Bugün - 20 Ocak 2019 PazarKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
Zihninizi sakinleştirmeyi öğrenin

Konsantre olmak, performansınızın da artmasını sağlayacaktır.

- 8 Mart 2011 Salı

(15:58)

Konsantre olmak, performansınızın da artmasını sağlayacaktır.

Hayatımızın birçok anında rastladığımız bir kavram olan konsantrasyon, performans geliştirme için de temel taşlardan birini oluşturmaktadır. Beklediğiniz veyahut istediğiniz performansı gösteremediğiniz bir durum düşünün: Öğrencinin sınavda zamanı iyi kullanamaması, sanatçının izleyiciler karşısında umduğu performansı gösterememesi, sporcunun karşı taraftardan gelen gürültü sebebiyle dalgınlık yaşaması ve bunun gibi hayatın içerisinden birçok olay... Peki bu durumlarla karşılaşan kişilerin tepkileri nasıl olur? Peki konsantrasyon nedir ve nasıl geliştirilir?

Konsantrasyon, tüm dikkatimizi yaptığımız bir faaliyete odaklayabilme yetisidir. Konsantre olduğumuz vakitler şimdiki zamanı en çok yaşadığımızı hatta o an ile bir olduğumuz anlardır. Keza konsantre olduğumuz an performans sergilediğimizin farkında dahi olmayız. Araştırmalar, konsantre olabilmenin bir beceri olduğunu ve öğrenilebileceğini ortaya koymuştur.

Spor psikologları, sporcuların kendi performansları üzerine dikkatlerini topladığı vakit beyin içerisinde çeşitli fizyolojik değişimlerin olduğunu göstermişlerdir. Bu araştırmalar keskin nişancı, okçu ve elit golfçülerle de yapılmıştır ve birbirini destekleyici sonuçlar bildirilmiştir. Peki bu beyin araştırmaları bize neyi anlatıyor? İyi performansçılar, performans sırasında beyin dalgalarını sakinleştirmeyi öğrenen kişilerdir. Tamamen yaptıkları işe kanalize olup o işle bütünleşmişlerdir. Bunun yanında zihinsel olarak da rahatlamayı bilen, aynı zamanda nelerin olup bittiğine dair tetikteliklerini de yitirmeyen bireylerdir.

'Acaba iyi yapabilecek miyim'i nasıl aşabiliriz?

Eylem halindeki sporcuların beyin dalgalarını inceleyen araştırmacılar, hemen performans öncesinde zihinsel rahatlama periyodu olduğunu tespit etmişlerdir. Sporcu aktif halini sürdürürken dahi bu zihinsel rahatlama gerçekleşir. Örneğin, bir parça odunu kesmek çok enerjimizi alır; fakat karate yapan kişiler zihinlerini performans gösterirken gayet rahat bir şekilde tutabilmektedir. Peki bu durum nasıl gerçekleşebiliyor? İlk önce düşüneceğiniz şeyi seçmenizde kontrol sahibi olmanız gerekmektedir. Zihninizden düşünceler geçerken dikkatinizi toplamak şüphesiz imkânsızdır. Şayet bu düşünceler olumsuz ve sizi başarısızlığa götürecek cinstense konsantrasyonunuzu da olumsuz şekilde etkileyecektir.

Zihni dinginleştirme ve düşünce kontrolünü kazanmak adına bu olumsuz düşünceleri yakaladığımız anda onlara "dur" dememiz, içsel diyaloğu olumlu hale çevirmemiz gerekmektedir. Mesela yapacağınız iş ile ilgili kendinizi aşırı derecede gergin hissediyorsunuz. İlk önce bu hissi birazdan göstereceğiniz performansın etkisi olarak normal karşılıyorsunuz ama bu gerginlik beraberinde "Acaba nasıl olacak?", "Sahneye çıktığımda sözleri karıştıracak mıyım?", "Sınavda bütün bildiklerimi unutacak mıyım?", "Proje sunumumu nasıl yapacağım?" gibi performansı sekteye uğratabilecek düşünceleri de beraberinde getiriyor. O esnada kendinize ve düşüncelerinize "dur" demeniz ve "Ben ne yapmak istiyorum?" sorusunu sormanız işe yarayabilir. Problem tanımlandıktan sonra çözüm daha basit hale gelecektir. Zihninizi sakinleştirmeniz beraberinde farkındalığı, dikkati ve konsantrasyonu da getirecektir.

Konsantrasyon taktikleri

Fiziksel olarak aktif olun. Aktif olma süreci beraberinde sağlık, zindelik ve enerji getirecek ve konsantrasyonu artıracaktır.

Yeniliklere açık olun, yeni şeyler öğrenin. Yeni şeyler denemeye ve öğrenmeye çalışmamız, beyninizi de aktif hale getirecektir. Uyaran ne olursa olsun önemli şeylere odaklanma farkındalığınızı artıracaktır.

Yeni hedefler koyun. Performansınızı geliştirmek için yeni yollar arayın. Hedeflerinizin belirgin, ölçülebilir, gerçekçi ve size uygun olmasına dikkat edin.

Endişe-düşünce zamanı ayırın. Konsantrasyon esnasında karşılaştığınız ve sizi bölen düşünce veya endişeleri incelemek üzere kendinize günlük zamanlar ayırın.

Ara verin. Sınırlarınızı zorlamak konsantrasyon seviyenizi de artıracaktır ama aşırı çalışmak ve zihni yormak beraberinde psikolojik yıpranmayı getirecektir. Kısa molalar verin.

Çeşitliliğe önem verin. Uzun zaman aynı işle uğraşan zihnin konsantrasyon seviyesi de şüphesiz azalacaktır.


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 817

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Haberleri

REZENE ÇAYI GAZ GİDERİCİ BALGAM SÖKÜCÜ
UYKUSUZLUK KADINI DA ERKEĞİ DE VURUYOR
ÖLÜM OTURURKEN GELİR!
Hasar gören organ tedavisi hayal değil
KADINLARIN SANCILI DÖNEMİ: PMS
SUSUZLUK KİLO YAPAR, ZAMANSIZ YAŞLANDIRIR
SİGARA TÜP BEBEK TEDAVİSİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR
BEL FITIĞI HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Diğer Haberler

ÜNİVERSİTE PERSONELİ EĞİTİMDEN GEÇTİ
GELENEKSEL HIDIRELLEZ ŞENLİKLERİ BAŞLADI
TEMA MECLİS BAŞKANINI ZİYARET ETTİ
SİMDER YENİ YÖNETİMİ VALİ İPEK'İ ZİYARET ETTİ
İMAM BUYURDU
VALİ KÖŞGER İGM ÜYELERİNİ KONUK ETTİ
SİNOPLU MÜBADİLLER 93. YILDÖNÜMÜNDE DENİZE ÇELENK BIRAKIP KARANFİL ATTI
SİNOP THK BAŞKANI NURİ ŞİŞMAN MÜTEVELLİ HEYETİNDE
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız10 Kişi (% 8 )
   Hayır23 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 70 )

Toplam 113 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Kadınları okutunuz, kadını okutmayan millet yükselemez?


(Hacı Bektaşı Veli)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace