Bugün - 23 Haziran 2018 CumartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
Belçika'da bir Türk köyü
Ekonomi Haberi - 8 Mart 2011 Salı

(12:02)

Ancak Türk bayrağı köyün simgesi olmuş ve belediye sarayından futbol kulüplerinin armasına kadar her yerde Türk bayrağı var.

‘Türk Kanı’ adlı likör üreten ve bazı sokak isimlerini bile Türkçeye çeviren köylüler Türklere olan sevgilerini her yıl bu dönemde düzenledikleri festivallerle kutluyorlar. Karnaval etkinlikleri düzenleyen köylüler Türk bayraklı ve geleneksel Türk kıyafetli süvarilerin öncülüğünde kortejler oluşturup köyün yollarında civar köylerden de gelenlerle birlikte yürüyüş ve danslar gerçekleştiriyor. Farklı ülkelerin de kıyafetlerle temsil edildiği karnaval uzun yılların ardından oldukça profesyonel şekilde tüm yıl süren hazırlıklarla oluşturuluyor.

Bu yıl da Faymonville’lilerin oluşturduğu kortej başta kutlamalar için köye gelen Türkler olmak üzere görenleri çok etkiledi. Türkiye'nin Brüksel Büyükelçisi Murat Ersavcı, Brüksel Başkonsolosu Mehmet Poroy, Brüksel bölge hükümeti Devlet Bakanı Emir Kır, Flaman Bölge Milletvekili Fatma Pehlivan ve yüzlerce Belçikalı Türk’ün de izlediği festivalde en çok çocuklar eğlendi.

Başkonsolos Poroy, köylülerden gelen talep üzerine kortejde yer alanların giymesi için geleneksel kıyafetler temin ettiklerini, bir sonraki yıl ise Türklerin kendi folklor gruplarıyla korteje gireceklerini kaydetti. Başkonsolos Poroy, “Buradaki yerel makamlarla temaslarımızda bunun tarihten gelen folklorik bir gelenek olduğunu öğreniyoruz. Her sene düzenlenen karnavallarda Türk bayrakları ile yürüyorlar. Bu Faymonville’nin simgesi. Türk değiller ama tarihten gelen bu geleneği yaşatıyorlar. Bizim katkımız bu sene kortejin başında yürüyen süvarilere geleneksel kıyafetlerimizden vermek oldu. Daha önce Türk kıyafeti adı altında kendi bulabildikleri bazı suni kıyafetler kullanıyorlardı. Biz bu defa çeşitli yörelerimizin folklor kıyafetlerini verdik. Buradaki Türk derneklerinin katkısı olabileceğini söylediler bize ve biz de korteje seneye katılacağız” dedi.

Bakan Emir Kır ise Avrupa’nın bir köyünde asırlardır Türk kültürü yaşatıldığını ve burada bulunmanın keyif verici olduğunu ifade ederek, “Bakın bu insanların hiçbirisi Türk kökenli değil ancak zamanında Türk kimliğine yer vermişler, bu kimliği kabul etmişler ve kültürü yaşatıyorlar. Bu tamamen bir folklordur ancak bugün bu kasaba Belçika ile Türkiye arasında bir köprü oluşturuyor. Ben onları kutluyorum. Burada olmak bir ayrıcalık. Onları gelecek yıl Brüksel’e getirmek istiyoruz ve Brüksel sokaklarında bu gösterileri yapmalarını istiyoruz” dedi.

Faymonville köyü muhtarı Lerho Daniel ise Türkiye ile ilgili düşüncelerinin son derece pozitif olduğunu ifade ederek karnavalla ve Türklerle ilgili hislerini şu sözlerle dile getirdi: “Türkler çok cana yakın insanlar ve biz onlara büyük sempati ile yaklaşıyoruz. Her yıl biraz daha fazla Türk bizim bu şenliklerimize katılıyor. Bizim köy yetkilileri olarak aslında bu karnavalları düzenlemeye bir katkımız veya sorumluluğumuz yok. Burada yaşayan köylüler bunu tamamen kendi arzuları ile planlayıp kendi imkânları ile yapıyorlar. Karnavalın hazırlıklar tüm yıl sürüyor ve sizin de gördüğünüz gibi sonuç harika”

1990’lardan bu yana Faymonville köyünde yaşayan bir Türk olan Erol Yüksel, burada gördüklerinden gurur duyduğunu ve bu köyü ve burada yaşayanları çok sevdiğini anlattı. Türk yetkililere de seslenen Yüksel, “Sizlerden tek istediğim Kültür Bakanımızın bir sonraki yıl yapılacak şenliklere katılmasıdır. Burada yaşamakta olan Türkler ve dernekler olarak biz bu şenliklere katılmak anlamında elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye’den tek istediğimiz bu şenliklere daha fazla Türk bayrağı ve yöresel kıyafet verilmesidir” dedi.

Belçika’nın Almanya sınırına yakın Arden Dağları bölgesinde, yaklaşık bin kişinin yaşadığı Faymonville köyünün meydanında, Belçika ve Valonya otonom bölgesi bayraklarının yanında Türk bayrağı da dalgalanıyor. Köyün merkezinde, bugün kütüphane olarak kullanılan binanın girişinde, mermer üzerine oyulmuş ay yıldız, binanın içindeyse camlara işlenmiş Türk bayrağı motifleri dikkati çekiyor.

"Turkenblut" (Türk Kanı) markalı likör üretiminin de yapıldığı Faymonville’deki tek otel "Le Vieux (Eski) Sultan" adını taşıyor. Köyün futbol takımı RFC Turkania (Genç Türkler Birliği) Belçika amatör liginde Türk bayraklı logosuyla mücadelesini sürdürüyor ve 1798’de kurulmuş olması itibarıyla tarihteki en eski Türk bayraklı futbol takımı olma unvanını taşıyor.

Faymonville’ye "Türk köyü" denilmesi ve Türk bayrağının bu köyün sembolü olması, çeşitli rivayetlerle izah ediliyor. En yaygın rivayette 16. ve 17. yüzyıllarda, Osmanlı'ya karşı koymak için Kilise önderliğinde Avrupa'da toplanan vergilere katılmayı reddeden Faymonville köylüleri, "Müslümanlarla gizli ittifak yaptıkları" gerekçesiyle "Türk" olarak adlandırıldı. Yaşlı köylüler, "Türk olarak adlandırılmanın yararını İkinci Dünya Savaşı'nda gördük" diyerek, Belçika'yı işgal eden Nazi ordularının her yeri bombalarken ay yıldızlı bayrağı gördükleri bu köye hiçbir zarar vermediklerini anlatıyor.


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 1105

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EkonomiHaberleri

Belçika'da bir Türk köyü
MÜŞTERİLERİYLE İFTARDA BULUŞTU
JUDO SPORUNDA DERECE ALDIK
SİNOP’TA UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR
Hamas lideri Erbakan için geliyor
İFTAR BİRLİKTELİĞİ
Bu kedi gerçekten acıkmış!
ASKON SİNOP ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİ

Diğer Haberler

SİNOP TRAVEL TURKEY İZMİR FUARINDA
REKTÖR DALGIN, İADE-İ ZİYARETLERDE
Hagi, Baros'u kovdu
SİNOP CEZAEVİNDE GERÇEK BİR YAŞAM ÖYKÜSÜ 'DUT AĞACI' ROMANI ÇIKTI !
HEMŞEHRİMİZ ESKİŞEHİR VALİSİ GÜNGÖR AZİM TUNA SİNOP’TA
JUDO SPORUNDA DERECE ALDIK
DOSTLUK KAZANDI
BİRLİK YEMEĞİ
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet79 Kişi (% 72 )

Toplam 109 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Doğruluk bulunmaz sen eğri isen."


(Yunus Emre)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace