Bugün - 21 Ağustos 2018 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
TESCİLLİ BU YAPILARIN ÜZÜNTÜ VERİCİDİR

GERZE’DE YANAN 2 TARİHİ YAPININ YANARAK YOK OLMASI İLE İLGİLİ MİMARLAR ODASI SİNOP TEMSİLCİLİĞİ BAŞKANI MEHMET İSMET AYKIN’IN KONUYLA İLGİLİ YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

05.

- 7 Şubat 2014 Cuma

(18:29)

GERZE’DE YANAN 2 TARİHİ YAPININ YANARAK YOK OLMASI İLE İLGİLİ MİMARLAR ODASI SİNOP TEMSİLCİLİĞİ BAŞKANI MEHMET İSMET AYKIN’IN KONUYLA İLGİLİ YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

05.Şubat.2014, dün gece saatlerinde sebebi bilinmeyen çıkan yangın sonucu i, tescilli tarihi eser olan 2 bitişik bina feci şekilde yanarak yok oldu. Tabiki öncelikle can kaybı olmaması ve yangının çevreye zarar vermeden söndürülmesi sevindirici kısmıdır. Bina Sahiplerine de geçmiş olsun dileklerimizi sunarız.

Kültür Bakanlığınca Tarihi Eser olarak Tescilli bu yapıların, Gerze’mizdeki Sivil Mimari Yapılarının son örneklerinden olup bu şekilde yok olmaları ayrıca üzüntü vericidir.

Bu iki Bina, İl Kültür müdürlüğü ve Mimarlar Odası koordinasyonunda, Kültür bakanlığınca belgelenmiş olup, rölöve, restitüsyon proje, fotoğraf albümleri ve raporları İlgili Kurumlarda bulunmaktadır.

Bu tür yapıların böyle yitirilmesinin nasıl sonuçlanacağı konusu, Mülk Sahipleri ve Halkımızı bilgilendirme ihtiyacı olduğu görülmektedir.

Kültür Bakanlığı 2863 sayılı Koruma Kanununa bağlı olarak Yüksek Kurulun 660/5.11.1999 İlke kararının 3.maddesi aynen şu şekildedir.

“3) Yeniden Yapma (Rekonstrüksiyon)

Korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilen ve tescil edilmesine ilişkin gerekli özellikleri taşımasına rağmen elde olmayan sebeplerle tescili yapılmamış ve / veya herhangi bir nedenle yitirilmiş olan yapının, gerek kültür varlığı niteliği, gerekse kültürel çevreye olan tarihsel katkıları açısından, eldeki mevcut belgelerden (yapı kalıntısı, rölöve, fotoğraf, her türlü özgün yazılı - sözlü, görsel arşiv belgesi vb.) yararlanmak suretiyle kendi parsellerinde daha önce bulunduğu yapı oturum alanında, eski cephe özelliğinde, aynı kitle ve gabaride, özgün plan şeması, malzeme ve yapım tekniği kullanılarak, kapsamlı restitüsyon etüdüne dayalı rekonstrüksiyon uygulamasının koşulsuz sağlanmasına,

Ancak uygulama gerçekleşinceye kadar parsellerde her türlü inşai ve fiziki müdahalenin yasaklanmasına, (otopark, fuar, sergileme vb.) yeni bir işlev ile kullanma ve aynı parselde tescilli yapı yerinde veya diğer boş alanlarda başka bir yeni yapılaşmaya izin verilmeyeceğine,

Tüm bu uygulamalar için koruma kurulu kararının alınması gerektiği “ şeklindedir.

Kuralların bu kadar net ve kesin olması, Kültür varlığını koruma adına olumlu bir yaptırım olsada, mağdur olan mülk sahiplerinin hiçbir yaptırım gücü bulunmamakta ve mağduriyetleri daha da artmaktadır. Bu aradaki boşluğun Kamu tarafından doldurulması şarttır.

Bakanlığın Bu tür Tarihi yapılara hibe olarak verdiği proje ve onarım yardımı ise yetersiz kalmakta, projeler ve yapıların onarımı tamamlanamamaktadır.

Kültür Varlığının Korunması adına çıkarılan yasalar, sadece kültür varlığını korumamalı, O Tarihi Yapının sahiplerinde korumalıdır. Mağdur olan mülk sahiplerinin haklarını koruyacak önlemlerin kısa sürede alınması yolunda olumlu adımların atılmasını,  Mimarlar Odası olarak gerekli görüyoruz.


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 923

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Haberleri

CHP İL BAŞKANI VE GENEL MECLİS ÜYELERİ VALİLİKTE
SİNOP ÇOCUK EVLERİ KOORDİNASYON MERKEZİ AÇILDI
KÖYDES 2015 YILI TOPLANTISI YAPILDI
30 MARTTAN SONRA KOL KOLA GİRECEĞİZ
BAŞARININ GÖSTERGESİ KARNE DEĞİL
MÜSİAD EVSAHİBİ OLDU
TAM DESTEK TÜM DESTEK
GÜLEÇ İLETİŞİMDEN GÜLDÜREN KAMPANYA

Diğer Haberler

"Kadına yönelik ayrımcılık insanlık dışıdır"
BAŞKAN ERGÜL"2015 YILI BİZLER İÇİN YİNE BAŞARILI ÇALIŞMALARIN VE İLKLERİN YILI OLACAKTIR"
VALİ CİRİT “İŞ DÜNYASI BU ÜLKENİN GELECEĞİNE ÇOK BÜYÜK KATKILAR YAPMAKTADIR”
ABALI ORTAOKULU ÖĞRENCİSİ HAKAN KESGİN TÜRKİYE DÖRDÜNCÜSÜ
SİNOP CHP İL ÖRGÜTÜ "GELECEĞİ BİRLİKTE KURUYORUZ GİRESUN BULUŞMASINA" KATILDI
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLIĞI İÇİN SON TARİH 10 ŞUBAT
TÜRKİYE'NİN İLK TUZ OTELİ HİZMETE AÇILDI
SİNOPLU REİS YAŞAR KARADEMİR TİCARİ YAŞAMDA BİR MARKA
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 72 )

Toplam 110 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Bela insanın diline bağlıdır. Bir kimse bir şeyi ?yapmam? dedi mi, şeytan her işini bırakıp onu yaptırana kadar uğraşır.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace