmak üzere Sinop’a geldiklerini söyledi.

Ardından söz alan EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, TMMOB 10. Enerji Sempozyumu’nda emeğe geçenlere teşekkür ederek, “Enerjide Toplumsal Yarar ve Kamusallık” konusunda yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:  "Öyle bir ortamda yaşamaya çalışıyoruz ki, Ekim ayından bu yana gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimizin hiçbirini; bir katliam, bir cinayet haberi olmaksızın açamaz hale geldik. Ülkemiz pahalı, tehlikeli ve atık sorunu çözülmemiş olan nükleer santrallara mahkum edilmemelidir. Nükleer santrallar dışa bağımlılığı daha da artıracaktır. Sinop Nükleer Santral ve Akkuyu Nükleer Santral inşaatına başlayamayacaksınız, başlasanız da bitiremeyeceksiniz, bitirseniz de santrali çalıştıramayacaksınız, kapanacak” dedi.

Sempozyumda oturum Başkanı olan Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu’ndan Erdal Apaçık,”Nükleer santrallar yalanın ve gizliliğin olduğu sektördür”diyerek ilk sözü Sinop Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) Koordinatörü Zeki Karataş’a verdi.  Karataş;”Tarihine ve geçmişine sahip çıkamayanların gelecekleri de olmayacaktır. Sinop NKP, 1986 yılındaki Çernobil felaketi sonrasında bölgemizdeki sağlık sorunlarının artması, ölü ve sakat doğumlar sonrası, 1994 yılında,’Ölüler Elektrik Kullanmaz’ şiarından yola çıkılarak kurulmuştur. Sinop Nükleer Santralı yapılacak olan 6.000 Hektar alanda 125 bin ağaç kesildi” diyerek, Sinop özelinde ve Türkiye genelinde Nükleer enerji santrali gerçeğine değindi.

Sinop Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. İrfan Mukul,”Sinop Yarımadası’nın Depremselliği ve Nükleer Santrallar” konusunda yaptığı açıklamalarda, Sinop Yarımadası’nda deprem ve tsunami riskinin bulunduğunu söyleyerek özetle şöyle dedi: “Nükleer santrallar sürekli enerji ürettikleri için tehlikeli atıkları da sürekli artar. Bu nedenle  Nükleer Santrallarda sürekli artan radyasyon üretilmektedir. Bunlar da yüzyıllarca yok edilememektedir. Ayrıca; radyasyon nedeniyle her zaman kanser riski taşımakta ve her an patlama tehlikesi bulunmaktadır” dedi.

 Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare Hukuku Anabilim Dalı üyesi Sinop’lu Doç. Dr. Sedat Çal “Ülkemizde Nükleer Santrallerin Gerçekleştirilme Sürecinin Hukuksal Değerlendirilmesi” konusunda yaptığı sunumda,”Bizim toplumsal olarak kültür sorunumuz var. Bunların başında da Hukuksal kültür geliyor” dedi. 

Programın ikinci bölümünde düzenlenen panelde ise,”Enerji Politikalarının Bölgesel Etkileri ve Nükleer Santraller” konusunda araştırmacı gazeteci Yusuf Gürsucu ve Elektrik Mühendisleri Odası Enerji Daimi Çalışma Grubu Başkanı Nedim Bülent Damar birer konuşma yaptılar. Program soru cevap bölümü ile sona erdi. 

Haber: Hikmet Kurada / Sinop


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 688

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

TURİZM DERNEĞİ BAŞKANI KAYA “SİNOP YER ALTI, YER ÜSTÜ ZENGİNLİKLERİYLE KÜLTÜR VE TARİH BAŞKENTİDİR”
KORE GAZİSİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
BURCU ÇELİK GÖREVE BAŞLADI
NURDAN ŞAHİN”SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİM, DUYARLI OLAN BÜTÜN İNSANLARA SESLENİYORUM”
SEÇİMLERDE SİNOP GENELİNDE 923 KOLLUK PERSONELİ GÖREV YAPTI
OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ
ASKERE POLİSE UZANAN ELLER KIRILSIN
ENGELLİ VATANDAŞLARIN YÜZÜ GÜLECEK

Diğer Haberler

MUKABELE SONRASI HATİM PROGRAMI
SOBA BACAYA YAKIN OLMALI!
ÇİĞ TÜKETKALBİNİ DİNÇ TUT, KALP SAĞLIĞINI KORUYAN BESİNLER
KRİZ TOPLANTISI
CHP’Lİ KARADENİZ İSTANBUL’DA HEMŞERİLERİ İLE BULUŞTU
11 Eylül'ü hiç böyle görmediniz
MECLİS BAŞKANI GÜNDOĞDU’’DAN BABALAR GÜNÜ MESAJI
İŞBİRLİĞİ KOMİSYON TOPLANTISI
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 72 )

Toplam 110 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


İlim okumaktan garaz, kendi özünü bilmektir?


(Yunus Emre)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace