Bugün - 23 Eylül 2018 PazarKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
"Kokoreç Avrupalı olacak"

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Palandöken, sakatat hazırlayan, satan, depolayan ve dağıtımını yapan işyerleri için iyi hijyen uygulamaları rehberi" yayınladıklarını belirtti.

Spor Haberi - 26 Şubat 2011 Cumartesi

(12:14)

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Palandöken, sakatat hazırlayan, satan, depolayan ve dağıtımını yapan işyerleri için iyi hijyen uygulamaları rehberi" yayınladıklarını belirtti.

 

Hazırlanan rehberle kokoreç, kelle, paça, işkembe çorbası satanlara hijyenik üretim, dağıtım ve satış için eğitim verileceğini kaydeden Palandöken, "Bu eğitimler sonrasında AB'ye başta kokoreç olmak üzere sakatat ihracatı yapacağız. Artık kimse Türkiye AB'ye giriyor kokoreç yasaklanacak korkusuna kapılmasın. Çünkü yeni düzenleme ile AB'ye hem kokoreç ve sakatat satacağız, hem de kokoreç ve sakatat ustası ihraç edeceğiz" dedi.


Gıda sektörünün, insan sağlığını direkt etkileyen ve tüketici nezdinde memnuniyet veya yetersizlik söz konusu olduğunda hızlı etkileşim gösterebilen tek sektör olduğuna dikkat çeken Palandöken, "Gıda mevzuatında AB uyumuna yönelik olarak yapılan çalışmalarda sık sık çeşitli iddialar ortaya atılmaktadır. Bu kapsamda Türkiye'ye özgü lezzetlerin Avrupa Birliği tam üyelik sürecinde yasaklanacağına yönelik iddialar; kokoreç, kelle paça, işkembe çorbası gibi yemek ve sakatatlara ilişkin bir sınırlama getirileceğini de kapsıyor" diye konuştu.


Bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten ve AB için önemli olanın gıda ürünlerinin sağlık standartlarına uygun hazırlanması ve bu süreçte hijyenik şartların yerine getirilmesi olduğunu anlatan Palandöken, "Sağlık kurallarına uygun ürünlerin hiç birinin satışına engel getirilmemektedir. AB gıda mevzuatının ilk kuralı insan sağlığını düşünmektir. Nitekim AB'de, sakatat ürünleri belirli koşullar altında piyasaya sürülebiliyor.

 

Sağlıklı bir toplumun oluşturulmasında; halkın yeterli ve güvenilir gıdayla beslenmesi büyük önem taşımaktadır. Bunun sağlanabilmesi için de hem Devlete hem de meslek kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir. Gıda güvenliğini sadece AB uyumu açısından değil, halkın sağlığını ön planda tutarak değerlendirmek çok daha yararlıdır. Zaten esnafımızın özelliği kendi yemediğini müşterisine yetirmez" dedi.

 

"ESNAFA EĞİTİM VERİLECEK"


Sorumluluklarının bilincinde olduklarını belirten Palandöken, "Sakatat Hazırlayan, Satan, Depolayan ve Dağıtımını Yapan İşyerleri İçin İyi Hijyen Uygulamaları Rehberi hazırlanarak kamuoyunun bilgisine ve bu alanda faaliyet gösteren işletmelerin kullanımına sunmuştur. Daha önce yayınlanan 4 rehberi (Gıda Satış Yerleri, Toplu Tüketim Yerleri, Fırıncılık ve Pastane Mamulleri Üretimi ile Et ve Et Mamulleri Satan Küçük İşyerleri İçin İyi Hijyen Uygulamaları Rehberleri) tamamlayan bu rehber ile; sakatat hazırlayan, satan, depolayan ve dağıtımını yapan iş yerlerimize sakatat ürünlerini AB standartlarına uygun, hijyenik koşullarda piyasaya sunmaları açısından yol gösterilmesi amaçlanmaktadır.

 

Söz konusu Rehberde, gıdanın üretimi, muhafazası ve tüketiciye sunumuna kadar olan sürecin her aşamasında, işyerlerinin uyması gereken mevzuat düzenlemeleri, fiziki ve teknik altyapı hakkında uyulması gereken kuralların yanı sıra çalışan personelin temizlik ve dezenfeksiyon şartlarını sağlarken uyması gereken hijyen kurallarına yer verilmiştir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin kullanımına yönelik hazırlanan hijyen rehberi ile ilgili bilgiler; esnaf ve sanatkarlarımıza eğitim seminerleri ile aktarılacaktır" dedi.


 


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 692

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SporHaberleri

"Kokoreç Avrupalı olacak"
YILDIZ ERKEKLER SERBEST GÜREŞ İL SEÇMELERİ YAPILDI
NEM BUNALTIYOR
MECLİS BAŞKANI GÜNDOĞDU'DAN DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI
MUTLULUK VEREN ZİYARET
PROJE HAZIRLAMA SEMİNERİ
I.KADEME YARDIMCI ANTRENÖR ADAY KURSLARI BAŞLADI
MÜSİAD PERÇİNLEDİ

Diğer Haberler

İngilizler rezil oldu!
GENEL SAĞLIK PRİM BORCU OLANLAR DİKKAT! SON GÜN 2 KASIM 2015
SİNOP İGM MART AYI TOPLANTILARI BAŞLADI
SİNOP ÜNİVERSİTESİ YASA BOĞULDU
VİTRİN HABER'İ TEBRİK ETTİ
MUHTARLAR DERNEĞİNİ ZİYARET
MUTLULUĞUN BAŞKENTİ SİNOP MUTLULUK FESTİVALİNE HAZIRLANIYOR
GENÇLİK MERKEZİ İNŞAATI BAŞLIYOR
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 72 )

Toplam 110 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Sen gönlünü beslemeye bak..! Yücelere gidecek, şereflenecek odur."


()


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace