Bugün - 19 Eylül 2018 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
VALİ ÇETİNKAYA ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİNİ ZİYARET ETTİ

Sinop Valisi Dr.

Gündem Haberi - 27 Mayıs 2015 Çarşamba

(15:56)

Sinop Valisi Dr.Yasemim ÖZATA ÇETİNKAYA, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünü ziyaret etti, Sinop Arkeoloji ve Etnografya Müzelerinde gezerek incelemelerde bulundu.

İlk ziyaretini İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne gerçekleştiren Vali ÇETİNKAYA’yı Müdürlük binasında İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet TOSUN, Müze Müdürü Hüseyin VURALl, Kütüphane Müdür Vekili Semra YALÇIN ve Müdürlük personeli karşıladı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğündeki galeri salonu, konferans salonu ve çalışma atölyeleri ile Müdürlük idari hizmet birimlerini gezen Vali ÇETİNKAYA daha sonra Arkeoloji Müzesine geçti. Müze Müdürü Hüseyin VURAL müzede bulunan mermer mimari eserler, mil taşları, mezarlar, heykeller, pitoslar ve çok sayıda tarihi mozaik, Helenestik, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı devrine ait eserler hakkında Vali ÇETİNKAYA’ya bilgiler verdi. Ayrıca Avrupa Birliği Karadeniz Havzası Sınır Ötesi Hibe Programınca desteklenen ve Ekonomistler Platformunca yürütülen Karadeniz İpek Yolu Koridoru projesi hakkında bilgiler aldı.

Müze Müdürü Hüseyin VURAL ”2013 yılından beri devam eden proje kapsamında Türkiye’de Karadeniz Bölgesinde 20 İl ve çevre İlçelerde çalışma yapıldığını, buralarda 100 eser belirlendiğini ve bu eserlerden üçünün Sinop’ta olduğunu ifade etti. Paşa Tabyaları, Sinop Kalesi ve Tarihi Cezaevinin Ekonomistler Platformunca bastırılan “Karadeniz İpek Yolu Koridoru Karadenizin 100 İncisi” kitabında yer aldığını ve bu kitabın Almanca, İngilizce ve Rusya çevrilerinin de yapıldığını belirtti.

Zengin bir tarihi eser envanteri bulunan Sinop Arkeoloji Müzesi içinde ve bahçesinde çok sayıda tarihi mozaik eserin yer aldığını gören Vali ÇETİNKAYA” Sinop’a geldiğimden beri tarihi ve turistlik faaliyetlerle ilgili pek çok bilgi aldım, eser okudum. Ancak mozaiklerle ilgili hiçbir bilgiye rastlamamıştım. Müzedeki mozaikleri görünce çok şaşırdım ve Sinop’ta çok zengin bir mozaik varlığı olduğunu da duyduğumda da bunun hiç işlenmemiş olduğuna çok üzüldüm. Bundan sonra Sinop’taki mozaik varlığını brifinglerimize ve tanıtım çalışmalarımıza mutlaka ekleyelim” dedi.

Vali ÇETİNKAYA son olarak tapu kayıtlarında 19yy. başlarına ait olduğu belirtilen Sinop’taki en güzel Osmanlı dönemi mimari örneklerinden biri olan Etnoğrafya Müzesi(Arslan Torunlar) Konağında da incelemelerde bulunarak, ağırlıklı olarak ahşabın kullanıldığı 2 katlı Etnoğrafya Müzesinde sergilenen eserler hakkında bilgiler aldı.

Müzeleri ziyareti ardından, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerine, Türkiye genelinde yılın 365 günü ziyareti açık bulunan 84 müzenin içerisinde Sinop Arkeoloji Müzesi, Sinop Etnoğrafya Müzesi ve Sinop Tarihi Cezaevi olmak üzere üç müzenin bulunması İlimizin turizm potansiyelini ortaya koyan çok önemli bir husustur. Bunu çok iyi kullanmalıyız” şeklinde ifade etti.


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 1130

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

KURBAN BAYRAMI BULUŞMASI
SİNOPTA DEMOKRASİ NÖBETLERİ SONA ERDİ
SİNOP AK GENÇLİK İLK TOPLANTISINI YAPTI
2016 TÜRKİYE OFF- ROAD ŞAMPİYONASI 5. AYAK SİNOP YARIŞLARINDA ETAPLARA “15 TEMMUZ MİLLİ İRADE VE DEMOKRASİ ETABI” VE “ŞEHİT ÖMER CAN AÇIKGÖZ ETABI” İSMİ VERİLDİ
GAZOZ İÇTİ HAYATI DEĞİŞTİ
VALİ CİRİT, DARBE GİRİŞİMİNDE ŞEHİT OLAN ÖMER CAN AÇIKGÖZ’ÜN CENAZE TÖRENİNE KATILDI
VALİ ÇETİNKAYA ABD VE KANADA YOLCUSU
CANKURTARAN TİMLERİ SAHİL BOYU TETİKTE

Diğer Haberler

CANKURTARANLAR 14 CAN KURTARDI
SİNOP YÜZME HAVUZUNDA SAYILI GÜNLER
TARIM ÇALIŞANLARI İFTARDA BULUŞTU
BALIKÇI BARINAĞI SORUNUNA YILDIRIM TALİMATI
KUL HAKKI ALMAYIN
GRİBİN TEDAVİ SÜRECİNİ HIZLANDIRMAK İÇİN 5 ÖNERİ
SİNOP YETİŞTİRME YURDU GENÇ JUDOCULARI AĞIRLIYOR
20 YAŞINDAN İTİBAREN KALP KONTROLLERİNE BAŞLAYIN
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 72 )

Toplam 110 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de boş vakittir.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace