Bugün - 24 Ocak 2018 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
CHP SİNOP MİLLETVEKİLİ BARIŞ KARADENİZ “HER BEŞ GENCİMİZDEN BİRİ İŞSİZAKP’Lİ OLMAYANA İŞ YOK’ DEVRİ KAPANIYOR CHP Sinop Milletvekili..
VALİ DR. ÇETİNKAYA ”SİNOP’UN TURİZME KAZANDIRILMASINI HEDEFLEYEN VE BUGÜN SONUNA GELDİĞİMİZ PROJENİN İLİMİZ VE BÖLGEMİZ İÇİN HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM”

Vali Dr.

Gündem Haberi - 5 Ekim 2015 Pazartesi

(17:26)

Vali Dr. Yasemin ÖZATA ÇETİNKAYA Karadeniz-Roma Antikalarında Uyum ve Çeşitlilik Projesi kapsamında İstanbul da düzenlenen ve 3 gün sürecek olan Final Sempozyuma katılım gösterdi. 40 yabancı 40 Türk bilim katıldığı sempozyumda 3 gün süresince 30 bilim adamı Karadeniz’deki çalışmalarını ve araştırmalarını paylaştı, projeye ortak ülkelerin hazırlamış olduğu posterlerin sergisi gerçekleştirildi.

Dr. Yasemin ÖZATA ÇETİNKAYA sempozyumun son gününde gerçekleştirilen final toplantısında yaptığı konuşmada  “Bugün final toplantısı için bir araya geldiğimiz Karadeniz Roma Antikitesinde Birlik ve Çeşitlilik projesinde ülkemizden de bir il olması ve bu ilin Sinop olması bizleri çok mutlu etmiştir. Sinop’un bu projeye dahil olması bizim için olduğu kadar bu proje için de önemli ve anlamlıdır. Çünkü Sinop M.Ö. 70 yılında Roma İmparatorluğu sınırlarına katılmış ve Roma İmparatorluğu bu toprakları yeniden tanzim etmiştir. Sinop’un Roma İdaresine geçmesi tarihte önemli bir dönüm noktasıdır. Özellikle Cesar zamanında Sinop’a yapılan maddi yardımlar ve inşaa edilen bayındırlık hizmetlerinin yanı sıra Sinop’a yeni Roma Kolonileri de gönderilmiş ve Sinop bu dönemde genişleyip, büyümüştür. İşte bu proje Roma dönemine ait Sinop’taki bu yapıların, Roma kültürünün tüm Karadeniz havzası ile birlikte gün ışığına çıkarılması, Sinop’un Roma döneminden daha bilinir ve görünür hale getirilmesinde büyük katkısı olmuştur ve olmaya devam edecektir.

Doğası, kültürü, sosyal yaşamı gibi pek çok konuda son dönem turizm eğilimleri bakımından eşsiz bir bölge olan Sinop için turizm çok önemli bir sektördür. Bu sektörün gelişip büyüyebilmesi için Sinop’taki turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması ve turizm piyasasına sunulması Sinop’a yapılabilecek en büyük hizmettir. Bu anlamda Sinop’un Roma döneminin tüm Karadeniz bölgesiyle bir bütün olarak Sinop’un turizme kazandırılmasını hedefleyen ve bugün sonuna geldiğimiz bu projenin ilimiz ve bölgemiz için hayırlı olmasını diliyor ve önümüzdeki dönemlerde ilimiz ve bölgemize turizm hareketliliği anlamında yapacağı katkıları hasretle beklediğimi ifade etmek istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle hem ilimiz ve Karadeniz de hem de proje ortağı tüm yabancı ülkelerde projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca gerek projenin başından beri gerekse bu final organizasyonu için bir Sinop gönüllüsü olarak verdikleri çok değerli katkılar için başta Beşiktaş Belediye Başkanımız ve Başkan Yardımcımız ile tüm ekiplerine şükranlarımı sunuyor ve devam edecek çalışmaların en verimli şekilde geçmesini diliyorum” dedi.

Türkiye- Sinop, Yunanistan- Selanik, Bulgaristan-Varna, Romanya-Tulcea-Constanta, Gürcistan- Batum, Moldova- Kişinev, Ukrayna-Kırım Özerk Cumhuriyeti ortaklığında gerçekleştirilen proje ile Karadeniz havzasındaki idari ve kültürel kurumlar arasında uzun vadeli bilimsel ve kültürel değerler alışverişinin tesisinin sağlanması için araştırma ağının yaratılması, Roma döneminden kalma Karadeniz Havzası taşınabilir ve taşınamaz kültürel mirasın bütünleştirilmesi ve tanıtılması, yerel toplulukların ve de otoritelerin kültürel mirasın– Roma antikalarının- korunması ve değerlendirilmesinin gerekliliği konusunda farkındalığın artırılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında şimdiye kadar; Karadeniz de Roma mirası çalışmaları için bir merkezi, Roma sit alanlarının bilgilerini içeren bir veri tabanı kurulması, Karadeniz havzasında öğrenciler ve genç uzmanlar için ise Arkeoloji Okulu adlı bir eğitim ve öğretim programı geliştirilmesi, Bilimsel araştırma kurumları, kültürel kurumlar (müzeler), eğitim kurumları ( üniversiteler ) ve de Roma Dönemi arkeolojik mirasının araştırma değerlendirme koruma sürecine katılacak olan yerel idari ve sivil toplum kuruluşları arasında bir ağın kurulması tamamlanma noktasına ulaştırıldı.


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 890

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

KUR'AN-I KERİM ZİYAFETİNE TÜM SİNOPLU DAVETLİ
VALİ DR. ÇETİNKAYA “YAPILMASI GEREKEN ÇOK ŞEYLER VAR”
VEKALETİNİ VER KURBANINI KIZILAY KESSİN
FİTRE VE ZEKATLARINIZ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE
KÜLTÜR TURİZM DERNEĞİ BAŞKANI BOSTAN “SİNOP ENLERİ FAZLA OLAN BİR İL”
VALİ ÇETİNKAYA'NIN ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI
SİNOP’TA 2015 YILI PROJELERİN TOPLAM DEĞERİ 2.665.284.454 TL
REKTÖR PROF. DR. NİHAT DALGIN” ÜNİVERSİTE OLARAK HEDEF BÜYÜTEREK YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ”

Diğer Haberler

BAŞKANA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
CHP İL KADIN KOLLARI BAŞKANI CANAN ATABEK” DÜNYA BARIŞINI TEHDİT EDEN HER TÜRLÜ TERÖRÜ LANETLİYORUZ”
BAŞKAN ÖZHAN “TÜM SİNOPLULARI MAÇA BEKLİYORUZ”
SİNOP İL GENEL MECLİSİ EKİM AYI OTURUMLARI BAŞLADI
TRT OKUL “BİZİM KAMPÜS” EKİBİ SİNOP ÜNİVERSİTESİNDE ÇEKİMLERDE
CEZA İNFAZ KURUM PERSONELİ CAN OLDU
EĞİTİM FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ ŞEHİTLERİ ANDI, KARANFİL BIRAKTI
ÇANAKKALE ZAFERİNİN 100. YILINA ADANMIŞ BÜYÜK BİR PROJE
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır20 Kişi (% 18 )
   Evet79 Kişi (% 73 )

Toplam 107 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


İman iki eşit parçadır. Yarısı sabır,yarısı şükürdür.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace