Bugün - 16 Temmuz 2018 PazartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
TÜRK OCAKLARI İLİM MEKTEBİ

Türk Ocağı Sinop Şubesi 83 yıl aradan sonra tekrar Sinoplularla buluştu.

Gündem Haberi - 7 Aralık 2015 Pazartesi

(15:53)

Türk Ocağı Sinop Şubesi 83 yıl aradan sonra tekrar Sinoplularla buluştu. Açılış törenine AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcısı Murat Sezgin, AK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü, MHP Sinop İl Başkanı Ceyhan Demir, İl Müftüsü Mustafa Erkan, Prof. Dr. Recep Bircan,STK'ların temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Sinop Türk Ocağı Başkanı Metin Oktay Fındık, tüm katılımcılara teşrifleri için teşekkür etti. Türk Ocaklarının 83 yıl aradan sonra aynı heyecanla Sinoplularla buluştuğunu kaydeden Metin Oktay Fındık; "1923 ve 1931 yılları arasında Sinop'ta faaliyet gösteren Türk Ocakları yıllar sonra tekrar Sinoplularla buluştu. Dr. Rıza Nur Kütüphanesinin o günkü Müdürü Hüseyin Hilmi Ulu liderliğinde, Rıza Nur, Kemal Dizdaroğlu gibi isimlerin önderliğinde Sinop'ta açılan Türk Ocakları aynı heyecan ve şevkle Türk kültürünü yayma ve yaşatma faaliyetlerini tekrar devam ettirecektir. Gelin tanış olalım. Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz. Milletsiz milliyetçilik olmuyor. Biz milletimizle varız ve milletimizle var olmaya devam edeceğiz. Herkese aynı mesafede, herkese aynı yakınlıkta olacağız. İnşallah bu gönüllü kuruluşlar sizlerin desteğiyle ayakta olduğu sürece, kültürümüzü gelecek nesillere daha iyi aktaracağımızı düşünüyorum" dedi.

Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz'de konuşmasına Türk Ocaklarının tarihçesi hakkında bilgi vererek başladı. Mehmet Öz, "Türk Ocakları 1912 yılında Osmanlı Devletinin dağılmakta, yıkılmakta olduğu bir dönemde Türk milletini adeta yeniden diriltmek için kurulmuş bir kültür, eğitim ve ilim mektebidir. Türk Ocakları milli mücadelede büyük hizmetler ifa etmiş, Cumhuriyetin kuruluşuna harcını kurmuştur. Bu millet bin yıldır İslam alemine, Türk dünyasına ve insanlığa önderlik eden bir millettir. Onun ayağa kalkması bir medeniyetin yeniden dirilmesi anlamına geliyordu. Türk Ocağı bu görevi yaptı.Bu gün tabi şartlar farklı gibi görülebilir. Çünkü ortada pek çok sivil toplum kuruluşları, partiler, teşkilatlar var. Ama Türk Ocağı yine aynı felsefeyle, Türk milletinin bütününe, İslam alemine kucağını açan, hizmeti şiar edinen bir fikir, tefekkür, ilim ve sanat mektebi olarak çalışmalarını sürdürüyor. Bu gün 80 kadar şubesiyle bütün yurt sathında çalışmalarını devam ettiriyor.

Dünya, ülkemiz, çevremiz büyük bir badireden geçiyor. Çok ciddi bir tarihi dönemeçteyiz. Tabi burada herkese büyük görevler düşüyor. Bizim gibi milletine hizmeti şiar edinmiş, fisebilillah çalışmayı şiar edinmiş sivil toplum örgütlerinin önemi çok büyük. Bizim en çok önem verdiğimiz konu budur. Türkiyeyi yönetecek, Türk milletinin kaderine yön verecek gençler elbette üniversitede okuyor ama, aynı zamanda irfanını, imanını, milli kültürünü çok daha derinden hissedeceği ocaklara ihtiyacı var. İşte Tür Ocağı budur" diye konuştu.

AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş ise konuşmasında Tür Ocaklarının Sinop'ta tekrar kurulmasının büyük önem arz ettiğini söyledi. Nazım Maviş; "Bu gün burada 100 yıllık bir maziye sahip bir ocağın, bir STK'nın Sinop şubesinin açılışını yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olmasını öncelikle diliyorum. 25 Mart 1912'de yolculuğuna başlayan Türk Ocağı, bu güne kadar Türk siyasi tarihinin geçirdiği her badireden nasibini alarak bu günlere gelmiş bir sivil toplum kuruluşu.Türk Ocağı'nın kurulduğu 1912, yani 2. Meşrutiyet sonrası Osmanlının son dönemleri, Türk fikir hayatı ve düşünce tarihinin çok bereketli olduğu ve Türk düşünce tarihinin çok sancılarla dolu olduğu bir dönem. Bu dönemde özellikle Türk Ocağının kuruluşunda büyük payı olan Yusuf Akçura'yı unutmamak gerekiyor.Bu gün burada Yusuf Akçura'nın, Ahmet Ağaoğlu'nun, Mehmet Emin Yurdakul'un temellerini attığı ve 100. yılını aşan Türk Ocağının açılışını yapıyoruz. Ancak Türk Ocağı'nın tarihi de biraz önce söylediğim gibi Türk siyasi tarihinin tarihi gibidir. 1927 yılından sonra CHP'nin o günkü tek parti zihniyetinin temellüküyle, sivil özelliğini bir miktar kaybetmiş olmasına rağmen, özellikle 1931 -1949 arası inkıtaya uğramasına rağmen, ondan sonraki yıllarda sivil, bağımsız ve Türk milletine faydalı bir çalışma içerisinde olma özelliğini hiç bir zaman yitirmemiş ocaklarımızdan bir tanesi.

Aynı şekilde Türk siyasi tarihinin 1960 ve 1980'de yaşadığı krizi Türk Ocağı'da darbelerin olumsuz sonuçlarını yaşamış, ancak varlığını bu zamana kadar sürdürebilmiş. Türk Ocağı'nın Sinop'ta tekrar açılıyor olması ilimiz için büyük önem taşımaktadır. Birbirimizi ötekileştirmeden, hangi inanca, hangi düşünceye sahip olursak olalım, ortak paydalarımızı ön plana çıkartarak iyi hizmetler yapabileceğimizi düşünüyorum. Bu vesile ile Türk Ocağımızın Sinop'a hayırlı olmasını diliyorum" dedi.Program Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz'ün 'Türkiye’nin Geleceği ve Türk Milliyetçiliği' konulu konferansıyla son buldu.


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 683

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

ÖĞRETİM ÜYESİ YRD. DOÇ.DR. OYLUM BAKİ
SİNOP SİVİL TOPLUM PLATFORMU’NDAN TOPLU ZİYARET
VALİ CİRİT, “SİNOP EKONOMİSİNDE BALIKÇILIK ÖNEMLİ GEÇİM KAYNAĞI”
HER SİNOPLUNUN KALBİNDE OLMAK BENİM İÇİN EN BÜYÜK MUTLULUK OLACAKTIR
GENEL SEKRETER YÜZER “ASFALT STOKLAMA TANKLARIMIZ 2 YILDA KENDİSİNİ AMORTİ EDECEK”
DÜZENLİ CİNSEL HAYAT KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIYOR
BAKAN EROĞLU SİNOP'A GELİYOR
SİNOPLU HACI ADAYLARI 21 AĞUSTOS PAZAR GÜNÜ YOLA ÇIKIYOR

Diğer Haberler

EBRU ŞÖLENİ
YIKIMA TAM DESTEK
YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM SEZONUNDA ORTAK FİKİR BİRLİKTELİĞİ
SİNOP AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI YENİLENDİ
KADINLAR YAŞLANSA DA ŞİDDETTEN KURTULAMIYOR
KALP HASTALARI ORUÇ TUTABİLİR Mİ?
ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK 88 YIL SONRA SİNOP'TA
SAĞLIK MÜDÜRÜNE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet79 Kişi (% 72 )

Toplam 109 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !


(Mevlana)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace