Bugün - 21 Ocak 2019 PazartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
İşte dünden bugüne Erbakan!

Ekonomi Haberi - 1 Mart 2011 Salı

(15:43)

Videoyu izlemek için tıklayın

13:52 - Vatan Caddesi'nde insan seli


Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın cenaze namazı için İstanbul akın eden yüzbinlerce seveni, Vatan Caddesi'nde insan seli oluşturdu. Fatih Camii'nden çıkan yüzbinlerce kişi, Vatan Caddesi'ne akın etti. Cenazenin defendileceği mezarlığa doğru yürüyen kalabalık, caddede insan seli oluşturdu.

13:42 - Cenaze araca konuldu, kortej eşliğinde mezarlığa götürülüyor

Ankara'da vefat eden eski başbakanlardan, Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın naaşı, Fatih Camisi'ndeki törenin ardından cenaze nakil aracına konuldu. Cenaze, kortej eşliğinde Fevzipaşa Caddesi, Akdeniz Caddesi, Vatan Caddesi ve Anıt Mezar'ı takiben Merkez Efendi Mezarlığı'na götürülüyor.

Erbakan'ı devlet erkânı ve yüzbinler uğurladı


Ankara'da vefat eden eski başbakanlardan, Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan için Fatih Camisi'nde cenaze namazı kılındı.

Hoca Son yolculuğuna Uğurlanıyor

Öğle namazını Fatih Camisi'nde kılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra Erbakan'ın cenazesinin bulunduğu avluya çıktı.

Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Şahin ve Başbakan Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu protokol, saf tuttu.

Erbakan'a Son Veda

Erbakan'ın cenaze namazı, yoğun izdiham altında eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfü Doğan tarafından kıldırıldı. Bu arada Erbakan'ın defnedileceği Zeytinburnu'ndaki Merkez Efendi Mezarlığı'nda bulunanlar da burada cenaze namazı kıldı. Bazı kişilerin civardaki surların üzerinde namaz kılması dikkati çekti.

Oğul Erbakan tabut başında konuştu!


Cenaze namazının kılınmasının ardından oğul Fatih Erbakan, babasının tabutu başında bir konuşma yaptı.

Fatih Erbakan tabut başında konuştuErbakan şunları söyledi:

Tüm cemaatimizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum. Bugün İstanbul’da Fatih Sultan Mehmet’in dizinin dibinde hepimizin lideri, hepimizin babası olan çok müstesna bir şahsiyeti muhterem babamı ebedi hayatına uğurlama için toplandık bizler ailesi olarak şahidiz ki kendisi Türkiye’deki ve tüm dünyadaki Müslümanlara İslam’ın sadece namaz kılmak, oruç tutmak, değil Allah yolunda cihad etmek olduğunu ve tüm insanlığın saadeti için çalışmak olduğunu öğretti.

Kendisi de son nefesine kadar canı ve malıyla mücadele etti. Şahitlik ederiz ki kendisi hayatı boyunca yapacağı her işte adım atarken ahireti düşünerek hareket etti.

Kendisi kendisine haksızlık edenlere karşı hep iyi düşündü. Onların da iyi olması için çalıştı.

Bizler kendisinden razıyız Cenab-ı Allah da dileriz ondan razı olur.

Allah hepinizden razı olsun

Gül ve Erdoğan, Erbakan'ın tabutu başında

      
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Camii'nde öğle namazını kıldı, Necmeddin Erbakan'ın cenaze namazını kılmak üzere, tabutun başına gitti.12.44: Tansu Çiller de cenazeye katılmak üzere Fatih Camii'ne geldi.

Eski Başbakanlardan Tansu Çiller ile eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı ve eski başbakanlardan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın cenazesine katılmak üzere Fatih Camii'ne geldi. Bakan Cemil Çiçek, DTP Milletvekili Sırrı Sakık, İstanbul Büyükşehir Belediye Kadir Topbaş ve Hüsamettin Özkan da camiye gelen isimler arasında.

12.22: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'de Fatih Camii'ne geldi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Necmettin Erbakan'ın cenaze törenine katılmak üzere İstanbul'a geldi.
"DAP" uçağı ile Ankara'dan İstanbul'a gelen Gül'ü, Atatürk Havalimanı'nda İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın karşıladı. Devlet Konukevi'nde bir süre dinlenen Gül, Erbakan'ın cenazesine katılmak üzere Fatih Camii'ne gitti.


Erbakan'a Son Veda

 Erbakan için cenaze namazının kılınacağı Fatih Camisi'ne, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dışında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Cemil Çiçek, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ve üst düzey komutanların yanı sıra Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Devlet Bakanı Faruk Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile hac protokolü dolayısıyla Suudi Arabistan'a yaptığı ziyareti yarıda kesen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in geldiği görüldü.
Törene ayrıca İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, eski başbakanlardan Tansu Çiller, eski bakanlardan Mehmet Ağar ve Hüsamettin Özkan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Abdulkadir Aksu, Salih Kapusuz ve Hüseyin Tanrıverdi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş, CHP Milletvekili Deniz Baykal, BDP Milletvekili Sırrı Sakık, İstanbul Bağımsız Milletvekili İlhan Kesici, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz ve Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun katıldı.

Cenaze töreninde, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcıları Şevket Kazan ve Mustafa Kamalak, Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyesi Yasin Hatipoğlu, Özel Kalem Müdürü Mehmet Karaman ile Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu üyesi Ahmet Tekdal da hazır bulundu.

1. Ordu Komutanı Orgeneral Kıvrıkoğlu'nun camiye giden sokağa girişi sırasında partililer tarafından 'Milli Görüş' işareti yapılarak bir süre tekbir getirildi.

Bu arada, cami avlusuna gelenlere, aileye taziye ziyaretinin cami avlusunda yapılmayacağı, taziyelerin bu akşam Sultanahmet Camisi'nde yatsı namazından sonra okunacak Kur'an-ı Kerim ve mevlidin ardından kabul edeceği belirtildi.

Cenazeye Bosna-Hersek, Sudan, Afganistan, Azerbaycan, Fas, Cezayir, Tunus, Malezya ve Endonezya ile Türki Cumhuriyetlerden temsilcilerin katıldığı öğrenildi.

Öte yandan, camiyi çevreleyen duvarlarda keskin nişancılar da güvenliği sağlamak amacıyla görev yapıyor. Protokole ayrılan yerin de dolması üzerine gelen protokol üyeleri, camiye girişte sıkıntılı anlar yaşadı. Protokolde yer açılmaması üzerine, çevik kuvvet polisleri devreye girdi ve bir kordon oluşturarak yer açmaya çalıştı.

Bu arada katılımcılar, 'Mücahit Erbakan' sloganını attı.

12.19: CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal'da cenaze namazının kılınacağı Fatih Camii'ne geldi.

Erbakan'a Son Veda

12.13: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'da Fatih Camii'ne geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Necmettin Erbakan'ın cenaze törenine katılmak üzere Fatih Camii'ne geldi.

12.12: Protokol yerini almaya başlıyor, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'da Fatih Camii'ne geldi.

Taziyeleri Oğul Fatih Erbakan Kabul Ediyor

-DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ CENAZE İÇİN TÜRKİYE'YE GELDİ
    
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, eski başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın bugün meclis kürsüsünden değil ama musalla kürsüsünden hitap ettiğini ve ''Dünya fanidir, geçicidir. Ancak dünyada güzel işler yapmak, millete, insanlığa, alemi insanlığa hizmet etmek kalıcıdır ve bakidir'' dediğini ifade etti.
    
Hac protokolü dolayısıyla Suudi Arabistan'a yaptığı ziyareti yarıda keserek, Erbakan için Fatih Camisi'nde düzenlenen cenaze merasimine katılan Görmez, cenaze namazının ardından yaptığı konuşmada, bugün merhum ve batur başbakana, millet büyüğüne karşı son görevini yerine getirmek, hüsnü şehadetini ifade etmek üzere, merhumun dilinden hiç düşürmediği İslam kardeşliğinin bir nişanesi olarak dost ve kardeş İslam ülkelerinden misafirlerin de törene katıldığını belirtti.
    
''Başımız sağolsun, başınız sağolsun, milletimizin, alemi İslam'ın başı sağolsun'' diyen Görmez, ''Hüküm Allah'ındır. Hepimiz Allah'a aitiz ve hepimiz ona döneceğiz'' ayetini anımsattı.
    
Görmez, katılımcılara ''Muhterem başbakanımıza, millet büyüğümüze hakkınızı helal ediniz'' diyerek 3 kez helallik istedi. Katılımcılar da ''Helal olsun'' diye seslendi.

12.10: 1. Ordu Komutanı Orgeneral Kıvrıkoğlu cenazede
      
Genelkurmay Başkanlığı'nı temsilen 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Necmettin Erbakan'ın cenaze törenine katılmak üzere Fatih Camii'ne geldi.

Kıvrıkoğlu'nun gelişinin hemen ardından cami avlusundan tekbir sesleri yükseldi. Yoğun kalabalık ve izdiham nedeniyle Orgeneral Kıvrıkoğlu camiye girmek için bir süre bekledi. Orgeneral Kıvrıkoğlu, kısa süren bekleyişin ardından güvenlik önlemleri eşliğinde camiye giriş yaptı.

12.02: KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Fatih Camii'ne geldi.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Ankara'da vefat eden eski başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın cenaze törenine katılmak üzere İstanbul'a geldi.
    
THY'nin tarifeli uçağıyla Atatürk Havalimanı'na gelen Eroğlu ve Küçük'ü, Devlet Konukevi'nde, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve diğer ilgililer karşıladı.
    
Eroğlu ve Küçük, daha sonra cenaze törenine katılmak üzere alandan ayrıldı.

12.00: Cenaze'nin defnedileceği Merkezefendi Kabristanı'nda bomba araması yapılıyor.

11.56: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'te Fatih Camii'ne geldi.

11.52:
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Fatih Camii'ne geldi. Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül'ün de gelmesi bekleniyor.

ERBAKAN'IN MEZARINI PARTİLİLER KAZDI


Ankara'da vefat eden eski başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın Zeytinburnu'ndaki Merkez Efendi Mezarlığı'nda bulunan aile kabristanlığındaki mezarı, partililer tarafından sırayla kazıldı.
    
Erbakan'ın kabrinin, 2005 yılında vefat eden eşi Nermin Erbakan'ın yanına kazıldığı görüldü. Aile kabristanlığında, Necmettin Erbakan'ın babası Sabri ile annesi Kamer Erbakan'ın da mezarları bulunuyor.
    
Kazma işleminin tamamlanmasının ardından Saadet Partisi Gençlik Kolları üyelerinden oluşan bir grup, mezar çevresinde halka oluşturarak, salavat getirip Yasin-i Şerif okumaya başladı.
    
Mezarlığın karşısındaki surlara da Erbakan'ın büyük boy bir fotoğrafı asıldı.
    
Bu arada çok sayıda polis, mezarlık çevresinde geniş güvenlik önlemi alırken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından mezarlık karşısında sağlık çadırı oluşturuldu.
    
Mezarlıkta, basın mensuplarının rahat görüntü alması amacıyla bir de platform hazırlanmaya başlandı.
    
Öte yandan, İstanbul'daki tüm camilerde Erbakan'ın vefatı dolayısıyla sala verildi.
    
-CENAZE MUSALLA TAŞINA KONDU

Bu arada Fatih Camisi'ne getirilen Erbakan'ın cenazesi avluya alınarak, musalla taşına konuldu.
    
Hoca Son yolculuğuna Uğurlanıyor

Erbakan'ın naaşı, yoğun izdiham nedeniyle bir süre cenaze nakil aracında bekletildikten sonra gerekli düzenin sağlanması üzerine araçtan çıkartılarak omuzlara alındı. Eller üzerinde avluya alınan cenaze, daha sonra musalla taşına konuldu.
    
Erbakan'ın cenaze namazının kılınacağı caminin avlusu ve yollar, sevenleriyle dolup taştı. Caminin protokol girişi yolunun iki tarafında Saadet Partisi İstanbul Gençlik Kolları üyeleri kol kola girerek bariyer oluşturdu. Bu yol üzerine Saadet Partisi tarafından ''Milletimizin başı sağoğlsun, mekanın cennet olsun'' ve ''Mavi Marmara senin mirasın'' yazılı pankartlar asıldı.
    
Protokol kapısından girişlere izin verilmezken, cenazeye katılanlar caminin diğer kapısından giriş yapıyor.
    
Necmettin Erbakan'ın naaşının saat 10.00'da camiye getirilmesiyle protokol girişinde izdiham yaşandı. Mikrofonla vatandaşları sürekli uyaran bir partili, ''Hocayı görünce kimse öne doğru adım atmasın. 100 kişiyle izdiham oluşturmayalım. Hocaya yakışan bir cenaze olsun'' diye anons etti.
    
Erbakan'ın kızı Elif Erbakan Altınöz eşi Mehmet Altınöz'le, kızı Zeynep Erbakan Baykoç eşi Faruk Baykoç'la, oğlu Fatih Erbakan da eşi Beyza Erbakan ile birlikte musalla taşına konulmasıyla birlikte cenazenin başında beklemeye başladı.
    
Cenaze merasiminde, 2003 yılındaki Kuran-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nda birinci olan Ahmet Karalı, Kur'an-ı Kerim okuyor.
    
Caminin avlusunda kadın ve erkekler ayrı ayrı bölümlerde saf tutmaya başladı. Erbakan'ın cenazesinin de bulunduğu avlunun birinci bölümü protokol için ayrılırken, diğer iki bölüme de vatandaşlar alınıyor.
    
Caminin ana girişine, Saadet Partisi Eskişehir Gençlik Kolları tarafından ''Sevinme ey siyonist bir ölür bin diriliriz'', Mamak Gençlik Kolları tarafından da ''Şahidiz, şahidiz, şahidiz, yolun yolumuzdur savunan adam'' yazılı pankart asıldı.
    
Cenaze törenini Anadolu Ajansı ve TRT canlı olarak yayınlarken, diğer televizyon kanalları da 3G yayın yapıyor. Bu arada, Fatih Belediyesi katılımcılara çay ve su ikramında bulunuyor.

Hatipoğlu, Erbakan'ın tabutuna kapanıp ağladı

Saadet Partisi (SP) Kurucular Kurulu Üyesi ve eski milletvekili Yasin Hatipoğlu, Erbakan'ı son yolculuğuna uğurlamak için geldiği cami avlusunda tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

Camiye gelişinde de oldukça bitkin olduğu görülen Hatipoğlu, bir süre başını tabuttan kaldıramadı.
    
-YAKLAŞIK 10 BİN POLİSİN GÖREV ALACAK

Hoca Son yolculuğuna Uğurlanıyor

Cenaze töreni için arama noktalarında 3 bin 500, çevre korumasında ise yaklaşık 10 bin polisin görev yapacağı bildirildi.
    
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Necmettin Erbakan'ın, Fatih Camisi'nde düzenlenecek olan cenaze törenine katılımın yüksek olması nedeniyle olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.
    
İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi'nde bulunan merkez yerleşkesinde, Vali Yardımcısı Ali Bakoğlu yönetiminde kriz merkezi oluşturuldu. Bu merkezde, itfaiye, İl Sağlık Müdürlüğü ve Jandarma'dan da görevliler hazır bulunduruluyor. Kriz Merkezi, MOBESE kamera sisteminden de cenaze törenini her an takip ediyor.
   
İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından cenaze töreni bölgesine katılım noktalarında arama tarama işlemleri için 3 bin 500, çevre ve yol güvenliği için de yaklaşık 10 bin polisin görev yapacağı belirtildi.
    
-ÜAK BAŞKANI BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ
    
Üniversiteler Arası Kurul (ÜAK) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Coşkun, vefat eden eski başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın ailesine başsağlığı diledi.
    
Coşkun, yayımladığı mesajda, şunları kaydetti:
    
''Türkiye Cumhuriyetinin 54'üncü hükümetinin başkanı, değerli bilim adamı Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın vefatı nedeni ile duyduğum üzüntüyü belirtir, şahsım ve üniversitelerimiz adına merhuma Tanrı'dan rahmet, ailesine başsağlığı dilerim.''

Erbakan'a Malatya'da Gıyabi Cenaze Namazı


Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın vefatının ardından Malatya'da gıyabi cenaze namazı kılınacak.

Eski Başbakan ve SP Partisi lideri Necmettin Erbakanın naaşı İstanbul Fatih Camiine getirildi. Büyük bir kalabalıkla cenaze defnedilecek.

Malatyada ise Malatya Saadet Partisi İl Başkanlığının öncülüğünde gıyabi cenaze namazı kıldırılacak. Çarşamba günü ikindi namazının ardından Yeni Cami'de gıyabi cenaze kıldırılacak. Taziye kabullerini de yine 2 Mart Çarşamba günü öğleden sonra başlayacağı bildirildi.

Ankara'da vefat eden eski başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın cenazesi, törenin yapılacağı Fatih Camisi'ne ulaştırıldı.
    
Atatark Havalimanı'ndan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğüne ait cenaze nakil aracına konulan Erbakan'ın cenazesi, küçük bir konvoy eşliğinde trafiğe kapatılan sahil yolu güzergahından Fatih Camisi'ne getirildi.
    
Bu sırada cami çevresinde bekleyen vatandaşlar ve partililer, gözyaşları eşliğinde tekbirler getirerek cenazeyi karşıladı. Cenaze aracı, cami çevresinde yaşanan izdiham nedeniyle avluya giriş yapmak üzere bekliyor.
    
Cenazenin gelişini bekleyen güvenlik güçleri ve Saadet Partili gençler, güvenlik koridoru oluşturdu.
    
Öte yandan, Fatih Camisi'nin ana kapısı, güvenlik güçleri tarafından yayalardan arındırıldı. Caminin bulunduğu caddeye giren ara sokaklarda da güvenlik güçleri barikat oluşturdu.

09:25 - Necmettin Erbakan'ın cenazesi Atatürk Havalimanı'ndan, cenaze namazının kılınacağı Fatih Camii'ne götürülüyor.

Ankara'da vefat eden eski başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın cenazesi uçakla İstanbul'a getirildi.

Hoca Son yolculuğuna Uğurlanıyor

Erbakan'ın cenazesini taşıyan Anadolujet'ten kiralanan özel uçak, saat 09.10'da Atatürk Havalimanı Kargo Terminali önüne park etti.
   
Erbakan'ın cenazesi, uçaktan inen yolcular ve Erbakan'ın aile fertleri tarafından tekbirler eşliğinde cenaze arabasına taşındı. Cenaze daha sonra Fatih Camisi'ne götürülmek üzere Atatürk Havalimanı A kapısından çıkartıldı.
    
Aynı uçakla gelen Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan, kızları Zeynep Baykoç ve Elif Erbakan Altınöz, damatları Mehmet Altınöz, Faruk Baykoç, yakın çalışma arkadaşları ve eski milletvekilleri de özel araçlarına binerek alandan ayrılırken, diğer yolcular da aprona alınan 5 otobüsle A kapısından çıkarak cenaze arabasını izlediler.

09:13 -
Necmettin Erbakan'ın cenazesini taşıyan uçak İstanbul'a iniş yaptı.

-FATİH CAMİSİ ÇEVRESİNDE YOĞUNLUK OLUŞMAYA BAŞLADI
    
Öte yandan cenaze töreninin yapılacağı Fatih Camisi avlusu, polislerce girişlere kapatıldı. Cami çevresinde çok sayıda TV ekibi de canlı yayın için hazırlık yaptı.
    
Erken saatlerden itibaren yollara düşen partili ve vatandaşlar da içeri giriş yapmak üzere cami çevresinde beklemeye başladı. Cami çevresinde ''Seni asla unutmayacağız Mücahit Erbakan'', ''O savunan adam Mücahit Erbakan'', ''Her zaman kalbimizde yaşayacaksın'' yazılı ve üzerinde Erbakan'ın fotoğraflarının bulunduğu atkıların satışına başlandığı, katılımcıların da bu atkılar ile başlarına yeşil renkli tevhit bandajı taktığı görüldü.
    
Camiye giden Fatih Caddesi trafiğe kapatıldı. Camiye giden ana caddeye girişler, polis tarafından engellendi, vatandaşlar ara sokaklara yönlendiriliyor.
    
Yol boyunca Türk Kızılayı tarafından rahatsızlığı olan vatandaşlara yardım etmek üzere sağlık çadırı kurulduğu ve yine Türk Kızılayının oluşturduğu masalarda su ve lokum ikram edildiği gözlendi.
    
Erbakan için Bosna'dan toprak getirildi

İstanbul'da defnedilecek Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Necmettin Erbakan için, Bosna Hersek'teki Aliya İzzebegoviç'in mezarından toprak getirildi.

Necmettin Erbakan'ın cenazesine katılmak için değişik ülkelerden çok sayıda kişi İstanbul'a geldi. Bosna Hersek'ten gelen 164 kişilik grup ise yanlarında toprak getirdi. Erbakan için getirilen toprağın, Bosna Hersek eski Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in mezarından alındığı belirtildi. Bosnalı grupla birlikte İstanbul'a gelen Selim Dilek, "Bu toprak Türkiye'de 'Bilge Kral' olarak bilinen Aliye İzzetbegoviç'in kabrinden alındı. İzzetbegoviç öldüğü zaman da Türkiye'den Fatih Sultan Mehmet'in kabrinden toprak getirilmişti. Biz de Aliye İzzetbegoviç'in kabrinden alındığımız toprağı Erbakan'ın mezarına getirdik. Bu toprağın içinde büyüğümüzün toprağı var. Bu toprakların hepsi Erbakan'ın kabrinde birleşecek" dedi.

-CAMİDEKİ HAZIRLIKLAR-
  
Fatih Camisi'nde cenaze namazı için bazı düzenlemeler yapıldı. Basın mensupları için cami avlusunun musalla taşını gören bölümüne platform kuruldu.
    
Cenaze namazınını kılınacağı yer, kullanılacak kapı ve çevresinin düzenlemesi dün akşam geç vakitlere kadar çalışılarak bitirildi. Kapının daralmış kısmı da genişletildi ve kapı eski haline getirildi. Protokolün rahatlıkla cenaze namazlarını kılabilecekleri, üstü örtülü bir mekan yapıldı.
    
Cemaatin bir kısmı, Feyzi Paşa'da, Malta Çarşısı'nda, Darüşşafaka ve Haliç Caddesi'nde namaz kılabilecek. Bu bölgelere de cenaze namazını naklen aktaracak ekranlar yerleştirildi.
    
Fatih Belediyesi temizlik ekipleri, cami avlusunu önce gül suyu ile yıkadı, avlu ilerleyen saatlerde kirlendiği için bir kez daha suyla temizlendi.
    
-TRAFİĞE KAPATILAN YOLLAR-
    
Fatih Camisi'ndeki öğle namazının ardından yapılacak olan cenaze töreni nedeniyle 10. Yıl Caddesi, Fevzi Paşa Caddesi, Macar Kardeşler Caddesi, Halıcılar Caddesi ve Adnan Menderes Bulvarı (Vatan Caddesi) ile bu yollara çıkan diğer cadde ve sokaklar, saat 07.00'den itibaren araç trafiğine kapatıldı.
    
Sürücüler, tören bitene kadar trafiğe kapatılacak yollara alternatif olarak Sahil Yolu?Kennedy Caddesi, Galata Köprüsü, Karaköy, Dolmabahçe, Barbaros Bulvarı, D-100 Kuzey ve Güney Yol, Sahil Balat Caddesi, Atatürk Bulvarı?Unkapanı Köprüsü, Tarlabaşı, Millet Caddesi, Hal ve Haliç yolu, TEM Otoyolu'nu kullanabilecek.

08:16 - Erbakan'ın naaşını taşıyan özel uçak Esenboğa Havalimanı'ndan havalandı.

07:45 - Erbakan'ın naaşı Hacı Bayram-ı Veli Cami'ndeki törenin ardından Esenboğa Havalimanı'na götürüldü.

07:05 - Erbakan'ın naaşı Hacı Bayram-ı Veli Cami'ndeki törenin ardından Esenboğa Havalimanı'na götürülüyor.

Eski Başbakanlardan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın cenazesine katılmak üzere, Ankara'dan kalabalık bir grup, THY'den kiralanan ''Ardahan'' adlı uçak ile İstanbul'a gitti.
    
Hacı Bayram-ı Veli Camisi'nde bu sabah kılınan cenaze namazının ardından, aralarında Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan, kızları Zeynep Baykoç ve Elif Erbakan Altınöz, damatları Mehmet Altınöz, Faruk Baykoç, yakın çalışma arkadaşları ve eski milletvekillerinin de bulunduğu uçak, 165 yolcusuyla saat 08.20'de İstanbul'a hareket etti.
   
Erbakan'ın cenazesini taşıyan uçağın kalkışından kısa bir süre sonra, yolcularına Kuran-ı Kerim dağıtıldı.
    
Uçakta, Kuran-ı Kerim ve dua okunmasının ardından, ''Erbakan Hoca'ya hakkınızı helal ediyor musunuz?'' sözleri, uçaktakilere duygu dolu anlar yaşattığı ve bazılarının gözyaşlarına hakim olamadıkları görüldü.
    
Eski milletvekillerinden Yasin Hatipoğlu da ''Sen hakkını helal et'' sözleriyle duygularını dile getirdi.
    
Erbakan'ın cenazesini taşıyan uçak, saat 09.10 dolayında İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi.
    
Uçak indiği sırada Erbakan'ın kızı Elif Erbakan Altınöz ile damadı Mehmet Altınöz'ün, İstanbul'da kendilerini karşılayanlarla sarıldıkları sırada duygulandıkları görüldü.
    
Kalabalık bir grup tarafından karşılanan Necmettin Erbakan'ın cenazesi, Atatürk Havalimanı'nda bekleyenler tarafından tekbir sesleriyle Fatih Camisi'ne götürülmek üzere ambulansa konularak, konvoy eşliğinde yola çıkarıldı.

05:28 - Necmettin Erbakan'ın cenazesi vasiyeti doğrultusunda Hacı Bayram Camii'ne getirildi.

Hoca Son yolculuğuna Uğurlanıyor

Cenaze törenine Tunuslu muhalif lider Raşid Gannuşi’nin yanı sıra Mısır ve Ürdün’ün Müslüman Kardeşler liderleri de katılacak.

HAMAS’ın Lideri Halid Meşal’in cenaze törenine yetişemediği ancak HAMAS’ı temsil edecek bir yetkili geleceği de bildirildi. HAMAS tarafından yayınlanan taziye mesajında, “Büyük İslam lideri ve entelektüel Profesör Doktor Necmettin Erbakan’ın ölümünden dolayı üzüntümüzü paylaşıyoruz” denildi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan için bugün İstanbul’da yapılacak cenaze törenine, Tunuslu muhalif lider Raşid Gannuşi’nin yanı sıra Mısır ve Ürdün’ün İhvan-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler) liderleri de katılıyor. Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kamalak, dün sabah düzenlediği basın toplantısında, cenazeye HAMAS Lideri Halid Meşal’in de katılacağını açıklamasına, karşın, Suriye’nin başkenti Şam’daki HAMAS Siyasi Büro yetkilileri, akşam saatlerinde, katılımın gerçekleşmeyeceğini açıkladı. Törene HAMAS’ı temsil edecek bir yetkili gönderilecek.

HAMAS’lı yetkililer, gerekçe olarak Meşal’in yurtdışından yeni döndüğünü ve Türkiye’ye gidiş hazırlıklarının cenaze törenine yetişmeyeceğini gösterdi. HAMAS tarafından yayınlayan taziye mesajında ise Erbakan’ın hayatını ülkesinin ve halkının hizmetine adadığı, Filistin sorununun savunmasında büyük görev aldığı belirtilerek, “Büyük İslam lideri ve entelektüel Profesör Doktor Necmettin Erbakan’ın ölümünden dolayı üzüntümüzü paylaşıyoruz” ifadelerine yer verildi. Mesajda, Erbakan’ın ailesine başsağlığı dilendi. Tören için KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da İstanbul’a geliyor.

İZZETBEGOVİÇ'İN MEZARINDAN TOPRAK GETİRİLECEK

Erbakan’ın mezarına, Bosna-Hersek’in eski Cumhurbaşkanı Alia İzzetbegoviç’in mezarından toprak getiriliyor. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de, Suudi Arabistan ziyaretini yarıda keserek cenaze törenine katılıyor. 5 yıl önceki Ankara ziyareti büyük gürültü koparan Meşal ve Gannuşi’nin dışında Erbakan’ın İstanbul’daki cenaze törenine katılacakları duyurulan isimler de şunlar:

Mısır İhvan-ı Müslimin Genel Mürşidi Muhammed Mehdi Akif, Mısır İhvan-ı Müslimin Parlamento Grup Başkanı Saad Ketatni, Fas Tevhid ve Islah Hareketi Genel Başkanı Muhammed Hamdavi, Fas Ak Parti Genel Başkanı Saadettin Osmani, Hindistan Cemati İslami lideri Mevlana Celaleddin Ömeri, Ürdün İhvan-ı Müslimin ve Amel Partisi liderleri, Pakistan İslam Cemaati Başkanı Gazi Hüseyin Ahmed, Keşmir İslam Cemaatinden Prof. Turabi, Endonezya Adalet ve Refah Partisi Başkanı Lütfi Hasan İshak, Sudan eski Cumhurbaşkanı Abdurrahman Svar Zeheb, Kuveyt İslami Talebi Teşkilatından Mustafa Tahhan.

SEMİH SANCAR’IN OĞLU

SP Genel Merkezi’ne dün taziye ziyaretinde bulunanlar arasında, Erbakan’ın koalisyon ortağı olduğu dönemde gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekâtı’nın Genelkurmay Başkanı Semih Sancar’ın oğlu Ali Sancar da vardı. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ziyaretinde, “İnanıyorum ki onun hayatından, mücadelesinden, yaptıklarından ve yapmak istediklerinden öğrenilecek çok şeyler var” dedi. DSP Genel Başkanı Masum Türker, DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ve Filistin’in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf da taziye ziyaretinde bulundu. Maruf, bu ziyareti Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas adına yaptığını söyledi.

MECLİS’TE OTURUM

TBMM Genel Kurulu bugün, Necmettin Erbakan gündemiyle toplanacak. Genel Kurul, hükümet ve siyasi parti temsilcileri Erbakan hakkında görüşlerini dile getirdikten sonra kapanacak.

GIYABİ CENAZE NAMAZLARI

Erbakan için şu ana kadar 60’a yakın ülkede ve birçok ilde de gıyabi cenaze namazları kılındı. Şanlıurfa’da da Şehbenderiye Camisi’nde toplanan bir grup, Hollanda’da da Güney Hollanda Milli Görüş Federasyonu (NIF) üyeleri gıyabi cenaze namazı kıldı. Kuzey Hollanda Milli Görüş Federasyonu Bölge Başkanı Ahmet Duran önümüzdeki cuma federasyonlarına bağlı tüm camilerde gıyabi cenaze namazı kılınacağını söyledi.

MEZARLIK TEMİZLENDİ

Erbakan’ın defnedileceği Merkez Efendi Mezarlığı’ndaki temizlik ve düzenleme çalışmaları dün 07.00 sıralarında başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’ndan gelen 22 kişilik ekip mezarlığın dış cephe sütun duvarlarını ve Erbakan Ailesi Kabristanı’nın etrafını temizledi. Erbakan’ın naaşı, eşi Nermin Erbakan’ın yanındaki bölüme defnedilecek.

Enerji Bakanı Taner Yıldız , Sağlık Bakanı  Recep Akdağ, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı  Faruk Özak, Ankara Valisi Alaattin Yüksel, Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek, Merkez Bankası Başkanı Dursun Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay Başbakanlık Müsteşarı Efgan Ala ve Radyo Televizyon Üst Kurulu'ndan Oğuzhan Asiltürk'n de hazır bulunduğu cenaze töreni cenaze namazının kılınmasının ardından sona erdi.

Vatandaşlar törene yoğun güvenlik önlemleri altında giriş yaptı. Güvenlik üç aşamalı olarak; hem Saadet Partisi hem camiiye ait özel güvenlik şirketi hem de polis tarafından yapıldı..

Hacı Bayram Camii'nde toplanan Ankaralılara havanın soğuk olması nedeniyle çağ dağıtıldı. Kızılay'da kuru pasta dağıtımı yaptı. Yoğun kalabalık nedeni ile naaşı musalla taşı yerine sedyeye koyuldu.

Hacı Bayram Camii'nde kılınacak cenaze namazı başladı. Ankara'daki cenaze töreninde Erbakan alesinden kimse bulunmuyor, İstanbul'daki törene katılacaklar. Başbakan Erdoğan da Almanya gezisini yarıda bırakarak İstanbul'da yapılacak cenaze töreninde hazır bulunacak.

Necmettin Erbakan'ın cenazesi şu anda özel bir cenaze aracı ile Esenboğa Havalimanı'na götürülüyor. Naaş, Fatih Camisi'nde yapılacak tören için uçakla İstanbul'a götürülecek. Erbakan'ın naaşı İstanbul'da yapılacak törenin ardından eşi Nermin Erbakan'ın yanına defnedilecek.


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 1571

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EkonomiHaberleri

İLDA TEKSTİL ÜRÜN YELPAZESİ HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR
PROTOKOL İMZALANDI
ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARINI SAYGI İLE ANIYORUM
İLK ALTI AYIN RAPORU OKUNDU
GENEL SAĞLIK PRİM BORCU OLANLAR DİKKAT! SON GÜN 2 KASIM 2015
NÜKLEER SANTRAL SİNOP EKONOMİSİNİN CANLANMASI ANLAMINDA ARTI DEĞER
TÜRK KURU MEYVELERİNİ ÇİNLİ GAZETECİLER TANITACAK
SİNOP ÜNİVERSİTESİNE 3100 ÖĞRENCİ TALEBİ

Diğer Haberler

TÜRK KIZILAY GENÇLİK KOLLARI BÖLGE TOPLANTISI
AK PARTİ İL BAŞKANI ÇÖPCܔ ÇANAKKALE ZAFERİ, TARİHTE BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR DESTANDIR”
Beşiktaş 1-2 Trabzonspor
ORHAN KOYUNCUOĞLU ANISINA
MUHARREM AYINA ÖZEL 3000 ADET AŞURE
HOCALIDA YAPILANLAR SOYKIRIMDIR
VALİ HASAN İPEK’E VEDA ZİYARETİ
KÖTÜ KARNEDEN KİM SORUMLU?
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız10 Kişi (% 8 )
   Hayır23 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 70 )

Toplam 113 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez?


(Mevlana)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace