Bugün - 24 Ocak 2018 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
CHP SİNOP MİLLETVEKİLİ BARIŞ KARADENİZ “HER BEŞ GENCİMİZDEN BİRİ İŞSİZAKP’Lİ OLMAYANA İŞ YOK’ DEVRİ KAPANIYOR CHP Sinop Milletvekili..
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

SİNOP VALİSİ DR.

Gündem Haberi - 7 Mart 2015 Cumartesi

(14:40)

SİNOP VALİSİ DR.YASEMİN ÖZATA ÇETİNKAYA'NIN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLAMA MESAJI

8 Mart 1857 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin New York Kentinde 40.000 dokuma işçisi, daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlamış ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucu çoğu kadın 129 kişi yangında can vermiştir. Bu olayın ardından tam 53 yıl sonra 26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’da yapılan 2.Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında bu yangında ölen bayan işçiler anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması oy birliği ile kabul edilmiştir. Ülkemizde ise 8 Mart ilk kez 1921 yılında Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmıştır.

Kadın Avrupa’da ve ABD’de 1850’li yıllarda tekstil işçisi olarak ilk defa tarih sahnesine çıkarken Türklerle ilgili en eski yazılı kaynak olan Orhun Kitabeleri’nde MÖ 4000’li yıllarda Türk Kadınından övgüyle ve büyük bir saygıyla bahsedilmekte, Türk Kadının Analığından, iyiliğinden, güzelliğinden, savaşçı ruhundan ve kahramanlıklarından söz edilmekte, böylece Türklerin tarihleri boyunca kadına ne kadar çok önem verdikleri görülmektedir.

İsmi tarihe Devlet Ana olarak geçen Hayme Ana Selçuklu hükümdarlığı beylerinden Gündüz Alp’in eşi, Ertuğrul Gazi’nin annesi, Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Gazi’nin büyükannesidir. Boylarının Anadolu’ya gelişi sırasında kocası Gündüz Alp’in Fırat’ı geçerken boğulması üzerine Hayme Ana Kayı Boyu’nun başına geçer ve onları güvenli bir biçimde Söğüt’e kadar getirir. Hayme Ana güçlü kişiliğiyle Ertuğrul Gazi’ye hem ana hem babalık yapar. Osman Gazi’yi de elinde büyüterek İmparatorluğun temelini atar.

Türk Kadını’nın tarihteki çok özel yerini bize gösteren bir diğer olay dünyanın ilk kadın örgütü olan Bacıyan-ı Rum yani Anadolu Bacıları Teşkilatı’dır. Ahiliğin kurucusu Ahi Evran’ın eşi Fatma Bacı tarafından kurulan bu örgüt Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasında çok önemli görevler üslenmiştir.

Türk Kadını Anadolu’nun Türkleşmesinde Türklere vatan olmasında en başından beri erkeğinin hep yanında olmuş onunla birlikte mücadele etmiştir. Gün gelip Anadolu düşman işgaline uğradığında Türk Kadını yine Milli Mücadele bilincinin oluşturulması için mitingler ve toplantılar yapmaktan yardım toplamaya, cephane imalathanelerinde çalışmaktan kağnı kolları oluşturmaya yaralı askerleri tedavi etmekten silahlı birlikler kurmaya kadar her alanda kendini göstermiştir.

Anadolu’nun Türk Yurdu olarak kalması için de erkeği ile birlikte ne gerekiyorsa yapmıştır. Milli Mücadele sırasında isimleri tarihe mal olan Nene Hatun, Kara Fatma, Tayyar Rahime, Ayşe Çavuş, Kılavuz Hatice, Halide Edip ADIVAR ve ismini sayamadığım daha nicelerinin göstermiş olduğu kahramanlıklar sayesinde bir yandan ülke düşman işgalinden kurtarılmış, diğer yandan da bu kahramanlıkların karşılığı olarak Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte gerçekleştirilen reformlar sırasında kadınlara yönelik eğitim, çalışma, seçme ve seçilme kılık kıyafet, boşanma, velayet, mallar üzerinde tasarruf gibi konularda getirilen düzenlemelerle Türk Kadınına hakkı teslim edilmiştir.

Cumhuriyet dönemi Türk kadını ise kendisine tanınan bu hakları sonuna kadar kullanmış ve ilk kadın pilot Sabiha GÖKÇEN, İlk Kadın Avukat Süreyya AĞAOĞLU, İlk Kadın Bakan Prof. Dr. Türkan AKYOL, İlk Kadın Başbakan Prof. Dr. Tansu ÇİLLER ve sayamadığım daha nice hemcimsimiz fırsat verildiği taktirde kadınların her işi en az erkekler kadar iyi yapabileceğini göstermiş ve bizlerin yolunu açmıştır.

Türk Kadınının bu şanlı tarihinin bir sonucu olarak ve gelecek yıllarda bu krolonojide yerini alacak bir isim olarak Kadınlar Günü arefesinde Türkiye’nin 3. Kadın Valisi sıfatıyla Sinop Valiliği görevine başlamış olmam sadece şahsım için değil tüm Türk kadınları için büyük bir gurur ve mutluluk olmuştur.

Umarım Sinop’ta görev yaptığım süre içerisinde yürüteceğimiz çalışmaların bir sonucu olarak bundan sonraki her 8 Mart’ta bu tür görevlerdeki kadın sayımızın artmasına katkıda bulunabilir ve bizlere bu yolu açan kadınlarımız gibi bizler de bizden sonra bu görevlere gelenlerin yolunu açabiliriz.

Bu duygu ve düşüncelerle öncelikle bir kadın olarak beni bu göreve layık görüp bugün burada olmama vesile olan herkese tüm Türk Kadınları adına teşekkür ediyor ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun diyorum. 


Kaynak / Editör: Özkan AKAR Okunma 980

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

VALİ ÇETİNKAYA İFTARDA YAVUZ AİLESİNİN MİSAFİRİ OLDU
VATANDAŞ TATİLİ DEĞİL SANDIĞI SEÇTİ
SİNOP'A GELİŞİNİN 87.YIL DÖNÜMÜNÜ
SİNOP ÜNİVERSİTESİ 5 DİLDE YAYINA BAŞLADI
TÜMAMİRAL HAKAN ÜSTEM SİNOP’TA
SİNOP İL GENEL MECLİSİ HAZİRAN AYI OTURUMLARINI TAMAMLADI
EMNİYET MÜDÜRÜ ERCAN DAĞDEVİREN TARAFINDAN KALEME ALINAN MEKTUPLAR DAĞITILDI
ORMAN TEŞKİLATI ÇALIŞIYOR, SİNOP TOPRAKLARI CEVİZLE BULUŞUYOR

Diğer Haberler

Messi'yi istedi, 6 ay ceza aldı!
SÜLEYMAN UĞUR, ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANI SEÇİLDİ
KESİNTİ VAR
PROF. DR. NECATİ DEMİR “ SALTIK GAZİ’NİN SİNOP’TA BİR HEYKELİNİN OLMAMASI ÜZÜCÜ BİR OLAYDIR”
YAZ SICAĞINDA UYUMANIN İPUÇLARI
BADMİNTON GENÇLER İL BİRİNCİLİĞİ MÜSABAKALARI
HAMİLELİK VARİSLERİNDEN KORUNUN
ÖZEL GÜLBAHÇE ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ BİR GÜNLÜK İTFAİYECİ OLDU
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır20 Kişi (% 18 )
   Evet79 Kişi (% 73 )

Toplam 107 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


İlim irfan mürşittir karanlıkları boğar. İnsanları cehalet, gaflet bunaltıp boğar?


(Hacı Bektaşı Veli)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace