Bugün - 21 Ağustos 2018 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRÜ MELİH KELEŞ “TOPLUM, AİLELERDEN OLUŞUR”

Sinop Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Melih KELEŞ yaptığı yazılı açıklamada  "Aile Haftası" ile ilgili kutlama mesajı yayımladı.

Gündem Haberi - 18 Mayıs 2015 Pazartesi

(13:07)

Sinop Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Melih KELEŞ yaptığı yazılı açıklamada  "Aile Haftası" ile ilgili kutlama mesajı yayımladı.

İl Müdürü Melih KELEŞ yaptığı yazılı açıklamada; Aile inançların, ahlaki davranışların, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma gibi değerlerin öğrenildiği yerdir. Aile kurumunun en önemli niteliği, sevgi odaklı bir ilişkiler dünyası olmasıdır. Bu yönüyle aile, bireyleri sevgi ve şefkatle toplumsal hayata hazırlayan bir okuldur. Toplum, ailelerden oluşur. Bu nedenle, aile toplumun temeli olarak kabul edilir. İnsanlık tarihi boyunca var olan ve değişimler karşısında bile sürekliliğini her zaman koruyan bir kurumdur. Bugüne kadar kurulmuş bütün medeniyetlerde, bütün hukuk sistemlerinde birlik ve bütünlüğü sağlamaya yönelik düzenlemelerin esas objesi yine aile olmuştur. Bütün toplumlarda kültürü temsil eden ve taşıyarak devamlılığını sağlayan en önemli kurumdur da aynı zamanda.

Aile bireylerinin huzurlu bir ortamda iyi yetişmesi, toplum için de hayati önem taşır. Çünkü ailenin huzuru ve mutluluğu, toplumun huzur ve mutluluğu demektir. Aile yapısının sağlıklı bir şekilde devam etmesi için aile bireylerinin davranışları çok önemlidir. Öncelikle ailede huzur, mutluluk ve güven ortamının oluşması gerekir. Bu da ancak aile bireylerinin büyüklerine karşı saygı, küçüklerine karşı ise sevgiyle davrandıkları bir ortamda gerçekleşir.

İnsan haklarına saygı, hak ve sorumluluk bilinci öncelikle ailede öğrenilir. Aileler, çocuklarına değerlere saygı göstermeyi öğretirlerse toplumda huzur ve güven egemen olur. Anne ve babamız bizleri hiç karşılık beklemeden severler. Hastalandığımızda veya başımıza kötü bir şey geldiğinde bizden daha fazla üzülür ve acı çekerler. Bizi geleceğe hazırlamak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmazlar. Bizim elde edeceğimiz başarılar, bizden fazla onları sevindirir. Aile hayatının mutlu bir şekilde devamı için bizler de bu ortamı bozacak davranışlardan kaçınmalıyız. Sevgi ve saygı ortamını zedeleyecek söz ve davranışlardan uzak durmalıyız.

Tarihin ilk döneminden beri güçlü aile yapısına sahip olan milletimiz, birçok büyük devlet ve imparatorluk kurarak diğer milletlere de örnek olmuştur. Medeniyetimizde aile merkez nokta, referans noktasıdır ve sosyal sorumlulukları hayata geçirmeyi üstlenmiş bir kurumdur. Dolayısıyla kültürümüzde aile derin ve kuşatıcı bir kurum olarak kabul görmüştür.

Ülkemizde aileye verilen önem diğer ülkelere nazaran 3 kat daha fazla. Son dönemlerde giderek zayıflamakta olan aile kurumuna gereken önemi vermek ve her zaman aile kurumunu güçlü tutmak hem yetişkinlerimiz hem de çocuklarımız için daha sağlıklı bir geleceğe adım atmanın en doğru yolu olacaktır. Sürekli birbiriyle tartışan, aralarında sürtüşme olan ailelerin çocukları, huzurlu ailelerin çocuklarına oranla daha fazla suç işlemektedirler. Huzursuz bir aile ortamında yetişen her 100 çocuktan 78’i, huzurlu bir ortamda yetişen her 100 çocuktan 4’ü suç işlemektedir. Globalleşen dünyada gelişen hızlı değişim süreciyle birlikte yaşanan değişimlerden teknolojik ve ekonomik alanların yanı sıra sosyal ve kültürel alanlar aile kurumunu derinden etkilemiş ve sorunlarla karşı karşıya bırakmıştır.

Birleşmiş Milletler kararı ile her yıl 15 Mayıs’ ın Aile Günü ilan edilmesi ve o günü içine aian haftanın Aile Haftası olarak kutlanması; aile kavramı hakkında dünya çapında farkındalık oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Umuyorum ki; gerek dünyada gerekse ülkemizde aileye ve aile değerlerine gösterilen bu hassasiyet ve yapılan anlamlı çalışmalar meyvesini verecek ve sağlıklı nesillerin inşasında aracı olacaktır. Bu vesileyle; güçlü aile, güçlü birey, güçlü toplum diyerek herkesin “Aile Haftası” nı en içten duygularımla kutluyorum.

Melih KELEŞ

Sinop Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 1392

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

4. ULUSLARARASI SİNOP MOTOSİKLET FESTİVALİNDE ADRELİN DOLU ANLAR YAŞANACAK
TARIM VE SAĞLIK BAKANLIĞI STANDARTLARINA UYGUN TADİLAT ÇALIŞMALARI
VALİ ÇETİNKAYA GENEL SEKRETER YÜZER’İ KUTLADI
VALİ HASAN İPEK’TEN ÇAT KAPI KURUM ZİYARETLERİ
5.000’DEN FAZLA BALKAN GÖÇMENİ SİRKECİ GARI’NDA BULUŞTU
REKTÖR NİHAT DALGIN’DAN BARIŞ VE KARDEŞLİK MESAJI
HAKAN ÜNSAL SİNOPLU GENÇLERLE BULUŞTU
MİNİK MUHAMMED FURKAN’IN İYİLİĞİ KARŞILIKSIZ KALMADI

Diğer Haberler

SAĞLIKLI GENÇLİK KAMPI ÖĞRENCİLERİ VALİLİKTE
İSTENMEYEN DÖVMELER İÇİN LAZER TEKNOLOJİSİ
KESİNTİ VAR DİKKAT
5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
ESNAF KEFALET BAŞKANI ÖZ’DEN YENİ YIL MESAJI
KIZILAY KADIN KOLLARI ZİYARETİ
Bu nasıl eğlence!
PROSTATI OLANLAR SOĞUK HAVAYA DİKKAT!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 72 )

Toplam 110 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Ölür ise ten ölür, canlar ölesi değil?"


(Yunus Emre)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace