Bugün - 25 Kasım 2017 CumartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
CHP SİNOP MİLLETVEKİLİ BARIŞ KARADENİZ “HER BEŞ GENCİMİZDEN BİRİ İŞSİZAKP’Lİ OLMAYANA İŞ YOK’ DEVRİ KAPANIYOR CHP Sinop Milletvekili..
EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
SİNOPLU SERAPİS

Tarihte bilinen en eski Serapis Mabedi ( Tapınağı ) Sinop Arkeoloji Müzesi bahçesinde bulunmaktadır.

Siyaset Haberi - 23 Ekim 2013 Çarşamba

(16:17)

Tarihte bilinen en eski Serapis Mabedi ( Tapınağı ) Sinop Arkeoloji Müzesi bahçesinde bulunmaktadır. İnanç turizmi için zenginliğimiz ve önemli bir kültür mimarisidir.

Sinoplular, dünyanın yedi harikasından biri sayılan Halikarnasos Mezar Anıtı'nın kuzey tarafı kabartmalarını yapan ve Klasik Dönemin en ünlü heykeltıraşı olan Karialı Bryaksis’e kendilerine Serapis kült heykeli yapmasını istediler. Yapılan bu heykel bir ilkti ve Hellenistik Dönemde ve Roma Döneminde Serapis heykelleri yapan heykeltıraşlar için model oldu. Bryaksis’in Serapis heykelinin orijinali günümüze kadar ulaşmadığı için heykelin nasıl olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bugüne kadar bulunan Serapis heykellerinin replikleri bize bir fikir vermektedir. Bryaksis, Zeus ile Hades’i birleştirerek yeni bir tanrı ortaya çıkarmıştır. Saç ve sakal Zeus gibi kabarık, himationu ise sağ omzuna asmıştır. Yanında ise Hades’in simgesi olan Kerberos (cehennem bekçisi üç başlı köpek) ve başında yüksek bir pholos vardır. Pholos üzerinde zeytin yaprakları işlemiştir.

Hornbostel, Serapis heykellerini üzerinde yaptığı araştırmaya göre kronolojik olarak iki saç tipine göre ayırmıştır. Hellenistik Dönemde kabarık anostele saç tipi görülürken Roma Döneminde kanonik kafa olarak betimlenmiştir.

Serapis her coğrafyada farklı betimlenmiştir. Mısır Karnak’daki Amon Tapınağında bulunan tunç Serapis heykeli yılan gövdeli, koçbaşlı olarak betimlenmiştir. Küçük Asya ve Avrupa’da Zeus ile Hades’in birleşimi şeklinde betimlenmiştir.

Bu genç tanrıya her dönemde yeni özellik ekleyerek daha da güçlendirmişlerdir. Roma Döneminde Serapis’e güneş simgesi eklenmiştir. Roma Döneminde Serapis, çok sevilmiş ve tapınım görmüştür. Özelikle Septimus Severius Döneminde Serapis Kültü zirveye çıkmıştır.

Serapis Kültü kısa zamanda çok geniş alana yayılmıştır. Başlıca Serapis tapınakları; Türkiye’de; Sinop, Efes, Milet, Lagina, Bergama, Adada, Avrupa’da; Roma (İtalya)Empuries-Neapolis (İspanya), Afrika’da; Qasr Dush, (Libya) İskenderiye (Mısır), Maharraqa (Mısır) da bulunmaktadır.

Mısır ile Sinop ilişkileri Ptolemaios I. Soter  (M.Ö. 305–282) zamanında başlamıştır. I. Ptolemaios, Aleksandreia’yı (İskenderiye) yeniden imar ederken, gördüğü rüya üzerine, Sinope kralı Skydrothemis’ten Pluton (Serapis) heykelini istemiş ve güzel hediyeler göndererek heykeli almıştır. Sinop’ta doğan Serapis Kültü böylelikle Mısır’a taşınmıştır. Mısır’a taşındıktan sonra Serapis’i yerel Mısır tanrısı olan Osiris ve onun eşi İsis ile bağdaşlaştırmışlardır. Böylelikle Sinoplu Serapis’i Mısırlılaştırdılar.

Bazı araştırmacılara göre Serapis Kültü Sinop’a Babil’den gelmiş olmalıdır fakat nasıl geldiği konusunda doyurucu bir açıklama getirilmemektedir.

Sinop Serapis Tapınağı

E.Akurgal ve L. Budde tarafından 1951 ve 1953 yılları arasında yapılan kazılar esnasında bugün Sinop Müzesi bahçesinde yer alan şehitlikte yapılan kazılar sırasında

15m. X 8.60m. ölçülerinde dikdörtgen planlı ve onun güneyinde bir sunak yer alan Serapis Tapınağı ortaya çıkarılmıştır. Kazılar sırasında ortaya çıkarılan pişmiş toprak mimari elaman parçalarına göre tapınak, pişmiş toprak plakalar ile kaplıydı. Bulunan mimari pişmiş toprak parçalarına göre tapınak 5 evrelidir.  I. Evre: Antefix üzerinde yer alan Medusa betimlemesine göre Arkaik Döneme (M.Ö. 6. Yüzyılın sonu) tarihlenmektedir. II. Evre: Aslan başlı antefix ve su oluklu Sima parçasına göre 5. yüzyıldan önce olmalıdır. III: Evre: Bulunan oluklu sima ve antefix parçalarına göre 5. yüzyıla ait olmalı ve pişmiş toprak mimari elamanlara göre önceki tapınaktan daha küçük bir tapınak olmalıdır. IV. Evre: Hellenistik Dönemde M.Ö. 2. yüzyılda yapılmış olmalıdır.  V. Evre: Bulunan aslan başlı çörtene göre M.S. 2. Yüzyıl Roma Döneminde yapılmış olmalıdır. Kazılar sırasında Arkaik Dönemden Osmanlı Dönemine kadar bol miktarda seramik malzemeler bulunmuştur. Tapınak temelleri altında mozaik zemin bulunmuş ve korumak amaçlı üzeri çakılla kapatılmıştır. Kazılar sırasında tapınağa hediye olarak bırakılan pişmiş topraktan Serapis, Dionysos, Herakles, Kore figürünleri bulunmuştur. Bazı araştırmacılar bu Kore figürünü tanrıça İsis olarak yorumlamışlar ve tarihsel gerçek açısından İsis olmayacağı aşikârdır. Sinop Serapis Tapınağı en eski Serapis Tapınağı olma özelliğini korumaktadır.Özellikle Cruise yolu ile ilimize gelen misafirlerimizin çok ilgi duyduğu Serapis Tapınağı

farklı mimari stili ve bozulmayan dokusu ile Sinop İnanç Turizminde marka değer niteliğindedir.

Hikmet TOSUN

Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü

Sinop Alan Yönetimi Danışma Kurulu Başkanı


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 1386

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SiyasetHaberleri

GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI ŞENLİĞİ
CHP’Lİ VEKİL KARADENİZ “DURAĞANLI EMEKLİLERİMİZE VERDİĞİNİZ SÖZÜNÜZÜ NE ZAMAN TUTACAKSINIZ?”
SİNOP MÜBADELE ve BALKAN HALKLARI KÜLTÜR ARAŞTIRMALARI DAYANIŞMA DERNEĞİ KURULDU
MHP İL BAŞKANI DEMİR “MİLLETİMİZE VE ÜLKEMİZE TOP YEKÜN BİR HAÇLI SALDIRISI SÖZ KONUSUDUR”
CEZAEVİNİN ÜCRET TARİFESİ DEĞİŞTİ
SEMİNERE AÇIK DAVET
SİNOP’U GÜZEL GÜNLER BEKLİYOR
CHP SİNOP MİLLETVEKİLİ KARADENİZ, GERZE’NİN HASTANE VE OKULLARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Diğer Haberler

VALİ HASAN İPEK’İN EŞİ GÜLTEN İPEK FATİH İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ
Gül'e saldırı hazırlığı iddiasına 40 gözaltı
TEŞVİK UYGULAMALARI SEMİNERİ DÜZENLENDİ
PARKE ÇALIŞMALARI VE İÇME SUYU HATLARINDA YENİLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
HAMSİLOS TABİAT PARKINA PEYZAJ ÇALIŞMASI
YURT ÜCRETLERİ KALKSIN
KADINA YÖNELİK ŞİDDETE ORTAK OLMAYACAĞIZ
KOMŞUDAN YENİ YATIRIM
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır19 Kişi (% 18 )
   Evet78 Kişi (% 74 )

Toplam 105 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


İçteki kiri su değil, ancak gözyaşı temizler?


(Mevlana)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace