Bugün - 20 Ocak 2019 PazarKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
SEÇİM ÖNCESİ SON DEĞERLENDİRMELER

Yaklaşan seçimler öncesinde oy verme kararını etkileyecek faktörlere, seçmen algısına, ülkemizde politikacı profiline ve politikacıların seçmene ulaşmak ve seçim kazanmak için öncelikli hedeflerinin ne olması gerektiğine dair tespitlerini sunan Politika Koçu Süleyman Akay’a göre; “Politikacıların söylemleri, oy verme kararını geçmiş seçimlere göre daha fazla etkileyecek ve duygulara hitap eden politikacılar başarıya ulaşacak.

Spor Haberi - 7 Mart 2014 Cuma

(21:13)

Yaklaşan seçimler öncesinde oy verme kararını etkileyecek faktörlere, seçmen algısına, ülkemizde politikacı profiline ve politikacıların seçmene ulaşmak ve seçim kazanmak için öncelikli hedeflerinin ne olması gerektiğine dair tespitlerini sunan Politika Koçu Süleyman Akay’a göre; “Politikacıların söylemleri, oy verme kararını geçmiş seçimlere göre daha fazla etkileyecek ve duygulara hitap eden politikacılar başarıya ulaşacak.”

Söylemler, seçimlerde oy verme kararını etkileyecek

Son yıllarda giderek azalmasına rağmen halen takım tutar gibi parti tutan çok büyük bir kitle var. Toplumun en az %60’ına ait oyların kemikleşmiş seçmen oyu olduğunu söyleyebiliriz. Geriye kalan %40 ise söylemlere ve hedeflere bakıyor. Dürüstlüğe bakıyor. Bu nedenle seçmenlerin, politikacıları güvenilir bulup bulmaması, partinin politikalarına ve hedeflerine odaklı bir durum. Ancak yine de bu süreç değişiyor. Artık söylemlere bakarak oy verenlerin sayısının arttığını görüyoruz. Önümüzdeki dönem seçimlerde politikacıların söylemleri oy verme kararını geçmiş seçimlere göre daha fazla etkileyecek.

 Duygulara hitap eden politikacılar başarıya ulaşacak

Politikada başarının ana kriteri duygulara hitap etmektir. Ancak duygular, seçmenlerin gerçekleri görmesini sağlar. Politikacıların beden dilleri ve konuşmalarında sadece bilgi vermeye kalkıyor olmalarını toplumumuz sevmiyor. Politikacı dediğimiz kişi, doğrudan toplumun duygularına hitap etmeli. Dolayısıyla önümüzdeki ve sonraki dönem seçimlerinde, seçmenlerle bağlarını kuvvetlendirecek bir duygu alışverişi yaratabilen politikacılar başarıya ulaşacak.

 Politikacılarımızın en çok korktuğu şey hata yapmak

Politikacıların hemen hepsi yaptıkları asıl işlerde oldukça başarılılar. Doktor, müteahhit, avukat, iş adamı, terzi, ne olursa olsun asıl mesleklerini çok iyi yapıyorlar. Ancak bu durum politikada da çok iyi olacakları, başarıya ulaşacakları anlamına gelmiyor. Politikacılarımızın en çok korktuğu şey hata yapmak. Hiçbir politikacı seçimi kazanamamaktan korkmuyor. İnsanların

gözünden düşmekten, toplumda itibarını kaybetmekten, pot kırmaktan ve hata yapmaktan çekiniyor.

 Kilit nokta gençlere hitap etmek

Günümüzde bir partinin ve politikacıların başarısı, gençlerin var olduğu alanlarda ne kadar sık bulunduklarıyla doğru orantılı olarak artış gösteriyor. Dolayısıyla seçimlerde başarı için kilit noktalardan biri gençlere hitap etmek olacak. Bu bağlamda partilerin yaş ortalamalarını düşürerek daha fazla sayıda gence kapılarını açmaları ve şans vermeleri gerekiyor.

 Politikacılarımız kendilerini ifade edemiyor…

Ülkemizdeki politikacıların toplumla olan ilişkilerinde, iletişimlerinde ciddi sıkıntılar var. Politikayla uğraşan hemen hemen herkesin ortak ve temel sıkıntısı kendini ifade edememek. Bunun en temel sebepleri de iletişimdeki kopukluk, bilgi eksikliği, beden dilinde yaşanan sıkıntılar ve hatip olamama. Birçok lider bağırarak ya da sert sözlerle toplumu etkileyebileceğini, duygularını harekete geçirebileceğini düşünüyor. Oysaki, toplumsal ya da kişisel iletişimin yüzde 55’ini beden dili ve hareketler, yüzde 38’ini ses, tonlama ve tını, yüzde 7’sini ise söylemler ve ne anlattığınız oluşturur. Bu açıdan bakıldığında bir politikacının beden dilini çok iyi kullanabiliyor olması gerekiyor.

 Seçimde başarı için…

Politikacıların, zamanın şartlarına da ayak uydurarak seçmenlerin bilinçaltına hitap etmesi gerekiyor. Politikacılar seçmenin zihninde farkındalık yaratmayı başarabilirlerse sonuca ulaşacaklar. Dolayısıyla bilinçaltının çok iyi kullanılıp, doğru mesajların, doğru kişilere verilmesi politikacıları başarıya götürecek. Bu noktada politikacılar doğru mesaj vermenin, mutlaka bağırmak ya da otobüsleri süsleyerek dolaşmak olmadığının bilincinde olmalı.


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 838

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SporHaberleri

SİNOP EMNİYETİ KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ TÜM VATANDAŞLARI UYARDI
GENÇ KIZ/ERKEK YÜZME İL BİRİNCİLİĞİ
MEKANI CENNET OLSUN
RENKLİ SONBAHAR
KANSERLİ ÇOCUKLARA BİR UMUT
LPG'Lİ ARAÇLAR OFF-ROAD KUPASINDA YARIŞTI
TAEKWONDO ANTRENÖRÜ BARIŞ TOSUN ALMANYA’DA
Feribotları SAT komandoları korudu

Diğer Haberler

155 SMS HİZMETİ ÜCRETSİZ
USTABAŞ GURURUMUZ OLDU
ULUSLARARASI STANDARTLARDA TAM DONANIMLI İKİ YENİ LABORATUVAR
VAKFIN KÖMÜR YARDIMLARI DEVAM EDİYOR
ÖRÜMCEK AĞI ESTETİĞİ İLE AMELİYATSIZ YÜZ GERME
İL ÖZEL İDARESİNİN YENİ GENEL SEKRETERİ VALİ YARDIMCISI MEHMET YÜZER
SİNOP CHP MERKEZ İLÇE BAŞKANI AYSUN ÖZSÖNMEZ
CHP SİNOP MİLLETVEKİLİ KARADENİZ “ŞEHİT ACISININ ATEŞİ İLE YANIYORUZ, BAŞIMIZ SAĞOLSUN!”
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız10 Kişi (% 8 )
   Hayır23 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 70 )

Toplam 113 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.


(SADİ)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace