Bugün - 20 Mayıs 2019 PazartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   22°°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRÜ MELİH KELEŞ “TOPLUM, AİLELERDEN OLUŞUR”

Sinop Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Melih KELEŞ yaptığı yazılı açıklamada  "Aile Haftası" ile ilgili kutlama mesajı yayımladı.

Gündem Haberi - 18 Mayıs 2015 Pazartesi

(13:07)

Sinop Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Melih KELEŞ yaptığı yazılı açıklamada  "Aile Haftası" ile ilgili kutlama mesajı yayımladı.

İl Müdürü Melih KELEŞ yaptığı yazılı açıklamada; Aile inançların, ahlaki davranışların, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma gibi değerlerin öğrenildiği yerdir. Aile kurumunun en önemli niteliği, sevgi odaklı bir ilişkiler dünyası olmasıdır. Bu yönüyle aile, bireyleri sevgi ve şefkatle toplumsal hayata hazırlayan bir okuldur. Toplum, ailelerden oluşur. Bu nedenle, aile toplumun temeli olarak kabul edilir. İnsanlık tarihi boyunca var olan ve değişimler karşısında bile sürekliliğini her zaman koruyan bir kurumdur. Bugüne kadar kurulmuş bütün medeniyetlerde, bütün hukuk sistemlerinde birlik ve bütünlüğü sağlamaya yönelik düzenlemelerin esas objesi yine aile olmuştur. Bütün toplumlarda kültürü temsil eden ve taşıyarak devamlılığını sağlayan en önemli kurumdur da aynı zamanda.

Aile bireylerinin huzurlu bir ortamda iyi yetişmesi, toplum için de hayati önem taşır. Çünkü ailenin huzuru ve mutluluğu, toplumun huzur ve mutluluğu demektir. Aile yapısının sağlıklı bir şekilde devam etmesi için aile bireylerinin davranışları çok önemlidir. Öncelikle ailede huzur, mutluluk ve güven ortamının oluşması gerekir. Bu da ancak aile bireylerinin büyüklerine karşı saygı, küçüklerine karşı ise sevgiyle davrandıkları bir ortamda gerçekleşir.

İnsan haklarına saygı, hak ve sorumluluk bilinci öncelikle ailede öğrenilir. Aileler, çocuklarına değerlere saygı göstermeyi öğretirlerse toplumda huzur ve güven egemen olur. Anne ve babamız bizleri hiç karşılık beklemeden severler. Hastalandığımızda veya başımıza kötü bir şey geldiğinde bizden daha fazla üzülür ve acı çekerler. Bizi geleceğe hazırlamak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmazlar. Bizim elde edeceğimiz başarılar, bizden fazla onları sevindirir. Aile hayatının mutlu bir şekilde devamı için bizler de bu ortamı bozacak davranışlardan kaçınmalıyız. Sevgi ve saygı ortamını zedeleyecek söz ve davranışlardan uzak durmalıyız.

Tarihin ilk döneminden beri güçlü aile yapısına sahip olan milletimiz, birçok büyük devlet ve imparatorluk kurarak diğer milletlere de örnek olmuştur. Medeniyetimizde aile merkez nokta, referans noktasıdır ve sosyal sorumlulukları hayata geçirmeyi üstlenmiş bir kurumdur. Dolayısıyla kültürümüzde aile derin ve kuşatıcı bir kurum olarak kabul görmüştür.

Ülkemizde aileye verilen önem diğer ülkelere nazaran 3 kat daha fazla. Son dönemlerde giderek zayıflamakta olan aile kurumuna gereken önemi vermek ve her zaman aile kurumunu güçlü tutmak hem yetişkinlerimiz hem de çocuklarımız için daha sağlıklı bir geleceğe adım atmanın en doğru yolu olacaktır. Sürekli birbiriyle tartışan, aralarında sürtüşme olan ailelerin çocukları, huzurlu ailelerin çocuklarına oranla daha fazla suç işlemektedirler. Huzursuz bir aile ortamında yetişen her 100 çocuktan 78’i, huzurlu bir ortamda yetişen her 100 çocuktan 4’ü suç işlemektedir. Globalleşen dünyada gelişen hızlı değişim süreciyle birlikte yaşanan değişimlerden teknolojik ve ekonomik alanların yanı sıra sosyal ve kültürel alanlar aile kurumunu derinden etkilemiş ve sorunlarla karşı karşıya bırakmıştır.

Birleşmiş Milletler kararı ile her yıl 15 Mayıs’ ın Aile Günü ilan edilmesi ve o günü içine aian haftanın Aile Haftası olarak kutlanması; aile kavramı hakkında dünya çapında farkındalık oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Umuyorum ki; gerek dünyada gerekse ülkemizde aileye ve aile değerlerine gösterilen bu hassasiyet ve yapılan anlamlı çalışmalar meyvesini verecek ve sağlıklı nesillerin inşasında aracı olacaktır. Bu vesileyle; güçlü aile, güçlü birey, güçlü toplum diyerek herkesin “Aile Haftası” nı en içten duygularımla kutluyorum.

Melih KELEŞ

Sinop Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 1484

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

ERFELEKLİ MUHTARLAR TBMM’YE ÇIKARMA YAPTI
EĞİTİM-BİR-SEN GENEL BAŞKAN YARDIMCISI LATİF SELVİ
EMEKLİ MÜSTEŞARDAN VALİ ÇETİNKAYA’YA ZİYARET
SPOR FAALİYETLERİNDE KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI
DİLARA’NIN SIRLARI DEŞİFRE OLUYOR, MAİDE’NİN HAZİN SONU
SİNOP İL GENEL MECLİSİ MAYIS AYI TOPLANTISI BAŞLADI
SAĞLIK İÇİN HAREKET, HAREKET İÇİN SARI BİSİKLET
GÖREV BAŞINDA 170 YIL

Diğer Haberler

BİLEK GÜREŞİ VE BOCCE TURNUVASI DÜZENLENDİ
YÜZÜNÜZ SAĞLIĞINIZI NASIL YANSITIR?
BEDENSEL ENGELLİLER FEDERASYONU İL TEMSİLCİSİ HAKAN ŞİMŞEK
SİGARA TÜP BEBEK TEDAVİSİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR
GELİNCİK KOYLARI TURİZME AÇILIYOR
OFF-ROAD ŞAMPİYONASINDA ADRENALİN TAVAN YAPTI
MUTLU ŞEHRİN ÇOCUKLARININ GELECEĞİ PROJESİ KAPSAMINDA ÖZEL ORGANİZASYON
SİNOP FLASHABER 6. YAŞINDA
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız10 Kişi (% 8 )
   Hayır23 Kişi (% 20 )
   Evet81 Kişi (% 71 )

Toplam 114 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
15°°C - 22°°C
Çarşamba
16°°C - 22°°C
Cuma
16°°C - 25°°C
Pazar
16°°C - 23°°C

Günün Sözü


Kadınları okutunuz, kadını okutmayan millet yükselemez?


(Hacı Bektaşı Veli)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace