Bugün - 20 Ocak 2019 PazarKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
ANNE BABANIN HER HAREKETİ ÇOCUĞUN KİŞİLİĞİNİ ETKİLİYOR

Ebeveynler kadın erkek ilişkisindeki iniş çıkışların anne baba olarak rollerini etkilemediğini düşünse de çocuklar ilişkilerdeki gerginlikten etkileniyor.

- 10 Ocak 2015 Cumartesi

(14:30)

Ebeveynler kadın erkek ilişkisindeki iniş çıkışların anne baba olarak rollerini etkilemediğini düşünse de çocuklar ilişkilerdeki gerginlikten etkileniyor. Çocukla kurulan ortak iletişimde hiçbir sorun olmasa da kadın erkek arasındaki gerginliğin çocuklar tarafından hissedildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Çocuklar anne babalarını hayatın her anında gördükleri şekilde rol model alırlar. Bu yüzden anne baba arasındaki her duygu ve her bir olay, çocukta irili ufaklı izler bırakarak duygularını, düşünce yapısını, davranışlarını çeşitli farklı şiddetlerde etkiler” dedi.

Ebeveynler kadın-erkek ilişkilerinde yaşanan iniş çıkışların, çoğu zaman anne-baba rollerini etkilemediği düşünülebiliyor. Anne baba rolünün çocukla ilgilenilen zamanlarla sınırlı olmadığını söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut, çocukların ebeveynlerin arasındaki özel ilişkiyi de örnek aldıklarını ve bu ilişkiden etkilendiklerini belirtti. Anne babanın hayatın her anında çocuklarına rol model olduklarını belirten Psk. Karabulut, “Gün içindeki olaylara bağlı olarak anne ya da babanın veya her ikisinin sinirli, gergin, sabırsız oluşu çocuklarıyla olan ilişkiye yansır. Mesela iş yerinden yorgun ve sinirli gelen ebeveynin çocuk ile oynamak istememesi ya da bağırıp çağırması çocuğun tüm olanı biteni kendi üstüne almasına, kendini reddedilmiş ve değersiz hissetmesine neden olur” dedi. İflas, işsizlik, borç, gelir düşüklüğü gibi durumlar aile içi dengeleri bozabileceğini söyleyen Psk. Karabulut, “Böyle durumlarda lüks sayılabilecek ihtiyaçlar ve hatta temel ihtiyaçlar karşılanamayabilir, çocuk okulundan ayrılmak zorunda kalabilir, sosyal çevre dengeleri değişebilir. Bu da çocukları derinden etkileyeceği için en doğru şey bir uzman desteği almaktır” diye konuştu.

Çocuk her türlü davranışı kaydeder ve kopyalar

Anne ve babanın her türlü davranışının çocuklar tarafından örnek alındığını hatırlatan Psk. Karabulut, “Ebeveynler farkında olmadan öğrettiklerini unutmamalı” dedi. Psk. Karabulut, çocukların ebeveynden etkilenerek geliştirdiği kişilik özelliklerine örnekler verdi;

· Depresif olma eğilimli annenin sahip olduğu karamsar duygular (değersizlik, yetersizlik, başarısızlık, hayatın ve insanların kötü oluşu) anneden diğer kişilere ve çocuğa sergilendiğinde çocuk bunu alabilir ve benzer duyguları benzer durumlarda geliştirebilir.

· “Yalan söylemek kötüdür” gibi düşüncelere sahip olan ebeveynle yetişen çocuk temelde bu düşünceleri alacaktır. Ancak zaman içerisinde bu düşünceleri benimseyip benimsemeyişine bağlı olarak yaşamına yansıtabilir veya yansıtmayabilir.

· Fırından ekmek aldıktan sonra “Teşekkür ederim, hayırlı işler” diyen, yemekten sonra ellerini yıkayan, eşiyle saygılı ve sevecen tonda konuşan ebeveynin bu olumlu davranışları çocuğa model olacak, çocuk da benzer davranışları sergileyecektir.

· İstenmedik bir durum karşısında bağırıp küfreden babayı gören çocuk babayı model alacak, kendisi de böylesi durumlarda benzer tepkileri verecektir.

· Sigara içmek, namaz kılmak, meyve yemek, tatile gitmek, kitap okumak gibi alışkanlıklara sahip olan ebeveyn, bu eylemleri yerine getirdiğinde çocuğa model olur. Çocuk farkında olmadan öğrenir ve ileride benzer alışkanlıklara sahip olabilir.

· Köpekten korkan anne köpek gördüğünde tedirgin olacak, çocuğunu köpekten uzak tutmaya çalışacak, “Aman yaklaşma ısırır” diyecektir. Böylece köpek korkusu anneden çocuğa geçecektir.


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 755

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Haberleri

KIZILAY TATLANDIRDI
AŞIRI AKTİF MESANE SENDROMU: "ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK" HER 5 KADINDAN BİRİNDE GÖRÜLÜYOR
ŞEHİT ER BÜLENT YALÇIN İSMİYLE YAŞAYACAK
TÜRKİYE SEVGİSİ İMANDANDIR
AK BAŞKANLAR ANKARA'DA BULUŞTU
AK PARTİ İL BAŞKANI CENGİZ TOKMAK'TAN DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI
ERSOY; BİRLİK BERABERLİK PAROLAMIZ
HES KARŞITI KÖYLÜLERİN VANAZİT ZAFERİ

Diğer Haberler

BASKETBOLDA BÖLGESEL LİGE HAZIRLIK
SİNOP ÜLKÜ OCAKLARI EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI
POP MÜZİK SANATÇISI HALUK LEVENT SİNOPTA
Dehşeti anlattılar
BOYABAT HALK EĞİTİM YILSONU SERGİSİ
SİNOP SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİNİN 30. YILI COŞKUYLA KUTLANDI
ERKEKLERİN ALIŞVERİŞ ÇILGINLIĞI
Trabzonspor'dan sert bildiri
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız10 Kişi (% 8 )
   Hayır23 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 70 )

Toplam 113 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Erdemli insan, tasaları silkip atandır.


(Konfüçyus)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace