Bugün - 20 Haziran 2018 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRÜ MELİH KELEŞ “TOPLUM, AİLELERDEN OLUŞUR”

Sinop Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Melih KELEŞ yaptığı yazılı açıklamada  "Aile Haftası" ile ilgili kutlama mesajı yayımladı.

Gündem Haberi - 18 Mayıs 2015 Pazartesi

(13:07)

Sinop Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Melih KELEŞ yaptığı yazılı açıklamada  "Aile Haftası" ile ilgili kutlama mesajı yayımladı.

İl Müdürü Melih KELEŞ yaptığı yazılı açıklamada; Aile inançların, ahlaki davranışların, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma gibi değerlerin öğrenildiği yerdir. Aile kurumunun en önemli niteliği, sevgi odaklı bir ilişkiler dünyası olmasıdır. Bu yönüyle aile, bireyleri sevgi ve şefkatle toplumsal hayata hazırlayan bir okuldur. Toplum, ailelerden oluşur. Bu nedenle, aile toplumun temeli olarak kabul edilir. İnsanlık tarihi boyunca var olan ve değişimler karşısında bile sürekliliğini her zaman koruyan bir kurumdur. Bugüne kadar kurulmuş bütün medeniyetlerde, bütün hukuk sistemlerinde birlik ve bütünlüğü sağlamaya yönelik düzenlemelerin esas objesi yine aile olmuştur. Bütün toplumlarda kültürü temsil eden ve taşıyarak devamlılığını sağlayan en önemli kurumdur da aynı zamanda.

Aile bireylerinin huzurlu bir ortamda iyi yetişmesi, toplum için de hayati önem taşır. Çünkü ailenin huzuru ve mutluluğu, toplumun huzur ve mutluluğu demektir. Aile yapısının sağlıklı bir şekilde devam etmesi için aile bireylerinin davranışları çok önemlidir. Öncelikle ailede huzur, mutluluk ve güven ortamının oluşması gerekir. Bu da ancak aile bireylerinin büyüklerine karşı saygı, küçüklerine karşı ise sevgiyle davrandıkları bir ortamda gerçekleşir.

İnsan haklarına saygı, hak ve sorumluluk bilinci öncelikle ailede öğrenilir. Aileler, çocuklarına değerlere saygı göstermeyi öğretirlerse toplumda huzur ve güven egemen olur. Anne ve babamız bizleri hiç karşılık beklemeden severler. Hastalandığımızda veya başımıza kötü bir şey geldiğinde bizden daha fazla üzülür ve acı çekerler. Bizi geleceğe hazırlamak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmazlar. Bizim elde edeceğimiz başarılar, bizden fazla onları sevindirir. Aile hayatının mutlu bir şekilde devamı için bizler de bu ortamı bozacak davranışlardan kaçınmalıyız. Sevgi ve saygı ortamını zedeleyecek söz ve davranışlardan uzak durmalıyız.

Tarihin ilk döneminden beri güçlü aile yapısına sahip olan milletimiz, birçok büyük devlet ve imparatorluk kurarak diğer milletlere de örnek olmuştur. Medeniyetimizde aile merkez nokta, referans noktasıdır ve sosyal sorumlulukları hayata geçirmeyi üstlenmiş bir kurumdur. Dolayısıyla kültürümüzde aile derin ve kuşatıcı bir kurum olarak kabul görmüştür.

Ülkemizde aileye verilen önem diğer ülkelere nazaran 3 kat daha fazla. Son dönemlerde giderek zayıflamakta olan aile kurumuna gereken önemi vermek ve her zaman aile kurumunu güçlü tutmak hem yetişkinlerimiz hem de çocuklarımız için daha sağlıklı bir geleceğe adım atmanın en doğru yolu olacaktır. Sürekli birbiriyle tartışan, aralarında sürtüşme olan ailelerin çocukları, huzurlu ailelerin çocuklarına oranla daha fazla suç işlemektedirler. Huzursuz bir aile ortamında yetişen her 100 çocuktan 78’i, huzurlu bir ortamda yetişen her 100 çocuktan 4’ü suç işlemektedir. Globalleşen dünyada gelişen hızlı değişim süreciyle birlikte yaşanan değişimlerden teknolojik ve ekonomik alanların yanı sıra sosyal ve kültürel alanlar aile kurumunu derinden etkilemiş ve sorunlarla karşı karşıya bırakmıştır.

Birleşmiş Milletler kararı ile her yıl 15 Mayıs’ ın Aile Günü ilan edilmesi ve o günü içine aian haftanın Aile Haftası olarak kutlanması; aile kavramı hakkında dünya çapında farkındalık oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Umuyorum ki; gerek dünyada gerekse ülkemizde aileye ve aile değerlerine gösterilen bu hassasiyet ve yapılan anlamlı çalışmalar meyvesini verecek ve sağlıklı nesillerin inşasında aracı olacaktır. Bu vesileyle; güçlü aile, güçlü birey, güçlü toplum diyerek herkesin “Aile Haftası” nı en içten duygularımla kutluyorum.

Melih KELEŞ

Sinop Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 1363

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

KAYSERİ HEMŞERİ ZİYARETİ
UÇURAN KAMPANYA
ANNELERLE ADIM ADIM MUTLU ŞEHİR SİNOP
MÜBADELE ve BALKAN HALKLARI DERNEĞİNDEN HOŞGELDİN ZİYARETİ
SİNOP EMNİYETİ “SAHTE CENNET, SESSİZ ÇIĞLIK” TİYATRO OYUNUYLA GENÇLERİ UYARDI
BALLI TÜRKELİ ŞENLİKLERİ COŞTURDU
KAYMAKAMLARA GENEL SEKRETER YÜZER’DEN TAM DESTEK
AMELİYATSIZ REFLÜ TEDAVİSİ

Diğer Haberler

ERSAN ERCAN MÜJDEYİ VERDİ
SİNOP AK PARTİ GENÇLİK KOLLARI TBMM GRUP TOPLANTISINA KATILDI
AKPINAR ÇİFTİ EĞİTİMDE ÖNCÜ OLDU
METİN GÜRBÜZ
YEŞİL HASTANELER GELİYOR
ANNE SÜTÜ EN DEĞERLİ İLAÇ
VEKALETİNİ VER KURBANINI KIZILAY KESSİN
Kaddafi dünyaya seslendi
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet79 Kişi (% 72 )

Toplam 109 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Emanet ehline verilmez ise, o topluluğun kıyameti yakındır..


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace