Bugün - 23 Nisan 2018 PazartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
KLASİK TÜRK EDEBİYATINDA KADIN İMGESİ

Sinop Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans salonunda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle“Klasik Türk Edebiyatında Kadın İmgesi” konulu konferans düzenlendi.

Yaşam Haberi - 9 Mart 2015 Pazartesi

(19:20)

Sinop Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans salonunda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle“Klasik Türk Edebiyatında Kadın İmgesi” konulu konferans düzenlendi.

Konferansta, Klasik Türk Edebiyatındaki kadın imgesi üzerinde kültürümüzün kadına, erkeğe, insana ve aşka bakışının sorgulanması üzerine konuşma gerçekleştiren Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gamze Demirel, kadının tarih boyunca çok farklı algılandığını ifade etti.

Türk Edebiyatından örnekler veren Gamze Demirel, yazarların ve şairlerin kadınları nasıl tasvir ettiğine değindi. Demirel, “Yunusun dediği gibi yaratılanı yaratandan ötürü hoş görmeliyiz. Bu dünyada daimi mutluluğun formüllerini veren kültürel miraslarımıza sahip çıkarsak, kültürlerimize ait eserlerimizi iyi okur ve anlarsak emin olunuz kadın-erkek, siyah-beyaz gibi bu tür dünyaya ait ve hiçbir faydası olmayan sınıflandırmaların ne kadar anlamsız olduğunu, insanın dünyaya aşk ile aşk için getirildiği ve ancak bu şekilde ilahi olana yaklaşılabileceğini fark edebiliriz” dedi.

Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gamze Demirel, kadını daha çok; “kadın, güzellik ve aşk” üçgeni çerçevesinden değerlendirmek gerektiğinin altını çizerek sözlerine şöyle devam etti;  “Kadın; güzelliği, güzellik ise; elbette ki aşkı çağrıştırmaktadır. Eğer tam anlamıyla aşkın ne olduğunu ve ne için yaratılmış olduğumuz ile ilgili farkındalığımızı artırır, kendimizi tanımaya çalışırsak Rabbimizi daha iyi bilmeye ve tanımaya başlarız. Peygamber Efendimizin bir hadisi: “Allah güzeldir ve güzeli sever.” Bir başka hadiste ise, “Dünyanızdan bana üç şey sevdirilmiştir: Kadın, güzel koku ve gözümün nuru namaz.” buyurmuşlardır. Ve bu hassas konuya cinsiyet ne şekilde dahil olur? İlahi güzelliğin tefekkürünü idrak eden zihinler için, erkek veya dişi olmak önemini kaybetmektedir. Çünkü bu ayrım bu dünyaya ve görünür olana ait bir farktır. Güzellik Allah’ın isimlerinden birisidir; kâinatta yaratılan ve ahenk içerisinde olan her şeyin sebebidir. Kâinat, aşk için yaratılmıştır ve yaratılmış olan her şey güzeldir. “Güzel” sıfatı ile Allah, yaratılan bütün güzelliklerin örneği, etkin ve nihai sebebidir. Her şeyi güzellik uğruna ve onların mükemmelleşmeleri için şekillendirir, yaratır, hayat verir ve hareket ettirir. “Güzel” e dahil olmayan hiçbir şey yoktur. Klasik şiir de güzellik ve onun en iyi temsilcisi olan sevgili sürekli yüceltilmiştir. Divan şiiri kadını anlatırken, şehvani açıdan değil, evrensel bir bakış açısıyla anlatır. Amaç aslında beşeri olandan hareketle ilahi olanı yakalama arzusundadır. Klasik Türk edebiyatı genel olarak güzeli ve güzelliği anlatır.” Program sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Temel Bayrak, Yrd. Doç. Dr. Gamze Demirel’e çiçek takdim etti.


Kaynak / Editör: Okunma 1218

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


YaşamHaberleri

TANIŞMA DAYANIŞMA!
2 - 3 VE 5 BİN METREDE TER DÖKTÜLER
YAZ OKULLARI NEŞE İÇİNDE
YELKEN SPORUNA MADDİ DESTEK
BEL ÇEVRENİZİ EN SON NE ZAMAN ÖLÇTÜRDÜNÜZ? ERKEKLERDE 94, KADINLARDA 80
KADIN MAHKÜMLARA ÖZEL PROĞRAM
BAŞKAN TOKMAK "BAŞARIMIZ DAİM OLACAK" DEDİ
Manisaspor 1-2 Trabzonspor

Diğer Haberler

MAİDE HANIM YALIDA!
TÜM YURTİÇİ VE KIBRIS UÇUŞLARINDA % 50 İNDİRİM
ÜCRETSİZ KANSER ERKEN TEŞHİS, TARAMA VE EĞİTİM MERKEZİ TÜM VATANDAŞLARA AÇIK
VEKİL KARADENİZ “BU BÜTÇE HALKIN BÜTÇESİ DEĞİL, SARAYIN BÜTÇESİ”
KARADENİZ “TELEFONUM 24 SAAT AÇIK”
BURNUNUZ KANADIĞINDA NASIL DURMANIZ GEREKİR?
TÜMAMİRAL HAKAN ÜSTEM SİNOP’TA
İDEAL KİLOYA ULAŞMANIN 10 YOLU
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet79 Kişi (% 72 )

Toplam 109 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Hiç unutulmayacak yüz anne yüzüdür?


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace