Bugün - 23 Mayıs 2018 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
ELEKTRİK VE DOĞALGAZ ZAMLARI GERİ ALINMALIDIR!

Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sinop Temsilcisi Metin GÜRBÜZ, elektrik ve doğalgaz zamları geri alınmalıdır başlığı altında yaptığı yazılı basın açıklamasında; 1 Ekim’den geçerli olmak üzere, elektrik ve doğalgaza yapılan yüzde 9’luk zam ile halkın yaşam koşullarını daha da ağırlaştırıldığını belirterek, hızla artan enflasyon oranı ve yapılan son zamlar kamu emekçilerinin, emeklilerin ve işçilerin belini iyice bükmüş, bütün hesaplarını alt üst etmiştir dedi.

- 16 Ekim 2014 Perşembe

(14:51)

Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sinop Temsilcisi Metin GÜRBÜZ, elektrik ve doğalgaz zamları geri alınmalıdır başlığı altında yaptığı yazılı basın açıklamasında; 1 Ekim’den geçerli olmak üzere, elektrik ve doğalgaza yapılan yüzde 9’luk zam ile halkın yaşam koşullarını daha da ağırlaştırıldığını belirterek, hızla artan enflasyon oranı ve yapılan son zamlar kamu emekçilerinin, emeklilerin ve işçilerin belini iyice bükmüş, bütün hesaplarını alt üst etmiştir dedi.

Gürbüz basın açıklamasında; Bu yıl için siyasal iktidar ile yetkili konfederasyon Memur Sen arasında imzalanan toplu sözleşmeyle kamu emekçileri tarihin en ağır mağduriyetini yaşamış, üstüne birde varolan enflasyon farkını kabul etmemesinden dolayı da yaşanan mağduriyet bir kat daha ağırlaştırılmıştır.

Bugüne kadar her yıl enflasyon farkı kadar “ek zam” alan kamu emekçileri tarihte ilk kez hak ettiği enflasyon farkını alamamıştır. Hesap kitap bilmeyen ve en temel matematik bilgilerinden bile yoksun Memur Sen’in yaptığı sözleşmeyi reddediyoruz.

Elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar önümüzdeki günlerde tüm temel tüketim mallarının fiyatlarını arttıracak, bu durum enflasyonu çift hanelere çıkararak ülke genelinde yaşanan sefaleti ve yoksullaşmayı daha da derinleştirecektir.

2014 yılı Ocak ayında yapılan 123 TL’lik seyyanen zam, maaşlara ortalama yüzde 5.6 oranında yansımıştır. Tüketici fiyatlarında 2014 yılının ilk 8 ay enflasyonu yüzde 9,54 olarak gerçekleşmiş, 2 milyonu aşkın kamu emekçisinin beklentileri karşılık bulmamıştır. Kamu emekçilerinin ücretlerine ortalama yüzde 5.6 zam yapan iktidar, elektrik ve doğalgaza yüzde 9 zam yaparak çalışanlarla resmen dalga geçmektedir.

Elektrik ve doğalgaza son yapılan zamlarla halk, bugün faturaları ödeyemez konuma gelmiştir. Elektrik ve doğalgaz aboneleri bu noktada serbest piyasada şansı olmayan korunaksız birer müşteridir. Siyasal İktidarca yapılan ise; piyasanın gereği özelleştirmeden nemalanan şirketlere daha çok kazanç sağlamakta ve halkımızı bu zamlar karşısında yoksullaştırmaya göz yummaktadır.

2002 yılından beri iktidarda olan AKP iktidarı, elektrikteki doğalgaz bağımlılığını ortadan kaldırmak bir yana, piyasada yer alan şirketlerin çıkarları doğrultusunda doğalgazla üretimi arttırarak bu bağımlılığı derinleştirmektedir.

Yapılması gereken, kamu yararı gözetmeyen yanlış ve dışa bağımlı enerji politikalarından vazgeçmektir. Kendi yerli ve yenilenebilir kaynaklarımıza dayalı, ülke yararına uygun kamusal bir elektrik üretim ve dağıtım politikası izlenmelidir. En temel tüketici ve insan hakkı olarak kabul edilen enerji ve elektrik; kaliteli, güvenilir, kesintisiz ve ucuz olarak sunulması gereken, kamu yararı güdülen bir hizmet olmalıdır.

Bu elektrik zammıyla 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik gideri ise 90 lirayı aştı. Hükümetin ve dağıtım şirketlerinin kur artışı ve kuraklık arkasına sığınarak örtmeye çalıştıkları zammın gerçek nedenini görmek gerekir. Elektrik dağıtımının özelleştirilmesiyle birlikte, dağıtım şirketlerinin desteklenmesi uğruna zamlar yapılmaktadır. Artık kamudan özel şirketlere para aktarmaya dur deme zamanıdır. Elektrik alanında özelleştirmelerle kayıp ve kaçakları azaltacağını; daha ucuz, verimli ve kesintisiz elektrik sunulacağını; yatırımların yapılmasını sağlayacağını iddia eden AKP iktidarının hedefleri çöktü.                                                   

 TALEPLERİMİZ 

Halkı yoksullaştıran politikalara son verilmeli, elektrik ve doğalgaz zammı geri alınmalıdır.

Tüm kamu emekçilerine satın alım gücündeki azalmayı telafi eden adaletli bir ücret artışı sağlanmalıdır. 

Kamu emekçilerinin bütün ekonomik kayıpları karşılanmalı, ücretlerimizde yaşanan kayıpların önüne geçilmesi için 2014 yılı enflasyon farkı eksiksiz olarak ödenmelidir.

Kamu emekçilerinin bugüne kadar yaşadığı ekonomik mağduriyetler giderilmeli, artan oranlı vergi dilimi uygulamasına son verilmelidir.

Emekli ikramiyesindeki 30 yıl sınırlaması Anayasaya aykırıdır. Derhal iptal edilmelidir. (Sendikamızın bu konuda açtığı davayı, 10. İdare Mahkemesi yerinde bularak iptali için Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştır.)

Özelleştirmeler durdurulmalı, özelleştirilen kurumlar özerk bir yapıya kavuşturularak kamulaştırılmalıdır.

Savaş bütçesi yerine halkın bütçesi oluşturulmalıdır.

Türkiye’nin siyasal iktidarınca savaşa itilmeye çalışıldığı bugünlerde geniş halk kesimlerinin en yaşamsal gereksinimlerine yapılan ve bundan sonra zincirleme olarak devam edecek zamlar geri alınmalı, siyasi iktidar ekonomi yönetimindeki başarısızlığının faturasını yoksul halka ödetmekten artık vazgeçmelidir. Yıllardır bizlere yoksulluğu, işsizliği ve sefaleti reva gören siyasi iktidarın son zamlarına karşı tüm işçi ve emekçileri tepki göstermeye, tepkilerimizi ortaklaştırmaya ve birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

Metin GÜRBÜZ

Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri

Sinop Temsilcisi


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 675

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Haberleri

ŞAMPİYONLAR BULUŞUYOR
837 KÖK HİNT KENEVİRİ
REHBER ÖĞRETMENLERE SEMİNER
HUKUKÇULAR HAYIRLI OLSUN ZİYARETİNDE
GERZE KAYMAKAMI BAYRAKTAR HAYIRLI OLSUN DEDİ
TÖRENLE KARŞILANDI ALKIŞLARLA UĞURLANDI
KIZILAY ÇOCUKLARI SEVİNDİRDİ
KARDEMİR KARABÜK DEMİR ÇELİK SPONSOR OLDU

Diğer Haberler

ERSOY 25. DÖNEM MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLIĞININ BAŞVURUSUNU YAPTI
AYANCIK'TA MİNİKLER FOTOĞRAF SANATIYLA TANIŞTI
BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN KURBAN VEKÂLETİ KIZILAY'A
SİNOFF OFFROAD BAŞKANI ÖZKAN AYDEMİR
SİNOP EN MUTLU İL
GÖNÜLLERİMİZİN KAHRAMANI TÜM BABALARIN ’BABALAR GÜNܒ KUTLU OLSUN
Kredi çektim aman kimse duymasın
SİNOP ÜNİVERSİTESİ 5 DİLDE YAYINA BAŞLADI
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet79 Kişi (% 72 )

Toplam 109 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Mürşitlik alıcılık değil, vericiliktir?


(Hacı Bektaşı Veli)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace