Bugün - 19 Kasım 2018 PazartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
SİNOP EKONOMiSİNİN 2014 ARA DEĞERLENDİRİLMESİ YAPILDI

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Sinop Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Berkol Alevli (YDO), Sinop İl Genel Meclisi toplantı salonunda,İl Genel meclis üyelerine yönelik Sinop ekonomisi 2014 ara değerlendirilmesi konulu bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi.

Teknoloji Haberi - 4 Eylül 2014 Perşembe

(23:56)

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Sinop Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Berkol Alevli (YDO), Sinop İl Genel Meclisi toplantı salonunda,İl Genel meclis üyelerine yönelik Sinop ekonomisi 2014 ara değerlendirilmesi konulu bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi.

Sinop İl Genel Meclisi 4. Oturumunda gündem dışı gerçekleştirilen sinevizyonlu özel sunumda Sinop Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Berkol Alevli; Sinop ilinin ihracat performansında özellikle son iki yılın ilk 6 aylık dönemlerde agresif büyümeler görülmektedir. 2012 yılı ilk yarısında ihracat ile ithalat arasındaki dış ticaret dengesi en düşük değere yaklaşmıştır. 2013 yılı sonunda elde edilen yaklaşık 37 milyon $ ihracat, Sinop tarihinin en yüksek ihracat rakamı olarak not edilmiş olup, 2014 yılında bu rakamın yakalanması veya daha da üzerine çıkılması beklenmektedir. Kriz döneminde ithalat kontrol altına alınsa da kriz sonrasında ülkede yaşanan sürekli ekonomik büyüme ile birlikte firmaların yeni yatırım talepleri, ithalat rakamlarının da yukarıya tırmanmasına neden olmuştur. Sinop, ülkede dış ticaret konusunda fazla veren sayılı ilden biri olup, yılsonunda 2013 yılına paralel olarak yaklaşık 19 milyon $ fazla vermesi hedeflenmektedir dedi.

Sinop ilinde 2010 yılı öncesinde de ihracat lideri sektör olan yaş meyve yerine son 2 yılda farklı sektörlerin lider olması dikkat çekmektedir. Sinop’ta özellikle Dikmen ilçesinde faaliyet gösteren su ürünleri işleme tesislerinin 2013 yılındaki performansı ve son 2 yılda ilde artan tekstil firmalarının yoğun faaliyetleri bu değişimin önemli sebeplerindendir. Hemen hemen her ilde olduğu üzere Sinop ilinin de en büyük ithalat partneri Çin Halk Cumhuriyeti’dir. Genellikle makina ve aksamları alanında ithalat gerçekleştiren Sinoplu üreticiler bu konuda Çin’i tercih etmektedir. Bu ülkeye olan ithalat talebi sadece 2013 yılında azalma göstermiştir.

Alevli; 2010-2014 yılları arasında Sinop ilinde çıkarılan yatırım teşvik belgelerinin detayları incelendiğinde il dışından gerçekleşen yatırımların sayısı önceki yıllara göre azalsa da Sinop’ta hali hazırda faaliyet gösteren firmaların yeni yatırımlarını Organize Sanayi Bölgeleri’ne (OSB) kaydırdıkları görülmektedir. Sinop ilinde yer alan Sinop ve Boyabat OSB’lerinin teşvik sisteminde 6. Bölge teşviklerinden yararlanıyor olması bu durumun en önemli sebeplerinden biri olarak gösterilmektedir. Sinop’ta faaliyet gösteren firmalar, yeni yatırımları sürecinde devletin sunduğu vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, faiz desteği gibi kritik konularda maksimum düzeyde yararlanmayı hedeflemektedir.2014 yılı Temmuz ayı itibariyle Sinop Organize Sanayi Bölgesi’nde doluluk oranı %80’e yaklaşmışken, 2013 yılı sonundan itibaren faaliyete geçen Boyabat Organize Sanayi Bölgesi’nde ise tahsis oranı %16 seviyesindedir. Genel olarak değerlendirildiğinde, Sinop ilinde 2014 yılı sonunda dış ticaret dengesinin 2013 yılı ile aynı sonuçları vermesi beklenmektedir. İhracatta, yaşanan politik gerilimden ötürü Ukrayna’dan farklı bir ülkenin en büyük partner olarak ortaya çıkması beklenirken, ithalatta ise Çin ile gerçekleştirilen ticaret hacminin yıl sonunda 2013’e kıyasla artacağı öngörülmektedir. İlde, yılsonunda örme giyim eşyasında en çok ihracatın, 2014 yılının ilk yarısında ithalatta ikinci sırada olan makina, cihazlar ve aksamlarının ise yine yılsonunda en çok ithalatın gerçekleştirildiği fasıllar olması beklenmektedir.

Yılsonunda Sinop ilinde toplam 8 yatırım teşvik belgesinin çıkarılması ve sabit yatırım tutarı ve istihdamın önceki yıllara kıyasla daha düşük olması öngörülmektedir.  2013 yılı kapasite raporları açısından Sinop için verimli bir yıl olarak nitelendirilebilir, ancak 2014 yılında % değişim oranlarının daha düşük olması beklenmektedir.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın yapısı, görevleri, sorumlulukları ve kuruluşundan bugüne kadar gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında detaylı bir sunum gerçekleştiren Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Sinop Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Berkol Alevli meclis üyelerinden gelen sorularıda cevapladıktan sonra, sorumlulukları kapsamında Sinop Yatırım Destek Ofisi olarak; 5 yatırıma danışmanlık tamamlandı. 24 milyon TL yatırıma danışmanlık sağlandı 347 kişilik istihdam sunuluyor. 3 firma İstanbul’dan Sinop OSB’ye, 2 yerel firma da Sinop ve Boyabat OSB’ye yatırım gerçekleştiriyor. Sektörler: Otomotiv yan sanayi, alüminyum işleme, mobilya imalatı, PVC imalatı, tekstil. 2 yatırıma danışmanlık süreci devam ediyor. 13,2 milyon TL yatırım planlanıyor. 117 kişilik istihdam hedeflenmektedir. 2 firma da İstanbul’dan yatırım gerçekleştirmektedir. Sektörler: Yangın güvenlik tüpü ve kimyasalı imalatı, plastik boru imalatı. 1 firmaya dış ticaret danışmanlığı, 1 firmaya marka&tescil danışmanlığı sunulmaktadır dedi.

 


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 811

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


TeknolojiHaberleri

22 YILLIK OLİVETTİ MARKA BİLGİSAYAR 15 BİN TL
PROJE BAŞVURUSU İÇİN SON GÜN 14 MART
10 soruda tarihi vergi affı
NURHAN ALTAY "MARKA TESCİLİNE" İMZA ATIYOR
2013 YILI PROJE TEKLİF ÇAĞRISI
Dünyanın en zenginleri listesine Türk damgası
7 AYDA 500 MİLYAR DAĞITILDI
TÜM TÜRKİYE HER ŞEY DAHİL 55 TL

Diğer Haberler

SİNOP ÖNEM VERDİĞİMİZ BİR VİLAYETİMİZDİR
OTİZM FARKINDALIK AYI
MÜJDE: SİNOP’A 8 AMBULANS GELİYOR
PROF. DR. SEDAT KARAYÜCEL’DEN YILDÖNÜMÜ ZİYARETİ
İL MÜDÜRÜ ASAK “KARADENİZ'DE KAYBOLAN TÜRLER GÖRÜLMEYE BAŞLAMIŞTIR. BU DURUM BALIKÇILIĞIMIZIN GELECEĞİ AÇISINDAN ÜMİT VERİCİDİR”
VALİLİK KUPASI YELKEN YARIŞLARINDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
VALİMİZİ SEVİYORUZ
CHP SİNOP MERKEZ İLÇE BAŞKANI ÖZSÖNMEZ “SORUMLULUĞUMUZ DAHA DA ARTTI”
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız9 Kişi (% 8 )
   Hayır23 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 71 )

Toplam 112 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Kötü adın çirkinliği harften, deniz suyunun acılığı kap?tan değildir?


(Mevlana)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace