Bugün - 23 Ocak 2019 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
YILMAZ; YENİ KANUNU AYDINLATTI

Sinop Sosyal Güvenlik İl Müdürü Yaşar YILMAZ yaptığı yazılı açıklamada; 6385 sayılı“ Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında yapılan değişiklikleri diye getirdi.

Teknoloji Haberi - 31 Ocak 2013 Perşembe

(19:38)

Sinop Sosyal Güvenlik İl Müdürü Yaşar YILMAZ yaptığı yazılı açıklamada; 6385 sayılı“ Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında yapılan değişiklikleri diye getirdi.

Yaşan yeni Kanunla ilgili ayrıntıları şu şekilde ifade etti;

Kamuda Çalışan Emekliler İçin “Yazılı Müracaat Şartı” Kaldırıldı

Emekli olduktan sonra Kamuya ait veya kamu ortaklığı bulunan bir işte çalışanlarınaylıklarının kesilmesi gerekmektedir. Düzenlemeyle kesilmesi gereken aylıkların, tekrarbaşlatılması için gerekli olan yazılı talep şartı kaldırılmakta, bu şekilde kamuda işebaşlama tarihi ile yazılı talep tarihi arasındaki aylığın değil sadece kamuda fiili olarakçalışılan döneme ait aylığın kesilmesi ve borç çıkarılması sağlanacaktır.

 

Lise Öğrencilerine İlave 120 Gün Sağlık Hizmeti

 

Ana veya babaları üzerinden sağlık yardımı alan veya yetim aylığı alan erkek çocukların liseyi bitirdikleri tarihten itibaren 120 gün daha sağlık hizmetlerinden faydalanması sağlanacaktır. Bu şekilde liseyi bitirip üniversiteyi kazanan erkek çocukların Haziran-Ekim ayı arasında gelir testine girmeden sağlıktan faydalanmaları sağlanarak, yaşanan mağduriyetler önlenecektir.

 

Şehit Yakınları İle Gaziler Sevksiz Özel Hastaneye Gidebilecek

 

İstiklal savaşı, Kore ve Kıbrıs gazileri ve eşleri; güvenlik ve asayiş görevleri nedeniyle vazife malulü olanlar ve hak sahipleri ile harp malulü olanlar ve bunların hak sahiplerinin özel hastanelerden fark ödemeden yararlanmaları için gerekli olan kamu hastanelerinden sevk şartı kaldırılmıştır. Böylece, şehit yakınları ve gaziler doğrudan özel hastaneye gidebilecek ve herhangi bir fark ödemeyecektir.

 

Basamak İntibakından Kaynaklanan Sürpriz Borçlara Son Veriliyor

 

Yapılan düzenleme ile esnaf ve tarım Bağ-Kur’luların Bağ-Kur’a ilk defa kayıt oldukları tarihteki basamaklarının esas alınması sağlanacaktır. Bu şekilde ilk kayıttan önce SSK veya Emekli Sandığı çalışmaları olanların başlangıç basamağının değişmesi ve sigortalılarımıza emeklilik aşamasında sürpriz borçlar çıkması önlenecektir.

Sosyal Güvenlik Destek Primi ve Yersiz Olarak Ödenen Aylıklar Yapılandırılıyor

 

SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığından emekli olup da ticari faaliyet yürütmesi nedeniyle ödenmesi gereken sosyal güvenlik destek prim borçları ile SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığından emekli olduktan sonra kamuya ait bir işte çalıştığı için aylıkları kesilmesi gerekenlerden bildirim yapılmadığı için aylıkları ödenmeye devam edilen ve bu durumu sonradan tespit edilerek çıkarılan borçların 6111 sayılı Kanuna göre yeniden yapılandırılacak. Bu düzenlemeyle birlikte söz konusu borçlar taksitler halinde ödenebilecektir.Kanun 2013 Ocak ayı içerisinde yayınlanması nedeniyle takip eden 4 ay (2013 Şubat, Mart, Nisan, Mayıs sonuna kadar) içerisinde başvuruda bulunan emekli sigortalıların Sosyal Güvenlik Destek Primleri Yapılandırılacaktır.

 

Yersiz Sağlık Hizmeti Alanlara Af

 

Kendi sigortalılığı bulunduğu halde ana-baba veya çocuğu üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanmış olanlara 2012/Ocak ayına kadar çıkarılan veya çıkarılacak sağlık harcamalarına ilişkin borçlar affedilmektedir. Bu kapsamda özellikle 4/b sigortalılarından prim borcu nedeniyle sağlıktan yararlanamayacak olup da başka bir yakınının üzerinden sağlık yardımlarını alanlar bulunmaktadır. 2012 Ocak ayında SGK’nın sağlık provizyon ve aktivasyon sistemi (SPAS) devreye girdiğinden, bu tarihten sonra artık bütün sistemler karşılıklı birbirini gördüğü için bu şekilde başkasının üzerinden yararlanma olamayacaktır.

 

Gazeteci ve Milletvekillerine Yıpranma

 

5510 sayılı Kanunun “Fiili hizmet süresi zammı” başlıklı 40’ıncı maddesinde yapılan düzenleme ile;

- Basın ve gazetecilik mesleğinde Basın Katı Yönetmeliğine göre basın kartı sahibi olmak suretiyle fiilen çalışanlar,

- Türkiye Radyo Televizyon Kurumunda Basın Kartı yönetmeliğine göre basın kartı sahibi olmak suretiyle, haber hizmetinde fiilen çalışanlar,

- Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ile dışardan atanan bakanlar,

Fiili hizmet süresi zammı uygulamasına dâhil edilerek, belirtilen işyerlerinde çalışılan her 360 günlük hizmet karşılığında toplam prim ödeme gün sayılarına 90 gün fiili hizmet verilmesi sağlanmıştır.

Ayrıca, 5510 sayılı Kanuna eklenen geçici 48 inci madde ile de fiili hizmet süresi zammı kapsamına alınanların 2008 Ekim ayı başından yapılan düzenlemenin yürürlüğe gireceği tarihi takip eden aybaşına kadar geçen sürelerinin de fiili hizmet süresi zammı kapsamında değerlendirilmesi sağlanmıştır.

Yapılan bu düzenleme ile basın mesleğinde çalışanların, 2008 Ekim ayından sonra basında geçen hizmetlerinin 1/4'ü, 5 yılı geçmemek kaydıyla prim ödeme gün sayılarına ilave edilecek, bu işlerde en az 3600 gün çalışmış olan gazetecinin gün sayısına ilave edilen sürenin yarısı da emekli olmaları için aranan yaş hadlerinden indirilecektir.

Diğer bir ifade fiili hizmet kapsamında 10 yıl çalışan ile gazeteci 1 yıl 3 ay, 20 yıl çalışan gazeteci ise 2,5 yıl daha erken emekli olabilecektir.

Milletvekillerine yönelik yapılan düzenleme ile de 5 yılı geçmemek üzere her 360 günlük hizmet karışlığında 90 günlük sürenin toplam hizmet süresine eklenmesi ve prim ödeme gün sayısına eklenen ilave sürenin tamamının 3 yılı geçmemek üzere emeklilik yaş hadlerinden indirilmesi sağlanmıştır.

Örneğin, 4 yıl yasama organı üyeliği bulunan milletvekilinin toplam hizmet süresi 5 yıl kabul edilecek ve hizmet süresine eklenen 1 yılın tamamı da emekli olunabilmesi için aranan yaş hadlerinden indirilecektir.

Yasama organı üyeleri de geçici 48 inci madde kapsamında 2008 Ekim ayından sonraki süreleri de fiili hizmet kapsamında değerlendirilecektir.

Gerek yasama organı üyeleri, gerekse gazeteciler tasarı ile Kanuna eklenen geçici 48 inci madde kapsamında 2008 Ekim ayı başından sonra geçen sürelerin prim farklarını 6 aylık süre içinde ödemeleri kaydıyla bu süreleri de fiili hizmet kapsamında değerlendirilmiş olacaktır.

 

SSK ve Bağ-Kur Emeklisi Milletvekillerine Emeklilik

 

5510 sayılı Kanunun geçici 38 inci maddesinde yapılan değişiklik ile de 24. Dönem Milletvekili seçimleri öncesinde SSK ve Bağ-Kur’dan emekli olan Milletvekillerine kanunun yayım tarihini takip eden aybaşı itibariyle 2 yıllık bekleme şartı aranmaksızın Milletvekilliğinden emekli olma imkânı verilerek, devlet memuru emeklisi olarak seçilen Milletvekilleri ile eşitlik sağlanmıştır. Ancak bu düzenleme geçici madde olduğu için sadece 24. Dönemi kapsamakta olup, 25. Dönem ve sonraki dönemlerde milletvekili seçilenler mutlaka 2 yıl milletvekilliği yaptıktan sonra milletvekili emeklisi olacaklardır.

 

Kısa Vadeli Sigorta Prim oranları Sabitlendi

 

5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesine göre, Kısa vadeli sigorta kolları prim oranı, %1 ila 6,5 arasında değişmekte idi. 81 inci maddede yapılan değişiklik ile kısa vadeli sigorta kolları prim oranı % 2 olarak sabitlenmiş ve bu oranı %1,5’a indirmeye ve %2,5’a çıkarmaya Bakanlar Kurulu yetkili kılınmıştır. Bu şekilde işyeri tehlike sınıf ve derecesinin belirlenmesi konusundaki birçok bürokratik işlem ve yaşanan ihtilaflar son bulacaktır. Kısa Vadeli Sigorta Prim oranı %2 olarak uygulanmasına 01.09.2013 tarihinde başlanacaktır.

Ayrıca muhtasar beyanname ile aylık prim ve hizmet belgesinin birleşmesi ve Türkiye genelinde tek işyeri sicil numarası uygulamasına geçilmesinin önündeki engeller kaldırılmıştır. Yapılan sabitlemeye paralel olarak artık uygulanma kabiliyeti kalmayan işyeri tehlike sınıf ve derecelerinin belirlenmesi ve değiştirilmesiyle ilgili 5510 sayılı Kanunun 83 ve 84’üncü maddeleri mülga edilmiştir


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 811

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


TeknolojiHaberleri

SİNOP LİMANI GÜVENLİ LİMANLAR ARASINDA
ESNAF ZİYARETİ
SOSYAL GÜVENLİK KONULARINDA BİLGİLENDİRME SEMİNERİ VERİLDİ
SİNOPLU ÇİFTÇİLERE HİBE YOLUYLA MAKİNE EKİPMAN DESTEĞİ VERİLDİ
YENİ RENAULT KANGOO TÜRKİYE'DE SATIŞTA
TÜRK HAVA YOLLARI CAPA YILIN HAVAYOLU ÖDÜLÜNÜ ALDI
22 YILLIK OLİVETTİ MARKA BİLGİSAYAR 15 BİN TL
ŞENAY AKAY VE ECE GÜRSEL'Lİ MUHTEŞEM AÇILIŞ

Diğer Haberler

BİZİM ÇOCUKLARIMIZ ONLAR
ANAKOULU ÖĞRENCİLERİNDEN KIZILAYA ZİYARET
HAYIRLI OLSUN ZİYARETİYLE İLÇEYE DAVET
ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK 88 YIL SONRA SİNOP'TA
YAĞMURLU GECELER COŞTURACAK
10 YILDA 60 BİN KADINA DESTEK OLDU
SİNOP MERKEZDE 30 ADET SAHTE 100 TL ELE GEÇTİ
İSMAİL MIZRAKLI, KARADENİZ İÇİN KİTABINI İMZALADI
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız10 Kişi (% 8 )
   Hayır23 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 70 )

Toplam 113 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Bilginin mürekkebi, şehidin kanından kutsaldır


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace