Bugün - 11 Aralık 2018 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
Kaddafi dünyaya seslendi

Libya'da hükümet karşıtı gösteriler devam ederken, Muammer Kaddafi sevenlerine sokağa çıkıp göstericilere karşı örgütlenmeleri çağrısında bulundu.

Ekonomi Haberi - 23 Şubat 2011 Çarşamba

(10:19)

Libya'da hükümet karşıtı gösteriler devam ederken, Muammer Kaddafi sevenlerine sokağa çıkıp göstericilere karşı örgütlenmeleri çağrısında bulundu. Kaddafi, ülkeyi terk etmeyeceğini, gerekirse şehit olacağını söyleyerek, orduya karşı silah kullananların cezasının ölüm olduğunu ifade etti.

Açıklama yapan Muammer Kaddafi, ülkeyi terk etmeyeceğini ve gerekirse şehit olacağını söyleyerek, orduya karşı silah kullananların cezasının ölüm olduğunu ifade etti. Kendisinin diğer devlet başkanlarıyla karıştırılmaması gerektiğine vurgu yapan Kaddafi, "Kaddafi zafer demek, devrim demek, Kaddafi normal bir insan değildir" dedi.


Gösterilerin arkasında başka güçlerin olduğunu savunan Kaddafi, "Bütün dünyanın karşısında size dair yanlış bir tablo ortaya konmaya çalışılıyor. Bazı Arap medyası size ihanet ediyor ve size dair ortaya koydukları görüntüler kötü görüntüler. Libyalılara bakın Libya'ya bakın. Onlar devrim istemiyorlar onlar başları örtülü türbanlı insanlar.

 

Libyalılar kendi kimliklerini istiyorlar. Libya'daki devrimden bahsedildiğinde Afrika'daki bütün uluslar Libya'yı kendilerinin Mekke'si olarak görüyor. Dünyadaki süper güçler bile Bingazi ve diğer bölgelerde size dair kötü görüntüler ortaya koymak için uğraşıyorlar. Arap medyasında da böyle, size hakaret etmeye çalışıyorlar. Biz meydanda ve her yerde şunun söylenmesini istiyoruz, bütün meydanlardan şu söyleniyor: 'Kaddafi bir Başkan değil o bir devrimin lideri ve devrimci olmakta hayatının sonuna kadar fedakarlıkta bulunmak anlamına geliyor.' Burası atalarımızın ülkesi, biz bu toprakları atalarımızın kanıyla suladık. Libya bizim haklımız, ortaya çıkan diğer yabancılar kimler, onları lanetliyorum. Onların kökenlerinin neresi olduğu belli değil. Biz o kadar güçlü olmasına rağmen Amerika'ya meydan okuduk. Dünyadaki bütün süper güçlere meydan okuduk ve zafere ulaştık. İtalya da Amerika gibi geçmişte Libya topraklarında yenilgiye uğradı" diye konuştu.


Kaddafi, "Bir kez daha şunun altını çizmek istiyorum. Ben bir devrimciyim, ben bir bedeviyim ve bizler bu zaferi elde ettik. Benim atalarımla birlikte bizler kuşaklar boyunca devrimi ortaya koyduk. Yalnızca Afrika'nın değil Güney Amerika'nın da lideriyiz. Devrim sürecini engellemeyeceğiz, bu süreç devam etmek zorunda ve bu olanlar yüzünden devrim sürecini engellememiz mümkün değil. Benim dedem 1911 yılında burada şehit düştü. Hiçbir şekilde ülkeden ayrılmayacağım, bu ülkeyi terk etmeyeceğim ve gerekirse
ben de şehit olarak öleceğim. Haklı davamdan vazgeçmeyeceğim ve bu topraklardan ayrılmayacağım. Bu ağaçları biz ektik, kanlarımızla suladık" dedi. Kaddafi ayrıca, "Muammer Kaddafi'ye de, diğer başkanlara davrandığı gibi davranmaya çalışıyorlar fakat Kaddafi zafer demek, devrim demek, Kaddafi normal bir insan değil" diye konuştu.


Geçmişte ABD ve İngiliz uçakları tarafından ülkelerinin bombalandığını ifade eden Kaddafi, "Benim evimin üzerine bombalar düşerken neredelerdi? Şimdi ortaya çıkanlar o zaman neredeydiniz? Siz Amerika'nın yanında yer aldınız. Ne olursa olsun o zamanda teslim olmadık direndik. Şimdi ise bir avuç genç, ki bu gençlere haplar verildiği ortaya çıktı, bu gençler burada sıçanlar gibi fareler gibi bulunuyorlar. Her şeye rağmen biz nispeten güvenlik altındayız ve onlar bizim Libya'nın sahip olduğu bu güvenliği kullanmak istediler ve daha önceki suç kayıtlarını ortadan kaldırdılar. Bize karşı gelmeye çalışan bu gençleri suçlamıyorum, çok gençler. Tunus'ta olup bitenden etkileniyorlar tabii ki. Örneğin mahkemelerde mahkemelere yönelik bir takım talan hareketleri oldu, saldırı düzenlemeye çalıştılar, başka kentlerde olanları taklit etmeye çalıştılar fakat bir takım insanlar bu geçlere hap veriyorlar onları böyle bir yola itiyorlar. Olaylar sırasında polisler ve güvenlik güçleri öldü ama o insanlara bir şey olmadı.


Onlar yurtdışında ya da evlerinde saklanıyor ama başka ülkenin çocuklarını öne atıyorlar. Benim komutanlığım altında biz bir devrim yürüttük ve Bingazi'de zafere ulaştığımızda 20 bin kişi Bingazi'ye yürüdü. Biz Bingazi'yi böyle ele geçirmiştik. Şimdi sizler, sokaklara dökülenler paralı askerler, o zamanlar nerelerdeydiniz? O zaman atalarınız neredeydi? Başka kim böyle bir şey yapmaya cesaret edebilirdi. ABD ve İngiltere'yle bu topraklarda kim mücadele edebilirdi. Libya halkıyla kimse başa çıkamaz. Bugün de
mücadele devam edecek. Libya için bir bedeli oluyor ama aynı zamanda bir zafer de olacak" şeklinde konuştu.


Libya'nın çok güçlü bir ülke olduğunu belirten Kaddafi, "Bütün gücümüzü Libya halkına devrettik, hiçbir gücümüz yok. Tarihe baktığınızda bütün farklı cephelerde mücadele yürüttük ama bunları kazandıktan sonra da bütün her şeyi size bıraktık. Petrolün kazancını, gelirini sizlere bıraktık. Halk komitelerinden sizler sorumlusunuz ve ben şimdi Libya halkına bir çağrıda bulunmak istiyorum. Seyfülislam'ın belirttiği gibi bütün Libya halkına çağrıda bulunmak istiyorum. Ona 'Neden Bingazi'ye geldin?' diye sordular. Devrim günü ve daha önce sınırlarda İsrail'e karşı mücadele ederken kendisine ateş edilmişti. Kendisi yaralandı. Bütün bunları yaşamış bir kent Bingazi. İsrail'e karşı mücadele etmek için sınıra gitmiş insanlardan bahsediyoruz, Eski Bingazi buydu, şimdi Bingazi'de olanlar, sizler kimsiniz? Sizler Bingazi halkı olamazsınız" dedi.


Halk Komitelerinin kurulacağını söyleyen Kaddafi, "Halk sadece kendisine güvenecek ve bütün bu bölgelerde halk kendi komitelerini oluşturabilecek. Eminim bu çağrıdan sonra yarın herkes, bütün halk, yeni komitelerin oluşmasını talep edecek. Herkesin kendi belediyesi, kendi yerel yönetimi olacak. Ve hepimiz tarihimizi hatırlayacağız. Elinde silahları olanlar, bu silahları taşıyanlar, genç insanlar. Bu genç insanlara silahlar verildi. Bingazi'de özellikle silahlı tanklar verildi bu genç insanlara. İnsanlar
çocuklarını toplamalı ve herkes evinden çıkmalı" diye konuştu.


Petrol gelirinin yüzde 90'ının halka devredildiğini söyleyen Kaddafi, "Sokakları güvenli hale getirin, güç Libya halkının arkasında" dedi. Kaddafi, "Eğer ben Başkan olsaydım istifamı sizin yüzünüze atardım zaten ama ben Başkan değilim ve kanımın son damlasına kadar arkamda Libya halkının desteği olduğunu bilerek mücadeleme devam edeceğim. Siz Amerikan saldırganlığının etkisi altındaki bir grupsunuz. Çocuklarınızı sokaklardan alın, Libya'daki barış öldü, sizin çocuklarınız öldü, ama size bunu yaptıranların çocukları Amerika'da. Bu korku neden bu çetelerden neden bu kadar korkuluyor. Bu çeteler fare gibi. Bunlar gerçekten Libya halkını temsil etmiyor. Oysa Libya halkı çoğunlukta. Çoğunluk içerisinde 1-2 tane olan kişiler bunlar. Haplar verilen bu gençler, Mısır'dan etkilendi. Ama yarın tekrar güvenlik tesis edilmek zorunda. Bütün barikatlar sokaklardan kaldırılmalı, sizler de evlerinizden çıkıp insanları sokaklardan toplayın evlerine dönmelerini sağlayın. Yoksa bu fareler petrol rafinerilerine ulaşabilirler, petrol rafinelerini patlatabilirler" dedi.


Yabancı güçlerin Libya'yı istediğini iddia eden Kaddafi, "Bingazi'yi ben tuğla üstüne tuğla örerek inşa ettim, hala inşa etmeye çalışıyorum. Oysa onlar gelip sizin çocuklarınızı kullanarak Bingazi'yi yerle bir etmeye çalışıyorlar. 3 tank yakıldı ve sivil uçaklarla artık Bingazi Havalimanına iniş yapılamıyor. İniş yaparlarsa bu farelerin onlara saldırmasından korkuyorlar. Bunlar asiler ve asilerden kendinizi korumanız gerekiyor. Amerikalıların Afganistan ve Irak'ta olduğu gibi gelip sizi işgal etmelerini mi istiyorsunuz Amerika'nın işgalinde mi yaşamak istiyorsunuz? İstemiyorsanız sokağa çıkın, bu insanları tespit edip güvenlik güçlerine teslim edin. Bu olaylara neden olanlar bir avuç terörist. Amerikalıları buraya getirmeye çalışıyorlar tıpkı Afganistan'a nasıl bomba yağdırıyorlarsa burada da benzer olaylar yaşanmasını istiyorlar. Onların istediği ben değilim, onlar Libya'yı istiyorlar" dedi.


Orduya karşı silah kullananların ölüm cezasına çarptırılacağını ifade eden Kaddafi, "Ceza hukukumuza göre, bize karşı Libya'ya karşı silah kullananlar, ölüm cezasına çarptırılacaklar. Aynı şekilde devletin egemenliğine göz diken, devletin egemenliğini küçümsemeye çalışanlar da ölüm cezasına çarptırılacaklar. Bütün bu yasalar özellikle orduya karşı suç işleyenler başka ülkelerle Libya'ya karşı casusluk işine girişenler, bütün bunların cezası ölüm. Özellikle başka bir ülke için çalışanlar ölüm cezasına çarptırılacaklar. Biz gençleri suçlamıyoruz, bizim suçladığımız gençlik değil. Bu insanlar yakalandıklarında ve kanun karşısına çıktıklarında af dileyecekler ama biz o zaman onlara karşı şefkat göstermeyeceğiz. Güç kullanarak ya da başka bir yönteme başvurarak devletin egemenliğine kast edenler yine ölüm cezasına çaptırılacaklar, devletin bağımsızlığına kast edenler ölüm cezasına çarptırılacaklar. Size sesleniyorum bu çok tehlikeli bir dönem. Ben henüz bu insanlara bu kişilere karşı ateş açılması emrini bile vermiş değilim. Devletin otoritesine karşı herhangi bir güç kullanımının cezası da ölümdür. Bu kişilere ölüm cezası verilecektir çünkü bu bütün suçların cezası ölümdür ve eğer böyle devam ederse bir iç savaş ortaya çıkacaktır. Kanunda iç savaşa yol açanların cezası da ölümdür.

 

Somali gibi mi olmak istiyorsunuz? Süreç böyle devam ederse bir iç savaşla sonuçlanacak. Dolayısıyla da bu insanları tutuklamak zorundayız. İç savaşa ve bütün bu olaylara neden oldukları tespit edilenlere ve ülkenin birlik ve beraberliğine kast etmiş olanlara karşı bir tutum içerisinde olmak zorundayız" diye konuştu.


Kaddafi, "Ülkenizin Irak gibi Somali gibi mi olmasını istiyorsunuz? Bu geceden itibaren, yarın sabahtan itibaren, bütün gençler, bütün gençlik, o hapları alan gençlerden bahsetmiyorum, komiteler ve yerel güvenliği oluşturacaklar. Bu akşamdan itibaren komiteler oluşturup kentleri güvenli hale getirecekler. Çünkü bize saldırılıyor, bize saldıranlar var. Güvenlik güçleri geri dönüp bir kez daha güvenliği tesis edene kadar bu insanlarda nereden geldilerse oralara yeniden dönecekler. Ama bütün bunlar yaşanırken güvenliği tesis edecekler ne Asyalılar ve Amerikalılar ne de Bin Ladin, hiçbiri değil. Yarından itibaren tekrar güvenliğin tesis edilmesi gerekiyor. Hap kullanan gençlerin de tespit edip rehabilitasyon merkezinde tedavi edilmesini sağlayabiliriz. Otoriteye, halkın yetkisine saygı duymak zorundalar. Tekrar söylüyorum evlerinizden çıkın ve örgütlenin.

 

Bu komitelere katılın. Komiteler halinde örgütlenmeler yürütün ve güvenliğin sağlanmasına yardım edin. Yarın gençler bütün kentlerdeki gençler bu komitelere katılmak zorundalar. Bizim kazanımlarımızı savunmak zorundalar. İmamlara da sesleniyorum Kuran-ı Kerim'i gerçekten bilenler bütün bu insanlar da yarın toplumumuzun değerlerini savunmak için sokaklara çıkmak zorundalar. Herkes sokakta başları yukarıda, başları dimdik yürüyebilmek zorunda. İnanıyorum ki yarından itibaren yeni bir yönetim oluşturulacak, halkın yönetimi yarından itibaren yeniden oluşturulacak. Seyfülislam'ın konuşmasında gündeme getirdiği konular ele alınacak ve bu konular onun
yaptığı açıklamalar çerçevesinde hukuk insanların gündemine getirilecek. Anayasal olarak gündeme getirilecek. Biz hukukun üstünlüğünün kazanmasını istiyoruz. Hukukun üstünlüğü egemen olmak zorunda. Benim Saray'ım yok benim elimde ne varsa bütün bunları Libya halkıyla paylaşmak istiyorum. Cesur olun bir avuç insan onlar" ifadelerini kullandı.


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 755

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EkonomiHaberleri

SİNOP ANTİK OTEL"YEŞİL YILDIZ" ALDI
İL İSTİHDAM KURULU TOPLANDI
"Vize konusunda esnek davranmamız gerekiyor"
SİNOP ÜNİVERSİTESİNE 3100 ÖĞRENCİ TALEBİ
VALİSİ DR.YASEMİN ÖZATA ÇETİNKAYA BAŞKANLIĞINDA KÖYDES TOPLANTISI
GAYRİMENKULDE ASIL HAREKETLENME SEÇİM SONRASI
NÜKLEER SANTRAL SİNOP EKONOMİSİNİN CANLANMASI ANLAMINDA ARTI DEĞER
'Saygı atışı' öldürüyordu!

Diğer Haberler

14 MART DÜNYA TIP BAYRAMI
REKTÖR PROF. DR. RECEP BİRCAN “BU DİPLOMALAR GÜZEL KAPILAR AÇACAK”
SİNOP KIZILAY YÖNETİMİNDEN VALİ İPEK’E ZİYARET
SİNOP'TA İLK KEZ PLAJ VOLEYBOLU TURNUVASI DÜZENLENİYOR
SİNOP TARİH VE KÜLTÜR ARAŞTIRMALARI DERNEĞİ
PANELE DAVET
SİNOP İSTANBUL'U SALLADI
ERKEN SEÇİM YAPILSA DA, SONUÇTA FAZLA BİR DEĞİŞİKLİK OLMAYACAKTIR
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız10 Kişi (% 8 )
   Hayır23 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 70 )

Toplam 113 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Cennet için ibadet geçersizdir?


(Hacı Bektaşı Veli)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace