Bugün - 24 Ocak 2018 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
CHP SİNOP MİLLETVEKİLİ BARIŞ KARADENİZ “HER BEŞ GENCİMİZDEN BİRİ İŞSİZAKP’Lİ OLMAYANA İŞ YOK’ DEVRİ KAPANIYOR CHP Sinop Milletvekili..
KLASİK TÜRK EDEBİYATINDA KADIN İMGESİ

Sinop Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans salonunda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle“Klasik Türk Edebiyatında Kadın İmgesi” konulu konferans düzenlendi.

Yaşam Haberi - 9 Mart 2015 Pazartesi

(19:20)

Sinop Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans salonunda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle“Klasik Türk Edebiyatında Kadın İmgesi” konulu konferans düzenlendi.

Konferansta, Klasik Türk Edebiyatındaki kadın imgesi üzerinde kültürümüzün kadına, erkeğe, insana ve aşka bakışının sorgulanması üzerine konuşma gerçekleştiren Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gamze Demirel, kadının tarih boyunca çok farklı algılandığını ifade etti.

Türk Edebiyatından örnekler veren Gamze Demirel, yazarların ve şairlerin kadınları nasıl tasvir ettiğine değindi. Demirel, “Yunusun dediği gibi yaratılanı yaratandan ötürü hoş görmeliyiz. Bu dünyada daimi mutluluğun formüllerini veren kültürel miraslarımıza sahip çıkarsak, kültürlerimize ait eserlerimizi iyi okur ve anlarsak emin olunuz kadın-erkek, siyah-beyaz gibi bu tür dünyaya ait ve hiçbir faydası olmayan sınıflandırmaların ne kadar anlamsız olduğunu, insanın dünyaya aşk ile aşk için getirildiği ve ancak bu şekilde ilahi olana yaklaşılabileceğini fark edebiliriz” dedi.

Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gamze Demirel, kadını daha çok; “kadın, güzellik ve aşk” üçgeni çerçevesinden değerlendirmek gerektiğinin altını çizerek sözlerine şöyle devam etti;  “Kadın; güzelliği, güzellik ise; elbette ki aşkı çağrıştırmaktadır. Eğer tam anlamıyla aşkın ne olduğunu ve ne için yaratılmış olduğumuz ile ilgili farkındalığımızı artırır, kendimizi tanımaya çalışırsak Rabbimizi daha iyi bilmeye ve tanımaya başlarız. Peygamber Efendimizin bir hadisi: “Allah güzeldir ve güzeli sever.” Bir başka hadiste ise, “Dünyanızdan bana üç şey sevdirilmiştir: Kadın, güzel koku ve gözümün nuru namaz.” buyurmuşlardır. Ve bu hassas konuya cinsiyet ne şekilde dahil olur? İlahi güzelliğin tefekkürünü idrak eden zihinler için, erkek veya dişi olmak önemini kaybetmektedir. Çünkü bu ayrım bu dünyaya ve görünür olana ait bir farktır. Güzellik Allah’ın isimlerinden birisidir; kâinatta yaratılan ve ahenk içerisinde olan her şeyin sebebidir. Kâinat, aşk için yaratılmıştır ve yaratılmış olan her şey güzeldir. “Güzel” sıfatı ile Allah, yaratılan bütün güzelliklerin örneği, etkin ve nihai sebebidir. Her şeyi güzellik uğruna ve onların mükemmelleşmeleri için şekillendirir, yaratır, hayat verir ve hareket ettirir. “Güzel” e dahil olmayan hiçbir şey yoktur. Klasik şiir de güzellik ve onun en iyi temsilcisi olan sevgili sürekli yüceltilmiştir. Divan şiiri kadını anlatırken, şehvani açıdan değil, evrensel bir bakış açısıyla anlatır. Amaç aslında beşeri olandan hareketle ilahi olanı yakalama arzusundadır. Klasik Türk edebiyatı genel olarak güzeli ve güzelliği anlatır.” Program sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Temel Bayrak, Yrd. Doç. Dr. Gamze Demirel’e çiçek takdim etti.


Kaynak / Editör: Okunma 1145

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


YaşamHaberleri

ERFELEK MERKEZ OLDU
KÜÇÜKLER MASA TENİSİ TURNUVASI
SİNOPSPOR BALLANDIRIYOR
ALERJİ MEVSİMİ KAPIDA, ALERJİNİZ VARSA SABAH SAATLERİNE DİKKAT EDİN
ARAÇ İÇİ BEBEK KOLTUKLARI KALBİ DURDURABİLİR!
TÜRKİYE OLİMPİYAT HAZIRLIK MERKEZİ SAMSUN KOORDİNATÖRÜ SİNOP'TA
BİSİKLET TUTKUNU SİNOPLU YILDIRAY KÜÇÜK KARADENİZ TURUNA HAZIRLANIYOR
VALİ DR. ÇETİNKAYA ÇOCUKLARLA BİRARAYA GELDİ

Diğer Haberler

ERFELEK DEVLET HASTANESİ YENİ YAPILANMAYLA YÜZLERİ GÜLDÜRÜYOR
19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI
SİNOP ÇOCUK EVLERİ KOORDİNASYON MERKEZİ AÇILDI
GELENEKSEL RAMAZAN AYI ETKİNLİKLERİNDE COŞKU TAVAN YAPTI
VALİ ÇETİNKAYA GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ
BAŞKAN ERGÜL “3 YILLIK SÜREÇ İÇİNDE DE TÜM SİNOP’TA ASFALTLANMAMIŞ HİÇBİR YOL BIRAKMAYACAĞIZ”
BAHAR AYLARINDA KİTAP OKUMAK BİR BAŞKA GÜZEL
ŞIKLIĞIN BEDENİ OLMAZ
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır20 Kişi (% 18 )
   Evet79 Kişi (% 73 )

Toplam 107 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Sen insana ulaşmadan Allah?ı nasıl arıyorsun?.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace