Bugün - 17 Temmuz 2018 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
KLASİK TÜRK EDEBİYATINDA KADIN İMGESİ

Sinop Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans salonunda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle“Klasik Türk Edebiyatında Kadın İmgesi” konulu konferans düzenlendi.

Yaşam Haberi - 9 Mart 2015 Pazartesi

(19:20)

Sinop Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans salonunda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle“Klasik Türk Edebiyatında Kadın İmgesi” konulu konferans düzenlendi.

Konferansta, Klasik Türk Edebiyatındaki kadın imgesi üzerinde kültürümüzün kadına, erkeğe, insana ve aşka bakışının sorgulanması üzerine konuşma gerçekleştiren Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gamze Demirel, kadının tarih boyunca çok farklı algılandığını ifade etti.

Türk Edebiyatından örnekler veren Gamze Demirel, yazarların ve şairlerin kadınları nasıl tasvir ettiğine değindi. Demirel, “Yunusun dediği gibi yaratılanı yaratandan ötürü hoş görmeliyiz. Bu dünyada daimi mutluluğun formüllerini veren kültürel miraslarımıza sahip çıkarsak, kültürlerimize ait eserlerimizi iyi okur ve anlarsak emin olunuz kadın-erkek, siyah-beyaz gibi bu tür dünyaya ait ve hiçbir faydası olmayan sınıflandırmaların ne kadar anlamsız olduğunu, insanın dünyaya aşk ile aşk için getirildiği ve ancak bu şekilde ilahi olana yaklaşılabileceğini fark edebiliriz” dedi.

Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gamze Demirel, kadını daha çok; “kadın, güzellik ve aşk” üçgeni çerçevesinden değerlendirmek gerektiğinin altını çizerek sözlerine şöyle devam etti;  “Kadın; güzelliği, güzellik ise; elbette ki aşkı çağrıştırmaktadır. Eğer tam anlamıyla aşkın ne olduğunu ve ne için yaratılmış olduğumuz ile ilgili farkındalığımızı artırır, kendimizi tanımaya çalışırsak Rabbimizi daha iyi bilmeye ve tanımaya başlarız. Peygamber Efendimizin bir hadisi: “Allah güzeldir ve güzeli sever.” Bir başka hadiste ise, “Dünyanızdan bana üç şey sevdirilmiştir: Kadın, güzel koku ve gözümün nuru namaz.” buyurmuşlardır. Ve bu hassas konuya cinsiyet ne şekilde dahil olur? İlahi güzelliğin tefekkürünü idrak eden zihinler için, erkek veya dişi olmak önemini kaybetmektedir. Çünkü bu ayrım bu dünyaya ve görünür olana ait bir farktır. Güzellik Allah’ın isimlerinden birisidir; kâinatta yaratılan ve ahenk içerisinde olan her şeyin sebebidir. Kâinat, aşk için yaratılmıştır ve yaratılmış olan her şey güzeldir. “Güzel” sıfatı ile Allah, yaratılan bütün güzelliklerin örneği, etkin ve nihai sebebidir. Her şeyi güzellik uğruna ve onların mükemmelleşmeleri için şekillendirir, yaratır, hayat verir ve hareket ettirir. “Güzel” e dahil olmayan hiçbir şey yoktur. Klasik şiir de güzellik ve onun en iyi temsilcisi olan sevgili sürekli yüceltilmiştir. Divan şiiri kadını anlatırken, şehvani açıdan değil, evrensel bir bakış açısıyla anlatır. Amaç aslında beşeri olandan hareketle ilahi olanı yakalama arzusundadır. Klasik Türk edebiyatı genel olarak güzeli ve güzelliği anlatır.” Program sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Temel Bayrak, Yrd. Doç. Dr. Gamze Demirel’e çiçek takdim etti.


Kaynak / Editör: Okunma 1265

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


YaşamHaberleri

Türk Messi'ye dev talip
ERGENLİK BELİRTİLERİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?
Murat Şahin'i çıldırttılar
HEMŞİRELER HAFTASINDA VALİ ÇETİNKAYA’YA ZİYARET
DAHA İYİ BİR DÜNYA İÇİN SEVGİ, SAYGI, MERHAMET
.HAMİLELİKTE BAHAR YORGUNLUĞUNA DİKKAT!
İGM ÜYESİ ŞÜKRÜ IŞIK “HEDEFİMİZ HER KÖYE OYUNPARKI “
CİLT YAŞINIZI GERİ ALMAK ELİNİZDE ACISIZ VE AĞRISIZ 25 ALTIN İĞNE İLE GELEN GENÇLİK

Diğer Haberler

İLDA TEKSTİL ÇOCUKLARI SEVİNDİRDİ
ETLİ KAZAN PİLAV ŞENLİĞİ
TARIM İL MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINDI
RENKLİ GÖZLÜLER MUTLAKA GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ TAKMALI
SİNOP CEZAEVİNDE 10 ARALIK İNSAN HAKLARI GÜNÜ
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI METE ÇAĞDAŞ “SİNOPLULAR BU KEZ MHP DİYECEK”
30 AĞUSTOS SADE BİR TÖRENLE KUTLANDI
VALİ ÇETİNKAYA “İNSANİ DEĞERLERİ ÖN PLANDA TUTARAK HİZMET VERMELİYİZ”
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet79 Kişi (% 72 )

Toplam 109 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Her evin kapısı vardır. Kabirin ki ayak tarafındandır.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace