Bugün - 20 Nisan 2018 CumaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
ORGAN BAĞIŞI, İNSANLARIN HAYATTAYKEN YAPABİLECEĞİ EN GÜZEL HAREKET

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi ve Sinop İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen “Organ Bağışı ve Nakli Hakkında Her Şey” konulu paneli Sinop’ta yoğun katılımla gerçekleşti.

Sağlık Haberi - 18 Mart 2015 Çarşamba

(17:40)

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi ve Sinop İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen “Organ Bağışı ve Nakli Hakkında Her Şey” konulu paneli Sinop’ta yoğun katılımla gerçekleşti.

Panelde açılış konuşması yapan Sinop İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Ferda ÇALIŞKAN Sinop ilinde bu tür faaliyetlere devam edeceklerini ve düzenlenen panelin organ bağışı konusunda farkındalığı artıracağını ümit ettiğini ifade etti.

Panelde konuşan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal Samsun ve Türkiye'de organ bağışıyla ilgili faaliyetlerin sürdürüldüğünü ve Samsun sağlık teşkilatı için organ bağışının öncelikli konuların başında geldiğini ifade etti. Dr. Yusuf Köksal, biz de son 2 senedir organ bağışı konusunda elimizden geleni yapıyoruz. Organ bağışı, insanların hayattayken yapabileceği en güzel hareketlerden bir tanesidir. İnsanın gerek kendi, gerekse çok değer verdiği bir yakınının organlarının bağışlaması tarifi imkânsız bir hadisedir. Bizim amacımız organ bağışı hakkında farkındalık oluşturmak ve gündemimize bunu bir şekilde yerleştirmek, insanların bizim bu tür faaliyetlerimize katıldıktan sonra evlerinde veya ortamlarında organ bağışı ile ilgili konuşmalarıdır. Ancak bu şekilde biz organ bağışını yaygınlaştırabiliriz. Organ bağışında normal bir sıralamaya göre Türkiye’de 5. veya 6. geliyoruz. Ama nüfusa oranla baktığımız zaman belki biz Türkiye’de birinciyiz. Büyük bir ümitle organ bağışı sırasında organ bekleyen hastalarımıza, yaptığımız programlarla bir ümit ışığı olmak, halkımızı bilinçlendirmek istiyoruz. Bizim gayemiz hem Samsun’da hem de Türkiye’de organ bağışı ve nakil sayılarını arttırmaktır diye konuştu.

Samsun Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak Organ bağışı ve nakli hakkında genel değerlendirmeler ve son durum hakkında sunumunu gerçekleştirdi. Dr. Mehmet Kazak, “Ülkemizde yaklaşık 30 bine yakın organ ve doku bekleyen var ama 58 bine yakın da diyaliz hastamız var. Bunun dışında 58 bin diyaliz hastamızın da 21 bini organ bekleme sırasında. Maalesef bu sayı her geçen gün artmaktadır. En çok sıra bekleyen hastalarımız da böbrek, kornea, karaciğer, kalp ve pankreas diye devam etmektedir. Bu hastalarımızdan yaklaşık 2 bin kadarının 2014 yılı sonu itibariyle bekleme listesinde nakil olma umuduyla organ beklerken maalesef hayatını kaybetmiştir dedi.

Panelde konuşan Ondokuzmayıs Üniversitesi Nöroloji A.D. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet DİLEK beyin ölümü konusunda bilgi verdi. Doç. Dr. Ahmet DİLEK konuşmasında; beyin ölümünün, tüm beyin, beyincik ve hayati merkezlerin yer aldığı beyin sapı denilen özel beyin bölgesinin fonksiyonlarının geri dönülmez şekilde kaybolduğu ve mutlak ölümle sonuçlanan bir süreçtir. Bu nedenle beyin ölümü tıbbi ölümle aynı şeyi ifade eder ve geri dönüşümsüz bir durumdur. Beyin ölümü tablosundaki hastanın bütün yaşamsal fonksiyonları tıbbi destek ve solunum cihazıyla sağlanmaktadır. Beyin ölümü; beyin ve beyin sapı fonksiyonlarının geri dönülmez ve mutlak ölümle sonuçlanan bir süreç olduğuna göre, bu tanımlamada en ufak bir şüphe olmamalıdır. Bu konuda, ülkemizde kanunla belirlenmiş, yerleşmiş, benimsenmiş kuralların varlığı ve bu konuda hastanelerimizde eğitimli uzmanlar kurulunun görevlendirilmiş olması, herhangi bir hataya meydan bırakmamaktadır. Mutlaka her hastaya yapılan, solunumun tümüyle kaybolduğunu gösteren  “solunum yokluğu (apne) testi” nin yanı sıra, gerektiğinde yapılan doğrulayıcı testler klinik olarak konulan beyin ölümü tanısını desteklemekte ve kayıt altına alınmasını sağlamaktadır dedi.

Sinop Müftülüğünden Vaiz Şaban KESİCİ Organ bağışı ve naklinin dini yönü konusunda yaptığı konuşmasında insanların organ bağışının dini yönü hakkında bilinçlendirilmesi gerektiğini, Kuran-ı Kerim'de "kim bir insana hayat verirse onun tüm insanlara hayat vermişçesine sevap kazanacağı" (Maide suresi, ayet 32). ayetini hatırlatarak organ bağışı konusunda dinen bir sakınca olmadığını belirtti.


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 1471

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SağlıkHaberleri

YÜZDE ŞİŞME VE PEMBELEŞME HASTALIK HABERCİSİ
DİYALİZ HASTALARI HANGİ SPORU YAPMALI, NELERE DİKKAT ETMELİ ?
BEBEĞİNDE REFLÜ OLAN ANNELERE 10 ÖNEMLİ TAVSİYE
DİKKAT! HER ÜÇ KADINDAN BİRİ DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ
YÜRÜYEN İNSANIN KALBİ DAHA GÜÇLÜ OLUYOR!
KURUYEMİŞ YAŞLANMAYI ÖNLÜYOR, KAVUN YAŞLANMAYA KARŞI CİLDİ KORUR
HAFTADA EN AZ 2 KERE BALIK TÜKETİN
112 ACİL ÇAĞRI YAŞAMA CAN KATIYOR

Diğer Haberler

22 DÖNEM İL GENEL MECLİSİNİ ZİYARET
TÜRK KIZILAYI KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE MECLİS BAŞKANINI ZİYARET ETTİ
MİLLİ JUDOCUMUZ DUYGU TOPAL BÜYÜKLER LİGİNDE
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI
AYAKKABIYA ÇORAP GEÇİRMEK KAYMA RİSKİNİ AZALTIYOR
SİNOP RUH SAĞLIĞI MERKEZİ AÇILDI
İstanbul kara teslim
SAĞLIK GENÇLİK SPOR ŞAMPİYONLUK YOLUNDA
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet79 Kişi (% 72 )

Toplam 109 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


İnsan öldüğü zaman üç şey hariç ameli kesilir: Sadaka-i cariye, faydalanılan ilim, salih evlat.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace