Bugün - 24 Kasım 2017 CumaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
CHP SİNOP MİLLETVEKİLİ BARIŞ KARADENİZ “HER BEŞ GENCİMİZDEN BİRİ İŞSİZAKP’Lİ OLMAYANA İŞ YOK’ DEVRİ KAPANIYOR CHP Sinop Milletvekili..
EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
Aile sigortasına ilginç kaynak

CHP Zonguldak İl Başkanlığı tarafından düzenlenen panele katılan sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı Aile Yardım Sigortası ile ilgili bilgiler verdi.

Asayiş Haberi - 12 Mart 2011 Cumartesi

(11:30)

CHP Zonguldak İl Başkanlığı tarafından düzenlenen panele katılan sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı Aile Yardım Sigortası ile ilgili bilgiler verdi. İlginç açıklamalarda bulunan Tezel, "Türkiye'yi yöneteceğim' diyenler ekipler oluştururlar, parti kurarlar. İki şeye cevap vermek zorundadırlar. Bir 'Nasıl üreteceğiz?'. Yani üretim araçlarının devletin elinde olacak dediğimiz sosyalist veya kapitalist yöntemle mi üreteceğiz. Yoksa, karma bir sistemle mi? ABD'nin tek jandarma olduğu dünyada, Rusya'nın komünist düzen olmadığı dünyada 'Ben komünistle yöneteceğim' diyen bir parti olmaz. Olsa da itibarı olmaz. Diyebileceği bir şey var; 'Kapitalist yöntemle yöneteceğiz. Şu andaki iktidarın yaptığı gibi. Her şeyi özelleştirelim, taşeronlaştıralım diyeceğiz ya da üretim araçları devletin elinde olsun" dedi.


Türkiye'de 9.5 milyon çalışan olduğunu belirten Tezel, bunların 650 bininin sendikalı olduğunu söyledi. Tezel, "Türkiye'nin bu seneki milli geliri 1 trilyon. 1 trilyonluk mal üretmişiz. Hükümetlere, siyasi partilere düşen görev; bu ortaya yığdığımız yığınaktan yüzde kaçını emekliye, yüzde kaçını memura, yüzde kaçını işçiye, yüzde kaçını sermayeye vereceğiz? İşte asıl soru bu. Bu soruya doğru cevap veren parti bizim partimiz olmalı. Bu bir sol parti olmalı. Çükü emek ve emekçileri temsil ediyoruz. 1982 yılında ülkemizde 4.5 milyon işçi vardı. Bu işçilerin 2.5 milyonu sendikalıydı. Gayri Safi Milli Hasıla'nın yüzde 42'si işçilerin, emeklilerin ve memurlarındı. Şimdi 9.5 milyon işçimiz var. Bunların sadece 650 bini sendikalı. Gayri Safi Milli Hasıla'nın yüzde 17'sini alıyorlar. O yüzden çalışan yoksullarımız var, o yüzden yoksullarımız var" diye konuştu.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir manevra yapmak istediğini belirten Tezel şöyle konuştu:
"Emeğin ve emekçinin partisi olmak istiyor. Ama diğer taraftan eski perdemiz olanlar 'Dönme o tarafa' diyor. 'O tarafa dönersen buradaki oyları da kaybedersin' diyor. Hayır kaybetmeyiz. Bu ülkede emekçi sınıfından büyük sınıf mı var? Sadece halka sınıfını öğretmemiz gerekiyor."
CHP liderinin açıkladığı aile sigortasına geliri de ilginç bir yöntemle bulan Tezel, "Ailede çocuk varsa, (en üst limiti 9 çocuk), 9 çocuk varsa rakam bin 225 TL oluyor. Yani 65 yaşına kadar emekli olamazsak veya emekli olduğumuz zaman aldığımız maaş 360 TL ise, aile yardımı ne kadar olur bunun taktiri siz milletin olacaktır. 600 TL her aileye yardım olacak. Bu gelir erkeğe değil, o ailenin yükünü çeken, mutfağı çevirmek zorunda olan, çocuğunu gece aç yatırmamak için direnen kadının hesabına yatacak.


Aile Yardımı Sigortası bizim ülkemizde olmayan sigorta. Dünyada 9 çeşit sigorta var. 8'i ülkemizde var. Olmayan sadece Aile Yardımı Sigortası. Bunun yıllık maliyeti, Gayri Safi Milli Hasılamızın, yani toplam üretimimizin yüzde 1.5 kadar olacak, 15 milyar lira kadar olacak. 'Hepimiz Müslümanız' diyoruz. Zekatın oranı yüzde 2.5 değil mi? Gayri Safi Milli Hasılamızın yüzde 1.5'unu vereceğiz. 75 milyon tek vücut olsak, bir yıl boyunca 1 trilyon lira elde ediyorsunuz. 40'ta 1 ne yapar? 25 milyar lira yapar. Zekattan bile daha az. Buna rağmen Adalet ve Kalkınma Partisi ne diyor? 'Kaynağı nereden bulacaksınız' diyor. Zekat veririz yine buluruz. Zekat oranı 40'ta 1, yüzde 2.5'a tekabül eder, CHP'nin getirmek istediği Aile Sigortası Yardımı şu andaki maliyeti yıllık 15 milyar lira. Yani Gayri Safi Milli Hasıla'nın yüzde 1.5'u kadar. Onu bile 'çok' diyorlar, 'nereden bulacaksınız?' diyorlar" dedi.Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 665

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


AsayişHaberleri

SİNOP’TA 1 KASIM SEÇİM GÜVENLİĞİ
HUKUKSUZ ANLAYIŞTAN ADALET BEKLENEMEZ
SİNOPLU EV KADINI DOLANDIRILMAKTAN SON ANDA KURTULDU
2015 YILI SİNOP İL GENELİ ASAYİŞ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
SAHTE PARA ELE GEÇİRİLDİ
HAMZA İNCE SEÇMEN MEKTUBU
YEREL SEÇİMLER TOPLANTISI
ERSOY SPOR KULÜBLERİNİ AĞIRLADI

Diğer Haberler

ALTAY AFET BÖLGESİNDE
GÜLERYÜZLE HOŞGELDİN
SAHİL TEMİZLİĞİ KONUSUNDA VATANDAŞLAR ANONSLA UYARILDI
CENGİZ TOKMAK GURUP TOPLANTISINA KATILDI
VALİ ÇETİNKAYA SAHİL GÜVENLİK BOTUNUN KONUĞU OLDU
SEYİT ALİ ÇETİN AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
SİNOP TURİZMDE MARKA OLACAK
SİNOP'U MİLYONLARA TANITTIK
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır19 Kişi (% 18 )
   Evet77 Kişi (% 74 )

Toplam 104 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Zaman Gösterdi ki: Cennet ucuz değil Cehennem dahi lüzumsuz değil..


(BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A))


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace