Bugün - 23 Ocak 2019 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
TÜRK FİKİR HAYATININ MİHENK TAŞI

Sinop Aydınlar Ocağı tarafından düzenlenen kültür etkinliğinde SEYYİD AHMET ARVASİ hocanın yaşamı  ve yaşadıkları paylaşıldı.

Siyaset Haberi - 25 Şubat 2014 Salı

(12:14)

Sinop Aydınlar Ocağı tarafından düzenlenen kültür etkinliğinde SEYYİD AHMET ARVASİ hocanın yaşamı  ve yaşadıkları paylaşıldı.

Sinop Kız Teknik ve Meslek Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Sinop Aydınlar Ocağı başkanı Yrd.Doç.Dr. Barış BAYRAKLI  “Türk fikir hayatının mihenk taşlarından biri olan Seyyid Ahmet Arvasi'yi anmayı, genç nesle tanıtmayı ve fikirlerini yaşatmayı bir kültür hizmeti olarak kabul ettik. Hakkında yedi kitap yazılmış, lisans, yüksek lisans ve doktora tezleri hazırlanmış bir fikir adamını anmayı Sinop’ta onun fikirlerini anlatmak Aydınlar Ocağımızın bir misyonudur.Arvasi Hoca’yıdaha iyi anlamakiçin kitabi bilgilerden daha çok onun yanında yer almış, aynı havayı teneffüs etmiş, olaylar karşısında ki reflekslerini görmüş birisinin amacımıza daha uygun olduğunu düşündük. Bu amaçla ArvasiHocanın yıllarca yanında yer almış talebelerinden Mehmet Ozan Semerci Hocamızı İzmir’de bulup davet ettik. Davetimize icabet eden çok kıymetli Arvasi Hocamızın dava arkadaşına huzurunuzda teşekkür ederim” dedi.

Gecenin konuğu olan yazar Mehmet Ozan Semerci, Arvasi hocanın fikirlerini, özlediği idealist gençliği yetiştirme arzusunu dile getirdi. Seyyid Ahmet Arvasi'yi anılarla anlatan Semerci, " Özellikle Doğu Anadolu Gerçeği adlı kitabı ile vefatından yıllar sonra bile o bölgede etkili olan, Türk İslam Ülküsü adlı eseriyle Türk gençliğini yetiştirmede hala hizmetine devam eden bir fikir adamını daha iyi anlamak zorundayız" diye konuştu. Konferansın sonunda Ozan Semerci davetlilere kitaplarını imzaladı.

SEYYİD AHMET ARVASİ KİMDİR?

15 Şubat 1932 tarihinde Ağrı Doğubayazıt'ta dünyaya geldi. Ailece Van'ın bugünkü adı Bahçesaray olan Müküs ilçesine bağlı Arvas köyündendir. Babası gümrük memurluğundan emekli Abdülhakim Efendi'dir. (N. Fazıl'ın üstadı AbdülhakimArvasi ile karıştırılmamalıdır.) İlkokula Van'da başlamış, Doğubayazıt'ta devam etmiştir. Karaköse'de başladığı ortaokulu da Erzurum'da bitirmiş, ardından Erzurum Öğretmen Okuluna girerek 1952 yılında mezun olmuş ve aynı yıl Konya'nın Doğanbeyli nahiyesine ilkokul öğretmeni olarak göreve başlamıştır. Ardından Ağrı'nın Molla Şemdin köyüne tayin edilen Arvasi üç yıllık ilkokul öğretmenliğinin ardından askere gitmiş, askerliğini yedek subay olarak tamamladıktan sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji bölümüne kaydolmuş ve 1958'de burayı bitirdikten sonra Van Erciş Alparslan İlköğretmen Okulu'na pedagoji öğretmeni olarak tayin oldu. 18 Kasım 1959'da Savaştepe İlköğretmen Okulu'na pedagoji dersleri öğretmeni olarak gelen Arvasi 4 Kasım 1965'te Balıkesir Necati Eğitim Enstitüsü'ne nakil olmuş 22 Ocak 1972'ye kadar Balıkesir'de görev yaptı. Balıkesir'den Bursa Eğitim Enstitüsü'ne tayin olan Arvasi, 1979 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü'nden emekli olmuştur. 1979'da MHP genel idare kuruluna üye olarak seçilmiş, 12 Eylül darbesinden sonra da tutuklanarak Mamak zindanlarında yatmış, 4. Kolordu Komutanlığı Bir Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanmış ve beraat etti. İlk kez "Sır" adlı şiir kitabını 1955 yılında yayınlayan S. Ahmet Arvasi, bu kitaptan sonra düzyazıya geçmiş ve sırasıyla İleri Türk Milliyetçiliğinin İlkeleri (1965), Kendini Arayan İnsan (1968), İnsan ve İnsan Ötesi (1970), Eğitim Sosyolojisi (1976), Türk İslam Ülküsü (1979-1980), Diyalektiğimiz ve Estetiğimiz (1982), İlm-i Hal (1982), Doğu Anadolu Gerçeği (1986), Şiirlerim (1989), Size Sesleniyorum (1989), Hasbihal (1990).


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 923

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SiyasetHaberleri

AŞIK VEYSEL ANILDI
AK PARTİ ADAY ADAYI CAN "MEMLEKET SEVDASIYLA YOLA ÇIKTIK"
İZMİR FUARINDA SİNOP KONFERANSI
SİNOP GENÇLİK MERKEZİ KİTAP VE OYUNCAK TOPLUYOR!
ORHAN VELİ ŞİİR DİNLETİSİ
AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI TOKMAK VE MAVİŞ COŞKUYLA KARŞILANDA
SİNOP AK PARTİ GENÇLİK KOLLARINDAN ÖZEL ÇALIŞTAY
DOSTOYEVSKİ OLMASAYDI SİNEMACI OLMAZDIM

Diğer Haberler

THY YENİ SEFER SAATLERİ HAYIRLI OLSUN
GÜRCİSTAN HALK DANSLARI GELİYOR
BAŞBAKAN YARDIMCISI KURTULMUŞ SİNOP’TA
VALİ KÖŞGER SANAYİ SİTESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU
SİNOP KIZILAY ŞUBESİ’NİN OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Katliam başladı...
GAZİYE VEDA
SHOW BAYAN KUAFÖRÜ VE GÜZELLİK SALONU AÇILDI
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız10 Kişi (% 8 )
   Hayır23 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 70 )

Toplam 113 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


İlim irfan mürşittir karanlıkları boğar. İnsanları cehalet, gaflet bunaltıp boğar?


(Hacı Bektaşı Veli)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace