Bugün - 25 Mart 2018 PazarKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
CHP SİNOP MİLLETVEKİLİ BARIŞ KARADENİZ “HER BEŞ GENCİMİZDEN BİRİ İŞSİZAKP’Lİ OLMAYANA İŞ YOK’ DEVRİ KAPANIYOR CHP Sinop Milletvekili..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
"Kokoreç Avrupalı olacak"

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Palandöken, sakatat hazırlayan, satan, depolayan ve dağıtımını yapan işyerleri için iyi hijyen uygulamaları rehberi" yayınladıklarını belirtti.

Spor Haberi - 26 Şubat 2011 Cumartesi

(12:14)

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Palandöken, sakatat hazırlayan, satan, depolayan ve dağıtımını yapan işyerleri için iyi hijyen uygulamaları rehberi" yayınladıklarını belirtti.

 

Hazırlanan rehberle kokoreç, kelle, paça, işkembe çorbası satanlara hijyenik üretim, dağıtım ve satış için eğitim verileceğini kaydeden Palandöken, "Bu eğitimler sonrasında AB'ye başta kokoreç olmak üzere sakatat ihracatı yapacağız. Artık kimse Türkiye AB'ye giriyor kokoreç yasaklanacak korkusuna kapılmasın. Çünkü yeni düzenleme ile AB'ye hem kokoreç ve sakatat satacağız, hem de kokoreç ve sakatat ustası ihraç edeceğiz" dedi.


Gıda sektörünün, insan sağlığını direkt etkileyen ve tüketici nezdinde memnuniyet veya yetersizlik söz konusu olduğunda hızlı etkileşim gösterebilen tek sektör olduğuna dikkat çeken Palandöken, "Gıda mevzuatında AB uyumuna yönelik olarak yapılan çalışmalarda sık sık çeşitli iddialar ortaya atılmaktadır. Bu kapsamda Türkiye'ye özgü lezzetlerin Avrupa Birliği tam üyelik sürecinde yasaklanacağına yönelik iddialar; kokoreç, kelle paça, işkembe çorbası gibi yemek ve sakatatlara ilişkin bir sınırlama getirileceğini de kapsıyor" diye konuştu.


Bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten ve AB için önemli olanın gıda ürünlerinin sağlık standartlarına uygun hazırlanması ve bu süreçte hijyenik şartların yerine getirilmesi olduğunu anlatan Palandöken, "Sağlık kurallarına uygun ürünlerin hiç birinin satışına engel getirilmemektedir. AB gıda mevzuatının ilk kuralı insan sağlığını düşünmektir. Nitekim AB'de, sakatat ürünleri belirli koşullar altında piyasaya sürülebiliyor.

 

Sağlıklı bir toplumun oluşturulmasında; halkın yeterli ve güvenilir gıdayla beslenmesi büyük önem taşımaktadır. Bunun sağlanabilmesi için de hem Devlete hem de meslek kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir. Gıda güvenliğini sadece AB uyumu açısından değil, halkın sağlığını ön planda tutarak değerlendirmek çok daha yararlıdır. Zaten esnafımızın özelliği kendi yemediğini müşterisine yetirmez" dedi.

 

"ESNAFA EĞİTİM VERİLECEK"


Sorumluluklarının bilincinde olduklarını belirten Palandöken, "Sakatat Hazırlayan, Satan, Depolayan ve Dağıtımını Yapan İşyerleri İçin İyi Hijyen Uygulamaları Rehberi hazırlanarak kamuoyunun bilgisine ve bu alanda faaliyet gösteren işletmelerin kullanımına sunmuştur. Daha önce yayınlanan 4 rehberi (Gıda Satış Yerleri, Toplu Tüketim Yerleri, Fırıncılık ve Pastane Mamulleri Üretimi ile Et ve Et Mamulleri Satan Küçük İşyerleri İçin İyi Hijyen Uygulamaları Rehberleri) tamamlayan bu rehber ile; sakatat hazırlayan, satan, depolayan ve dağıtımını yapan iş yerlerimize sakatat ürünlerini AB standartlarına uygun, hijyenik koşullarda piyasaya sunmaları açısından yol gösterilmesi amaçlanmaktadır.

 

Söz konusu Rehberde, gıdanın üretimi, muhafazası ve tüketiciye sunumuna kadar olan sürecin her aşamasında, işyerlerinin uyması gereken mevzuat düzenlemeleri, fiziki ve teknik altyapı hakkında uyulması gereken kuralların yanı sıra çalışan personelin temizlik ve dezenfeksiyon şartlarını sağlarken uyması gereken hijyen kurallarına yer verilmiştir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin kullanımına yönelik hazırlanan hijyen rehberi ile ilgili bilgiler; esnaf ve sanatkarlarımıza eğitim seminerleri ile aktarılacaktır" dedi.


 


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 637

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SporHaberleri

SİNOP ÜNİVERSİTESİ TURİZMDE ÖNCÜ OLDU
VALİ SANAYİ SİTESİNE EL ATTI
DENETİMLİ SERBESTLİK MÜDÜRLÜĞÜ EV SAHİBİ OLDU
PROTOKOL İMZALANDI
HEMŞEHRİMİZ VALİ AZİM TUNA YILIN VALİSİ
HER ATIK ÇÖP DEĞİLDİR!
BAŞKAN ÖZHAN “TÜM SİNOPLULARI MAÇA BEKLİYORUZ”
VALİ DR. ÇETİNKAYA DERECEYE GİREN SPORCULARI ÖDÜLLENDİRDİ

Diğer Haberler

YENİ SORUN ERKEN ERGENLİK
AK PARTİ SİNOP GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI AL “TERÖR İNSANLIK SUÇUDUR”
VALİLER ÇANKAYA KÖŞKÜNDE
BATUR;CUMHURİYET HALK PARTİSİ ÜYELİĞİNDEN İSTİFA EDİYORUM
TÜRKİYE FİNALİNDE SİNOP’U KEMAL GAZİ ÖZTÜRK TEMSİL EDECEK
VALİ CİRİT”SİNOP'TA 36 KAMU GÖREVLİSİ AÇIĞA ALINDI, İDARİ SORUŞTURMALAR DEVAM EDİYOR”
OSB’DE Kİ İŞ YERİ MAĞDURLARI VALİLİKTE
SAĞLIK İÇİN; HAFTADA BEŞ GÜN, GÜNDE 10 BİN ADIM
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet79 Kişi (% 72 )

Toplam 109 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Yaptığını öven, yaptığını yıkar.


(Shakespeare)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace