Bugün - 20 Kasım 2018 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Sinop   19°C
 
GÖREV BAŞINDA YAPILAN SALDIRIYA KINAMASİNOP KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ görev şehidi Op.Dr.K..
130 YILLIK DİKİŞ MAKİNESİ sahibinden.com’un “Antika” kategorisinde yer alan yaklaşı..
BULGARİSTANDA SİNOP RÜZGARI ESTİ

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkiler Türkiye Beyazay Derneği'nin öncülüğünde engelliler alanına taşındı.

- 24 Kasım 2013 Pazar

(16:45)

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkiler Türkiye Beyazay Derneği'nin öncülüğünde engelliler alanına taşındı. Türkiye'de birçok proje ile engellilere hizmet veren Türkiye Beyazay Derneği, engelliler sahasındaki entelektüel birikimini ve tecrübesini ülke sınırları dışında yaşayan engelliler ile paylaşmak üzere Bulgaristan'a gitti.

Bu yıl 5.si düzenlenen Türkiye Beyazay Derneği Kurullar Toplantısı, 16 - 19 Kasım tarihleri arasında Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da, iki ülke arasında engelliler konusundaki dayanışma ve işbirliği konularını değerlendirmek üzere gerçekleşti.

Kurullar Toplantısı kapsamında ilk kez gerçekleşen "Türk - Bulgar Engelliler Dostluk Günü" kapsamında Türk ve Bulgar engelliler ile yetkiler bir araya geldi. NDK Konferans Merkezinde düzenlenen etkinliğin 18 Kasım Pazartesi günü 10.00'da gerçekleşen açılış törenine Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliğinden Elçi-Müsteşarı İ. Mustafa Yurdakul, Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Hasan Ademov, Bulgaristan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mukaddes Nalbant, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Gülay Dalyan ve Tülay Kaynarca, 22. Dönem Bursa Milletvekili Zafer Hıdıroğlu, Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva ve yönetim kurulu üyeleri ile derneğin yurtiçi ve yurtdışında faaliyet gösteren 73 şubesinin başkanları ve Sinoptan YILDIZ BAYRAM katıldı.

Türkiye Beyazay derneği engelliler konusundaki tecrübesinin yanı sıra Türkiyenin tanınması için kurulan stantlarda Türkiyeye ait ürünleri ve tatları sundu.Sinop standında Sinop kotrası,meşhur Sinop cevizli mantısı,nokulu,kestanesinin tanıtımı yapıldı.Bulgar konuklara Sinop kotrası hediye edildi,kestane ve mantı ikramları yapıldı.

Türkiye Beyazay derneğinin düzenlemiş olduğu 5.kurullar toplantısına ve Türk-Bulgar engelliler dostluk gününe Sinop ilini temsilen katılan  Yıldız Bayram toplantıya ilişkin şunları söyledi: Açılan Türk standlarından Sinop standını çok iyi temsil edildiğini,Sinop standının Bulgarlar tarafından büyük ilgi gördüğünü belirtti.Toplantıda paylaşılan bilgilerin ildeki özel eğitim okul ve derneklerle paylaşılacağını,bu konuda tüm sivil toplum örgütlerine büyük görevler düstüğünü  ve bu tür organizasyonlarda bulunmaları gerektiğini belirtti.Bayram sinopu temsilen toplantıya ve standa katkılarından dolayı Bulgaristan temsilcilerinden milletvekillerinden ve Türkiye Beyazay derneği genel Başkanı lokman Ayva dan teşekkürlerini aldığını belirtti

Toplantıda Avrupa üyesi olan Bulgaristan heyetleriyle engelliler alanında bilgi paylaşımlarında bulunduk.Türkiyenin engelliler alanında Avrupa birliği üyesi olan Bulgaristandan ve diğer ülkelerden çok daha Başarlı olduğunu gördük.Beyazay dünyada engelliler alanında resmen ders veriyor..Bu durum ülkemiz açısından gurur verici..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Halk Dansları Topluluğu ile Bulgaristan Gestim İşitme Engelliler Grubunun sahne aldığı açılış töreninin ardından, "Toplum ve Entegrasyon " ve "Eğitim ile Engellerin Aşılması" konularında gerçekleşen workshoplarda; Bulgaristan Engelliler Ajansı Başkanı Mincho Koralski, Psikolojik Araştırma Merkezi Başkanı Diana İndjova, Sofya Üniversitesi Asist. Antoaneta Georgieva Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelliler ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Bölümü Başkanı Greta Gançeva, Sofaya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Vladimir Radoulov, T.C Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Şube Müdürü Abdullah Çetin ve  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Halis Kuralay ile Bulgaristan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ağırlandı.Bayram beyazay ailesine ülke sınırlarını aşarak dünya ülkelerine örnek çalışmalar sunduğu için teşekkür ettiğini belirtti.

 


Kaynak / Editör: İHA - sinopcomtr Okunma 701

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Haberleri

MEKANI CENNET OLSUN
TEMMUZ AYINDA KAR YAĞDI
EBRU SANATIYLA RENGARENK
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ ULAŞIM KONUSUNDA DERTLİ
HAFTANIN İLK ZİYARETİ
BİLARDOYU EKRANLARDA DAHA ÇOK GÖRECEĞİZ
KUZKA VE KOSGEB'E ZİYARET
VALİ KÖŞGER İGM ÜYELERİNİ KONUK ETTİ

Diğer Haberler

ÜZÜM SAÇ UZATIYOR
DOSTLUK YEMEĞİ
CENGİZ TOKMAK GURUP TOPLANTISINA KATILDI
GRİP AŞISI İÇİN EKİM’İN SON HAFTASI KASIM’IN İLK HAFTASI EN İDEAL ZAMAN
SİNOP ESNAF KEFALET KOOPERATİFİ GÜVEN TAZELEDİ
KARADENİZİ HAYALLER TİYATROSU TEMSİL EDECEK
1 EKİM DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ
SİNOPUN YÜKSELMEYE İHTİYACI VAR
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

EN DEĞERLİ OSMANLI PARASI ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKTIPara koleksiyoncularının yüzyılı aşkın süredir var mı yok mu diye..
En Çok Okunanlar


Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi'ni destekliyor musunuz?


Anketler
   Kararsız9 Kişi (% 8 )
   Hayır23 Kişi (% 20 )
   Evet80 Kişi (% 71 )

Toplam 112 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Sinop)
Bugün
16°C - 19°C
Cuma
14°C - 20°C
Pazar
14°C - 21°C
Salı
17°C - 23°C

Günün Sözü


İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de boş vakittir.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


pornoerdem aydıngereksiz işler uzmanıakaewn
Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace