Bugün - 22 Temmuz 2018 PazarKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
SEÇİM ÖNCESİ SON DEĞERLENDİRMELER

Yaklaşan seçimler öncesinde oy verme kararını etkileyecek faktörlere, seçmen algısına, ülkemizde politikacı profiline ve politikacıların seçmene ulaşmak ve seçim kazanmak için öncelikli hedeflerinin ne olması gerektiğine dair tespitlerini sunan Politika Koçu Süleyman Akay’a göre; “Politikacıların söylemleri, oy verme kararını geçmiş seçimlere göre daha fazla etkileyecek ve duygulara hitap eden politikacılar başarıya ulaşacak.

Spor Haberi - 7 Mart 2014 Cuma

(21:13)

Yaklaşan seçimler öncesinde oy verme kararını etkileyecek faktörlere, seçmen algısına, ülkemizde politikacı profiline ve politikacıların seçmene ulaşmak ve seçim kazanmak için öncelikli hedeflerinin ne olması gerektiğine dair tespitlerini sunan Politika Koçu Süleyman Akay’a göre; “Politikacıların söylemleri, oy verme kararını geçmiş seçimlere göre daha fazla etkileyecek ve duygulara hitap eden politikacılar başarıya ulaşacak.”

Söylemler, seçimlerde oy verme kararını etkileyecek

Son yıllarda giderek azalmasına rağmen halen takım tutar gibi parti tutan çok büyük bir kitle var. Toplumun en az %60’ına ait oyların kemikleşmiş seçmen oyu olduğunu söyleyebiliriz. Geriye kalan %40 ise söylemlere ve hedeflere bakıyor. Dürüstlüğe bakıyor. Bu nedenle seçmenlerin, politikacıları güvenilir bulup bulmaması, partinin politikalarına ve hedeflerine odaklı bir durum. Ancak yine de bu süreç değişiyor. Artık söylemlere bakarak oy verenlerin sayısının arttığını görüyoruz. Önümüzdeki dönem seçimlerde politikacıların söylemleri oy verme kararını geçmiş seçimlere göre daha fazla etkileyecek.

 Duygulara hitap eden politikacılar başarıya ulaşacak

Politikada başarının ana kriteri duygulara hitap etmektir. Ancak duygular, seçmenlerin gerçekleri görmesini sağlar. Politikacıların beden dilleri ve konuşmalarında sadece bilgi vermeye kalkıyor olmalarını toplumumuz sevmiyor. Politikacı dediğimiz kişi, doğrudan toplumun duygularına hitap etmeli. Dolayısıyla önümüzdeki ve sonraki dönem seçimlerinde, seçmenlerle bağlarını kuvvetlendirecek bir duygu alışverişi yaratabilen politikacılar başarıya ulaşacak.

 Politikacılarımızın en çok korktuğu şey hata yapmak

Politikacıların hemen hepsi yaptıkları asıl işlerde oldukça başarılılar. Doktor, müteahhit, avukat, iş adamı, terzi, ne olursa olsun asıl mesleklerini çok iyi yapıyorlar. Ancak bu durum politikada da çok iyi olacakları, başarıya ulaşacakları anlamına gelmiyor. Politikacılarımızın en çok korktuğu şey hata yapmak. Hiçbir politikacı seçimi kazanamamaktan korkmuyor. İnsanların

gözünden düşmekten, toplumda itibarını kaybetmekten, pot kırmaktan ve hata yapmaktan çekiniyor.

 Kilit nokta gençlere hitap etmek

Günümüzde bir partinin ve politikacıların başarısı, gençlerin var olduğu alanlarda ne kadar sık bulunduklarıyla doğru orantılı olarak artış gösteriyor. Dolayısıyla seçimlerde başarı için kilit noktalardan biri gençlere hitap etmek olacak. Bu bağlamda partilerin yaş ortalamalarını düşürerek daha fazla sayıda gence kapılarını açmaları ve şans vermeleri gerekiyor.

 Politikacılarımız kendilerini ifade edemiyor…

Ülkemizdeki politikacıların toplumla olan ilişkilerinde, iletişimlerinde ciddi sıkıntılar var. Politikayla uğraşan hemen hemen herkesin ortak ve temel sıkıntısı kendini ifade edememek. Bunun en temel sebepleri de iletişimdeki kopukluk, bilgi eksikliği, beden dilinde yaşanan sıkıntılar ve hatip olamama. Birçok lider bağırarak ya da sert sözlerle toplumu etkileyebileceğini, duygularını harekete geçirebileceğini düşünüyor. Oysaki, toplumsal ya da kişisel iletişimin yüzde 55’ini beden dili ve hareketler, yüzde 38’ini ses, tonlama ve tını, yüzde 7’sini ise söylemler ve ne anlattığınız oluşturur. Bu açıdan bakıldığında bir politikacının beden dilini çok iyi kullanabiliyor olması gerekiyor.

 Seçimde başarı için…

Politikacıların, zamanın şartlarına da ayak uydurarak seçmenlerin bilinçaltına hitap etmesi gerekiyor. Politikacılar seçmenin zihninde farkındalık yaratmayı başarabilirlerse sonuca ulaşacaklar. Dolayısıyla bilinçaltının çok iyi kullanılıp, doğru mesajların, doğru kişilere verilmesi politikacıları başarıya götürecek. Bu noktada politikacılar doğru mesaj vermenin, mutlaka bağırmak ya da otobüsleri süsleyerek dolaşmak olmadığının bilincinde olmalı.


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 764

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SporHaberleri

GURBETÇİLERE ÇAĞRI
SİNOP İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ YAZILI AÇIKLAMA YAPTI
BİLARDO SPORUNA BAKANDAN DESTEK SÖZÜ
ZİYARETLİ DENETİM
DÜNYA GÜMRÜK GÜNÜ
Erbakan'ın cenazesine 1.5 milyon kişi katılacak
ABALI ORTAOKULU ÖĞRENCİSİ HAKAN KESGİN TÜRKİYE DÖRDÜNCÜSÜ
TALAT EKİCİ ANISINA FUTBOL ANTRENÖRLÜĞÜ KURSU

Diğer Haberler

GECELERE IŞILTI SAÇIYOR
EMEKLİ MÜSTEŞARDAN VALİ ÇETİNKAYA’YA ZİYARET
KIZILAY'IN 2020 HEDEFİ GÜÇLÜ KIZILAY, GÜÇLÜ TÜRKİYE
VALİ HASAN İPEK, İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNÜ ZİYARET ETTİ
SİNOP PARK YILDIZ TESİSLERİ COŞKULU BİR TÖRENLE AÇILDI
İZLEYENLERDEN TAM NOT!
İŞ ADAMI YILMAZ'DAN BİLARDOYA TAM DESTEK
KÖKSAL ÖZOĞLUÖZ ALT MİNİKLER TÜRKİYE FERDİ BOKS ŞAMPİYONASI SİNOP’TA START ALDI
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet79 Kişi (% 72 )

Toplam 109 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace