Bugün - 19 Eylül 2018 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ VE ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICIAK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü Regaip Kandili nedeniy..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
ALAADDİN KÜLLİYESİNİN TURİZMDEKİ YERİ

Sinop İl Kültür Turizm Müdürü ve Alan Yönetimi Danışma Kurulu Başkanı Hikmet TOSUN yaptığı yazılı açıklamada;”Anadolu'nun Türkleşmesi ve İslamlaşması, Türk kültürünün Anadolu'ya hakim olması, Anadolu Selçukluları döneminde” olmuştur açıklamasın yaparken; Bugün bu topraklar üzerindeki varlığımızı ve egemenliğimizi onlara borçluyuz dedi.

Gündem Haberi - 7 Ağustos 2013 Çarşamba

(13:43)

Sinop İl Kültür Turizm Müdürü ve Alan Yönetimi Danışma Kurulu Başkanı Hikmet TOSUN yaptığı yazılı açıklamada;”Anadolu'nun Türkleşmesi ve İslamlaşması, Türk kültürünün Anadolu'ya hakim olması, Anadolu Selçukluları döneminde” olmuştur açıklamasın yaparken; Bugün bu topraklar üzerindeki varlığımızı ve egemenliğimizi onlara borçluyuz dedi.

Tosun açıklamasının devamında ise; 22 milyon beş yüz bin km² Osmanlı İmparatorluğu toprağından Anadolu'nun sadece elimizde kalması bir tesadüfün sonucu değil bir yerleşim politikasının sonucudur. O politika, yerli halkın ve kültürünün silinmesi ve batıya kaydırılması yerine Türk - İslam kültürünün yerleştirilmesi toprağın vatanlaştırılmasıdır. Osmanlı, bu politikadan uzak karma kültüre ve diyaloga ağırlık vermiştir. Ayaklanmalarla önce Hıristiyan sonra da Müslüman uluslar ayaklanarak bağımsızlıklarını elde etmişler ve T.C. Devletinin sınırları ile örtüşen ( İstanbul Hariç ) Anadolu Selçuklu toprakları Türk hakimiyetinde kalabilmiştir.  Büyük Atatürk'ün Misak-i Milli hudutlarını, Anadolu Selçuklu Devletinin sınırlarının dışına çıkartmaması Atatürk'ün tarih bilgisi ve bu politikayı çok iyi tahlil etmesinin sonucudur.

         Anadolu'ya hakim olan Türk - İslam kültürü,  gezginci derviş babalarla başlamış toptan Anadolu taranmış ve Mevlana ile zirveye ulaşmıştır. Anadolu coğrafyasına hakim olan bu kültürün Karadeniz bölgesinde yaşayan tek örneği 1214 yılında yapılan Fetih camii(Alaaddin Külliyesi)'dir. Yukarıda bahsettiğimiz bu yerleşim politikasının yapım stilini ve mimari özelliklerini külliyede irdeleyelim: Sinop Selçuklu döneminden kalan bu tarihi tanık camii dikdörtgen mekanlı ve  geniş avlusu ile 86 m. uzunluğunda ve 22 m. genişliğindedir. Avlu camii alanının 3 katı büyüklüğündedir. 64 m. uzunluğunda ve 86 m. genişliğindedir. Minaresi avlunun kuzey duvarına bitişik vaziyettedir. Avlusunun doğu, batı ve kuzey olmak üzere 3 kapısı bulunmaktadır. Camii bir büyük kubbe ile sağında ve solunda ikişer küçük kubbe dahil toplamda beş kubbeden oluşmaktadır. Ortadaki büyük kubbe Peygamber efendimizi , yanlarındaki ikişerli küçük kubbeler ise dört halifeyi, camiinin girişindeki 5 kapı İslam'ın şartını, camii içindeki 6 direk ise İmanın şartını simgelemektedir. Bu geniş avlunun ortasında şadırvan bulunmaktadır. Gündelik hayat burada yaşanmaktadır. Camiinin arkasında ise ilk Türk Üniversitesi olan Pervane Medresesi giriş kapısı kıbleyi gösteriyor. ( İkra ve Kelam surelerinin izahı). Camiinin sağ tarafında hamam ve sol tarafında türbe bulunmaktadır. Her iki mekan camiye saygı gereği mihraptan belli mesafe geri çekilmiştir. Sağ tarafta hamam İslam'ın temizlik ile başladığını, arkasındaki medrese beşikten mezara kadar ilimi, sol taraftaki türbe de hayatın sonunu yani ölümü simgeliyor. 800 yıldan beri süregelen gelenek, Sinop'lular ölülerini sol kapıdan çıkarıyor. Bu dizayn ilim - hayat, fıkıh ve kelam surelerinin temelini oluşturuyor. Bu külliye düzeni Anadolu'ya hakim olan ve Mevlana ile ulusal sınırların dışına çıkan İslam kültürünün hoşgörü, kardeşlik ve barış gibi insanlık erdemleri bugün turizmin ve dünya barışının esasını oluşturuyor.

         Turizm, insanları kaynaştıran birbirine yakınlaştıran farklı kültürleri tanımamızı sağlayan en önemli faaliyettir. Gerek cruise yolu ile ve gerekse turlarla gelen turistlerin Aladdin Camii Külliyesine ilgi duymalarının sırrı bu olsa gerek diye düşünüyorum. Yunus Emre'nin de dediği gibi "Gelin danış olalım, işi kolay kılalım. "

                                                             Hikmet TOSUN

                                           Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü

                                      Sinop Alan Yönetimi Danışma Kurulu Başkanı


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 882

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

23 NİSAN COŞKUSU
MEMLEKET SEVDASI OLMAZI OLDURTTU…
RIHTIM GENİŞLETME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
2. HAMSİ FESTİVALİNE DAVET
DEPRESYONA DÖNÜŞEN RUH HALİNE DİKKAT!
2017 YILI HAC MÜRACAATLARI BAŞLIYOR
TARIMDA ATILIM SÜRECİNE GİRMEK İÇİN HEP BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ
TARİHİ KÜLTÜR EVİNİ BELEDİYEYE BAĞIŞLADI

Diğer Haberler

İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİNDEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
ORUCUNUZU DA BOZMAYIN
BAŞKAN ERGÜL “DAYANIŞMA İÇİNDE BİR RAMAZAN AYINI DAHA GERİDE BIRAKTIK”
SANAYİ İŞBİRLİĞİ BÖLGESEL TOPLANTISI
EYMÜR KÖYÜ KEŞKEK ŞÖLENİ
İZMİRSİNDER HEYETİ, TBMM’DE
SİNOP CANLI YAYINDA
HZ. MUHAMMED RAHMET VE SEVGİ PEYGAMBERİ
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız8 Kişi (% 7 )
   Hayır22 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 72 )

Toplam 110 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


İmana gel ki, elemden emin olasın. Kadere teslim ol ki selamette kalasın.


(Bediüzzaman Said Nursi)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace