Bugün - 10 Aralık 2018 PazartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
BEL AĞRISINI CİDDİYE ALIN!

Ağır kaldırma, kas zedelenmeleri, eklemlere zarar verebilecek hareketler gibi birçok etken ile neredeyse herkes zaman zaman bel ağrısı çekiyor.

Sağlık Haberi - 17 Nisan 2015 Cuma

(13:34)

Ağır kaldırma, kas zedelenmeleri, eklemlere zarar verebilecek hareketler gibi birçok etken ile neredeyse herkes zaman zaman bel ağrısı çekiyor. Her bel ağrısının fıtık olmayacağını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Nöroşirurji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Hilmi Kaya, bel ağrılarının araştırılması gerektiğine dikkat çekti. Doç. Dr. Kaya, “Beldeki ağrı bir metastaza, tümöre veya enfeksiyona ya da hastanın kalça ekleminde bilmediği bir soruna bağlı olabilir. Erken tedbir için mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır” diye konuştu.

Özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan ve pek çok insanı etkileyen fıtıkta, ameliyat için “doğru zamanlama” büyük önem taşıyor. Vücuda ait herhangi bir organ veya yapının normal bulunması gereken anatomik sınırlarının dışına taşması olarak adlandırılan fıtık çoğunlukla ileriki yaşlarda ortaya çıkıyor.  Fıtık disk dokusunun yaşa bağlı ya da başka nedenlerle beslenememesi, hatalı hareketler, genetik yatkınlık ve duruş bozuklukları gibi faktörler ile ortaya çıkabiliyor. Fıtığın bel ve boyun ağrısının yanında sinir basısı ile boyundan kola veya belden bacağa doğru ağrı yapabileceğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Nöroşirurji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Hilmi Kaya, fıtıktan etkilenen kas grubuna bağlı olarak; güçsüzlük, hissizlik, yanma, uyuşma, idrar tutamama ve büyük abdesti kaçırma gibi belirtiler verebileceğini söyledi. Her bel ağrısının fıtık olmadığını hatırlatan Doç. Dr. Kaya, “Bel ağrısını insanlar mutlaka hayatlarında birkaç kez yaşar. Ancak bunun araştırılması ve teşhisi çok önemlidir. Çünkü beldeki ağrı bir metastaza, tümöre veya enfeksiyona ya da hastanın kalça ekleminde bilmediği bir soruna bağlı olabilir. Erken tedbir için mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır” dedi. 

İlaç tedavisi kimler için uygulanıyor?

Eğer fıtık hastayı hiçbir zaman tehdit etmeyip sadece belirli dönemlerde ağrılara sebep olacaksa, yılda 1-2 defa tutulma şeklinde görülecekse, bu dönemde ilaçlardan yararlanmak mümkün olabiliyor. Bu noktada hastanın samimi bir şekilde bilgilendirilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Kaya,  “Diyelim ki büyük bir fıtığınız var fakat sizin için çok tehdit edici değil. Bu sorun yılda birkaç defa tutulmanıza sebep olacaktır. Böyle yaşamaktan mutluysanız, yaşam kalitenizi bozacak seviyeye gelene kadar sadece ağrılı dönemlerde ilaçla devam etmenizi öneriyoruz” dedi.

Boyun fıtıklarında daha çok ameliyat öneriliyor

Fıtığın radyolojik görüntüsü, bulunduğu bölge, hasta bulguları ve neyi tehdit ettiği gibi hususların önemine dikkat çeken Doç. Dr. Kaya, hastayı önce ciddi bir şekilde değerlendirmek gerektiğini vurguladı. Doç. Dr. Kaya “Boyunda boylu boyunca can damarımız olan omurilik uzanır. Belde çok büyük bir fıtık gördüğümüzde eğer hiçbir bulgusu yoksa endişelenmeyiz. Fakat boyunda büyükçe bir fıtık gördüğümüzde, hastanın hiçbir bulgusu olmasa da omurilik bası belirginse ameliyat öneririz. Çünkü hastanın ters bir hareketinde omuriliğe bası artarsa dramatik sonuçlar olabilir ve tablo hastanın felç olmasına kadar gidebilir. Diğer yandan boyunda sadece tek taraflı sinir kökü basısı yapan büyükçe bir fıtık görürüz, hastanın neredeyse hiç şikâyeti yok ya da olsa bile önemsiz ve hastayı pek rahatsız etmiyor ise, hastaya ‘sizi sadece takip edelim, şikâyetleriniz olmadıkça ameliyata hiç gerek yok’ diyebiliriz” diye konuştu

“Fıtık ameliyatı oldum ama tekrarladı”

Fıtık ameliyatıyla bir yerden fıtık çıkarınca üstten veya alttan tekrar çıkmayacağının garantisi olmadığını söyleyen Doç. Dr. Kaya, bunun yapılan ameliyatla ilgisi olmadığının altını çizdi ve ekledi: “Ameliyat ettiğimiz yerden bile tekrar fıtık oluşabilir. Ameliyatla sinire bası yapan fıtık kısmını çıkarırız ve tüm basıyı ortadan kaldırırız. Disk dokusunun aralığını da bir miktar boşaltırız. Ama mikro cerrahide bile görüş açımız dardır ve sadece mikroskopla gördüğümüz yerlerin veya aralığın arka kısmından disk dokusu alabiliriz.”

Ameliyatta “erken müdahale” kritik öneme sahip!

Hastada ani gelişen felç, idrar kaçırma veya kesin ameliyat endikasyonları durumunda hiç vakit kaybetmeden ameliyat kararı verilmesi gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Kaya, erken müdahalenin başarı oranını artırdığının altını çizdi. Küçük olup ciddi risk faktörü olmayan bir fıtık için de ameliyat kararı alınabileceğini söyleyen Doç. Dr. Kaya,  “Bu tür fıtıklar da hastayı mağdur edebilir. Ameliyat kurallarımızdan biri de hastanın acısını azaltmak” diye konuştu.

Bel çektirmek en büyük hatalardan biri

Genellikle ataklar halinde giden ağrılara neden olan bel ve boyun fıtığında hastalar sürekliliği olan bir ağrıdan şikâyetçi olmuyor. Bir dönem hiçbir şey yokmuş gibi hayatına çok rahat bir şekilde devam eden bir hasta, gün geliyor çok şiddetli, dayanılmaz ağrılar hissedebiliyor. Dolayısıyla fıtık ağrıları belirli dönemlerde ortaya çıkıp şiddetleniyor. Hastalığın yüzde 80 seyrinin bu olduğunu söyleyen Doç. Dr. Kaya, bu durumun hasta için kafa karışıklığına ve hastanın maalesef yanlış tedavi metotlarına başvurmasına sebep olduğunu hatırlattı. Hastaların bel çektirme gibi son derece riskli yöntemlere başvurduğunu söyleyen Doç. Dr. Kaya, “Hastalar bu yöntemlerle ağrılarının geçeceğine inanıyor. En büyük yanılgı bu noktada ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

Ameliyat sonrasına dikkat!

Fıtıkta önemli konunun uygun kilo ve düzenli egzersiz olduğunu söyleyen Doç. Dr. Kaya, “Fıtık ameliyatı geçiren hastanın vücudunu hor kullanmaması gerekiyor” dedi. Vücudumuzu dikkatli kullandığımızda nüks olma riskinin azalacağını anlatan Doç. Dr. Kaya, “Hastanın biraz da kendi kendisinin doktoru olması gerekir” dedi. Toplumun yüzde 4’ünde, ameliyat sonrası fıtığın tekrarlama meyli olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Kaya “Çünkü bu insanlarda bağ dokusu farklı ve oradan tekrar diskin taşma eğilimi oluyor” dedi.


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 1494

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SağlıkHaberleri

SOĞUK HAVAYI EĞLENCEYE DÖNÜŞTÜRÜYOR
HAVUZ YERİNE DENİZE GİRMEK İSE HAMİLELİKTE SAĞLIK AÇISINDAN DAHA DOĞRU BİR TERCİH
KANSERDEN KORUMA ETKİSİ SAĞLAYAN 10 BESİN
KIŞ YORGUNLUĞUNU BU BESİNLERLE YENİN! KENDİNİ İYİ HİSSETMENİN İLACI BİTTER ÇİKOLATA AMA…
DİYALİZ HASTALARI HANGİ SPORU YAPMALI, NELERE DİKKAT ETMELİ ?
GÖĞÜS KANSERİ 9 ÇOCUKLU ANNENİN DRAMI
İLERİ YAŞLARDA BESLENMEYE DİKKAT !‏
ELİNİZDE UYUŞMA VE AĞRI ŞİKÂYETLERİNİZ VARSA, BUNLARA DİKKAT EDİN!

Diğer Haberler

SİNOP’TA YAŞAYAN MÜLTECİ AİLELERE ALIŞVERİŞ YARDIM KARTI
İZMİR FUARINDA SİNOP CEZAEVİ RÜZGARI ESTİ
MESAİ İÇERİSİNDE POLİKLİNİKLERDE TEDAVİLERİNİ YAPTIRAMAYANA MESAİ SONRASI ÖZEL HİZMET
GIDA DENETİMİNDE HİJYEN ŞARTLARI
ANKARA DERNEK BAŞKANI GÜLLÜ “SEVDAMIZ SİNOP, DAVAMIZ TÜRKİYE”
HAYALLER TİYATROSU ÖDÜLLENDİRİLDİ
TRAFİK DEDEKTİFLERİ PROJESİ UYGULAMALI OLARAK DEVAM EDİYOR
İSTANBUL FESHANE SİNOP TANITIM GÜNLERİ ERTELENDİ
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız10 Kişi (% 8 )
   Hayır23 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 70 )

Toplam 113 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Ölüm değişmiyor. Firak, bekaya kalbolup başkalaşmıyor.


(Bediüzzaman Said Nursi)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace