Bugün - 19 Ekim 2018 CumaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
VALİ DR. ÇETİNKAYA ”SİNOP’UN TURİZME KAZANDIRILMASINI HEDEFLEYEN VE BUGÜN SONUNA GELDİĞİMİZ PROJENİN İLİMİZ VE BÖLGEMİZ İÇİN HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM”

Vali Dr.

Gündem Haberi - 5 Ekim 2015 Pazartesi

(17:26)

Vali Dr. Yasemin ÖZATA ÇETİNKAYA Karadeniz-Roma Antikalarında Uyum ve Çeşitlilik Projesi kapsamında İstanbul da düzenlenen ve 3 gün sürecek olan Final Sempozyuma katılım gösterdi. 40 yabancı 40 Türk bilim katıldığı sempozyumda 3 gün süresince 30 bilim adamı Karadeniz’deki çalışmalarını ve araştırmalarını paylaştı, projeye ortak ülkelerin hazırlamış olduğu posterlerin sergisi gerçekleştirildi.

Dr. Yasemin ÖZATA ÇETİNKAYA sempozyumun son gününde gerçekleştirilen final toplantısında yaptığı konuşmada  “Bugün final toplantısı için bir araya geldiğimiz Karadeniz Roma Antikitesinde Birlik ve Çeşitlilik projesinde ülkemizden de bir il olması ve bu ilin Sinop olması bizleri çok mutlu etmiştir. Sinop’un bu projeye dahil olması bizim için olduğu kadar bu proje için de önemli ve anlamlıdır. Çünkü Sinop M.Ö. 70 yılında Roma İmparatorluğu sınırlarına katılmış ve Roma İmparatorluğu bu toprakları yeniden tanzim etmiştir. Sinop’un Roma İdaresine geçmesi tarihte önemli bir dönüm noktasıdır. Özellikle Cesar zamanında Sinop’a yapılan maddi yardımlar ve inşaa edilen bayındırlık hizmetlerinin yanı sıra Sinop’a yeni Roma Kolonileri de gönderilmiş ve Sinop bu dönemde genişleyip, büyümüştür. İşte bu proje Roma dönemine ait Sinop’taki bu yapıların, Roma kültürünün tüm Karadeniz havzası ile birlikte gün ışığına çıkarılması, Sinop’un Roma döneminden daha bilinir ve görünür hale getirilmesinde büyük katkısı olmuştur ve olmaya devam edecektir.

Doğası, kültürü, sosyal yaşamı gibi pek çok konuda son dönem turizm eğilimleri bakımından eşsiz bir bölge olan Sinop için turizm çok önemli bir sektördür. Bu sektörün gelişip büyüyebilmesi için Sinop’taki turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması ve turizm piyasasına sunulması Sinop’a yapılabilecek en büyük hizmettir. Bu anlamda Sinop’un Roma döneminin tüm Karadeniz bölgesiyle bir bütün olarak Sinop’un turizme kazandırılmasını hedefleyen ve bugün sonuna geldiğimiz bu projenin ilimiz ve bölgemiz için hayırlı olmasını diliyor ve önümüzdeki dönemlerde ilimiz ve bölgemize turizm hareketliliği anlamında yapacağı katkıları hasretle beklediğimi ifade etmek istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle hem ilimiz ve Karadeniz de hem de proje ortağı tüm yabancı ülkelerde projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca gerek projenin başından beri gerekse bu final organizasyonu için bir Sinop gönüllüsü olarak verdikleri çok değerli katkılar için başta Beşiktaş Belediye Başkanımız ve Başkan Yardımcımız ile tüm ekiplerine şükranlarımı sunuyor ve devam edecek çalışmaların en verimli şekilde geçmesini diliyorum” dedi.

Türkiye- Sinop, Yunanistan- Selanik, Bulgaristan-Varna, Romanya-Tulcea-Constanta, Gürcistan- Batum, Moldova- Kişinev, Ukrayna-Kırım Özerk Cumhuriyeti ortaklığında gerçekleştirilen proje ile Karadeniz havzasındaki idari ve kültürel kurumlar arasında uzun vadeli bilimsel ve kültürel değerler alışverişinin tesisinin sağlanması için araştırma ağının yaratılması, Roma döneminden kalma Karadeniz Havzası taşınabilir ve taşınamaz kültürel mirasın bütünleştirilmesi ve tanıtılması, yerel toplulukların ve de otoritelerin kültürel mirasın– Roma antikalarının- korunması ve değerlendirilmesinin gerekliliği konusunda farkındalığın artırılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında şimdiye kadar; Karadeniz de Roma mirası çalışmaları için bir merkezi, Roma sit alanlarının bilgilerini içeren bir veri tabanı kurulması, Karadeniz havzasında öğrenciler ve genç uzmanlar için ise Arkeoloji Okulu adlı bir eğitim ve öğretim programı geliştirilmesi, Bilimsel araştırma kurumları, kültürel kurumlar (müzeler), eğitim kurumları ( üniversiteler ) ve de Roma Dönemi arkeolojik mirasının araştırma değerlendirme koruma sürecine katılacak olan yerel idari ve sivil toplum kuruluşları arasında bir ağın kurulması tamamlanma noktasına ulaştırıldı.


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 1065

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

KAMU ŞEFLERİ BODRUM’DA TOPLANDI
SİNOP BARO BAŞKANI GÜVEN TAZELEDİ
EN BABA ALIŞVERİŞE EN BABA TATİL
SİNOP ADLİYESİNE VEDA
GELENEKSEL RAMAZAN AYI ETKİNLİKLERİNDE COŞKU TAVAN YAPTI
SİNOP MİLLİ İRADE VE DEMOKRASİ BULUŞMASI’NDA TEK VÜCUT OLDU
MUSUL’A 108 TIR’LIK İNSANİ YARDIM MALZEMESİ
BAKAN CANİKLİ SİNOP’A GELİYOR

Diğer Haberler

VALİ CİRİT” YATIRIM YAPMAK İSTEYEN İŞADAMLARIMIZI SİNOP’A DAVET EDİYORUM”
ENSAR VAKFI GENEL MÜDÜRÜ HÜSEYİN KADER
ESNAF ODASINDA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
Libyalıların futbol aşkı
SU ÜRÜNLERİ SUYOLUNDA
4 AYDA 2597 ADET BOĞULMA
İSMAİL MIZRAKLI, KARADENİZ İÇİN KİTABINI İMZALADI
ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ ÇOCUKLARI UYARDI VE AYDINLATTI
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 72 )

Toplam 110 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.


(İMAM-I RABBANİ (R.A))


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace