Bugün - 21 Ağustos 2018 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
GEÇMEYEN BEL FITIĞI AĞRILARINA ;PİLLİ; TEDAVİ

Bel fıtığı, omurilik iltihapları, omurilik yaralanmaları ve benzeri sinir yaralanmalarında kullanılan omurilik pili, başarısız olan ağrı tedavilerinde çözüm oluyor.

- 28 Mart 2014 Cuma

(15:34)

Bel fıtığı, omurilik iltihapları, omurilik yaralanmaları ve benzeri sinir yaralanmalarında kullanılan omurilik pili, başarısız olan ağrı tedavilerinde çözüm oluyor. Omurilik pilinin elektrik akımının omurilik düzeyinde ağrı iletimini durdurması prensibi ile çalıştığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Ağrı Tedavisi Uzmanı Prof.Dr. Ayşen Yücel “Sinir sistemine yerteştirilen pile verilen elektrik akımı ile ağrı denetim altına alınıyor” dedi.

Tedavisi başarısız olan bel fıtığı ve sinir yaralanmaları gibi durumlarda omurilik pili yöntemi ağrılardan kurtulmayı sağlıyor. Ağrıyı ileten sistemin omurilik düzeyinde elektrik enerjisi ile uyarılmasıyla yapılan tedavide; sinir sisteminin belirli bölgelerine yerleştirilen elektrotlar aracılığıyla bir pil sisteminden elektrik akımı veriliyor. Sistemin yerleştirilmesinin zor olmadığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Ağrı Tedavisi Uzmanı Prof.Dr. Ayşen Yücel,  “Elektrod adını verdiğimiz uyarıyı iletecek bir nevi kablo, ilgili omurilik seviyesine radyolojik kontrol ve hasta ile iletişim kurularak yerleştiriliyor ve bu kablo cilt altına yerleştirilen pil sistemi ile birleştiriliyor” dedi.  Prof. Dr. Yücel; “Her ne kadar pil cilt altına cerrahi olarak yerleştirilmiş olsa da; sistem cilt üstünden uygulanan bir uzaktan kumanda ile programlanabiliyor, hasta kendi isteğine göre program değişimleri yapabiliyor ve istenirse pilin çalışması durdurulabiliyor” diye konuştu.

Yeniden şarj olabilen piller kullanılıyor

Yapılan araştırmalar ile birçok hastaya avantaj sağladığı kanıtlanan tedavinin özellikle boyun veya bel fıtığı ameliyatlarından sonra gelişen “Başarısız bel cerrahisi sendromu (Failed Back Surgery Syndrom/FBSS), sinir ve omurilik yaralanmaları gibi durumlarda gelişen ağrılarda kullanılabileceğini belirten Prof. Dr. Yücel; “Omurilik pili yöntemini nöropatik ağrı denilen ve ilaç tedavilerine yanıt vermeyen çok şiddetli ağrılarda kullanabilirsiniz” dedi. Tedavinin kalıcı olduğu söylenmesine rağmen istenildiğinde çıkartılabildiğini söyleyen Prof. Dr. Yücel; “Yöntem ile hastaların kullandığı ilaç sayısı azaltılabilir, hatta ilaçları bırakması sağlanabilir. Ayrıca gelişen teknoloji sayesinde artık yeniden şarj edilebilen pillerin kullanılması sayesinde pil yenileme işlemine gereksinim kalmadı” şeklinde konuştu.

Kalp pili olan ve ilaç bağımlıları kullanamaz

Omurilik pili tedavisinin her tür ağrıda ya da her hastada kullanılamayacağını belirten Prof. Dr. Yücel “Kalp pili olan bu yöntem kullanılamıyor. Psikolojik sorunları olan, ilaç bağımlılığı olan hastalar da bu tedavi için uygun değil. Omurilik pili ve elektriksel uyarı tedavisi yapılabilmesi için, hastanın konservatif tedavi denilen klasik tedavi yöntemlerine rağmen ağrısı devam etmeli” dedi. Tedaviye başlamadan önce hastaların bazı testlere tabi tutulduğundan bahseden Prof. Dr. Yücel; “Kalıcı sistemi takmadan önce psikolojik değerlendirme ile hastanın bu tür bir sisteme uygun olup olmadığını ölçüp, hastaya elektrod yerleştirildikten  sonra,  belirli bir deneme döneminden geçiriyoruz” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Yücel, gelişen teknoloji sayesinde pillerin boyutunun çok küçüldüğünü ve cilt altına yerleştirildiğinde kolaylıkla görülmediğinden hastaların rahatlıkla günlük yaşamlarına devam edebildiğini sözlerine ekledi.

Hastalara, omurilik pili ile elektiriksel uyarı tedavisinin yapılabilmesi için deneyimli bir merkezde ve tek bir doktor değil, bir ekip tarafından değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Prof.Dr. Yücel bu şartlarda uygulanan tedavinin başarı olasılığının belirgin olarak artacağını ve yan etki riskinin de azalacağını belirtti.


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 907

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Haberleri

KALP DAMAR RAHATSIZLIKLARI İÇİN YENİ EFORLU EKG CİHAZI SİNOP'TA HİZMETE GİRDİ
KADINLARDA SIK GÖRÜLEN BİR SORUN; KANSIZLIK
SİVRİ BURUNLU AYAKKABI BAŞPARMAK ÇIKINTISI YAPIYOR
TEDAVİ EDİLMEYEN UYKU APNESİ PERFORMANSI DÜŞÜRÜYOR
KUSMA TEDAVİSİNDE İLK ADIM BOL SU
EKSİK DİŞİNİZ VARSA DİKKAT!
Hasar gören organ tedavisi hayal değil
SU DEPOLARINDA HİJYEN TEMİZLİĞİ

Diğer Haberler

SİNOP ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE 27 ADET SANAYİ TESİSİ FAALİYET GÖSTERİYOR
Libya'da uçuşlar yasaklanıyor
BAHAR ALERJİSİ KAPIYI ÇALIYOR
ERSOY, GENÇLİK KOLLARI HEYETİNİ AĞIRLADI
Trabzonspor 3-3 Kayserispor
SAHURDA SÜT İÇEREK TOK KALIN
POSTACILAR YARIŞTI
HEMŞİRELER HAFTASINDA VALİ ÇETİNKAYA’YA ZİYARET
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 72 )

Toplam 110 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Erdemli insan, tasaları silkip atandır.


(Konfüçyus)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace