Bugün - 23 Haziran 2018 CumartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
BALKANLARDAN SİNOP'A KÜLTÜR KÖPRÜSÜ PROJESİ TANITIM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sinop Valisi Dr.

Gündem Haberi - 24 Ekim 2015 Cumartesi

(19:00)

Sinop Valisi Dr. Yasemin ÖZATA ÇETİNKAYA, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı 2015 Mali Destek Programından hibe yardımı almaya hak kazanan Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Derneğinin proje tanıtım toplantısına katıldı.

Dernek binasında gerçekleştirilen “Balkanlardan Sinop'a Kültür Köprüsü”  Projesinin tanıtım toplantısında konuşma yapan Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Dernek Başkanı Kenan ARAL  “Bugün burada Balkanlardan Sinop’a Kültür Döngüsü adı altında İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığına sunmuş olduğumuz ve kabul gören projemizin açılış toplantısını yapıyoruz. Emeği geçen herkese buradan teşekkür ediyorum. Hepinize hoş geldiniz diyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Projenin süresi 9 ay 6 gün. Kasım ayının ilk haftasında gerçek faaliyetlerimiz olan Balkan Müzikleri, Balkan Oyunları ve Folkloru çalışmaları ile Kültür Turizm Müdürlüğünün sahnelerinde çalışmalarımıza başlayacağız. Önümüzdeki hafta içerisinde Balkan korosu ve folklor ekibine katılacak arkadaşlarımızın üye kayıtlarını yapıp en kısa zamanda çalışmalarımızı başlatmış olacağız. Buna mukabil tekrar Balkan yöresel yemeklerinin tatlılarının, böreklerinin tanıtımıyla ilgili Sinop Yelken Kulübümüzde bir haftalık süreyle bir eğitimimiz olacak. Projemiz kapsamında Türkiye’nin en büyük mübadele müzesi olan İstanbul Tuzla’daki mübadele müzesi ve Türkiye’nin ikinci mübadele müzesi olan Alaçam mübadele müzeleri üyelerimiz tarafından gezilecek. Bunların sonunda 31 Mayıs itibariyle projemiz tamamlanmış olacak ve 2. Geleneksel Etli Kazan Pilavımızı da proje kapanış toplantısı ile beraber hep birlikte yapacağız. Proje ile amacımız Balkan ülkelerinden gerek göç yoluyla, gerek mübadele yoluyla gelmiş olan arkadaşlarımızın örf ve adetlerini yaşatmak ve gelecek nesillerimize aktarılmasını sağlayabilmektir. Bu vesile ile buraya gelen tüm arkadaşlarıma ve proje de emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum” diyerek katılımcılara proje hakkında bilgi verdi.

Dernek Başkanı Kenan ARAL’ın konuşmasının ardından konuşan Vali ÇETİNKAYA “İçişleri Bakanlığımızın, Dernekler Dairesi Başkanlığının her yıl açtığı bir hibe programı kapsamında Derneğimiz bu projeyi hazırladı. Bizde Dernekler Müdürlüğümüz aracılığıyla Bakanlığımıza ilettik. Öncelikle tebrik ediyorum güzel hazırlanmış bir projeydi ki bakanlıktan fon almaya değer bulundu. Bakanlığımız bu uygulamayı 7-8 yıldır yapıyor. Bazen yılda iki kez hibe başvurusu açıyor bazen yılda 1 kez açıyor.  Bu yıl 1 kere açıldı ve epey de yoğun bir başvuru vardı. Bizim ilimizden de 11 tane proje göndermiştik, 3 tane derneğimizin projesi geçti. Siz de bu 3 dernekten birisiniz. Tabi Proje daha hazırlanmadan, bu başvuru daha yapılmadan sizler beni ziyaret ettiğinizde, birliğinizden ve bütünlüğünüzden ben çok etkilenmiş ve o zaman da ifade etmiştim. Sinop küçük bir il olmasına rağmen böyle bir araya gelebilmiş bir mübadil topluluğun bulunması, köylerinizde birlikte yaşıyor olmanız, kültürünüzü ve geleneğinizi yaşatıyor olmanız çok güzel bir şey ama zaman geçtikçe bunlar kaybolacak çünkü sizlerin de bahsettiğiniz gibi sizler 2. Nesilsiniz çocuklarınız 3. Nesil sizler buna sahip çıkmasanız çocuklarınızın bunları yaşama, yaşatma imkanı olmayacak, unutulacak. Bizim ülkemizin en büyük zenginliği kültür zenginliği bununla övünüyoruz ve en gurur duyduğumuz şey de çok farklı kültürlerden insanların, toplulukların bir arada barış ve huzur içerisinde yaşayabilmesi. Bunu devam ettirebilmek adına da bizlere ve sizlere çok büyük bir görev düşüyor. Küçük bir il olmasına rağmen Sinop’un bu farklı gruplarıyla birlikte sizler de bu Sinop’un zenginliğine zenginlik katıyorsunuz. Sizin dışınızda farklı kültürlerden olan Sinoplulara bunları anlatmanız, yaşatmanız kadar kendi neslinize, yeni neslinize de bunları yaşatabilmeniz anlamında bu tür etkinlikler çok önemli ve değerli. Elde etmiş olduğunuz başarı, üyelerinizin bu projenin gerçekleşmesine yapacağı katkı bir daha ki yıl projenizin geçmesi anlamında da bir artı puan olacaktır” diyerek bu tür projelerin önemine değindi.

Proje tanıtım toplantısına Vali ÇETİNKAYA'nın yanı sıra Vali Yardımcısı Hüseyin SAYIN, İl Dernekler Müdürü Hüseyin YILMAZ ve dernek üyeleri katıldı.2014 yılında kurulan Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Derneğinin yaklaşık 100 üyesi bulunuyor. Proje sonunda Sinop sınırlarında yaşayan 3000’e yakın mübadilin dernek üyesi yaparak etkinliklerini zenginleştirmeyi hedefliyorlar. Konuşmaların ardından mübadillere özgü yemeklerin ikramı yapıldı. www.sinop.com.tr                                               


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 1067

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

57. ALAY VEFA YÜRÜYÜŞÜ
VALİ CİRİT “MEYDANLARI BOŞ BIRAKMAYAN SİNOP’LU HEMŞEHRİLERİME VE DEMOKRASİYE İNANMIŞ HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
MARMARAY’DA VATANDAŞLARA ÇORBA SÜRPRİZİ
VEKİL KARADENİZ“SİNOP HALKI ÇOCUK ACİL SERVİSİ BULUNMADIĞI İÇİN MAĞDURİYET YAŞAMAKTADIR”
KARARNAMEDE 6 İL YENİLENDİ
VALİLİK 2016 YILINI KÜLTÜR VE TURİZM YILI İLAN ETTİ‏
İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİNDEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
KARADENİZ, GERZELİ MUHTARLARI AĞIRLADI

Diğer Haberler

TARIM İL MÜDÜRÜ MEHMET ASAK “VİRA BİSMİLLAH ”DEDİ
İSTANBUL CUMHURİYET KUPASINDA SİNOP ÜÇÜNCÜ OLDU
SİNOP KAMU HASTANELERİ SAĞLIK HİZMETİNİ VATANDAŞLARIN AYAĞINA GÖTÜRÜYOR
VALİ ÇETİNKAYA’DAN ÇAT KAPI EV ZİYARETİ
MÜSİAD KIZILAY YÖNETİMİNİ KONUK ETTİ
TOLGA BAŞ'A HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
YIKIMA TAM DESTEK
NAZIM MAVİŞ AK PARTİ YEREL YÖNETİMLER BAŞKAN YARDIMCISI OLDU
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet79 Kişi (% 72 )

Toplam 109 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


İlim, kendini bilmektir.


(Yunus Emre)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace