Bugün - 20 Nisan 2018 CumaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
SİNOPLU SERAPİS

Tarihte bilinen en eski Serapis Mabedi ( Tapınağı ) Sinop Arkeoloji Müzesi bahçesinde bulunmaktadır.

Siyaset Haberi - 23 Ekim 2013 Çarşamba

(16:17)

Tarihte bilinen en eski Serapis Mabedi ( Tapınağı ) Sinop Arkeoloji Müzesi bahçesinde bulunmaktadır. İnanç turizmi için zenginliğimiz ve önemli bir kültür mimarisidir.

Sinoplular, dünyanın yedi harikasından biri sayılan Halikarnasos Mezar Anıtı'nın kuzey tarafı kabartmalarını yapan ve Klasik Dönemin en ünlü heykeltıraşı olan Karialı Bryaksis’e kendilerine Serapis kült heykeli yapmasını istediler. Yapılan bu heykel bir ilkti ve Hellenistik Dönemde ve Roma Döneminde Serapis heykelleri yapan heykeltıraşlar için model oldu. Bryaksis’in Serapis heykelinin orijinali günümüze kadar ulaşmadığı için heykelin nasıl olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bugüne kadar bulunan Serapis heykellerinin replikleri bize bir fikir vermektedir. Bryaksis, Zeus ile Hades’i birleştirerek yeni bir tanrı ortaya çıkarmıştır. Saç ve sakal Zeus gibi kabarık, himationu ise sağ omzuna asmıştır. Yanında ise Hades’in simgesi olan Kerberos (cehennem bekçisi üç başlı köpek) ve başında yüksek bir pholos vardır. Pholos üzerinde zeytin yaprakları işlemiştir.

Hornbostel, Serapis heykellerini üzerinde yaptığı araştırmaya göre kronolojik olarak iki saç tipine göre ayırmıştır. Hellenistik Dönemde kabarık anostele saç tipi görülürken Roma Döneminde kanonik kafa olarak betimlenmiştir.

Serapis her coğrafyada farklı betimlenmiştir. Mısır Karnak’daki Amon Tapınağında bulunan tunç Serapis heykeli yılan gövdeli, koçbaşlı olarak betimlenmiştir. Küçük Asya ve Avrupa’da Zeus ile Hades’in birleşimi şeklinde betimlenmiştir.

Bu genç tanrıya her dönemde yeni özellik ekleyerek daha da güçlendirmişlerdir. Roma Döneminde Serapis’e güneş simgesi eklenmiştir. Roma Döneminde Serapis, çok sevilmiş ve tapınım görmüştür. Özelikle Septimus Severius Döneminde Serapis Kültü zirveye çıkmıştır.

Serapis Kültü kısa zamanda çok geniş alana yayılmıştır. Başlıca Serapis tapınakları; Türkiye’de; Sinop, Efes, Milet, Lagina, Bergama, Adada, Avrupa’da; Roma (İtalya)Empuries-Neapolis (İspanya), Afrika’da; Qasr Dush, (Libya) İskenderiye (Mısır), Maharraqa (Mısır) da bulunmaktadır.

Mısır ile Sinop ilişkileri Ptolemaios I. Soter  (M.Ö. 305–282) zamanında başlamıştır. I. Ptolemaios, Aleksandreia’yı (İskenderiye) yeniden imar ederken, gördüğü rüya üzerine, Sinope kralı Skydrothemis’ten Pluton (Serapis) heykelini istemiş ve güzel hediyeler göndererek heykeli almıştır. Sinop’ta doğan Serapis Kültü böylelikle Mısır’a taşınmıştır. Mısır’a taşındıktan sonra Serapis’i yerel Mısır tanrısı olan Osiris ve onun eşi İsis ile bağdaşlaştırmışlardır. Böylelikle Sinoplu Serapis’i Mısırlılaştırdılar.

Bazı araştırmacılara göre Serapis Kültü Sinop’a Babil’den gelmiş olmalıdır fakat nasıl geldiği konusunda doyurucu bir açıklama getirilmemektedir.

Sinop Serapis Tapınağı

E.Akurgal ve L. Budde tarafından 1951 ve 1953 yılları arasında yapılan kazılar esnasında bugün Sinop Müzesi bahçesinde yer alan şehitlikte yapılan kazılar sırasında

15m. X 8.60m. ölçülerinde dikdörtgen planlı ve onun güneyinde bir sunak yer alan Serapis Tapınağı ortaya çıkarılmıştır. Kazılar sırasında ortaya çıkarılan pişmiş toprak mimari elaman parçalarına göre tapınak, pişmiş toprak plakalar ile kaplıydı. Bulunan mimari pişmiş toprak parçalarına göre tapınak 5 evrelidir.  I. Evre: Antefix üzerinde yer alan Medusa betimlemesine göre Arkaik Döneme (M.Ö. 6. Yüzyılın sonu) tarihlenmektedir. II. Evre: Aslan başlı antefix ve su oluklu Sima parçasına göre 5. yüzyıldan önce olmalıdır. III: Evre: Bulunan oluklu sima ve antefix parçalarına göre 5. yüzyıla ait olmalı ve pişmiş toprak mimari elamanlara göre önceki tapınaktan daha küçük bir tapınak olmalıdır. IV. Evre: Hellenistik Dönemde M.Ö. 2. yüzyılda yapılmış olmalıdır.  V. Evre: Bulunan aslan başlı çörtene göre M.S. 2. Yüzyıl Roma Döneminde yapılmış olmalıdır. Kazılar sırasında Arkaik Dönemden Osmanlı Dönemine kadar bol miktarda seramik malzemeler bulunmuştur. Tapınak temelleri altında mozaik zemin bulunmuş ve korumak amaçlı üzeri çakılla kapatılmıştır. Kazılar sırasında tapınağa hediye olarak bırakılan pişmiş topraktan Serapis, Dionysos, Herakles, Kore figürünleri bulunmuştur. Bazı araştırmacılar bu Kore figürünü tanrıça İsis olarak yorumlamışlar ve tarihsel gerçek açısından İsis olmayacağı aşikârdır. Sinop Serapis Tapınağı en eski Serapis Tapınağı olma özelliğini korumaktadır.Özellikle Cruise yolu ile ilimize gelen misafirlerimizin çok ilgi duyduğu Serapis Tapınağı

farklı mimari stili ve bozulmayan dokusu ile Sinop İnanç Turizminde marka değer niteliğindedir.

Hikmet TOSUN

Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü

Sinop Alan Yönetimi Danışma Kurulu Başkanı


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 1541

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SiyasetHaberleri

SİNOP SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİNE ÖDÜL YAĞDI
KIZILAY GÜVEN VERİYOR
CHP SİNOP İL KADIN KOLLARI BAŞKANI CANAN ATABEK
İŞ ARAYAN GENÇLERE İŞKUR’A KAYITLI OLMALARI HALİNDE 540 LİRA İŞSİZLİK DESTEĞİ
MHP KADIN KOLLARI BAŞKANI CEMİLE TEKİN “HER EVDE, HER YERDE OLACAĞIZ”
BATI KARADENİZ BÖLGESİ 1. BİLİM SANAT ŞENLİĞİ YAPILDI
TÜM İŞVERENLER DAVETLİ
CHP’Lİ BARIŞ KARADENİZ: “HALKIMIZIN YARARINA OLACAK HER NE VARSA ELİMİZDEN GELENİ YAPARIZ”

Diğer Haberler

VALİ KÖŞGER İL GENEL MECLİSİ KÜRSÜSÜNDEN SESLENDİ
BU YAZ MUTLAKA SPORA BAŞLAMALISIN!
ÜCRETSİZ TİP 2 DİYABET VE OBEZİTE KONFERANSINA DAVET
30 AĞUSTOS ŞAMPİYONU DENİZ GÜNEY
TÜRKİYE'NİN 7 YILLIK GAZI HAZIR
SİNOP’TA 2015 YILI PROJELERİN TOPLAM DEĞERİ 2.665.284.454 TL
MÜSİAD'DAN VALİ KÖŞGER'E ZİYARET
SİNOP SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİNİN 30. YILI COŞKUYLA KUTLANDI
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet79 Kişi (% 72 )

Toplam 109 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.


(SADİ)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace