Bugün - 20 Eylül 2017 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
CHP SİNOP MİLLETVEKİLİ BARIŞ KARADENİZ “HER BEŞ GENCİMİZDEN BİRİ İŞSİZAKP’Lİ OLMAYANA İŞ YOK’ DEVRİ KAPANIYOR CHP Sinop Milletvekili..
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
SİNOPLU SERAPİS

Tarihte bilinen en eski Serapis Mabedi ( Tapınağı ) Sinop Arkeoloji Müzesi bahçesinde bulunmaktadır.

Siyaset Haberi - 23 Ekim 2013 Çarşamba

(16:17)

Tarihte bilinen en eski Serapis Mabedi ( Tapınağı ) Sinop Arkeoloji Müzesi bahçesinde bulunmaktadır. İnanç turizmi için zenginliğimiz ve önemli bir kültür mimarisidir.

Sinoplular, dünyanın yedi harikasından biri sayılan Halikarnasos Mezar Anıtı'nın kuzey tarafı kabartmalarını yapan ve Klasik Dönemin en ünlü heykeltıraşı olan Karialı Bryaksis’e kendilerine Serapis kült heykeli yapmasını istediler. Yapılan bu heykel bir ilkti ve Hellenistik Dönemde ve Roma Döneminde Serapis heykelleri yapan heykeltıraşlar için model oldu. Bryaksis’in Serapis heykelinin orijinali günümüze kadar ulaşmadığı için heykelin nasıl olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bugüne kadar bulunan Serapis heykellerinin replikleri bize bir fikir vermektedir. Bryaksis, Zeus ile Hades’i birleştirerek yeni bir tanrı ortaya çıkarmıştır. Saç ve sakal Zeus gibi kabarık, himationu ise sağ omzuna asmıştır. Yanında ise Hades’in simgesi olan Kerberos (cehennem bekçisi üç başlı köpek) ve başında yüksek bir pholos vardır. Pholos üzerinde zeytin yaprakları işlemiştir.

Hornbostel, Serapis heykellerini üzerinde yaptığı araştırmaya göre kronolojik olarak iki saç tipine göre ayırmıştır. Hellenistik Dönemde kabarık anostele saç tipi görülürken Roma Döneminde kanonik kafa olarak betimlenmiştir.

Serapis her coğrafyada farklı betimlenmiştir. Mısır Karnak’daki Amon Tapınağında bulunan tunç Serapis heykeli yılan gövdeli, koçbaşlı olarak betimlenmiştir. Küçük Asya ve Avrupa’da Zeus ile Hades’in birleşimi şeklinde betimlenmiştir.

Bu genç tanrıya her dönemde yeni özellik ekleyerek daha da güçlendirmişlerdir. Roma Döneminde Serapis’e güneş simgesi eklenmiştir. Roma Döneminde Serapis, çok sevilmiş ve tapınım görmüştür. Özelikle Septimus Severius Döneminde Serapis Kültü zirveye çıkmıştır.

Serapis Kültü kısa zamanda çok geniş alana yayılmıştır. Başlıca Serapis tapınakları; Türkiye’de; Sinop, Efes, Milet, Lagina, Bergama, Adada, Avrupa’da; Roma (İtalya)Empuries-Neapolis (İspanya), Afrika’da; Qasr Dush, (Libya) İskenderiye (Mısır), Maharraqa (Mısır) da bulunmaktadır.

Mısır ile Sinop ilişkileri Ptolemaios I. Soter  (M.Ö. 305–282) zamanında başlamıştır. I. Ptolemaios, Aleksandreia’yı (İskenderiye) yeniden imar ederken, gördüğü rüya üzerine, Sinope kralı Skydrothemis’ten Pluton (Serapis) heykelini istemiş ve güzel hediyeler göndererek heykeli almıştır. Sinop’ta doğan Serapis Kültü böylelikle Mısır’a taşınmıştır. Mısır’a taşındıktan sonra Serapis’i yerel Mısır tanrısı olan Osiris ve onun eşi İsis ile bağdaşlaştırmışlardır. Böylelikle Sinoplu Serapis’i Mısırlılaştırdılar.

Bazı araştırmacılara göre Serapis Kültü Sinop’a Babil’den gelmiş olmalıdır fakat nasıl geldiği konusunda doyurucu bir açıklama getirilmemektedir.

Sinop Serapis Tapınağı

E.Akurgal ve L. Budde tarafından 1951 ve 1953 yılları arasında yapılan kazılar esnasında bugün Sinop Müzesi bahçesinde yer alan şehitlikte yapılan kazılar sırasında

15m. X 8.60m. ölçülerinde dikdörtgen planlı ve onun güneyinde bir sunak yer alan Serapis Tapınağı ortaya çıkarılmıştır. Kazılar sırasında ortaya çıkarılan pişmiş toprak mimari elaman parçalarına göre tapınak, pişmiş toprak plakalar ile kaplıydı. Bulunan mimari pişmiş toprak parçalarına göre tapınak 5 evrelidir.  I. Evre: Antefix üzerinde yer alan Medusa betimlemesine göre Arkaik Döneme (M.Ö. 6. Yüzyılın sonu) tarihlenmektedir. II. Evre: Aslan başlı antefix ve su oluklu Sima parçasına göre 5. yüzyıldan önce olmalıdır. III: Evre: Bulunan oluklu sima ve antefix parçalarına göre 5. yüzyıla ait olmalı ve pişmiş toprak mimari elamanlara göre önceki tapınaktan daha küçük bir tapınak olmalıdır. IV. Evre: Hellenistik Dönemde M.Ö. 2. yüzyılda yapılmış olmalıdır.  V. Evre: Bulunan aslan başlı çörtene göre M.S. 2. Yüzyıl Roma Döneminde yapılmış olmalıdır. Kazılar sırasında Arkaik Dönemden Osmanlı Dönemine kadar bol miktarda seramik malzemeler bulunmuştur. Tapınak temelleri altında mozaik zemin bulunmuş ve korumak amaçlı üzeri çakılla kapatılmıştır. Kazılar sırasında tapınağa hediye olarak bırakılan pişmiş topraktan Serapis, Dionysos, Herakles, Kore figürünleri bulunmuştur. Bazı araştırmacılar bu Kore figürünü tanrıça İsis olarak yorumlamışlar ve tarihsel gerçek açısından İsis olmayacağı aşikârdır. Sinop Serapis Tapınağı en eski Serapis Tapınağı olma özelliğini korumaktadır.Özellikle Cruise yolu ile ilimize gelen misafirlerimizin çok ilgi duyduğu Serapis Tapınağı

farklı mimari stili ve bozulmayan dokusu ile Sinop İnanç Turizminde marka değer niteliğindedir.

Hikmet TOSUN

Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü

Sinop Alan Yönetimi Danışma Kurulu Başkanı


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 1312

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SiyasetHaberleri

CHP SİNOP MİLLETVEKİLİ KARADENİZ “AKP İKTİDARINDA KPSS’NİN BAŞINA GELMEDİK KALMADI”
İMZALAR ATILDI
KARADENİZİ HAYALLER TİYATROSU TEMSİL EDECEK
VEKİL KARADENİZ’DEN İLÇE VE KÖYLERDE ÇAT KAPI ZİYARET
AK PARTİ İL BAŞKANI ALİ ÇÖPCÜ MESAJIYLA SAĞLIK ÇALIŞANLARINI KUTLADI
SİNOP CHP MİLLETVEKİLİ KARADENİZ “OY AVCILIĞI YAPMAYIN!”
CHP’Lİ KARADENİZ “HALK DEĞİŞİM İSTEDİĞİNİ 7 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE GÖSTERMİŞTİR”
CHP MERKEZ İLÇE BAŞKANI ÖZSÖNMEZ: “GÜÇLÜ KADINLARIMIZLA GÜÇLÜ BİR TOPLUMU İNŞA EDECEĞİZ”

Diğer Haberler

TÜKETİCİ MEMNUNİYETİNDE ONURLANDIRAN BULUŞMA
KIZILAY UMUT EVİNE UMUT OLDU
ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİ
SİNOPLU KAMU KURUM PERSONELİNE STRESLE BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ EĞİTİMİ VERİLDİ
Cimbom'u yıkan ölüm
BAŞKAN KILIÇASLAN HAYVAN PAZARINI ZİYARET ETTİ
GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI
SİNOP'TA İPEKBÖÇEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİ
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır18 Kişi (% 17 )
   Evet76 Kişi (% 74 )

Toplam 102 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!


(HZ.ÖMER (R.A))


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace