Bugün - 14 Aralık 2018 CumaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
Aile sigortasına ilginç kaynak

CHP Zonguldak İl Başkanlığı tarafından düzenlenen panele katılan sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı Aile Yardım Sigortası ile ilgili bilgiler verdi.

Asayiş Haberi - 12 Mart 2011 Cumartesi

(11:30)

CHP Zonguldak İl Başkanlığı tarafından düzenlenen panele katılan sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı Aile Yardım Sigortası ile ilgili bilgiler verdi. İlginç açıklamalarda bulunan Tezel, "Türkiye'yi yöneteceğim' diyenler ekipler oluştururlar, parti kurarlar. İki şeye cevap vermek zorundadırlar. Bir 'Nasıl üreteceğiz?'. Yani üretim araçlarının devletin elinde olacak dediğimiz sosyalist veya kapitalist yöntemle mi üreteceğiz. Yoksa, karma bir sistemle mi? ABD'nin tek jandarma olduğu dünyada, Rusya'nın komünist düzen olmadığı dünyada 'Ben komünistle yöneteceğim' diyen bir parti olmaz. Olsa da itibarı olmaz. Diyebileceği bir şey var; 'Kapitalist yöntemle yöneteceğiz. Şu andaki iktidarın yaptığı gibi. Her şeyi özelleştirelim, taşeronlaştıralım diyeceğiz ya da üretim araçları devletin elinde olsun" dedi.


Türkiye'de 9.5 milyon çalışan olduğunu belirten Tezel, bunların 650 bininin sendikalı olduğunu söyledi. Tezel, "Türkiye'nin bu seneki milli geliri 1 trilyon. 1 trilyonluk mal üretmişiz. Hükümetlere, siyasi partilere düşen görev; bu ortaya yığdığımız yığınaktan yüzde kaçını emekliye, yüzde kaçını memura, yüzde kaçını işçiye, yüzde kaçını sermayeye vereceğiz? İşte asıl soru bu. Bu soruya doğru cevap veren parti bizim partimiz olmalı. Bu bir sol parti olmalı. Çükü emek ve emekçileri temsil ediyoruz. 1982 yılında ülkemizde 4.5 milyon işçi vardı. Bu işçilerin 2.5 milyonu sendikalıydı. Gayri Safi Milli Hasıla'nın yüzde 42'si işçilerin, emeklilerin ve memurlarındı. Şimdi 9.5 milyon işçimiz var. Bunların sadece 650 bini sendikalı. Gayri Safi Milli Hasıla'nın yüzde 17'sini alıyorlar. O yüzden çalışan yoksullarımız var, o yüzden yoksullarımız var" diye konuştu.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir manevra yapmak istediğini belirten Tezel şöyle konuştu:
"Emeğin ve emekçinin partisi olmak istiyor. Ama diğer taraftan eski perdemiz olanlar 'Dönme o tarafa' diyor. 'O tarafa dönersen buradaki oyları da kaybedersin' diyor. Hayır kaybetmeyiz. Bu ülkede emekçi sınıfından büyük sınıf mı var? Sadece halka sınıfını öğretmemiz gerekiyor."
CHP liderinin açıkladığı aile sigortasına geliri de ilginç bir yöntemle bulan Tezel, "Ailede çocuk varsa, (en üst limiti 9 çocuk), 9 çocuk varsa rakam bin 225 TL oluyor. Yani 65 yaşına kadar emekli olamazsak veya emekli olduğumuz zaman aldığımız maaş 360 TL ise, aile yardımı ne kadar olur bunun taktiri siz milletin olacaktır. 600 TL her aileye yardım olacak. Bu gelir erkeğe değil, o ailenin yükünü çeken, mutfağı çevirmek zorunda olan, çocuğunu gece aç yatırmamak için direnen kadının hesabına yatacak.


Aile Yardımı Sigortası bizim ülkemizde olmayan sigorta. Dünyada 9 çeşit sigorta var. 8'i ülkemizde var. Olmayan sadece Aile Yardımı Sigortası. Bunun yıllık maliyeti, Gayri Safi Milli Hasılamızın, yani toplam üretimimizin yüzde 1.5 kadar olacak, 15 milyar lira kadar olacak. 'Hepimiz Müslümanız' diyoruz. Zekatın oranı yüzde 2.5 değil mi? Gayri Safi Milli Hasılamızın yüzde 1.5'unu vereceğiz. 75 milyon tek vücut olsak, bir yıl boyunca 1 trilyon lira elde ediyorsunuz. 40'ta 1 ne yapar? 25 milyar lira yapar. Zekattan bile daha az. Buna rağmen Adalet ve Kalkınma Partisi ne diyor? 'Kaynağı nereden bulacaksınız' diyor. Zekat veririz yine buluruz. Zekat oranı 40'ta 1, yüzde 2.5'a tekabül eder, CHP'nin getirmek istediği Aile Sigortası Yardımı şu andaki maliyeti yıllık 15 milyar lira. Yani Gayri Safi Milli Hasıla'nın yüzde 1.5'u kadar. Onu bile 'çok' diyorlar, 'nereden bulacaksınız?' diyorlar" dedi.Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 850

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


AsayişHaberleri

SANAYİ ESNAFINI ZİYARET
BAKAN BOZDAĞ ZİYARET ETTİ
CHP İL GENEL MECLİS ADAYI NECLA TOPAL SEÇİMİ KUCAKLIYOR
ERSOY SPOR KULÜBLERİNİ AĞIRLADI
Çiçek'ten 'Öcalan'a ev hapsi' açıklaması
KASIM AYI İL GENEL MECLİSİ GURUP TOPLANTISI AK PARTİ İL BAŞKAN CENGİZ TOKMAK BAŞKANLIĞINDA YAPILDI
AK PARTİ ADAY ADAYI ULUDAĞ
İfade verecekler

Diğer Haberler

VALİ MÜSTEŞARI AĞIRLADI
TCG ORUÇREİS SİNOP’A GELİYOR
PROJE HAZIRLAMA SEMİNERİ
10 EYLÜL ÇARŞAMBA GÜNÜ SİNOP TEK YÜREK OLACAK
BU RAMAZAN'DA ELİNİ TÜRKMEN KARDEŞİNE UZAT!
YELKEN SPORUNA MADDİ DESTEK
SİNOP HAYALLER TİYATROSU İSTANBUL FESHANEYİ FETHETTİ
SERTİFİKALI GİRİŞİMCİLER
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız10 Kişi (% 8 )
   Hayır23 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 70 )

Toplam 113 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Alim ölse de yaşar, cahil ise yaşarken de ölüdür.


(HZ.ALİ (R.A))


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace