Bugün - 20 Şubat 2018 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
CHP SİNOP MİLLETVEKİLİ BARIŞ KARADENİZ “HER BEŞ GENCİMİZDEN BİRİ İŞSİZAKP’Lİ OLMAYANA İŞ YOK’ DEVRİ KAPANIYOR CHP Sinop Milletvekili..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
BALKANLARDAN SİNOP'A KÜLTÜR KÖPRÜSÜ PROJESİ TANITIM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sinop Valisi Dr.

Gündem Haberi - 24 Ekim 2015 Cumartesi

(19:00)

Sinop Valisi Dr. Yasemin ÖZATA ÇETİNKAYA, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı 2015 Mali Destek Programından hibe yardımı almaya hak kazanan Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Derneğinin proje tanıtım toplantısına katıldı.

Dernek binasında gerçekleştirilen “Balkanlardan Sinop'a Kültür Köprüsü”  Projesinin tanıtım toplantısında konuşma yapan Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Dernek Başkanı Kenan ARAL  “Bugün burada Balkanlardan Sinop’a Kültür Döngüsü adı altında İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığına sunmuş olduğumuz ve kabul gören projemizin açılış toplantısını yapıyoruz. Emeği geçen herkese buradan teşekkür ediyorum. Hepinize hoş geldiniz diyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Projenin süresi 9 ay 6 gün. Kasım ayının ilk haftasında gerçek faaliyetlerimiz olan Balkan Müzikleri, Balkan Oyunları ve Folkloru çalışmaları ile Kültür Turizm Müdürlüğünün sahnelerinde çalışmalarımıza başlayacağız. Önümüzdeki hafta içerisinde Balkan korosu ve folklor ekibine katılacak arkadaşlarımızın üye kayıtlarını yapıp en kısa zamanda çalışmalarımızı başlatmış olacağız. Buna mukabil tekrar Balkan yöresel yemeklerinin tatlılarının, böreklerinin tanıtımıyla ilgili Sinop Yelken Kulübümüzde bir haftalık süreyle bir eğitimimiz olacak. Projemiz kapsamında Türkiye’nin en büyük mübadele müzesi olan İstanbul Tuzla’daki mübadele müzesi ve Türkiye’nin ikinci mübadele müzesi olan Alaçam mübadele müzeleri üyelerimiz tarafından gezilecek. Bunların sonunda 31 Mayıs itibariyle projemiz tamamlanmış olacak ve 2. Geleneksel Etli Kazan Pilavımızı da proje kapanış toplantısı ile beraber hep birlikte yapacağız. Proje ile amacımız Balkan ülkelerinden gerek göç yoluyla, gerek mübadele yoluyla gelmiş olan arkadaşlarımızın örf ve adetlerini yaşatmak ve gelecek nesillerimize aktarılmasını sağlayabilmektir. Bu vesile ile buraya gelen tüm arkadaşlarıma ve proje de emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum” diyerek katılımcılara proje hakkında bilgi verdi.

Dernek Başkanı Kenan ARAL’ın konuşmasının ardından konuşan Vali ÇETİNKAYA “İçişleri Bakanlığımızın, Dernekler Dairesi Başkanlığının her yıl açtığı bir hibe programı kapsamında Derneğimiz bu projeyi hazırladı. Bizde Dernekler Müdürlüğümüz aracılığıyla Bakanlığımıza ilettik. Öncelikle tebrik ediyorum güzel hazırlanmış bir projeydi ki bakanlıktan fon almaya değer bulundu. Bakanlığımız bu uygulamayı 7-8 yıldır yapıyor. Bazen yılda iki kez hibe başvurusu açıyor bazen yılda 1 kez açıyor.  Bu yıl 1 kere açıldı ve epey de yoğun bir başvuru vardı. Bizim ilimizden de 11 tane proje göndermiştik, 3 tane derneğimizin projesi geçti. Siz de bu 3 dernekten birisiniz. Tabi Proje daha hazırlanmadan, bu başvuru daha yapılmadan sizler beni ziyaret ettiğinizde, birliğinizden ve bütünlüğünüzden ben çok etkilenmiş ve o zaman da ifade etmiştim. Sinop küçük bir il olmasına rağmen böyle bir araya gelebilmiş bir mübadil topluluğun bulunması, köylerinizde birlikte yaşıyor olmanız, kültürünüzü ve geleneğinizi yaşatıyor olmanız çok güzel bir şey ama zaman geçtikçe bunlar kaybolacak çünkü sizlerin de bahsettiğiniz gibi sizler 2. Nesilsiniz çocuklarınız 3. Nesil sizler buna sahip çıkmasanız çocuklarınızın bunları yaşama, yaşatma imkanı olmayacak, unutulacak. Bizim ülkemizin en büyük zenginliği kültür zenginliği bununla övünüyoruz ve en gurur duyduğumuz şey de çok farklı kültürlerden insanların, toplulukların bir arada barış ve huzur içerisinde yaşayabilmesi. Bunu devam ettirebilmek adına da bizlere ve sizlere çok büyük bir görev düşüyor. Küçük bir il olmasına rağmen Sinop’un bu farklı gruplarıyla birlikte sizler de bu Sinop’un zenginliğine zenginlik katıyorsunuz. Sizin dışınızda farklı kültürlerden olan Sinoplulara bunları anlatmanız, yaşatmanız kadar kendi neslinize, yeni neslinize de bunları yaşatabilmeniz anlamında bu tür etkinlikler çok önemli ve değerli. Elde etmiş olduğunuz başarı, üyelerinizin bu projenin gerçekleşmesine yapacağı katkı bir daha ki yıl projenizin geçmesi anlamında da bir artı puan olacaktır” diyerek bu tür projelerin önemine değindi.

Proje tanıtım toplantısına Vali ÇETİNKAYA'nın yanı sıra Vali Yardımcısı Hüseyin SAYIN, İl Dernekler Müdürü Hüseyin YILMAZ ve dernek üyeleri katıldı.2014 yılında kurulan Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Derneğinin yaklaşık 100 üyesi bulunuyor. Proje sonunda Sinop sınırlarında yaşayan 3000’e yakın mübadilin dernek üyesi yaparak etkinliklerini zenginleştirmeyi hedefliyorlar. Konuşmaların ardından mübadillere özgü yemeklerin ikramı yapıldı. www.sinop.com.tr                                               


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 984

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

EMEKLİ MÜSTEŞARDAN VALİ ÇETİNKAYA’YA ZİYARET
AYHAN ÖZBEK ”KONUT BACALARI YILDA 2 KEZ, LOKANTA BACALARI AYDA 1 KEZ TEMİZLENMELİDİR”
SİNOP VALİSİ ÇETİNKAYA, KAYSERİ KAYAK MERKEZİNDE
KAMU ŞEFLERİ BODRUM’DA TOPLANDI
KIZILAY İYİLİK KOŞUSUNDA SPORSEVERLERİ ANKARA KIZILAY MEYDANI’NDA İYİLİK İÇİN BULUŞTURACAK
OTİZMİN TEK TEDAVİSİ EĞİTİMDİR
SİNOP OSMANLI DÖNEMİNDE KÜLTÜR MERKEZİ GÖREVİ ÜSTLENDİ
TÜM VATANDAŞLARLA SICAK SOHBET

Diğer Haberler

ŞEHİRLER VE KÜLTÜRLER PROJESİ KAPSAMINDA KONYA GEZİSİ
KARAPINAR İÇİN BİRLİK BERABERLİK
BÖLGESEL KROS LİGİ 2.KADEME YARIŞLARI
NÜKLEER SANTRAL SİNOP EKONOMİSİNİN CANLANMASI ANLAMINDA ARTI DEĞER
CİHAN’LA MAİDE KOZLARINI PAYLAŞIYOR!
TÜRK MİLLETİNİN EN BÜYÜK BAYRAMI
DİLARA’NIN SIRLARI DEŞİFRE OLUYOR, MAİDE’NİN HAZİN SONU
ÜCRETSİZ DANIŞMA HİZMETİ
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır21 Kişi (% 19 )
   Evet79 Kişi (% 73 )

Toplam 108 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi.


(Kanuni Sultan Süleyman)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace