Bugün - 22 Temmuz 2018 PazarKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
ANNE BABANIN HER HAREKETİ ÇOCUĞUN KİŞİLİĞİNİ ETKİLİYOR

Ebeveynler kadın erkek ilişkisindeki iniş çıkışların anne baba olarak rollerini etkilemediğini düşünse de çocuklar ilişkilerdeki gerginlikten etkileniyor.

- 10 Ocak 2015 Cumartesi

(14:30)

Ebeveynler kadın erkek ilişkisindeki iniş çıkışların anne baba olarak rollerini etkilemediğini düşünse de çocuklar ilişkilerdeki gerginlikten etkileniyor. Çocukla kurulan ortak iletişimde hiçbir sorun olmasa da kadın erkek arasındaki gerginliğin çocuklar tarafından hissedildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Çocuklar anne babalarını hayatın her anında gördükleri şekilde rol model alırlar. Bu yüzden anne baba arasındaki her duygu ve her bir olay, çocukta irili ufaklı izler bırakarak duygularını, düşünce yapısını, davranışlarını çeşitli farklı şiddetlerde etkiler” dedi.

Ebeveynler kadın-erkek ilişkilerinde yaşanan iniş çıkışların, çoğu zaman anne-baba rollerini etkilemediği düşünülebiliyor. Anne baba rolünün çocukla ilgilenilen zamanlarla sınırlı olmadığını söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut, çocukların ebeveynlerin arasındaki özel ilişkiyi de örnek aldıklarını ve bu ilişkiden etkilendiklerini belirtti. Anne babanın hayatın her anında çocuklarına rol model olduklarını belirten Psk. Karabulut, “Gün içindeki olaylara bağlı olarak anne ya da babanın veya her ikisinin sinirli, gergin, sabırsız oluşu çocuklarıyla olan ilişkiye yansır. Mesela iş yerinden yorgun ve sinirli gelen ebeveynin çocuk ile oynamak istememesi ya da bağırıp çağırması çocuğun tüm olanı biteni kendi üstüne almasına, kendini reddedilmiş ve değersiz hissetmesine neden olur” dedi. İflas, işsizlik, borç, gelir düşüklüğü gibi durumlar aile içi dengeleri bozabileceğini söyleyen Psk. Karabulut, “Böyle durumlarda lüks sayılabilecek ihtiyaçlar ve hatta temel ihtiyaçlar karşılanamayabilir, çocuk okulundan ayrılmak zorunda kalabilir, sosyal çevre dengeleri değişebilir. Bu da çocukları derinden etkileyeceği için en doğru şey bir uzman desteği almaktır” diye konuştu.

Çocuk her türlü davranışı kaydeder ve kopyalar

Anne ve babanın her türlü davranışının çocuklar tarafından örnek alındığını hatırlatan Psk. Karabulut, “Ebeveynler farkında olmadan öğrettiklerini unutmamalı” dedi. Psk. Karabulut, çocukların ebeveynden etkilenerek geliştirdiği kişilik özelliklerine örnekler verdi;

· Depresif olma eğilimli annenin sahip olduğu karamsar duygular (değersizlik, yetersizlik, başarısızlık, hayatın ve insanların kötü oluşu) anneden diğer kişilere ve çocuğa sergilendiğinde çocuk bunu alabilir ve benzer duyguları benzer durumlarda geliştirebilir.

· “Yalan söylemek kötüdür” gibi düşüncelere sahip olan ebeveynle yetişen çocuk temelde bu düşünceleri alacaktır. Ancak zaman içerisinde bu düşünceleri benimseyip benimsemeyişine bağlı olarak yaşamına yansıtabilir veya yansıtmayabilir.

· Fırından ekmek aldıktan sonra “Teşekkür ederim, hayırlı işler” diyen, yemekten sonra ellerini yıkayan, eşiyle saygılı ve sevecen tonda konuşan ebeveynin bu olumlu davranışları çocuğa model olacak, çocuk da benzer davranışları sergileyecektir.

· İstenmedik bir durum karşısında bağırıp küfreden babayı gören çocuk babayı model alacak, kendisi de böylesi durumlarda benzer tepkileri verecektir.

· Sigara içmek, namaz kılmak, meyve yemek, tatile gitmek, kitap okumak gibi alışkanlıklara sahip olan ebeveyn, bu eylemleri yerine getirdiğinde çocuğa model olur. Çocuk farkında olmadan öğrenir ve ileride benzer alışkanlıklara sahip olabilir.

· Köpekten korkan anne köpek gördüğünde tedirgin olacak, çocuğunu köpekten uzak tutmaya çalışacak, “Aman yaklaşma ısırır” diyecektir. Böylece köpek korkusu anneden çocuğa geçecektir.


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 649

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Haberleri

VALİMİZİ SEVİYORUZ
TÜRK KIZILAYI KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE MECLİS BAŞKANINI ZİYARET ETTİ
GÖNÜL BAHÇESİNDEN DÖKÜLEN ŞARKILAR MEST ETTİ
VEFA ZİYARETİ
SİNOP EMNİYETİ ÖĞRENCİLERE DOST ELİNİ UZATTI
BAŞARILI SPORCULAR ÖDÜLLENDİRİLDİ
FESHANE SİNOP TANITIM GÜNLERİNİN İSTANBUL AYAĞI ORTAKÖY POLİS SOSYAL TESİSLERİNDE YAPILDI
GERZE YAKUP AĞA KONAĞI ÇÜRÜMEYE YÜZ TUTTU

Diğer Haberler

SİNOPLU YAĞMUR YALÇIN TÜRKÜ “YAĞMUR”U YAĞDIRACAK!
GENÇ KIZ/ERKEK YÜZME İL BİRİNCİLİĞİ
AİLE BAKANLIĞI HİZMETİÇİ EĞİTİMİ BAŞLADI
BAKAN CANİKLİ SİNOP’A GELİYOR
5 ARALIK KADINLAR İÇİN KÖKLÜ DEĞİŞİMİN GÜNÜ
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR
İLAHİYATÇI YAZAR ÖMER DÖNGELOĞLU KONFERANSI BÜYÜLEDİ
SEÇİM ÖNCESİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet79 Kişi (% 72 )

Toplam 109 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."


(YILDIRIM BEYAZIT)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace