Bugün - 17 Kasım 2018 CumartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
ALAADDİN KÜLLİYESİNİN TURİZMDEKİ YERİ

Sinop İl Kültür Turizm Müdürü ve Alan Yönetimi Danışma Kurulu Başkanı Hikmet TOSUN yaptığı yazılı açıklamada;”Anadolu'nun Türkleşmesi ve İslamlaşması, Türk kültürünün Anadolu'ya hakim olması, Anadolu Selçukluları döneminde” olmuştur açıklamasın yaparken; Bugün bu topraklar üzerindeki varlığımızı ve egemenliğimizi onlara borçluyuz dedi.

Gündem Haberi - 7 Ağustos 2013 Çarşamba

(13:43)

Sinop İl Kültür Turizm Müdürü ve Alan Yönetimi Danışma Kurulu Başkanı Hikmet TOSUN yaptığı yazılı açıklamada;”Anadolu'nun Türkleşmesi ve İslamlaşması, Türk kültürünün Anadolu'ya hakim olması, Anadolu Selçukluları döneminde” olmuştur açıklamasın yaparken; Bugün bu topraklar üzerindeki varlığımızı ve egemenliğimizi onlara borçluyuz dedi.

Tosun açıklamasının devamında ise; 22 milyon beş yüz bin km² Osmanlı İmparatorluğu toprağından Anadolu'nun sadece elimizde kalması bir tesadüfün sonucu değil bir yerleşim politikasının sonucudur. O politika, yerli halkın ve kültürünün silinmesi ve batıya kaydırılması yerine Türk - İslam kültürünün yerleştirilmesi toprağın vatanlaştırılmasıdır. Osmanlı, bu politikadan uzak karma kültüre ve diyaloga ağırlık vermiştir. Ayaklanmalarla önce Hıristiyan sonra da Müslüman uluslar ayaklanarak bağımsızlıklarını elde etmişler ve T.C. Devletinin sınırları ile örtüşen ( İstanbul Hariç ) Anadolu Selçuklu toprakları Türk hakimiyetinde kalabilmiştir.  Büyük Atatürk'ün Misak-i Milli hudutlarını, Anadolu Selçuklu Devletinin sınırlarının dışına çıkartmaması Atatürk'ün tarih bilgisi ve bu politikayı çok iyi tahlil etmesinin sonucudur.

         Anadolu'ya hakim olan Türk - İslam kültürü,  gezginci derviş babalarla başlamış toptan Anadolu taranmış ve Mevlana ile zirveye ulaşmıştır. Anadolu coğrafyasına hakim olan bu kültürün Karadeniz bölgesinde yaşayan tek örneği 1214 yılında yapılan Fetih camii(Alaaddin Külliyesi)'dir. Yukarıda bahsettiğimiz bu yerleşim politikasının yapım stilini ve mimari özelliklerini külliyede irdeleyelim: Sinop Selçuklu döneminden kalan bu tarihi tanık camii dikdörtgen mekanlı ve  geniş avlusu ile 86 m. uzunluğunda ve 22 m. genişliğindedir. Avlu camii alanının 3 katı büyüklüğündedir. 64 m. uzunluğunda ve 86 m. genişliğindedir. Minaresi avlunun kuzey duvarına bitişik vaziyettedir. Avlusunun doğu, batı ve kuzey olmak üzere 3 kapısı bulunmaktadır. Camii bir büyük kubbe ile sağında ve solunda ikişer küçük kubbe dahil toplamda beş kubbeden oluşmaktadır. Ortadaki büyük kubbe Peygamber efendimizi , yanlarındaki ikişerli küçük kubbeler ise dört halifeyi, camiinin girişindeki 5 kapı İslam'ın şartını, camii içindeki 6 direk ise İmanın şartını simgelemektedir. Bu geniş avlunun ortasında şadırvan bulunmaktadır. Gündelik hayat burada yaşanmaktadır. Camiinin arkasında ise ilk Türk Üniversitesi olan Pervane Medresesi giriş kapısı kıbleyi gösteriyor. ( İkra ve Kelam surelerinin izahı). Camiinin sağ tarafında hamam ve sol tarafında türbe bulunmaktadır. Her iki mekan camiye saygı gereği mihraptan belli mesafe geri çekilmiştir. Sağ tarafta hamam İslam'ın temizlik ile başladığını, arkasındaki medrese beşikten mezara kadar ilimi, sol taraftaki türbe de hayatın sonunu yani ölümü simgeliyor. 800 yıldan beri süregelen gelenek, Sinop'lular ölülerini sol kapıdan çıkarıyor. Bu dizayn ilim - hayat, fıkıh ve kelam surelerinin temelini oluşturuyor. Bu külliye düzeni Anadolu'ya hakim olan ve Mevlana ile ulusal sınırların dışına çıkan İslam kültürünün hoşgörü, kardeşlik ve barış gibi insanlık erdemleri bugün turizmin ve dünya barışının esasını oluşturuyor.

         Turizm, insanları kaynaştıran birbirine yakınlaştıran farklı kültürleri tanımamızı sağlayan en önemli faaliyettir. Gerek cruise yolu ile ve gerekse turlarla gelen turistlerin Aladdin Camii Külliyesine ilgi duymalarının sırrı bu olsa gerek diye düşünüyorum. Yunus Emre'nin de dediği gibi "Gelin danış olalım, işi kolay kılalım. "

                                                             Hikmet TOSUN

                                           Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü

                                      Sinop Alan Yönetimi Danışma Kurulu Başkanı


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 912

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

TÜRKİYE’NİN YAŞAM MEMNUNİYETİ EN YÜKSEK ŞEHRİ SİNOP
KILIÇDAROĞLU “2 MİLLETVEKİLİ VERİN, SİNOPLU BAKAN SÖZÜNÜ SİZE VERİYORUM”
KURBANLARIMIZ KARDEŞLİK İÇİN
SİNOP İL MÜFTÜ VEKİLİ İZCİ “SIRTINI HALKA VE HAKKA YASLAYANLAR KAZANDI”
SİNOP GHSİM MÜDÜRÜ AÇIKBAŞ” SPORUN SPORCUNUN ÖĞRETMEN ANTRENÖR VE SPOR ADAMLARININ YANINDA OLACAĞIZ”
HOŞGELDİN 11 AYIN SULTANI
THK BAŞKANI NURİ ŞİŞMAN “ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM”
MEMUR-SEN GENEL BAŞKANI SİNOP’TA

Diğer Haberler

İL MÜFTÜSÜ ERKAN” GÖNÜLLÜLÜK ESASINI GÖZETEREK ÇALIŞMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR”
BİZİM ÇOCUKLARIMIZ ONLAR
ADALETİN KARA GÜNÜ
Feribotları SAT komandoları korudu
KARADENİZ VE BALIKÇILIK ÇALIŞTAYI SONUÇ RAPORU AÇIKLANDI
BAŞKAN ÇÖPCܒNÜN REGAİB KANDİLİ MESAJI
ŞEHİDİMİZE ALLAH’TAN RAHMET
TÖRENLE KARŞILANDI ALKIŞLARLA UĞURLANDI
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız9 Kişi (% 8 )
   Hayır22 Kişi (% 19 )
   Evet80 Kişi (% 72 )

Toplam 111 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


Avcı değilsin; avdan bahsetme! Okumadığın bir şeyi tefsir etme. Eğer hakikat üstadı senden mana sorarsa; kendi gördüğünü anlat; Pirini gördüğünü değil?


(Ömer Hayyam)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace