Bugün - 23 Ağustos 2017 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
SEDEF TEDAVİ DEĞİL REHABİLİTE EDİLİRCiltten kabarık kızarıklarla başlayan döküntülü lezyonl..
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
GÖĞÜS AÇILMADAN 4 SANTİMLİK KESİYLE ROBOTİK BY PASS

Kalp ve damar hastalıkları ülkemizde en sık rastlanan kronik hastalıkların başında geliyor.

Spor Haberi - 18 Şubat 2015 Çarşamba

(15:11)

Kalp ve damar hastalıkları ülkemizde en sık rastlanan kronik hastalıkların başında geliyor. Kalp damar hastalıkları tedavisinde ise özellikle son yıllarda robotik cerrahi ile yapılan by pass ameliyatları, hasta konforu iyileşmenin hızlığı açısından çok önemli bir avantaj. Koltuk altından açılan 3 delik ve sadece kaburga kemiğinin olduğu yere açılar 4 santimlik kesi ile göğse neşter değmeden ve kalbi durdurmadan robot ile by pass uygulamak mümkün.

Liv Hospital Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Özkara “Kalbin üzerindeki en önemli damar olan göğüs atardamarını kullanarak hastaya robotik by pass uyguluyoruz. Klasik by pastaki gibi göğüs bölgesi açılmadan ve kalbi durdurmadan operasyonu gerçekleştiriyoruz” diyor.

 Neşter kullanmadan yapılıyor

Kalp cerrahisinde özellikle son 15 yılda gelişen teknoloji ile klasik ameliyat yöntemlerine alternatif olarak minimal invazif yöntemlerin sayısı giderek artıyor. ABD ve Avrupa ülkelerinde de son yıllarda robotik kalp cerrahisi ameliyat sayılarında yüzde 20 civarında artış gözleniyor. Ülkemizde de bu oran giderek artıyor. Robotik kalp cerrahisinde sternum adı verilen iman tahtası kemiği kesilmeden operasyon yapılıyor. Göğüs kafesinin sağ ya da sol tarafından yapılan 4 santimlik minik kesiler ile göğse neşter değmeden ve kalbi durdurmadan robot kolları yerleştiriliyor. Bir kesiden yerleştirilen kamera ile 3 boyutlu görüntü, 8-10 kat daha büyük ve net görüntü sağlanıyor. Bir cerrah robot kollarına cerrahi enstrümanları takıyor, diğer cerrah kameranın olduğu konsol da bu enstrümanları kullanıyor.

 Hem hasta hem de cerrah için konforlu

Klasik ya da torakoskopik cerrahiden farklı olarak kullanılan aletlerin güvenliği daha yüksek. Konsolda bulunan cerrahın parmak hareketleri ile kullanılan cerrahi aletler, el bileğinin zorlandığı hareketleri bile kolaylıkla yapar. El titremesi, yorgunluğu olmuyor, ulaşılması zor anatomik alanlara daha kolay müdahale ediliyor. Bu hem cerrah hem de hasta için konfor sağlıyor.

 Daha az ağrı, daha düşük enfeksiyon

Robot cerrahisine uygun hastalarda koroner arter bypass cerrahisi, mitral kapak cerrahisi, konjenital kalp cerrahisi ve aritmi cerrahisi robotla yapılıyor. Koroner arter bypass cerrahisi kalbi durdurmadan ya da kalbi durdurarak (kalp-akciğer makinesi kullanılarak) gerçekleştiriliyor. Mitral kapak operasyonları kalp durdurularak yapılıyor. Robotik kalp cerrahisi ile hastalarda nekahat dönemi belirgin olarak kısalıyor, hastalar genellikle 15 gün sonra işlerine dönebiliyor. Kanama, enfeksiyon, ağrı ve kan kullanımı çok daha az oluyor.

Robotik kalp cerrahinin avantajları;

·         Daha iyi sonuç: Ağrı ve ameliyat sonrası bazı bedensel fonksiyonlarda bozulma gibi sorunlar çok daha az oranda görülmekte, hasta memnuniyeti açısından daha iyi sonuçlar vermektedir.

·         Daha az hasar: Ameliyatın küçük deliklerden, kamera yardımı ile yapılması, genel inanışın aksine açık cerrahiden çok daha net ve detaylı bir görüş alanı sağlanarak ameliyatın çok daha az doku travmasına sebep tamamlanmasına olanak sağlamaktadır.

·         Daha hızlı iyileşme: Ameliyat sonrası iyileşme açık cerrahiye göre çok daha hızlı olmaktadır. Bu hastanede daha kısa süre kalış, hastanın daha çabuk ayağa kalkması anlamına da gelmektedir.

·         Daha az ağrı: Küçük kesilerden ameliyat yapıldığı için operasyon sonrası hastalar daa az ağrı duymaktadır.

·         Daha az enfeksiyon riski: Yapılan kesi alanı küçüldükçe, ameliyat sonrası görülen cerrahi alan enfeksiyonu daha az görülmektedir.

·         Daha iyi kozmetik sonuç: 1-1.5 santimlik kesiler yardımıyla ameliyat yapıldığı için açık cerrahiye göre daha iyi kozmetik sonuçları alınabilmektedir.

·         Daha net görüş alanı: Ameliyatın küçük deliklerden optik sistemleri yardımıyla yapılışı açık cerrahiden çok daha net ve detaylı bir görüş alanı sağlamaktadır.

·         Daha az kan kaybı: Doku hasarı daha az olduğu için kan kaybı da minimal olmaktadır.


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 580

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SporHaberleri

İSYANDAYIZ
Kuzey Irak'lı ortak suskunluğunu bozdu!
PARKLARLA DONATILDI
UYGULAMALI TRAFİK KÜLTÜRÜ VE ETİK İLKELERİ EĞİTİMİ DEVAM EDİYOR
Fıkra Gibi Olay!
VALİ DR. ÇETİNKAYA DERECEYE GİREN SPORCULARI ÖDÜLLENDİRDİ
GÜMRÜK MUHAFAZA'DAN KAÇAĞA GEÇİT YOK
SİNOP TÜRKİYE'YE MODEL OLDU

Diğer Haberler

ESNAF ODASI BAŞKANI HAYDAR GÜNDOĞDU
AŞI ÜLKEMİZDE YILDA 14 BİN HAYAT KURTARIYOR
İstanbul'da sokak ortasında saniye saniye dehşet!
GAZETECİ METE ÇAĞDAŞ MHP'DEN MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
OYUMUZA SAHİP ÇIKALIM
DOĞRU YAKILAN SOBA ISITIR, YANLIŞ YAKILAN SOBA ÖLDÜRÜR
REKTÖR BİRCAN ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI EKONOMİ FORUMUNA KATILDI
ÜNİVERSİTE PERSONELİ EĞİTİMDEN GEÇTİ
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır17 Kişi (% 16 )
   Evet76 Kişi (% 75 )

Toplam 101 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.


(SADİ)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace