Bugün - 23 Ocak 2019 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
"Kadına yönelik ayrımcılık insanlık dışıdır"
Başbakan Erdoğan, Büyük Anadolu Otel'de gerçekleştirilen Türk Metal Sendikası 16.
Asayiş Haberi - 7 Mart 2011 Pazartesi

(16:28)
Başbakan Erdoğan, Büyük Anadolu Otel'de gerçekleştirilen Türk Metal Sendikası 16. Kadın İşçiler Büyük Kurultayı'na katıldı. Başbakan Erdoğan'a konuşmasından önce kadın işçilerin taleplerini içeren mektup sunuldu. Erdoğan, mektubu alırken, "Mektup değil padişah fermanı gibi maşallah" dedi. 

Daha sonra konuşmasına başlayan Başbakan Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günün Türkiye ve tüm dünya kadınlarına özellikle de tüm çalışan kadınlara hayırlı olması dileklerini dile getirdi. Erdoğan, salondaki kadınları, "Buradan sizler aracılığıyla ülkemin dört bir yanındaki emekçi kadınlara selamlarımı gönderiyorum. Anadolu'nun, Trakya'nın fabrikalarında atölyelerinde elleri nasırlanmış, alın teri ile kazanan ve evine ekmek götüren tüm hamın kardeşlerimi selamlıyorum. Çukurova'da pamuk tarlalarında, Karadeniz'de çay bahçelerinde, fındık bahçelerinde, Menderes Ovası'nda buğday tarlalarında alın teri ile toprağı adeta sulayan tüm hanım kardeşlerimizi selamlıyorum. Ülkemin dört bir yanındaki çilekeş, vefakar kardeşlerimi selamlıyorum. Annelerimizi, evinde çocuğunu yetiştiren evinin direği, onuru hanım kardeşlerimizi selamlıyorum. İstismarın, ucuz iş gücünün düşük ücretin mağduru yapılmak istenen, terörün ve törenin baskısı altında kalan alçakça cinayetlere hedef gösterilen kadınları selamlıyorum. Afganistan'ın yoksul kadınlarını, Irak'ın dullarını, Darfur'un çilekeş kadınlarını, Filistin'in mazlum kadınlarını, dünyadaki tüm ezilmiş kadınları selamlıyor, Türkiye'nin dayanışma mesajlarını gönderiyorum" diyerek selamladı.

"HİÇKİMSE KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ, 'TÖRE, GELENEK, NAMUS DAVASI' DİYEREK MEŞRULAŞTIRAMAZ" 

Dünya Kadınlar Günü'nün dünyanın ve Türkiye'nin tüm kadınları için, istismarın son bulmasına, baskıların sona ermesine, cinayetlerin, tecavüzlerin tükenmesine, barışa, dostluğa vesile olmasını dilediğini ifade eden Başbakan Erdoğan şunları kaydetti: 

"İstismar kötüdür, ama kadın emeğini istismarı kötüden de kötüdür. Ayrımcılık, evet kötüdür; ama kadına yönelik ayrımcılık kötünün de ötesinde, insanlık dışıdır. Şiddet dünyanın neresinde olursa olsun, kime yönelik olursa olsun kötüdür; ama kadına yönelik şiddet vicdansızlıktır, insafsızlıktır, hiç tereddüt etmeden söylüyorum alçaklıktır. Hiç kimse kadına yönelik şiddeti, adına 'töre, gelenek, namus davası' diyerek meşrulaştıramaz. Bizim medeniyetimiz 'cennet annelerin ayakları altındadır' der. Bizim medeniyetimiz 'annenize babanıza yanında yaşlandıklarında öf bile demeyeceksiniz' diye emreder. Bizim medeniyetimiz kültürümüz, kadın-erkek demeden, yaşlı-çocuk demeden, canı, hayatı, insanı kutsal görür, mübarek görür, dokunulmaz görür."

"KADINA YÖNELİK ŞİDDETE SIFIR TOLERANS" 

Hiç kimsenin kendi kaba şiddetini mazur ve meşru gösterme çabası içine girmemesi gerektiğini ifade eden Erdoğan, "Bizim geleneklerimiz, kadını evinde ailenin de sosyal hayatın ekonomik hayatın da en merkezinde görür ve böyle kabul eder. 8 yıldır işkenceye nasıl sıfır tolerans gösteriyorsak, şiddete sıfır tolerans gösteriyorsak; aynı şekilde kadın ve çocuklara şiddete de sıfır tolerans gösteriyoruz. Kadına yönelik şiddetin toplumda kanayan yara olduğunu biliyoruz Kadına yönelik şiddetin her zaman üstü örtüldü aile içinde tutulmaya çalışıldı Kol kırılır yen içinde kalır denildi. Hayır, ben kolu olmayan bir vücudu yen içinde kalsa bile ne yapayım ya. Böyle saçmalım mı olur?" diye konuştu 

Konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan yılın işçisi Hazel Aydın'a plaket verdi. Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'a da sendika adına plaket takdim edildi. Öte yandan, Başbakan Erdoğan'ın sosyal yardımlardan söz ettiği ve yardım taleplerinin valilere, kaymakamlara yapılmasını istediği sırada, elinde taleplerinin bulunduğu not kağıdını gösteren bir kadın ayağa kalkarak, "Benim de sesimi duy. 5 kere gittim kaymakama, sesimi duymadı" diye bağırdı. Bunun üzerine konuşmasına ara veren Erdoğan, "Onu çıkışta bana ver" dedi. Programın ardından 4 çocuğu ile geçim sıkıntısı yaşadığı öğrenilen kadın Başbakan Erdoğan ile görüştü.

Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 920

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


AsayişHaberleri

SARIGÜL DAVUL ZURNA İLE KAŞILANDI
BAKAN BOZDAĞ ZİYARET ETTİ
VEDA ZİYARETİ
BARBAROS BALTACI MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYI OLDU
ÜÇ SİYASİ PARTİ ÇÖZÜME EVET DEDİ
VEKİL BAŞKAN OLDU
AYLIK OLAĞAN İL GENEL MECLİSİ GRUP TOPLANTISI YAPILDI
İfade verecekler

Diğer Haberler

GENÇLER GENÇLİK MERKEZİNDE KAHVALTIDA BULUŞTULAR
AÇILIM VE SİYASET
PSİKOLOJİK AĞRILARA DİKKAT!
TARIM VE İNSAN FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI
ERFELEK 12 DERSLİKLİ ORTAOKUL İHALESİ YAPILDI
HER 3 KADINDAN BİRİ KALP HASTASI
KESK, 20 YAŞINDA
GENÇLİK SPOR TÜRK KIZILAYI ORTAK PROJELERDE İŞBİRLİĞİ
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız10 Kişi (% 8 )
   Hayır23 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 70 )

Toplam 113 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Değerli adam için şeref, hayattan çok daha ağır basar.


(Shakespeare)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace