Bugün - 23 Ocak 2019 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
REKTÖR BİRCAN “SEÇİMLERE DEĞİL İNSANIMIZA VE YARINLARIMIZA YATIRIM YAPTIK”

Sinop Üniversitesi Rektörü Recep Bircan, Rektör Adayını Belirleme Seçimine ilişkin takvim ile ilgili açıklama yapmak üzere bir basın toplantısı düzenledi.

Gündem Haberi - 16 Haziran 2015 Salı

(16:44)

Sinop Üniversitesi Rektörü Recep Bircan, Rektör Adayını Belirleme Seçimine ilişkin takvim ile ilgili açıklama yapmak üzere bir basın toplantısı düzenledi.

Seçim takvimi ve seçim dönemi ile ilgili bazı temennilerde bulunan Rektör Bircan; Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 27.05.2015 tarihinde yapmış olduğu toplantıda;

Rektör Adayı Belirleme Seçimleri: 6-7-8 Temmuz 2015

Sonuçların Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun gönderilmesi: 9 Temmuz 2015

Rektör Adaylarını İnceleme Komisyon Çalışması: 10-22 Temmuz 2015

Yükseköğretim Genel Kurulunun Toplantısı: 23 Temmuz 2015

Sonuçların Cumhurbaşkanlığına sunulması: 27 Temmuz 2015 olarak belirlendi. YÖK’ün bu kararı doğrultusunda üniversitemizde yapılacak Rektör Adayını Belirleme seçiminin 07 Temmuz 2015 Salı günü yapılması uygun görülmüştür” dedi.

Seçim dönemi ile ilgili çalışmaların, gerginlik ve kırıcılıktan uzak, huzurlu bir ortamda yürütülmesini temenni ediyoruz açıklamasın yapan ve Rektörlüğe aday tekrar aday olduğunu açıklayan Bircan, bu süreçte akademisyen arkadaşlarımızın birbirlerine saygılı olacaklarını umuyor ve diliyorum. Çünkü her gün karşılaşabileceğimiz insanlarla selamlaşabilecek bir mesafeyi korumalıyız diye düşünüyorum ve seçim dönemini hizmet yarışı olarak görüyor, hizmet yarışında aday arkadaşlara başarılar diliyorum dedi.

Sinop Üniversitesi Rektörü Recep Bircan; görev başında bulunan bir rektör olarak, ikinci döneme, çalışma arkadaşlarımızın ısrarlı istekleri, başlatmış olduğumuz projelerin bitirilmesi ve yeni projelerimizin hayata geçirilebilmesi için talip olmuş bulunmaktayız. Son dört (4) yıl boyunca gecemizi gündüzümüze katarak, bayram ve seyran demeden, tatil ve hafta sonuna bakmadan çalıştık, çalıştık, çalıştık. Doğru bildiğimiz yolda ilerledik.  Bazen üzüldük, bazen kırıldık, bazen yutkunduk, ama hiç kimseyi kırmamaya çalıştık.

Bircan aday olan diğer adaylarla ilgili olarak, “Bu toplantıda başka bir şeye öncelikle dikkat çekmek istiyoruz; öğrencilerini hayata hazırlayan bir üniversite hocası için en önemli niteliklerden biri olarak gördüğümüz ve meşruiyetini vicdanlardan aldığına inandığımız hak duygusuna. Evet, hepimizin malumu olduğu üzere seçimler adayların kendilerini insanlara anlattıkları, yapmak istediklerini paylaştıkları ve bunun için oylarına talip oldukları süreçlerdir. Bu tür süreçlerde adayların önünde iki seçenek bulunur; ilki az önce ifade ettiğim üzere kendi vizyonlarını, projelerini, planlarını ve birlikte yola çıktıkları ekiplerini anlatmak. Dürüstçe, mertçe ve saptırmadan. Hepimiz için en doğrusu ve hak olduğuna inandığım bu seçeneğin dışında bir de karalama, iftira atma, gerçekleri saptırma ve bu yolla propaganda yapma gibi bir yol vardır. Bazen üzülerek bu yola da tevessül edildiğini görüyoruz. Maalesef bazı söylemlerinde ve tutumlarında adaylarımızın birbirlerini eleştirmek için harcadıkları enerji ve zaman, üniversitemizi ilerletmek için harcadıklarından fazla oluyor. Oysa bu seçim de diğer bütün seçimler gibi geçip gidecek ve kurumların asli unsurları olan bizler yine yüz yüze bakacağız. Yüzümüzü eğmeden birbirimize gülümseyebilmeli, ortak sorumluluklarımızın farkında olduğumuzu gösterebilmeli ve Sinop Üniversitesi paydası etrafında toplanabilmeliyiz.

Geçen dört yıllık süreçte hep bu düşünceyle hareket ettik ve bütün enerjimizi sadece kurumumuzun gelişimine harcadık. İnsanın olduğu her kurumda söz konusu olabilecek bazı küçük anlaşmazlıkları büyük çatışmalarmış gibi gösteren, herkesi memnun etmenin mümkün olmadığını kendi idarecilik deneyimleriyle görmüş olsalar da yadsıyan arkadaşlarımız var. Zaten projesi hazırlanmış ve hayata geçirilmiş çalışmaları yapacaklarını iddia eden, gerekli mercilere açılması için başvuruda bulunulmuş birimleri açma vaadinde bulunan, rakamlar ve istatistikler ortada iken Üniversitemizin yaptığı atılımı görmezden gelenleri teessüfle izliyor ve onları üniversite personelimiz ile kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Bizimle ilgili söylenen hak etmediğimiz sözler için de “Kem söz sahibine aittir” diyoruz.

Tabi bu yöndeki bazı beyanları yine de iyi niyetle karşılamaya gayret ediyoruz. Belki bu arkadaşlarımız üniversitemizin birçok alanda yaptığı büyük hamleyi ve kaydettiği gelişmeyi yakından takip edememiş olabilirler. Üniversitemizi çok yönlü tanıyamamış ve dinamiklerini keşfedememiş de olabilirler. Oysa üniversitemizin fiziki, teknolojik ve insan kaynakları altyapısının nereden nereye geldiği, personelinin, hocasının ve öğrencisinin önünün birçoğu ilk defa bizim dönemimizde sağlanmış imkânlarla nasıl açıldığı yazılı ve görsel medyada, hazırladığımız dokümanlarda ve resmi internet sitemizde ayrıntılı olarak mevcuttur. Fazla söze gerek yok, yaptıklarımızla vaat edilenleri karşılaştırmanız yeterli olacaktır.

Biz yönetim olarak çıktığımız bu yolda her şeye rağmen çok mesafe kat ettik. Bunu yaparken de devlet imkânlarını en sağlıklı biçimde kullanmaya çalıştık. Uzun vadeli düşündük ve ona göre hareket ettik. Mesela yeni kampüs alanımızda modern ve tam donanımlı bir Eğitim Fakültesi binası projemiz olduğu için daha önce mevcut fakülte binasına ek olarak planlanmış hizmet binasının inşaatına hiç başlamadık. Kaynakların, hepimizin kaynakları olduğu düşüncesiyle, devletin bütçesinin sırf iş olsun diye çarçur edilmesine izin vermedik. Çünkü biz önümüzdeki seçimlere değil insanımıza ve yarınlarımıza yatırım yaptık. Bu yüzden de sizlerin karşısına alnı ak bir kardeşiniz olarak çıkabiliyor ve gördüğüm yoğun teveccüh neticesinde tekrar aday olduğumu beyan edebiliyorum.

Sinop Üniversitesi olarak eğitim, öğretim, araştırma ve topluma hizmet faaliyetleri ile küresel düzeyde liderlik eden, kültürümüzün ve toplumumuzun her bireyine, hiçbir ayrım gözetmeksizin aynı değeri veren bir yönetim anlayışıyla çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

Ben ve çalışma arkadaşlarım hep beraber başardık ancak daha gidecek çok yolumuz var. Örneğin büyük bir kararlılıkla başlattığımız Kuzey Kampüs Projesini çok hızlı bir şekilde tamamlamak istiyoruz. Yine, tamamlandığında hem Sinop’un hem de üniversitemizin çehresini tamamen değiştirecek olan; içinde 5 fakülte, 2 yüksekokul, 1 ilkokul, 1 ortaokul ve çok sayıda sosyal donatıya sahip olacak Güney Kampüs Projesini hayata geçirmek istiyoruz açıklamasın yapan Bircan; seçim sonucunda üniversitemizin kazançlı çıkmasını temenni ediyorum dedi.


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 1144

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

BU GECE UZUN OLACAK !
3000 ADET FISTIK ÇAM FİDESİ DAĞITILDI
BU ALETLER KISIR YAPIYOR!
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TÜRKKAN “KURUM VE KURULUŞLARLA İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE ÇALIŞACAĞIZ”
23-24 MAYIS 2015 TARİHİNDE GÜRÜLTÜ YAPMAK YASAK
SİNOP MEMUR-SEN İL TEMSİLCİSİ HASAN TÜYÜBOZ SEÇİLDİ
CHP KADIN KOLLARI” KADININ GÜÇLENDİRİLMESİ ADINA İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI”
BELEDİYE ARAÇ PARKI YENİLENİYOR GÜÇLENİYOR

Diğer Haberler

SİNOP GÜÇ BİRLİĞİ DERNEĞİNDEN DÜNYA BARIŞI MEDİTASYON ETKİNLİĞİNE DAVET
REKTÖR GAZETECİLER CEMİYETLERİNE ZİYARET ETTİ
GÖREVE BAŞLAYAN YENİ BAŞHEKİM
VALİ KÖŞGER'İN KURBAN BAYRAMI MESAJI
KURBAN BAYRAMINIZI
BELEDİYE BAŞKANI VE MECLİS ÜYELERİ VALİLİKTE
“ÜLKEM İÇİN TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİ DESTEKLİYORUM” PROJESİ SİNOP’TA
TÜRKİYE’DE 6 MİLYON ASTIM HASTASI VAR
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız10 Kişi (% 8 )
   Hayır23 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 70 )

Toplam 113 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Savaş, hiledir, hileden ibarettir.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace