Bugün - 19 Eylül 2018 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
KOYUN ÖLÜMLERİNİN SIRRI ÇÖZÜLEMEDİ!.. ARAŞTIRMA SÜRÜYOR

Sinop İl Tarım Müdürlüğünden İl Müdürü Erol Saraçoğulları imzasıyla yapılan bilgilendirmede; son günlerde çeşitli basın kuruluşlarında Ayancık İlçesinde Recep ÖZTÜRK ve Kadiri ÖZTÜRK’e ait işletmede söz konusu koyun ölümleri ile ilgili olarak özel bir yazılı basın açıklaması yapıldı.

Spor Haberi - 28 Ocak 2015 Çarşamba

(15:03)

Sinop İl Tarım Müdürlüğünden İl Müdürü Erol Saraçoğulları imzasıyla yapılan bilgilendirmede; son günlerde çeşitli basın kuruluşlarında Ayancık İlçesinde Recep ÖZTÜRK ve Kadiri ÖZTÜRK’e ait işletmede söz konusu koyun ölümleri ile ilgili olarak özel bir yazılı basın açıklaması yapıldı.

Saraçoğulları tarafından yapılan yazılı açıklamada ölümlere hala hazırda net bir teşis konulmadığı belirtilirken, kurum olarak yapılan çalışmalar hakkında  şu açıklamalar yer verildi; Haber içeriğindeki vakadan söz konusu şahıslarca Ayancık İlçe Müdürlüğümüze 06.01.2015 tarihinde telefonla ulaşması sonucunda haberdar olunmuş ve kurumumuzca kapsamlı sürecimiz başlamıştır.

Öncelikle İlçe Müdürlüğümüzce işletmeye gidilerek incelemelerde bulunulmuş teşhis konulamaması üzerine hastalık şüphesi olan koyunlardan kan numuneleri alınarak Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsüne 07.01.2015 tarihinde gönderilmiş ve işletme sahiplerine gerekli uyarılarda bulunulmuştur.

Numunenin sonucu beklenirken işletme sahibince birçok serbest veteriner hekime çeşitli muayene yaptırılmış ve teşhis konulamadığı bildirilmiştir. Bunun üzerine 12.01.2015 tarihinde işletme sahibince ölümlerin devam ettiğinin bildirilmesi üzerine ilçe müdürlüğümüz kontrolünde tekrardan hasta bir koyun ile yeni ölen iki adet koyun Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsüne gönderilmiş ve gerekli tetkikler istenilmiştir.

İşletme sahiplerinden alınan bilgiye göre numunenin teslimi esnasında işletme sahibine enstitü tarafından ön inceleme sonucu olarak hayvanlarda paraziter hastalık tespit edildiği ve paraziter ilaçlar kullanması önerildiği öğrenilmiştir.

Fakat gerek işletme sahiplerinin gerekse İlçe Müdürlüğü gözlemleri sonucunda sürecin devam etmesi üzerine tekrardan 15.01.2015 tarihinde birgün önceki ölen koyun ve kuzudan alınan içorganlar numune olarak Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsüne gönderilmiş ve tetkik istenmiştir. Ayrıca köyde küçük baş hayvancılık yapan diğer işletmeler kontrol edilmiş ve hastalık belirtisine rastlanmamıştır.

Ayancık İlçe Müdürlüğümüzce 16.01.2015 tarihi itibariyla laboratuar sonucu belli olana kadar işletme çevresi ve köyün geneli Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyon Kararı ile geçici karantinaya alınmış küçükbaş hayvan giriş ve çıkışları yasaklanmıştır.

İl Müdürlüğümüzden 23.01.2015 tarihi itibariyle destek istenilmesi üzerine özel bir tarama ekibi oluşturularak olay mahalline gidilmiştir. Teknik ekiplerince hayvan sahiplerinden hastalığın seyri hakkında gerekli bilgiler alınmış, kişiye ait ağılda mevcut hayvanlarda tüm klinik kontroller yapılmış ve İlçe Müdürlüğünün daha önce yaptığı çalışmalar da dikkate alınarak genel bir durum değerlendirmesi yapılmıştır.

Değerlendirme sonrası hastalık şüphesiyle ölmüş bir kuzu ve bir koyundan yeniden gerekli marazi maddeler alınarak tekrardan Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsüne gönderilerek ileri tekikler istenilmiş ve olası ihtimale karşı yem kaynaklı bir toksikasyon değerlendirilmesi yapılarak kullandıkları fenni yemlerden gerekli numuneler alınması sağlanmış ve tahlile gönderilmiş, yemler yediemine alınmıştır.

Ayrıca sürecin ve vakanın yerinde değerlendirilmesi için 26.01.2015 tarihinde Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsünden acil uzman talep edilmiş, uzmanların27/01/2015 tarihinde getirilmesi sağlanmış ve işletmede Enstitü Uzmanlarınca gerekli incelemeler ve kontroller yaptırılmış numuneler alınmış, işletme sahiplerine çalışmalar hakkında gerekli bilgi ve uyarılar yapılmıştır. Söz konusu teşhisi konulamamış vaka ile ilgili yapılmış olan çalışmalar kısaca belirtilmiş olup kurumumuzca gerekli tüm tedbirler alınarak süreç yakından takip edilmektedir.


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 715

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SporHaberleri

24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI MESAJI
HERKESE AÇIK SİNOP FUTBOL KÖYLERİ KAYITLARI BAŞLIYOR!
Feribotları SAT komandoları korudu
KÜÇÜKLER YÜZME GRUP YARIŞMALARI BAŞLADI
ÇOCUK SAHİBİ OLMANIN İDEAL YAŞI BELİRLENDİ
SİNOP ÜNİVERSİTESİNDE "E-KAYIT" DÖNEMİ BAŞLADI
THY uçağı Libya'ya inemedi
KAÇ KÖPRÜ YAPILDI

Diğer Haberler

SİNOP MÜBADELE VE BALKAN HALKLARI DAYANIŞMA DERNEĞİ VALİ KÖŞGER'İ ZİYARET ETTİ
YELKENCİLERİMİZ ALTINLA DÖNDÜ
PROTOKOL İLÇEYE TAŞINDI
SİNOP’TA 100 KADIN ÇİFTÇİYE EĞİTİM VERİLDİ
İL GENEL MECLİSİ CHP GRUBU
SİNOP THK İLKLERE İMZA ATIYOR
BARAN AKPINAR TÜRKİYE İKİNCİSİ
İL UYUŞTURUCU KOORDİNASYON KURUL TOPLANTISI
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 72 )

Toplam 110 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Sabır, kurtuluşun anahtarıdır.


(Mevlana)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace