Bugün - 23 Ocak 2019 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
TARİHİ SİNOP CEZAEVİ AB PROJESİ KAPSAMINDA RESTORASYONA GİRİYOR

Bütçesi 9 milyon 860 milyon Avro olan Ortak Kültürel Miras Koruma ve Diyalog Projesi “Kuzeyin Parlayan Yıldızı Sinop” halkı bilgilendirme toplantısı Vali Dr.

Dünya Haberi - 9 Eylül 2015 Çarşamba

(15:34)

Bütçesi 9 milyon 860 milyon Avro olan Ortak Kültürel Miras Koruma ve Diyalog Projesi “Kuzeyin Parlayan Yıldızı Sinop” halkı bilgilendirme toplantısı Vali Dr. Yasemin ÖZATA ÇETİNKAYA’nın da katılımıyla Sinop Tarihi Cezaevinde gerçekleştirildi. 

Halkı Bilgilendirme Toplantısına Sinop Valisi Dr. Yasemin ÖZATA ÇETİNKAYA’nın yanı sıra il protokolünden, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Şefaattin SERTEN, Sinop Belediye Başkanı Baki ERGÜL, Vali Yardımcısı Mehmet YÜZER, Sinop dışından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat GÖNÜLLÜOĞLU, Merkezi Finans İhale Birimi yetkilileri, Projeyi yürüten firma yetkilileri, Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet TOSUN, Sinop Alan Yönetimi Başkanı Hüsnü GÜMÜŞ, Turizm İşletmecileri, STK Temsilcileri ile söz konusu projeden sorumlu firmanın yetkilileri ve Sinop’lu vatandaşlar katıldı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı; Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat GÖNÜLLÜOĞLU yaptığı açılış konuşmasında;“Şehitlerimize Allahtan rahmet gazilerimize de acil şifalar diliyorum. İlk kez ziyaret etme şansına sahip olduğum Sinop’ta bulunmaktan büyük onur duyduğumu ifade etmek isterim. Tarihe tanıklık eden bu güzel şehrimizde güzel bir vesile ile bir arada bulunuyoruz. Anadolu topraklarında yaşamış medeniyetlerin izlerini taşıyan, ortak tarihi kültürel mirasımızın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasına aracılık edecek bu projenin gerçekleşmesinde Bakanlığımızla birlikte büyük bir çaba ve mesai sarf eden AB Bakanlığı’na, AB Türkiye Delegasyonu’na, Merkezi Finans ve İhale Birimi’ne ve Sinop’lu dostlarımıza bir kez daha teşekkür etmek isterim.

Sinop Cezaevi, Sabahattin Ali’nin “ dışarda deli dalgalar, gelip duvarları yalar, seni bu sesler oyalar, aldırma gönül aldırma” dizelerinde tasvir ettiği o günlerini artık geride bıraksa da ziyaretçilerine o dönemde çekilen acıları hatırlatmakta ve geçmişe ait izleri hala taşımaktadır.

Kültürel mirasın binlerce yıllık bir ömrü olduğu gibi gelecek bin yıllara da hitap eden bu mirası diğer nesillere aktarmakla sorumluyuz. Bu bilinçle yolumuza devam etmeli ve toplumların yapıtaşı olan ve özünde birleştirici bir nitelik taşıyan kültürel mirasımıza yeni projelerle sahip çıkmalıyız “ dedi.

Sedat GÖNÜLLÜOĞLU’NUN ardından konuşma yapan Sinop Belediye Başkanı Baki ERGÜL” Ülkemizin bugünler itibariyle hiç hak etmediği yaşadığı acı, ızdırap, şehit haberleri bizleri son derece üzüyor. Bütün şehitlerimizi kalbimizde yüreğimizde yaşatıyoruz onları büyüten, yetiştiren ailelerine başsağlığı diliyoruz. Geçmişte hep kötü yönleri ile tanıtılmaya çalışılan Sinop Cezaevi bugün itibariyle Sinop’un gelecekteki tanıtımında en önemli rolü üstlenecek bir yapı konumundadır. Cezaevi Projesi’nin bu noktaya getirilmesinde emeği geçen başta Özgür ÖZASLAN olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Bugün baktığımızda Sinop Cezaevi yapımı projesi Avrupa Birliği’nin desteği ile belli bir noktaya kadar geldi yani 3’te 1’lik bölümü tamamlandı. Çalışmaları başarı ile yürüten değerli Avusturya firması yetkililerine katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Geriye kalan 3 te 2 lik bölümü yani 3 milyon ile buranın restorasyonunun yapılması görüştüğümüz arkadaşların ifadesi ile sene sonu itibariyle ihaleye çıkacağını ifade ettiler bu sevindirici bir durum. Biz de Sinoplular ve Sinop’a gönül vermiş olanlar ile Sinop Belediyesi olarak bunu özellikler bekliyoruz geriye kalan son 3 milyonluk bölümünün proje gereği, imzalanan sözleşme gereği Türkiye genelinde muhtelif noktalarda restorasyon ihtiyacı olan yapılarda kullanılmak üzere ayrıldığı ifade ediliyor. Sinop Belediye Başkanı olarak başta söylediğimi bir kez daha burada ifade etmek istiyorum. Sinop olarak talebimiz Sinop cezaevi restorasyonumuz bitmeden buraya ayrılan ödeneğin başka yapılar için kullanılmamasıdır. Bu duruma Sinopluların sesi olarak razı değilim” diyerek tarihi cezaevi restorasyonun tamamlanması yönündeki talebini ifade etti. 

Halkı Bilgilendirme Toplantısı Vali Dr. Yasemin ÖZATA ÇETİNKAYA’nın konuşmasıyla devam etti. Vali ÇETİNKAYA yaptığı konuşmada “Son birkaç gün içerisinde ülkemizin doğu ve güneydoğu bölgelerinde hakkın rahmetine kavuşan şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Geride kalanlarına ve bütün milletimize sabırlar temenni ediyorum, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Sinop antik zamanlardan beri insanların yerleştiği ticaret kanalları üzerinde kurulmuş güçlü medeniyetlerin hâkimiyetinde kalmış bir şehirdir. Dolayısıyla kültür ve inanç turizmi açısından çok önemli değerleri olan, bunun üzerine doğa turizmi açısından da çok büyük potansiyele sahip bir ildir.

Son yıllarda gerek Sinop-Samsun, gerekse Sinop - Boyabat yollarında Karayolları Genel Müdürlüğümüzce yapılan çalışmalar sonucu Sinop’un yıllardır çözülemeyen erişilebilirlik meselesi çözülmüştür. Ayrıca Sinop havalimanında 2013 yılında başlatılan iyileştirme çalışmaları 2014 yılı içerisinde tamamlanmış, karadan sonra hava yolu ile de aynı anda erişilebilir hâle gelen Sinop birkaç yıldır neredeyse ziyaretçi akınına uğramıştır Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün tespitlerine göre; 2014 yılında 53.742 yabancı, 856.278 yerli olmak üzere toplam 910.020 ziyaretçi ilimize gelmiştir. Sinop sadece karayolu ve havayolu ulaşım imkânlarındaki iyileştirmeler sayesinde, mevcut hali ile bile böylesine ilgi çekici bir turizm merkezidir. Ancak gerek tarihi gerekse tabii güzelliklerle ilgili potansiyeli bu sayıları çok kısa süre içerisinde üç ya da beşe katlayabilecek ölçüdedir.

Yeter ki bugün burada toplanmamıza vesile olan tarihi cezaevi restorasyon ve işlevlendirme projesi benzeri çalışmaları ilimiz sınırları içerisindeki diğer tarihi ve doğal güzellikler içinde yaparak bu değerlerimizi doğru bir şekilde turizm piyasasına sunabilelim.

İlimizde Kültür ve Turizm Bakanlığı müze ve ören yeri kapsamında ziyarete açık olan üç ziyaret yeri mevcuttur. Bunlardan en önemlisi bugün burada toplanmamıza vesile olan tarihi cezaevi, diğer ikisi arkeoloji ve etnografya müzelerimizdir. Bu üç müzemizin yıllık ziyaretçi sayısı son on yıl boyunca yüz-üç yüz bin arasında değişmekte olup 2013 yılı rakamı 326.224 kişi şeklinde gerçekleşmiştir. Bu rakamın büyük kısmının tarihi cezaevi ziyaretçisi olduğunu ayrıca belirtmek isterim.

Hali hazırda çok önemli bir turizm potansiyeli bulunan bu yapının bu şekilde bir AB Projesi kapsamında ele alınması, restorasyonu ve işlevlendirilmesinin bir ortak kültürel miras nitelemesi ile AB perspektifinde ve öncülüğünde yapılması beni son derece mutlu etmiştir.

M.Ö 2000’li yıllara kadar uzanan bir tarihi geçmişi bulunan bu yapı, üzerinde; Sinop da hamiyet süren bütün medeniyetlerin izlerini taşımakta olup, ortak kültürel miras adının hakkını sonuna kadar vermektedir.

4000 yıl öncesinden günümüze kadar çok farklı şekillerde çok değişik amaçlar için insanlığa hizmet eden bu yapı umarım bu proje sayesinde, işlevlendirilmiş hali ile en az bir 4000 yıl daha gelecek nesillere hizmet etmeye devam eder. Tabi ki AB hibe projeleri süreç olarak hayli yavaş ve meşakkatli ilerler. Ancak gördüğümüz kadarıyla bizim projemizle ilgili zor dönem geride kalmıştır. Bundan böyle projenin en zevkli dönemine geçildiğini, planlama döneminin tamamlanıp Sinop’un Sinopluların hayatına dokunacak aşamaya gelindiğini görüyor ve uygulamasını tüm Sinoplular olarak heyecanla bekliyoruz. Cezaevimizle ilgili bu proje benzeri çalışmaların devamının tüm tarihi ve doğal değerlerimiz için hayata geçirilmesini yürekten temenni ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle 2009 yılında bu fikrin ortaya çıkmasında bugün gelinen son noktaya kadar projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyor, İlimiz, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor, sevgi ve saygılar sunuyorum” dedi.

Konuşmaların akabinde, Proje Direktörü Cristian ABRİHAN ve Proje ekip lideri Prof. Dr. Manfred WEHDORN, proje hakkında sunum yaptılar.

Bilgilendirme Toplantısının son bölümünde proje maketi toplantıya katılanlara gösterildi, proje maketi üzerinde Proje Direktörü Cristian ABRİHAN ve Proje ekip lideri Prof. Dr. Manfred WEHDORN tüm katılımcılara bilgiler sundular.www.sinop.com.tr


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 2643

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


DünyaHaberleri

DUBAİ'DE TÜRK ÇİPURASI VE LEVREĞİ ZİYAFETİ
TÜRKİYE BİLARDO FEDERASYONU BAŞKANI SİNOPLU ECZ. ERSAN ERCAN “BAYAN BİLARDOCULARIMIZDAN AVRUPA ŞAMPİYONASI’NDA BÜYÜK BAŞARI”
İRAN İSLAM CUMHURİYETİ TRABZON BAŞKONSOLOSU SİİNOP’TA
TÜM TÜRKİYE'YE 49.99 TL'DEN UÇUN‏
VEKİL KARADENİZ, “NÜKLEER SANTRALLER, DÜNYAYI VE TABİİ TÜRKİYE'Yİ TEHDİT EDİYOR’’
IŞIKLAR GELECEK İÇİN KAPANACAK
TARİHİ SİNOP CEZAEVİ AB PROJESİ KAPSAMINDA RESTORASYONA GİRİYOR
TBF BAŞKANI ECZ.ERSAN ERCAN “TÜRKİYE 3 BANT BİLARDO ŞAMPİYONASI GUINNESS REKORLAR KİTABINDA”

Diğer Haberler

CHP SİNOP MİLLETVEKİLİ KARADENİZ ‘’BAYRAMLARIMIZ TÜRKİYE'NİN İHTİYAÇ DUYDUĞU HUZUR İÇİN BİR FIRSATTIR’’
FESHANE SİNOP TANITIM GÜNLERİNİN İSTANBUL AYAĞI ORTAKÖY POLİS SOSYAL TESİSLERİNDE YAPILDI
AK PARTİ İL BAŞKANI ALİ ÇÖPCÜ “MİRAÇ, RAHMET DEMEKTİR”
SİNOP ÜNİVERSİTESİNDE BİR İLK
ÜLGEN TEKNE SİNOP'U AVRUPAYA TANITTI
KANSERLİ ÇOCUKLARA BİR UMUT
SİNOPLU STK’LARA HİBE PROGRAMLARI TANITILDI
"SİNOP'UN NEFESİ" ŞUBAT AYINDA CAM OCAĞI VAKFI'NDA GERÇEKLEŞİYOR
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız10 Kişi (% 8 )
   Hayır23 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 70 )

Toplam 113 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


"Ya yıldızların Her biri bir mühendistir veya onları yapan bir mühendis vardır!.."


()


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace